Skocz do zawartości
Liquidator

Twarde zielone bąble i białe nitki obok korali

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od dwóch miesięcy obserwuję u siebie rozrost zielonych bąbli w pobliżu moich lspów oraz miękkich. Staram się to usuwać ręcznie ale wciąż pojawiają się nowe. Są twarde i pękają po przebiciu nożem. Na zdjęciu są po lewej stronie.

 

Oprócz bąbli pojawiła się jakaś biała materia przypominająca włoski. Proszę o pomoc w identyfikacji.

 

 

35DDC44F-1FEE-45E8-A9D3-2E9717964709.jpeg

26025E69-A340-4D4F-AA37-C860E133C39F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielone kulki to glon Valonia.

Zielone nitki to jakiś inny glon, choć albo mam omamy, albo widzę tam wkomponowaną aptasię. Zrób jeszcze jedną fotę z delikatnym przybliżeniem. 

Na drugim zdjęciu, pod Euphilią rośnie gąbka.

Nie przebijaj Valonii, bo w ten sposób ją rozsiewasz. Przeczytasz o niej, to sam zrozumiesz z czym masz do czynienia. Pozdrawiam.

Edytowane przez human_87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na valonie kup sobie mitraxa. Powoli wszystko wykosi a inne glony tez wyskubie.

I jak kolega napisał uważaj żeby nie przebić bo się rozniesie :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsiewanie valonii przez ich przebijanie to poniekąd mit. "Pelne spor" mogą być największe okazy. Generalnie valonia rozmnaża się przez najzwyklejszy podział. W końcu te wszystkie mitraxy i inne zjadacze to ją pękają no nie? Rozmnażanie poprzez spory zachodzi najczęściej w przypadku znacznego pogorszenia warunków, kiedy trzeba się przesiąść na inne siedlisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, magmario napisał:

Na valonie kup sobie mitraxa. Powoli wszystko wykosi a inne glony tez wyskubie.

I jak kolega napisał uważaj żeby nie przebić bo się rozniesie :)

Pozdrawiam

mam rozumieć ze mitrax połyka w całości te kulki ?.. :) nic bardziej mylnego ,on je rozrywa !!!! i zjada tylko "skórkę" owszem jeśli się trafi osobnik który je valonie to teoretycznie może opanować plagę ale pod warunkiem ze będzie na stale w akwa ,jeśli go braknie to powróci z podwójna silą .Najlepszy jest zwierzak który w całości połyka kulki ,niestety potrzebne jest wtedy większe akwa ale i tak w miejscach niedostępnych dla zwierzaka valonia będzie rosła .Z valonia jest tak samo jak z Aiptasia .....:) 

 

36 minut temu, Leel00 napisał:

Rozsiewanie valonii przez ich przebijanie to poniekąd mit. "Pelne spor" mogą być największe okazy. Generalnie valonia rozmnaża się przez najzwyklejszy podział. W końcu te wszystkie mitraxy i inne zjadacze to ją pękają no nie? Rozmnażanie poprzez spory zachodzi najczęściej w przypadku znacznego pogorszenia warunków, kiedy trzeba się przesiąść na inne siedlisko.

przez podział ? to skąd w zbiorniku uruchomionym na suchej skale i swierzej solance valonia ?...wykluczając przyniesienie na koralach ? być morze on rozmnaża się przez podział ale tez ma zarodniki .

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valonia to straszne dziadostwo, mitraxy miałem dwa i niestety nie dały temu rady. Dopiero jak kupiłem percnona to definitywnie zjadł całą valonie. Niestety jest to bardzo szybki krab i przy braku pokarmu poluje na inne zwierzęta. U mnie zjadł krewetkę czyszczącą.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam percnon jest no1 w walce z valonią. Warunek to zjada wszystko co zielone, a jak się skończy zielone trzeba go dokarmiać. Wtedy nie ruszy żadnych zwierzaków nawet jak będzie wielkości 10cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zakupie mitrax'a valonia zaczęła znikać . Ale nie jestem pewien czy szamał ją bezpośrednio czy raczej tak gmera pod że ją odrywa . Nie raz sporo jej pływało .Zauważyłem za to że jeśli sie ją przebiło /uszkodziło to zjadał jej "szczątki" . Tak czy inaczej doprowadził do zastopowania plagi . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Liquidator napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jadę jutro do akwamarina po mitraxy. 

Jak już coś to po mitraxa. Jak będą dwa i więcej to będą się tłukły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, niwre37 napisał:

mam rozumieć ze mitrax połyka w całości te kulki ?.. :) nic bardziej mylnego ,on je rozrywa !!!! i zjada tylko "skórkę" ......

Nikt nie napisal ze połyka w całości prawda? Jak rowniez ze valonie zniknie jesli juz np kraba nie bedzie. 

Zgadzam się że jedza tylko "skórkę" ale przy duzej pladze i przy trafieniu na kraba wcinajacego valonie potrafia podciac kolonie i mozna odessac z dna.

Jesli ma sie zbyt mały zbiornik na lepszego likwidatora tego glonu to mitrax świetnie nad nim panuje.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem mitraxa i nie był zainteresowany valonią. Jak kupiłem percnona to valonia i inne glony zaczęły znikać, teraz już nie mam valonii. U mnie percnon zjada wszystko co zielone, jest doskonałą kosiarką na glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, niwre37 napisał:

przez podział ? to skąd w zbiorniku uruchomionym na suchej skale i swierzej solance valonia ?...wykluczając przyniesienie na koralach ? być morze on rozmnaża się przez podział ale tez ma zarodniki .

To co piszesz to było by samorództwo ;).  Sucha skała i świeża solanka wykluczają jakiekolwiek morskie życie. Coś trzeba zasiać, coby urosło. Albo jesteś Stwórcą ;)  Odpowiedzią są ryzoidy, które są sposobem rozmnażania wegetatywnego, a tworzą się u podstawy glona.

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Leel00 napisał:

To co piszesz to było by samorództwo ;).  Sucha skała i świeża solanka wykluczają jakiekolwiek morskie życie. Coś trzeba zasiać, coby urosło. Albo jesteś Stwórcą ;)  Odpowiedzią są ryzoidy, które są sposobem rozmnażania wegetatywnego, a tworzą się u podstawy glona.

własnie ! dlatego myślę ze rozmnaża się przez jakieś tam zarodniki ,wystarczy kropla wody z zarodnikami i po czasie pojawi sie valonia :P 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiony mitrax chetnie zjada valonie. Jest dosyc spory i zauwazylem ze odrywa zielone kulki i je polyka.

 

Zauwazylem rowniez, ze gabki zaczely sie rozpuszczac a wraz z nimi 5 glowek acanthastrea lordhowensis. Nie jestem pewien gdzie tkwi problem. Mialem ta acane pol roku i dopiero teraz zaczela zanikac. Moje parametry:

ph - 7.7

no2 - 0

po4 - 0

no3 - 10 (dosyc wysokie)

kh - 9.5

ca - 490

mg - 1250

Dozuje ati essentials. Dodatkowo z reki leje jod, stront i aminokwasy. Acana stoi blizej dna. Swiece 4x 24W. Akwa ma wysokosc 50cm. 200L (280L w obiegu)

Edytowane przez Liquidator (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.