Skocz do zawartości
akwarystka

Atak cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

U mojej mamy w akwarium zaatakowało cyjano. Teraz taki okres, że nigdzie na już nie dostanę chemicleanu a jak przyjdzie może być za późno. Czy jest ktoś z Gliwic lub okolic Jastrzębia , kto mógłby się podzielić, odsprzedać trochę chemicleanu? 

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie znajdzie chemiclean to wyssać ile się da i wlewać fito 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadamy fito.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na OLX facet z Sosnowca sprzedaje. Nie jest to rejon Gliwic ale też nie tak bardzo daleko.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj parametry, znajdz przyczynę a nie zaraz ładować chemię. tak na szybko to sciagnij cyjano ile sie da  , wyłącz oswietlenie w akwa  na 2-3 doby . przyciemnij szyby by zadne swiatło nie dostawało sie do akwa.  

przydałoby się jakies zdjęcie akwa. .

ja tez walczę z cyjano od zmiany oswietlenia około miesiąca  , miałem  wysokie no3 tzn około 25  . teraz od tygodnia leje wódę 8 kropel na 450l obiegu . i widzę ze pomału cyjano odchodzi . no3 spada.

bez nerwowych ruchów  :)

 

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety fotek nie dodam bo mam mieszka w innym mieście, byliśmy tam na chwilę w święta i poprosiła Nas o pomoc.

Tak i na Olx i na allegro jest facet z Sosnowca ale potrzebujemy to na już mama nie jest niestety mobilna a my mieszkamy w Jastrzębiu.  Jak zamówimy przyjdzie pewnie dopiero po nowym roku. Co jeszcze może mama ewentualnie zrobić nim zdobędziemy chemiclean?


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W akwarium morskim trzeba działać spokojnie, z przemyśleniem tego co może stać po danym ruchu i to 20 kroków do przodu. Jak w szachach. Po zastosowaniu cudownych środków, których działanie a także skład chemiczny nie są opisane może stać się wiele nieprzewidzianych rzeczy. Nie można więc przewidzieć nawet 1 kroku do przodu. 

Co się stało że w zbiorniku pojawiły się cyjanobakterie? 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tu jedynie brakuje konkurencji w postaci dużej ilości bakterii w płynie. No i zadać sobie pytanie tak jak napisał nanokaczor co się stało że w zbiorniku pojawiły się cyjanobakterie. 

Pośpiech wskazany jest tylko przy zbieraniu wody z podłogi ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze @fresz33. Zapewnisz konkurencję w postaci bakterii i cyjano się wycofa. U mnie też wyskoczyło ze 2-3 miesiące temu. Odsysałem przy podmianach i lałem Special Blenda codziennie (tak codziennie, w dawkach tak jak pisało na opakowaniu tylko podzielonych na 7, czyli np nie 100-140ml raz na tydzien po podmianie, tylko codziennie 15-20ml). Po pewnym czasie cyjano przestało się pojawiać.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to Ciebie uspokoić to ja tez tak myślę jak koledzy wypowiadajacy się wyżej.

Pośpiech we wlewaniu jakich kolwiek środkow chemicznych nie jest wskazany . A środek ten akurat jest typowo chemicznym środkiem .

Zastanawia mnie tylko to czemu aż tak szybko musisz go dolać .

Cyjanobakterie są były i będą nie ma przed nimi jako takiego ratunku, w sęsie dużych ataków.

Ja po rozmowie z odpowiednia osobą ostatnio, tez nabrałem pewności iż to co może nam się wydawac dużym złem, może być tyko małym efektem czynnikiem przejściowym.

Czasem na pewno warto na chłodno przemyśleć tą a inna opcje.

A środek ten jest chyba wyjsciem ostatecznym

Chyba że ne wiemy wszystkiego i środek jest potrzebny na 99 %

piszę tu po to abyś bez przesady nie traktował niektórych spraw nie demonizowałi się nie martwił za nad to Cyjano czy dino jak wyjdzie to i wejdzie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio miałem niewielkie ogniska zielonego cyjano (jeszcze są ale nie rozprzestrzenia się) oraz kilka plamek na skale w fiolecie i wąsy charakterystyczne. 1 co zrobiłem to zwiększyłem cyrkulację i przedmuchałem skałę lecz nie usuwałem nalotów ze skał. Na wieczór wyłączałem odpieniacz i lałem podwójną dawkę fito (normalna dawka to u mnie ok 20ml na 300l w obiegu- niewiele ale bezpiecznie!). Po 2 dniach fioletowego nie było a od max tygodnia zielone zanika (w tylnej części było najwięcej to go już nie ma tam w ogóle). Nie lałem bakterii bo mam wrażenie, że mam ich zbyt dużo- każda świeża porcja po podmiance dawała efekt w postaci glutów na szybie i tak mi się wydaje, że mam na skale taki nalot przeźroczysty pędzelki od przedawkowania. Nie znalazłem nigdzie na Internecie dokładnej informacji więc wiążę to z przelaniem bakterii z ponad miesiąc temu (mleczna woda była ale po UV ustąpiła a nalot na skale i piasku był i jest- z piasku już zniknął z pojawieniem się babki). Reasumując to chyba większy obieg i pozwolić wieczorami bateriom namnażać się i konkurować wyłączając odpieniacz lać fito ew. dodawać bakterie. Oczywiście nie wiem jaka duża obsada i czy to możliwe (ja mam 2 ryby na krzyż dosłownie), i jak duże są ogniska. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.12.2018 o 16:39, kniaz0 napisał:

Jak się nie znajdzie chemiclean to wyssać ile się da i wlewać fito 

Witam 

Fito masz na myśli fitoplankton.

