Skocz do zawartości
pdz

Małe akwarium - ile litrów ?

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem wątek o akwarium nieco większym, jednak po podliczeniu wyszło ok. 10.000 ... kwota do zaakceptowania ale to sporo przy założeniu, że nie wiem na ile się wciągnę.

Postanowiłem więc zacząć jak wiele osób od mniejszego i tańszego, bez sumpa.

Jak duże może być akwarium przy założeniu, że filtracja na filtrze kaskadowym i odpieniaczu plus niewielka obsada ?

Myślę nad tym, czy popularne  FZN3 + Resun SK300 , jeśli macie inne propozycje to podajcie  co konkretnie a może bardziej estetycznie panel z tyłu i wszystko w panelu , jeżeli to drugie to jaki sposób filtracji w zamian za 2 poprzednie urządzenia ?

Jakie lampy polecacie do takiego litrażu ,  konkretna firma/model/moc ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem znajomej ":P" , kostka 40 L  ,filtr multikani , lampa własnej produkcji ale za 250 kupisz wystarczającą  , filtr używka chodzi po 100 - 120 pln . skała  120 , dolewka  , grzała 200 . 
korale dostała free . 
Leci na podmiankach  . 

 Jz8O3TX.jpg

start

npqLKjA.jpg

CvWrrIb.jpg

OUUpxG7.jpg

qBid9e9.jpg

po roku  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam jeden wątek Kolegi Tapajos32 i sporo jest propozycji, spisuję i będę coś wybierał.

Duże to stelaż, meblarz, sump, hydraulika i masa innych rzeczy , sporo do zrobienia , sporo kasy a jak mnie akwarium przerośnie to dam spokój sprzedam/oddam i nie będzie wielkiej straty,  jak będzie ok to przeniosę do sypialni a w salonie postawię większe.

Czy 40l to max ? "Ciut większe" , np. 40x40x40 , 50x50x40lub50 czyli 64-125l ?

Założenie - bez sumpa, najchętniej panel z tyłu, żeby nie widać było gratów, powierzchnia mnie nie ogranicza, ewentualnie kaskada, multikani, skimer.

Co doradzicie ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem najlepsze akwarium na początek to ok 100-150 litrów. Dlaczego? Ponieważ nie kosztuje zbyt dużo, a łatwo można utrzymać w nim stabilne warunki i zmieści się sporo ciekawego życia.

Najlepiej jakby było z sumpem albo z panelem.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak duże akwarium można utrzymać na kaskadzie? Jeden z forumowiczów miał (a w zasadzie nadal ma i jestem z nim w stałym kontakcie) full sps z acroporami włącznie 527l. Kaskada 3l (nie pamiętam marki) i do tego odpieniacz. Obsada 23 ryby (w tym 7 pokolców dużych i 9 chromisów). Zbiornik prowadzony bez podmian, lecz wymaga to wiedzy na conajmniej średnim poziomie. Ale na start proponuję Tobie iść w podobnym kierunku, tyle że prowadzić zbiornik na podmianach. Twoim największym kosztem będzie lampa. Zbiornik proponuję conajmniej 60cm długości lub wiecej ze wzgledu na możliwość użycia oswietlenia lampy t5. Do tego odpieniacz wewnetrzny obsługujący założony litraż, grzałka, falownik i automatyczna dolweka. W 5 tyś spokojnie założysz system 300l. Wliczam to skałę, podłoże, akwarium i całość sprzętu. Jedynie czym musisz dysponować to solidną szafką, lub istniejącą wzmocnić stelażem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak 100-150 litrów z panelem. Koszty nie duże i jakieś rybki da się włożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wliczam w to życia. A kwota podana starczy na testy sól i osmozę włącznie. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulowałem większe  90x55x55 a więc ze stelażem, sumpem itp. itd. ok. 10.000 pln .

Kostka 40x40x40 - 50x50x50 to ok. 3000 pln , na start mi wystarczy a różnica jest spora i komplikacja jak dla nowego akwarysty morskiego mniejsza - sump, komin , hydraulika itp. itd.

Decyzja ? Kostka bez sumpa + kaskada itp. lub z panelem ,  teraz tylko kwestia rozmiaru pod podane założenia.

Przeczytałem kilka wątków o kostkach i w zasadzie mam całą listę rozwiązań w przypadku kaskady , są różne modele kaskad fzn3 , tidal 110 itd. , skimery , nawet odpieniacz ale wolałbym ten sprzęt ukryć.

Dlatego prośba o rozwiązanie z panelem z tyłu. Jakie wymiary całego zbiornika, ile wykroić na panel, żeby wszystko pomieścić , jaki sprzęt do tego zbiorniczka  ?

