Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Mam zamiar zmienić nieco wkłady w moim sumpie obecnie na 140l w obiegu mam w sumpie. 

-2 gąbki filtracyjne 

-odpieniacz

-500g matrixa

-500 g phosguard 

-purigen 100ml

-2kg ceramiki

-5 l bioballi

Chce wyrzucić biobale i zastąpić jakimś dobrym medium filtracyjnym

Myślę nad :

-Siporax

- ceramika

- gruz koralowy 

Co będzie najlepsze? Nie mam problemów z parametrami no3 trzymam trochę wyżej. Ale biobale mnie strasznie wk***i... Bo syf się na nich zbiera i często muszę płukać. I chciał bym zamontować na splywie Do sumpa koszyczek wypełniony wata do zbierania  brudu z grubsza. 

Z góry dzięki. I czekam na jakieś sensowne porady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej; Zastanawiam się nad tymi 'gąbkami filtracyjnymi', które tam masz... osobiście uważam, że to nic dobrego i bym je wyciągnął w ogóle. Ja cały czas mam watę powieszoną na jednej z przegród i średnio co 2 dni ucinam nowy pasek i zmieniam. Z plastikowego grzbietu do kartek A4 zrobiłem sobie 'zaciski' do tego celu - polecam patent.

Co do zamiany biobali na coś innego, to ceramika chyba nietrafiony pomysł; gruz koralowy - pewnie najbardziej naturalna rzecz - jednak dokładanie gruzu to jak dokładanie skały i może wystąpić efekt ponownego dojrzewania - ja bym tego nie robił; drogą mojej eliminacji został siporax - myślę, że śmiało warto go dołożyć. W ostatnim czasie dużo słyszę o kulkach Bio-sphere od Maxspecta i sam chcę dokupić. Warto o tym poczytać.

Co do phosguardu, matrixa i purigenu się nie wypowiem, bo nigdy żadnego z tych produktów nigdy nie miałem. Zakładam, że przeczytałeś ich instrukcję od A do Z i wiesz co robisz...

Pozdrawiam.

Edytowane przez human_87
literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, human_87 napisał:

Hej; Zastanawiam się nad tymi 'gąbkami filtracyjnymi', które tam masz... osobiście uważam, że to nic dobrego i bym je wyciągnął w ogóle. Ja cały czas mam watę powieszoną na jednej z przegród i średnio co 2 dni ucinam nowy pasek i zmieniam. Z plastikowego grzbietu do kartek A4 zrobiłem sobie 'zaciski' do tego celu - polecam patent.

Co do zamiany biobali na coś innego, to ceramika chyba nietrafiony pomysł; gruz koralowy - pewnie najbardziej naturalna rzecz - jednak dokładanie gruzu to jak dokładanie skały i może wystąpić efekt ponownego dojrzewania - ja bym tego nie robił; drogą mojej eliminacji został siporax - myślę, że śmiało warto go dołożyć. W ostatnim czasie dużo słyszę o kulkach Bio-sphere od Maxspecta i sam chcę dokupić. Warto o tym poczytać.

Co do phosguardu, matrixa i purigenu się nie wypowiem, bo nigdy żadnego z tych produktów nigdy nie miałem. Zakładam, że przeczytałeś ich instrukcję od A do Z i wiesz co robisz...

Pozdrawiam.

Ja te gąbki mam pomiędzy przegrodami do wylapania większego brudu. Plukam je co tydzien tak że nic w nich przez dłuższy czas nie zalega. Wata która chce dołożyć znów obniży ilość brudu która się tam dostaje. 

O kulkach słyszałem ale nie lubię testować mało sprawdzonych rzeczy. Coraz bardziej zastanawiam się nad siporaxem. Zmieścił bym go tam około 4 kilo

A szczerze mówiąc cała resztę czyli phosguard purigen i Matrix polecił mi sprzedawca przy zakładaniu akwarium. 

Matrix moim zdaniem bardzo dobry sporo miejsca dla bakterii.razem z koszyczkiem można go przeplukac. Nie ma z nim problemów tylko cena spora. 

