Skocz do zawartości
Mini

Hydraulika do akwa 320 l

Rekomendowane odpowiedzi

No cześć 

Mam pytanie o hydraulikę a mianowicie o rewizje, spływ, powrót i zawory. Jak to wszystko zamontować? Komin mam zewnętrzny i nie wiem jakie dać rurki w nim na spływ i rewizje. Co jest tam ważne? 

Potem jakie zawory dać w poszczególnych rurach i gdzie? Rewizja? Spływ? Powrót? 

Jak zamontować rurkę do pompy obiegowej? Czy rurę do odpieniacza montować bezpośrednio? Czy tylko wlot do sumpa? 

I po co jest taki zawór z koleczkiem? 

Przeloty mam 3x na rury 25mm, dobrej jakości. 

 

EDYCJA:

Poprawiłem orta w tytule.

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw słownik potem rury ;-)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2018 o 13:56, Rumun napisał:

Najpierw słownik potem rury ;-)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

To może pogadamy jednak o rurach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór tylko na spływie,  powrót z sumpa jak najmniej kolanek, rury 25 mm a zawór z kółeczkiem to może być zawór bramowy który jest łatwiejszy do ustawienia ale sporo droższy od kulowego, do pompy możesz wkleić rurę na sztywno albo połączyć wężem silikonowym.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słownik to Maćkowi zapewne ( na 100% ) chodzi o tytułową "chydraulikę"  :)

Co do rur to tak:

- stosuje się zasadę średnice rurek spływu i rewizji o rozmiar większy niż powrotu ale w twoim przypadku 3x25 też nie będzie źle

- rura rewizji bez żadnych zaworów

- rura spływu - zawór do regulacji ilości wody - rura idzie tylko do sumpa a nie do odpieniacza

- rura powrotu bez zaworów ( choć można zamontować zawór do celów "remontowych" np. czyszczenie sumpa ), rurę łączymy z pompą obiegową za pomocą specjalnych przyłączy typu "choinka", które są w zestawie z pompą

Poziom wody w sumpie regulujemy zaworem na spływie lub/i mocą pompki obiegowej


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, andzior70 napisał:

Zawór tylko na spływie,  powrót z sumpa jak najmniej kolanek, rury 25 mm a zawór z kółeczkiem to może być zawór bramowy który jest łatwiejszy do ustawienia ale sporo droższy od kulowego, do pompy możesz wkleić rurę na sztywno albo połączyć wężem silikonowym.

Jezu dzięki właśnie tego szukałem. A co z Loc Linem? Jakoś specjalnie potrzeba go montowac, czy zwyczajnie może być nad powierzchnią wody i wlewac ją do akwa? 

7 godzin temu, andzior70 napisał:

Zawór tylko na spływie,  powrót z sumpa jak najmniej kolanek, rury 25 mm a zawór z kółeczkiem to może być zawór bramowy który jest łatwiejszy do ustawienia ale sporo droższy od kulowego, do pompy możesz wkleić rurę na sztywno albo połączyć wężem silikonowym.

A wąż sylikonowy z kominem jak połączyć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Locline jedni chwalą i mają inni uważają za zabytek bo wystarczy rurka z kominkiem,  wąż silikonowe jest dość drogi i stosuje się go tylko do połączenia rury powrotu z pompą, w razie co pisz na priv 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, andzior70 napisał:

Locline jedni chwalą i mają inni uważają za zabytek bo wystarczy rurka z kominkiem,  wąż silikonowe jest dość drogi i stosuje się go tylko do połączenia rury powrotu z pompą, w razie co pisz na priv 

hehe locline zabytek pierwsze słyszę :) już słyszałem teorie ze za drogi, że blokuje przepływ wody i takie tam podobne

 

2 godziny temu, Mini napisał:

Jezu dzięki właśnie tego szukałem. A co z Loc Linem? Jakoś specjalnie potrzeba go montowac, czy zwyczajnie może być nad powierzchnią wody i wlewac ją do akwa? 

locline to korzyść taka że można sobie swobodnie kierować wylot wody, ja mam rozbite na 2szt po 3/4 cala bardzo fajnie mam rozłożone wyjscie wody z pompy, zapewnia nawet jakąs namiastke cyrkulacji podczas czyszczenia falownika, jak dasz nad powierzchnię wody będzie chlupać ja mam pod powierzchnia delikatnie przekrzywiony tak żeby przy zaniku zasilania nie zaciągneło wody z akwarium do sumpa

WXCbgnGwwkhDFK10gXAY4lXI1edHVYlGtokxuvn2

k390huXOIZTtmWiZfyvn8u-EQBxCRR5GFy7az-PG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało być zbytek a zapisało zabytek :clapping

1 godzinę temu, Paragon napisał:

hehe locline zabytek

 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, andzior70 napisał:

Miało być zbytek a zapisało zabytek :clapping

 

hehe nom

 

to tak jeszcze dodam autorowi jak jest na etapie hydrauliki często słyszy się żeby dawać na pompie kolanka dwa razy po 45 lub takie specjalne w hu... drogie w kształcie łuku bo niby kolanka 45 stopni strasznie zmniejszają wydajnośc pompy, tutaj chłopaki robili test z ktorego jasno wynika że nie ma to znaczenia jakich kolanek uzyjemy :) :

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, andzior70 napisał:

Locline jedni chwalą i mają inni uważają za zabytek bo wystarczy rurka z kominkiem,  wąż silikonowe jest dość drogi i stosuje się go tylko do połączenia rury powrotu z pompą, w razie co pisz na priv 

A koniecznie rurą trzeba łączyć? Nie można pompy umieścić jak najbliżej komina i poprowadzić rurki? 

Tylko powiedzcie mi jak do choinki od pompy mam przymocować jakąkolwiek rurkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wkleić końcówkę od pompy w rurę z tym że trzeba uważać żeby nie zakleić nakrętki,  a pompę umieszczasz jak najbliżej komina a spływ i rewizja z tyłu, np.  masz komin z lewej strony to samp ustawiasz  tak aby komora powrotu była  z lewej a odpieniacz z prawej strony i tam ciągniesz  rury zrzutu i rewizji. 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.