Chciałbym rozwiązanie pod nowicjusza, obsada niewielka, mało wymagająca, ciesząca oko, sprzęt dobrej jakości, więc cichy, oświetlenie odpowiednie ale bez przesady w jakieś astronomiczne kwoty przy tak małym baniaczku.

Załóżmy też, że graty nowe, kwotę max. 3000 pln za baniak, sprzęt, oświetlenie, skała, piasek itp. pomijając jedynie życie, to oddzielny temat i kwota ;-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę już jakiś czas, przeglądam i doszedłem na chwilę obecną do takiego wniosku.

1. Szafka na zamówienie.

2. Akwarium 60 x 60 x 50 a z tyłu panel , który zabierze 10 cm , więc zbiornik pozostanie 60 x 50 x 50 czyli 150 litrów , panel 30 litrów.

3. Panel podzielony 4 części, czyli spływ i odpieniacz , media filtracyjne , powrót i dolewka , ewentualnie 3 komory a dolewka w szafce.

4. Odpieniacz Resun SK300 albo Slim Skim Nano , oba powinny wejść do komina o szerokości 10 cm , mają odpowiednio 5x9x22 i 8x9x30.

5. Komora filtracyjna - Siporax i węgiel.

6. Pompa cyrkulacyjna - 1 lub 2 x Jebao SW2 lub Koralia Nano

Co sądzicie o tym ?

7. Oświetlenie - znalazłem sporo różnych lamp, pod kostki przeważnie diodowe. Czy jest jakieś sensowne oświetlenie na świetlówkach o długości 60 cm ?

Jeżeli nie ma to na LED kupić gotowe , np.Sirius Nano czy robić własne ?

Może lepiej zamiast 60 x 60 x 50 dać 80-90 x 60 x 50 co da przy panelu 10 cm 200 lub 225 litrów w zbiorniku i odpowiednio 40-45 litrów panela ?

Do 90-ek jest spory wybór oświetlenia na świetłówkach.

Jeżeli tak, to jaki sprzęt z pkt. 1-7 do większego litrażu ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość panelu zrób 12cm nawet kosztem zbiornika żeby nie wyszedł zbyt szeroki. Inaczej bedzie problem z doborem odpieniacza. I w tej opcji wejdą tunze 9004 lub redstarfish sq-90. Mniejsze odpieniacze będą mocno obciążone i mogą nie dać rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, 2 cm nie zrobi wielkiej różnicy.

A co sądzicie o Slim Skim Nano 250.65 , piszą , że odpowiedni do 250l a mocno obciążone 180l , cena podobna do Tunze 9004. Który jest cichy i łatwy do ustawienia ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pdz napisał:

Masz rację, 2 cm nie zrobi wielkiej różnicy.

A co sądzicie o Slim Skim Nano 250.65 , piszą , że odpowiedni do 250l a mocno obciążone 180l , cena podobna do Tunze 9004. Który jest cichy i łatwy do ustawienia ?

Slim Skim Nano 250.65 uważam że będzie słabszy od tunze. Najmocniejszy z tych trzech to redstarfish sq-90 (cichszy niż tunze 9004), pompuje 220l powietrza a tunze 150l. Zwróć uwagę który by jeszcze wszedł. I obejrzyj ile jest w stanie zaciągnąć powietrza. Czym więcej tym lepiej. Może jeszcze bardziej zmodyfikujesz panel pod odpieniacz, zupelnie inny niż teraz bierzemy pod uwagę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z oświetleniem pod 60x60x50 i 80-90 x 60 x 50 , co polecicie firma/model pod każde z nich ? Czy robić samemu ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że będzie to 60x60x50 i tak :

Panel 12 cm a w nim spływ, odpieniacz, siporax, węgiel, powrót, szkoda miejsca w panelu, więc dolewka w szafce, odpieniacz Tunze 9004.

Został jak ktoś pisał najdroższy element, oświetlenie.

Co polecicie T5 gotowe, T5 własnej roboty,  LED gotowe, LED własnej roboty ?

Jeżeli T5 lub LED gotowe, to proszę o propozycję konkretnego modelu pod ten zbiornik.

Jeżeli T5 własnej roboty to czy 4x24 wystarczy czy lepiej 6x24 ? Znalazłem poradnik, będę studiował, jak ktoś zna lepszy, proszę o link :

Jeżeli LED DIY to proszę Was o propozycję konfiguracji kolorów , poradników do LED jest sporo, coś wybiorę, chyba, że ktoś ma jakiś dobry to proszę o link.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę już powiększać zbiornika, w każdym razie dzięki, znalazłem na w/w stronach T5 pod 60 cm.