Po testach widzę że phosguard też się sprawdza. 

Co do purigenu na razie chyba nie ma co wylapywac zobaczymy co będzie jak się obsada zwiększy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bio-sphere od Maxspecta  bardzo polecam. Ja mam wkład z dwóch opakowań. Zajmują mało miejsca, a tworzą bardzo dużą powierzchnię do osiedlania się bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dawar napisał:

Bio-sphere od Maxspecta  bardzo polecam. Ja mam wkład z dwóch opakowań. Zajmują mało miejsca, a tworzą bardzo dużą powierzchnię do osiedlania się bakterii.

Polecasz, bo po zastosowaniu bio-sphere poprawiły Ci się parametry, lub poradziłeś sobie z jakimś problemem, czy po prostu  wszystko jest ok, więc założyłeś że "działają"...?

Pytam bo sam zastanawiam się nad nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium dopiero dojrzewa, ale porównując małe gabaryty, a dużą powierzchnie w porównaniu np. z siopraksem, to samo mówi za siebie. Po 24 dniach dojrzewania parametry mam prawie zbliżające się do zera. Wg mnie to działa i to w dobry sposób. Porównuję z pierwszym akwarium na siporaksie.

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Dawar napisał:

Bio-sphere od Maxspecta  bardzo polecam. Ja mam wkład z dwóch opakowań. Zajmują mało miejsca, a tworzą bardzo dużą powierzchnię do osiedlania się bakterii.

Kurde ale cana że te kulki zabija :D nie wydaje się wam że co niektóre media są po prostu przereklamowane?

Ciągle pojawia się coś nowego "niby lepszego" od swojego poprzednika. Ale ile w tym prawdy? 

Czy to nie jest aby sposób na wyciąganie kasy od akwarystow? Wmawiając im że jest znów lepszy produkt od np siporaxu. I w dodatku droższy. 

Ja powiem szczerze że chciałbym coś na czym się osiedli dużo bakterii ale za rozsądną cenę. Bo bioballe to jest jakaś pomyłka. Jak na mój litraż mam Ju 500g matrixa który ma mnóstwo miejsca dla bakterii i teoretycznie powinien bez problemu przefiltrowac akwarium które ma 200l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Grzegorz95 napisał:

Kurde ale cana że te kulki zabija :D nie wydaje się wam że co niektóre media są po prostu przereklamowane?

Ciągle pojawia się coś nowego "niby lepszego" od swojego poprzednika. Ale ile w tym prawdy? 

Czy to nie jest aby sposób na wyciąganie kasy od akwarystow? Wmawiając im że jest znów lepszy produkt od np siporaxu. I w dodatku droższy. 

Ja powiem szczerze że chciałbym coś na czym się osiedli dużo bakterii ale za rozsądną cenę. Bo bioballe to jest jakaś pomyłka. Jak na mój litraż mam Ju 500g matrixa który ma mnóstwo miejsca dla bakterii i teoretycznie powinien bez problemu przefiltrowac akwarium które ma 200l.

1 litr Matrixa to koszt ok.80 zł producent podaję, że powierzchnia to powyżej 700m2

1 kg Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere to koszt ok. 90 zł producent podaję, że powierzchnia to 54m2 w jednej kulce w opakowaniu jest 44 czyli powierzchnia ok. 2376m2, więc cena chyba rozsądna za 3 razy większą powierzchnię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja dopiero startuje i zabardzo nie wiem ale zapytam o produkt  aquaforestu  LIFE BIO FIL  ktos mi to tez polecil czy to dobre na start ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klocek1973 napisał:

LIFE BIO FIL

Ja używam i jestem zadowolony,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KaZek napisał:

1 litr Matrixa to koszt ok.80 zł producent podaję, że powierzchnia to powyżej 700m2

1 kg Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere to koszt ok. 90 zł producent podaję, że powierzchnia to 54m2 w jednej kulce w opakowaniu jest 44 czyli powierzchnia ok. 2376m2, więc cena chyba rozsądna za 3 razy większą powierzchnię 

Pytanie ile w tym prawdy... Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić a napisać mogą wszystko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam plytki podobne do Maxpecta nie pamietam nazwy teraz ale robia robote, wywalilem 6l siporaxu (poszly do nowego systemu) a parametry nawet nie drgnely od 2 miesiecy. Technika idzie do przodu i napewno jest duzo lepszych productow od siporaxu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Grzegorz95 napisał:

Pytanie ile w tym prawdy... Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić a napisać mogą wszystko. 