Czytałem iż podawanie fitoplanktonu powoduje wzrost cyjano, czyli rozumię nie jest to prawdą?

Po podaniu bakterii, odłączałeś odpieniacz na całą noc?

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Godzinę temu, brona25 napisał:

Witam 

Fito masz na myśli fitoplankton.

Czytałem iż podawanie fitoplanktonu powoduje wzrost cyjano, czyli rozumię nie jest to prawdą?

Po podaniu bakterii, odłączałeś odpieniacz na całą noc?

Gdzie czytałeś? Kto to napisał? 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad dzięki za krewetki, powoli sprzątają w akwarium aiptasie. :-)). Zaraz poszukam.

To był Twój wpis.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, brona25 napisał:

Witam 

Fito masz na myśli fitoplankton.

Czytałem iż podawanie fitoplanktonu powoduje wzrost cyjano, czyli rozumię nie jest to prawdą?

Po podaniu bakterii, odłączałeś odpieniacz na całą noc?

Witam. 

Tak fitoplankton.

Fitoplankton ( zjada ) cyjano 

U mnie odpieniacz co noc jest wyłączany, chodzi od 8 - do  21 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fitoplankton to konkurencja dla cyjano jak bakterie a nie cyjanożerca ;] :) Ja u siebie podaję 20ml na 300l  a po pokazaniu się cyjano podawałem 40ml wieczorami i wyłączałem odpieniacz na noc. Może zacznij od mniejszej dawki skoro nie podawałeś jeszcze fitoplanktonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w nocy cjano raczej zanika a rono się piknie " porasta " wiec ???

Prosze wtłumaczyc z tym fito? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wyraziłem się nieprecyzyjnie - ale w każdym poście nie da się napisać wszystkiego. 

Po pierwsze w skład fitoplanktonu mogą wchodzić cyjanobakterie, bruzdnice, okrzemki, zielenice i inne rodzaje fotosyntetyzujących organizmów. 

Po drugie cyjanobakterie nie są niczym złym.

Fitoplankton jest źródłem mikroelementów, azotanów i fosforanów. Jest źródłem substancji przyczyniających się do rozwoju  bruzdnic, w tym tych żyjących w symbiozie z koralami [więc także korali], różnego rodzaju makroglonów, gąbek, różnych mikroorganizmów, itp itd a także w cyjanobakterii. Tyle że cyjanobakterie zaczną się pojawiać wtedy gdy woda stanie się zbyt żyzna. Jeśli wlejesz do wody za dużo pożywki dla bakterii, przekarmisz zbiornik, dolejesz za dużo mikroelementów itp itd i jednocześnie w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości organizmów zjadających cyjanobakterie to pojawią się cyjanobakterie i jest to zupełnie normalne. Cyjanobakterie to tak naprawdę naturalny sposób oczyszczania się zbiornika. Jeśli więc przedozujesz to pojawią się cyjanobakterie ale tylko w sytuacji gdy nie mają naturalnego wroga. 

Konkurencją dla cyjanobakterii są bruzdnice żyjące w symbiozie z koralami, bruzdnice żyjące w koloniach poza koralami, makroglony, okrzemki. Z drugiej strony gdy w akwarium jest dużo ślimaków to cyjanobakterie tak samo jak okrzemki i bruzdnice nie mają szans na rozwój. Wywołanie silnego rozwoju ślimaków jest więc sposobem na cyjanobakterie, bruzdnice, okrzemki itp... 

Chodzi więc o to żeby dozować tyle pożywki żeby rosły korale a jednocześnie żeby w zbiorniku nie pojawiały się mikroorganizmy rozwijające się znacznie szybciej niż korale - glony, bruzdnice, cyjanobakterie, które zarastają korale i zabierają im miejsce. 

Co ciekawe na początku  historii Ziemi, gdy nie było organizmów zjadających cyjanobakterie, tworzyły one grube "maty" [do dziś pozostały po nich ślady w postaci skamieniałości]. Dopiero potem gdy związały one cały CO2 z atmosfery i przerobiły go na tlen zaczęły pojawiać się bardziej skomplikowane organizmy.  Wtedy  cyjanobakterie przestały tworzyć grube warstwy - pojawiły się bowiem organizmy, które je zjadały . Dziś cyjanobakterie w takiej formie można spotkać tylko w ekstremalnym środowisku, w którym poza nimi nic nie jest w stanie przetrwać. 

Polecam książkę - można w niej przeczytać sporo o cyjanobakteriach ale także gąbkach, koralach itp itd... 

106403209o.jpg

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ślimaków z 5 kg ,parametry bliskie zera  ,stosunek N do P prawidłowy ,nie przekarmiałem ,nie lałem niepotrzebnych preparatów ,pozostałe parametry super ,bakterie lałem na potęgę różne, i nic cyjano tym razem nie schodziło .Nie przez tydzień, dwa walka trwała 3 miesiące i zastosowałem mycosidol, ten pierwszy  dobry .kuracja bez strat.Miałem też cyjano na przełomie 12 lat z 10 razy i nieraz znikał samo po dwóch dniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczorTo jak mam już sporo cyjano  z kórym walczę używając cyjanocontrol to już lepiej nie lać fito. 

Moje parametry to: temp: 26,   NO3= 0,   PO4 = 0,02  CA=450   MG > 1500  ZASOLENIE 1025

KH 5,5

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kh 5,5? :D

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.