Skocz do zawartości
Nonameq

Napięcie za driverem LDD-H A ilość diod.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam składam lampkę oparta na driverach MW LDD-H 350,700 I 1000 mA. Zasilanie będzie obsługiwał zasilacz 36v z małą regulacja + -. 

Moje pytanie brzmi, jakiego napięcia mogę spodziewać się już za driverem aby podłączyć odpowiednią ilość diod?

Wstępnie planuje na nitkę

350mA  10(3W (UV))x3,2-3,4V

700mA  10(3W)x3,2-3,4V

1000mA 1(30W)x32-34V 

Coś takiego może być?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 to raczej za dużo bardziej bezpiecznie to 8-9 diod


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki, ale zapytam dla czego bezpieczniej? Dla drivera czy diod?

Pytam o te napięcia bo dla np.:

LDD 700H

Wej 9...56V

Wyj 2...52V

Ile to wyjdzie przy 36V, zakładam ze też z -4V to bym miał z 32V diody niby są 3,2 do 3,4V. 

Przy dziesięciu sztukach może tylko zaświecą słabiej? Czy to będzie za duże obciążenie dla drivera? 

Będą sterowane tc421 przez pwm i chce zrobic z nadmiarem mocy zeby nie swiecic na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
22 minuty temu, Nonameq napisał:

Witam składam lampkę oparta na driverach MW LDD-H 350,700 I 1000 mA. Zasilanie będzie obsługiwał zasilacz 36v z małą regulacja + -. 

Moje pytanie brzmi, jakiego napięcia mogę spodziewać się już za driverem aby podłączyć odpowiednią ilość diod?

Wstępnie planuje na nitkę

350mA  10(3W (UV))x3,2-3,4V

700mA  10(3W)x3,2-3,4V

1000mA 1(30W)x32-34V 

Coś takiego może być?

 

na nitkę 8 szt możesz dać 9 ale mocno dociążysz i ryzykujesz juz przegrzewanie lub skrajnie upalenie czegoś z elektroniki, są spadki zauważ ze driver na wejściu ma 36V na wyjściu już 32V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem ale nie do końca. Teraz przy 8 sztukach, każda dioda dostanie 4V... licząc nawet ta górną granicę 3,4V na sztukę, zasilane 32V to i tak za dużo.

Edytowane przez Nonameq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, Nonameq napisał:

Ok rozumiem ale nie do końca. Teraz przy 8 sztukach, każda dioda dostanie 4V... licząc nawet ta górną granicę 3,4V na sztukę, zasilane 32V.

nie diver jest pradowy nie napięciowy każda dioda dostanie dokladnie 700mA lub 350mA lub 1000mA zależy jaki driver zastosujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem to że driver nie jest napieciowy, ale to w takim razie wynika że mogę do niego podpiąć nawet jedną diode? 32v i 700mA dla diody 3,4V i 700mA? Chyba nie....

Wybacz ale moja wiedza w tym zakresie opiera się na tym co wyczytałem w necie.

 

 

 

Edytowane przez Nonameq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Nonameq napisał:

Rozumiem to że driver jest napieciowy

 

11 minut temu, Paragon napisał:

diver jest pradowy

driver nie da więcej nić 32V, a czy dasz 4 czy 8 diod dla niego jest bez znaczenia po poda on każdej diodzie dokładnie tyle samo  czyli np: 700mA, ważne aby tych 32V sumarycznie nie przekroczyć bo wtedy mogą się zacząć dziać jaja z prądem i przegrzewaniem itd. ogólnie przy tych driverach dobrze spisuje się 8szt na nitce na upartego możesz dać 9 ale już zaczynasz ryzykować 10 odradzam z całą pewnoscią

Edit:

zasilacz podaje 36V, dobrze jest jak zasilacz ma taka możliwośc zjechać potencjometrem na 34V, jak zauważyleś drivery maja na wejściu 36V maks

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok już jestem blisko. 

Tak wiem driver jest prądowy nie napieciowy, już się wyżej poprawiłem źle napisałem.

Rozumiem też to że każda dioda dostanie prąd równo o natężeniu 700mA.

Ok

Ale co z tym napięciem? Jak mi z niego dalej wychodzi te 32V A ja podepne 4 diody... I dostaną 8v i 700mA

Czy ten driver działa tak samo jak te drivery on/off z opisem że mam zakres np 10 do 30 diod 1w  i mam się w tym zmieścić?

Bo jak tak jest to jestem w domu i nie potrzebnie kombinuje z sumowaniem napięć?