Gdyby firma nie pisała prawdy tylko informację wyssane z palca to pewnie długo by się nie utrzymała na rynku. 

Opini nagatywnych nie widziałem, sam miesiąc temu wrzuciłem 1kg do komina na próbę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
2 minuty temu, KaZek napisał:

Gdyby firma nie pisała prawdy tylko informację wyssane z palca to pewnie długo by się nie utrzymała na rynku. 

Opini nagatywnych nie widziałem, sam miesiąc temu wrzuciłem 1kg do komina na próbę.

W przeszłości było wiele firm które zarobiły miliardy na produktach które były zupełnie nie potrzebne i które tylko dzięki reklamie stały hitem rynku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, nanokaczor napisał:

W przeszłości było wiele firm które zarobiły miliardy na produktach które były zupełnie nie potrzebne i które tylko dzięki reklamie stały hitem rynku. 

Właśnie o tym mówię. Teraz wszędzie człowiekowi wciskają kit " panie kup Pan to bo to jest lepsze" 

Producent podaję że paczka kulek oczyści przeszło 2000 l wody. 

A ja mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie. Załóżmy że gdybym wsadził 4l kulek maxpecta. Które oczyszcza teoretycznie. 10 000l wody a ja w zbiorniku mam 140l.to czy nie wyjalowie tym mojej wody? Może stać się tak że się przesadzi z wkładami filtracyjnymi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, nanokaczor napisał:

W przeszłości było wiele firm które zarobiły miliardy na produktach które były zupełnie nie potrzebne i które tylko dzięki reklamie stały hitem rynku. 

Telezakupy do teraz tak robią ale to już indywidualna sprawa w co kto wierzy i jak się da przerobić.

Ale z czego mają wyjałowić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KaZek napisał:

 

Ale z czego mają wyjałowić?

Duża ilość bakterii redukuje poziom no2/ no3/ nh3 oraz po4 tak? 

A no3 czy tam po4 w jakimś stopniu też jest potrzebna niektórym koralom do wzrostu z czego się orientuję. Z resztą sam widzę że przy wyższym no3 " chwastowate korale" maja się lepiej 

Wiec jeżeli bym przesadził z filtracja to no3/po4 mogło by wynosić bezwzględne 0 jeżeli dobrze myślę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no pod tym względem to mogłoby tak się chyba stać.Nie tyle z PO4 co z NO3. Ale czy można przesadzić z mediami? Ja mam ponad 20 kg skały 2 litry siporaxu i 1kg tych kulek maxpecta i no3 dalej jest.

Tak sobie myślę, że może jak wywalisz te biobale to nie zachwieje to parametrami. Może nawet nie musisz ich niczym zastępować i tak nie chcesz mieć "0".Po części je usuwać i obserwować co się będzie działo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KaZek napisał:

A no pod tym względem to mogłoby tak się chyba stać.Nie tyle z PO4 co z NO3. Ale czy można przesadzić z mediami? Ja mam ponad 20 kg skały 2 litry siporaxu i 1kg tych kulek maxpecta i no3 dalej jest.

Tak sobie myślę, że może jak wywalisz te biobale to nie zachwieje to parametrami. Może nawet nie musisz ich niczym zastępować i tak nie chcesz mieć "0".Po części je usuwać i obserwować co się będzie działo??

Te biobale wyrzucę tak czy siak. Wszystkie na raz. tylko syf się na nich zbiera. Jak na mój litraż to też mam mediów sporo 10 kg żywej skały 5kg suchej matrixa 500g, 1kg ceramiki, phosguard  ,purigen 100ml. 

