Skocz do zawartości
boo12

Totalna wymiana skały

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przyszła mi do głowy myśl, aby zmienić wystrój w moim szkiełku, bo w zasadzie od początku to raczej gruzowisko niż coś konkretnego,

W sumpie również mam trochę skały w której rośnie najróżniejszy glon i trochę brarierum i parazoa i oświetlam 4x10w

Przedstawie zatem mój plan działania i prosiłbym o opinie czy to ma rację bytu.

1. Wywalić najpierw skałę z sumpa wyłączyć oświetlenie wyszorować i zamiast tego wstawić kilka litrów siporaxu. Zostawić na jakiś miesiąc żeby na siporaxie namnożyły się bakterie. Zapomniałem dodać ok kilku miesięcy pływa również woreczek z kulkami od maxspect to raczej zostanie.

2. wyciągnąć skałe z głównego wyłapać zwierzaki zamierzam również dać jakiś nowy piach o mniejszej granulacji niż aktualny spuścić wodę z akwarium wyszorować.

3. Zamierzam zrobić 2-3 większe filary ze skały MR  wstawić i zalać tą samą wodą i wpuścić zwierzaki

Jaka jest szansa na brak ewentualne delikatne dojrzewanie ?

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szansa na brak dojrzewania wynosi 0%. Jak wyjmiesz skałę to uwolnisz masę syfu, wiec woda się nie nada. Jak chcesz odzyskać większość wody, to najpierw odessać jej ile się da, a następnie rozbierać skały, wyciągać piach czy szorować akwa. 

 


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast siporaxu te płytki od maxspect ktoś ma doświadczenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, boo12 napisał:

Może zamiast siporaxu te płytki od maxspect ktoś ma doświadczenie ?

po włożeniu płytek do sumpa trzeba poczekac co najmniej miesiac a z sie zalegna bakterie,ja w moim sumpie mam dwie sztuki,ale czy dzialaja ciezko to stwierdzic,moim zdaniem lepiej dziala life bio fil od aquaforest,mam 2200ml i to one mi bardziej ustabilizowaly parametry,ale wiadome kazdy zbiornik inny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porwałbym się na taką zmianę. Musisz podchodzić to tego na jedno podejście?

Jeśli wywalasz skałę to zlej najpierw większą część wody, wywal co masz wywalić, spuść syf i wyczyść sump. Poźniej dolej spuszczoną wodę i uzupełnij podmianką. Mniejszy szok dla systemu. Przynajmniej ja tak do tego podchodziłem przy mojej podmianie skały na ceramikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce w sumpie to bym wsadzil nowa skale tam na jakies 3 tygodnie do miesiaca , a potem zrobilbym zamiane. A potem po kawalku bym zamienial na inne medium, Ale to tylko moja propozycja. Po za tym glonow idzie sie pozbyc na wiele sposobow np. fluconazole , zawsze taniej i mniej stresu dla systemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.