Czy do 6x24 warto dodać LED ? Czy ewentualnie 1-2 diody na noc ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, pdz napisał:

Czy do 6x24 warto dodać LED ? Czy ewentualnie 1-2 diody na noc ?

Dodał bym diody na noc. Przy tak małej lampie t5 szkoda by usuwać swietlówkę na koszt ledów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za info, zawsze można dodać jakąś DIY jak zajdzie potrzeba.

Mam zatem tak : szafka 60x60x70 , akwarium 60x60x50 z panelem 12 cm , w panelu spływ , odpieniacz, siporax, węgiel, powrót, szkoda miejsca w panelu, więc dolewka w szafce, odpieniacz Tunze 9004, oświetlenie 6x24 T5

Czy coś w powyższym zmienić ?

Kolejne pytania , może drobiazgi ale wolę dopytać.

1. Jaka będzie optymalna wysokość korony ponad zbiornik , żeby ładnie wyglądało i ochrona dla rybek ... dużo ich nie będzie ale zawsze ?

2.Jaka pompa obiegowa marka/model, najlepiej cicha, ewentualnie jaka wydajność ?

3.Jaka cyrkulacja , wstępnie wybrałem Jebao SW2 lub Koralia Nano czy może inna ? 1 czy 2 ? będzie też wylot z obiegowej.

4.Jaka konfiguracja świetlówek ?

5.Jaka dolewka, przy założeniu, że zbiornik z wodą będzie w szafce , gdzie powinien być czujnik ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań co do wyboru akwarium.

Zastanawiam się pomiędzy :

1. kostka 40x40x40 64litry -  szafka , oświetlenie Sirius Nano , filtracja na kaskadzie Tidal 110.

2. kostka 60 x 60 x 55 200 litrów - oświetlenie T5 4 lub 6x24W , filtracja panel , odpieniacz Tunze 9004.

czy od razu na głęboką wodę i :

3. prostokąt 90 x 60 x 55 300 litrów - oświetlenie T5 6x39W , sump , odpieniacz Deltec 1351

Pytania :

Ad. 1. Czy można bez odpieniacza przy założeniu regularnych małych podmian , mogę to robić nawet codziennie po 1-2 litry

Ad. 2. Czy panel jest naprawdę taki upierdliwy czy jednak sump ?

Ad. 3. Czy Deltec 1351 będzie odpowiedni , nie za duży (czytaj za drogi) , nie za mały ?

Skąd pytania ... ano stąd , że z grubsza licząc 3 rozwiązania kosztują odpowiednio ok. 2500 , 4500 , 10.000 złotych.

Może Waszym zdaniem gdzieś przesadziłem z cenami ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duzo rozpisywania, nie licz samych kosztów założenia ale i utrzymanie. Sam miałem niecałe 100l teraz mam 170l, założyłem że koszty utrzymania będą w miarę podobne ale wg mnie nie są: idzie sporo wody, soli, prądu z racji mocniejszego oświetlenia plus dokupować ie życia aby wypełnić zbiornik, nie wspominając o czasie ,i teraz stoję przed dylematem zmiany na mniejsze.

Ja zaczynałem od 30l i nie uważam że na początek przygody potrzebujesz 300l akwarium, które zjada sporo środków oraz co warto podkreślić czasu zarówno na obsługę jak i zgłębianie wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porzuciłem małe , zacząłem wątek o większym , koszt założenia do przyjęcia , czas mam , z czasem można powoli zasiedlać.

Przeraza mnie to , że mnie to przerośnie pod kątem wiedzy/umiejętności i zbiornik będzie wyglądał jak to ostatnio widziałem w jakimś wątku.

Cały czas jeszcze rozważam czy kostka do sypialni a jak się uda to większe do salonu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli decyzja podjęta, odradzam akwarium w sypialni, chyba że śpisz sam i tolerujesz hałas, szum wody, odpieniacz w nocy (to moje subiektywne zdanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie podjąłem, cały czas myślę a cały czas szukam, dokształcam się, bo najbardziej boli jak coś się zrobi i trzeba przerabiać.

Startuje pewnie po feriach.

Mały zbiornik 30x30x30 czy 40x40x40 wygląda słabo w salonie mimo iż salon nie jest duży , dopiero 60 cm wygląda w miarę fajnie a do 90 cm już niedaleko ;-)

O ile 40x40x40 na kaskadzie zamknie się w kwocie około 2500 to od 60 do 90 już niewielka różnica, bo wiele rzeczy jest takich samych lub w bardzo podobnej cenie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.