LDD z tej serii H mają 56 na wejściu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Nonameq napisał:

Ale co z tym napięciem? Jak mi z niego dalej wychodzi te 32V A ja podepne 4 diody... I dostaną 8v i 700mA

to podlacz 4 diody pod driver 700mA daj 34V na zasilaniu drivera, miernik w rękę i mierz dostaniesz swoją odpowiedz :P

Za dużo kombinujesz i stwarzasz problemy tam gdzie ich nie ma, drivery z serii H maja na wejściu 56V a na wyjściu 52V, zasilacze drivery tez są droższe ogólnie, nie wiem czy warto dawać w lampie więcej niż 36V, kedyś to kalkulowalem i odpusciłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc. Tak jak piszesz, sam sobie to skomplikowłem, źle odebrałem ich zasadę działania.

Ale przynajmniej wiem już o co chodzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Nonameq napisał:

Wielkie dzięki za pomoc. Tak jak piszesz, sam sobie to skomplikowłem, źle odebrałem ich zasadę działania.

Ale przynajmniej wiem już o co chodzi.

Pozdrawiam

spoko nie ma problemu, ważne żeby sobie nie komplikować, ale dobrze że dociekasz skąd jak i co, wiedzy nigdy za duzo powodzenia z lampą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest banalna używając tych przetwornic DC/DC dostajesz napięcie wyjściowe o 3V mniejsze niż wejściowe czyli dając zasilacz stałonapięciowy 36V na wyjściu będziesz miał maksymalnie 33V. I teraz najważniejsza zasada zasilacz stałonapieciowy daje zawsze stałe napięcie niezaleznie od obciązenia czyli jeśli masz coś co bierze np 72W przy zasilaczu 36V to zasilacz wyda z siebie 2A  P=36V*2A=72W. Czyli musisz sobie przeliczyć ile mocy potrzebujesz. Sumarycznie będzie to 90W. 90W/36V=2,5A - wiec musisz kupić sobie zasilacz 36V, który ma conajmniej 4A(dla bezpieczeństwa żeby nie był zbyt mocno obciążony). I teraz masz przetwornice DC/DC dajesz na nie 36V a wychodzi 33V(info z karty producenta dla LDD 700H) czyli oznacza to, że twoje diody potrzebują 32-34V a ty masz 33V w takim przypadu jeśli diody będą zimne przetwornice będą zbyt obciążone i np diody zaczną migać dopóki się nie rozgrzeją a ich napięcie sumaryczne nie spadnie do 33V. Przetornice regulują napięcie czyli możesz podłączyć równie dobrze podłączyć do niego 1 diodę bo wtedy da Ci 700mA i 3,2-3,4V w zależności ile dioda będzie sobie potrzebować (nie masz stałego napięcie - napięcie masz z zakresu 2-33V w tym przypadku). Tak jak ktoś wcześniej pisał powinieneś użyć 9 diod i zrezygnować z 30W na rzecz diody o niższym napięciu a wyższym prądzie ale to będzie cięzkie do znalezienia lub druga opcja dokupić mniej populary zasilacz stałonapięciowy 48V i wtedy nie masz problemu z napięciami możesz spokojnie użyć 10 diod. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i poświęcony czas. Jest już wszystko jasne. Szkoda że już mam kupione te diody 30w coś będę musiał wykombinować. Może gdzieś wynajde jakiegoś mocnego 48v.

Zależało mi na większej ilości diod na jednym kanale żeby uniknąć plataniny przewodów.

Chcę też zrobić jeden osobny  kanał taki kolorowy zielony, czerwony itp. nie które kolory są 2,2-2,4V 700mA rozumiem że mogę je mieszać z tymi 3,2-3,4V 700mA czy tu się sprawa komplikuje?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz mieszać jeśli nie będziesz robił połączeń szeregowo równoległych to nie ma problemu. Wtedy tylko sumujesz napięcia. W przypadku połączeń szeregowo równoległego tzn jeśli chciałbyś dwie nitki podłączyć pod jeden LDD 700(aby na diodę szedł prąd 350mA)  to wtedy ważne żeby na każdej nitce suma napięć była identyczna czyli jeśli użyłeś w jednej nitce 2 czerwone to i w drugiej trzeba też użyć 2 czerwone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, Nonameq napisał:

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i poświęcony czas. Jest już wszystko jasne. Szkoda że już mam kupione te diody 30w coś będę musiał wykombinować. Może gdzieś wynajde jakiegoś mocnego 48v.

ale jakie diody kupiłeś 30W piszesz o COB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak COB. Coś podobnego jak Zetlight 6600 tylko że 4 szt. Reszta power led 3w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu ale lampka gotowa.

Diody jakie zastosowałem to:
COB
1x30W 20000-25000K
2x30W 440nm 
Power led
10x3W 395-400nm
10x3W 420-425nm
10x3W 460-470nm
30x3W 445nm
10x3W 10000K
10x3W 20000K
20x3W jakiś mix kolorów FS, 6500K, cyan, pomarańczowy itp.
Jest to podzielone na 5 sterowanych kanałów.

Myślę że będzie ok?

Dzięki za rady.

 

20190918_175005_compress39.jpg

Edytowane przez Nonameq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.