Chyba dorzucę 1kg tych kulek Maxspect i jakieś 3 kg siporaxu zamiast bioballi. Myślę że dobrze będzie pomieszac. Do tego skarpeta na splywie i będzie dobrze myślę 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze te 2 bloki z maxpecta tylko droższe ale zaoszczędzą miejsca.

Co do skarpety to też chcę ją dać bo mi syf na skalę w sumpie osiada.Szukam tylko pomysłu na jakiś wieszak bo 100 za kawałek pleksy to się mija trochę z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KaZek napisał:

Są jeszcze te 2 bloki z maxpecta tylko droższe ale zaoszczędzą miejsca.

Co do skarpety to też chcę ją dać bo mi syf na skalę w sumpie osiada.Szukam tylko pomysłu na jakiś wieszak bo 100 za kawałek pleksy to się mija trochę z celem.

Ale przepływ wody może być gorszy przez te bloczki. 

Hehe też widziałem te ceny. Ja myślę że skombinuje jakiś koszyczek na którym powiesz skarpet lub wypełnię go wata a całość zawiesze na haczykach z plastiku opierając je na szybie z sumpa. Takie są plany.

Mam jeszcze jeden dylemat bo nie wiem czy tutaj nie popełniłem błędu przy zakładaniu akwarium zdjęcia przedstawiają rure spływową do sumpa wykorzystałem w niej zawór kulowy oraz złączki plastikowo mosieżne. Ale raczej nie powinny oddawać niczego do wody? Jak myślicie? Zebrał się na nich twardy osad ale nic więcej. 

IMG_20190105_213609-600x800.jpg

IMG_20190105_213644-800x600.jpg

IMG_20190105_213640-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest napisane, że woda musi przez nie przepływać byle by był jakiś ruch. Kulki mam połączone żyłka żeby je łatwo wyciągnąć i włożone na dno komina (chyba, że źle zrobiłem i one nie działają tak jak powinny??)

Co do skarpet to wiązałem na rurze wcześniej ale męczy bo mam rurę prawie przy dnie i trzeba było kombinować. Mam kawałek pleksy spróbuję jakoś powyginać i może się uda zrobić jakiś wieszak.

Co do złączek to mosiądz ma w sobie miedź a to chyba nie za dobrze w morskim, szczegółów nie znam musisz poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, KaZek napisał:

Co do złączek to mosiądz ma w sobie miedź a to chyba nie za dobrze w morskim, szczegółów nie znam musisz poczytać.

Dzisiaj czysciłem sump i robiłem podmianie. 

Te złączki i zawór to nie mosiądz to jest coś ala nierdzewka. Ale dokładnie co to jest to nie wiem. 

Bioballe wyrzuciłem tak więc już mam miejsce na wrzucenie nowych mediów. 

Co ciekawe znalazłem przykry przypadek. Sól rozpuscila przyssawki z pompy od odpieniacza... Na zdjęciach widać co dostawało się do wody :/ 

Przy okazji koronę akwarium mam zawieszona na szybie na aluminiowych plaskowniczkach jest to bezpieczne? Czy aluminium Te może coś oddawać? 

 

IMG_20190106_143841-800x600-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do złączek to może ten metal w reakcji z solą coś oddawać do wody, nie bez powodu robią wszystkie rzeczy do akwarium z materiałów sztucznych albo jakoś je osłaniają, to co na zdjęciach widać ten szlam na nich to nie wygląda za ciekawie.

Płaskowniki jak nie mają kontaktu z wodą to nic nie będzie się działo, jedynie mogą uszkodzić szkło :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, KaZek napisał:

Co do złączek to może ten metal w reakcji z solą coś oddawać do wody, nie bez powodu robią wszystkie rzeczy do akwarium z materiałów sztucznych albo jakoś je osłaniają, to co na zdjęciach widać ten szlam na nich to nie wygląda za ciekawie.

Płaskowniki jak nie mają kontaktu z wodą to nic nie będzie się działo, jedynie mogą uszkodzić szkło :/

Ten szłam to jest rozpuszczona guma.... :/ na splywie wywale te złączki zamówię z pvc. A plaskowniczki delikatnie się stykają z wodą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.