Skocz do zawartości
pupsztonek

Valonia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Spotkalem sie z roznymi opiniami dot.tego glina koniec końców czy rozwiewa się on podczas usuwania w przypadku pęknięcia czy nie  boksie gubie?? Ile osob tyle opinii.W jaki sposób skutecznie go usunąć bez pomocy zyjatek i czy to możliwe i skad to dziadostwo sie bierze w akwarium ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunięcie - wyciągasz skałę, moczysz w perhydrolu i tyle. 

Ewentualnie można się bawić w mitraxy, ręczne usuwanie ale to tylko spowoduje rozrost plagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś plagę valonii, usuwałem odrywając od skały mechanicznie uszkadzając przy tym większą część glonów, potem odsysałem z baniaka, walka trwała przez jakiś okres ale ze skutkiem, plagi od dawna nie mam, co prawda valonii nie udało mi się usunąć całkowicie i regularnie pojawiają się nowe glony ale w śladowej ilości i usuwam gdy tylko zauważę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej nie ruszać samemu bo się rozsieje plus wpuścić borsuka może podje


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pupsztonek napisał:

Witam serdecznie. Spotkalem sie z roznymi opiniami dot.tego glina koniec końców czy rozwiewa się on podczas usuwania w przypadku pęknięcia czy nie  boksie gubie?? Ile osob tyle opinii.W jaki sposób skutecznie go usunąć bez pomocy zyjatek i czy to możliwe i skad to dziadostwo sie bierze w akwarium ??

ja u siebie palcami wyciągałem bo u mnie były twarde coś jak groszek. Spokojnie pare sztuk wyciągnąłem, resztę wciął mitrax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valonie można usuwać ręcznie, ale najlepiej (jeśli to możliwe) poza akwarium, bo gdy taka kulka pęknie do wody dostaną się zarodniki.
Skuteczni są naturalni wrogowie tego glona:  krab mitrax, ryby: borsuk, hepatus, żółtek. Jednak nie każdy osobnik będzie chciał je zjadać.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam również walkę z tym glonem i zakupiłem w tym celu vulpinusa. Jak narazie od tygodnia pływa i ani jednej kulki nie zjadł. Jest szansa że zacznie? Czy pechowo natrafiłem na taką która tego nie jada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam również walkę z tym glonem i zakupiłem w tym celu vulpinusa. Jak narazie od tygodnia pływa i ani jednej kulki nie zjadł. Jest szansa że zacznie? Czy pechowo natrafiłem na taką która tego nie jada?
Mój zaczął jeść jak przestałem podawać algi. Nawet żółtek mu pomagał. Tydzień i nie ma śladu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Może dokupię jeszcze żółtka który pokaże jak ma to jeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić takiego który już u kogoś jadł valonie. Widziałem jak borsuk wyczyścił u kolego nowo założone akwarium z tej plagi. Ale był jedyną rybą w akwarium a kumpel nie karmił go niczym. Dostał skałę zarażoną tym glonem i poradził sobie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój narazie tego w ogóle nie rusza. Oprócz hepatusa, żółtka i borsuka są jakieś onne ryby które to dziadostwo jedzą? Jakieś acanthurusy?

Nie chcę mojego złagodzić bo moge nie doczekać że cokolwiek zje zanim padnie z glodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Robert20 napisał:

Mój narazie tego w ogóle nie rusza. Oprócz hepatusa, żółtka i borsuka są jakieś onne ryby które to dziadostwo jedzą? Jakieś acanthurusy?

Nie chcę mojego złagodzić bo moge nie doczekać że cokolwiek zje zanim padnie z glodu.

Nie chcesz spróbować z mitraxem? U mnie to on zlikwidował glona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robert20 napisał:

Mój narazie tego w ogóle nie rusza. Oprócz hepatusa, żółtka i borsuka są jakieś onne ryby które to dziadostwo jedzą? Jakieś acanthurusy?

Nie chcę mojego złagodzić bo moge nie doczekać że cokolwiek zje zanim padnie z glodu.

Nie bój się nie padnie z głodu jak jest valonia to w końcu się skusi.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa mitraxy i są bardziej leniwe niż leniwiec na drzewie. Muszę poczekać aż borsuk się skusi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Robert20 napisał:

Mam dwa mitraxy i są bardziej leniwe niż leniwiec na drzewie. Muszę poczekać aż borsuk się skusi.

Borsuk jak jest mały to się nie skusi. Musi podrosnąć wtedy będą większe szanse.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnon i valonia zniknie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z acanthurus to u mnie nigrofuscus wcinał na spółkę z lo magnifica i żółtkiem. Nie mam valonii, ale kiedyś wrzucilam zainfekowaną valonią skałkę, aż się kurzylo. 5 minut i skałka była wyczyszczona. Ryby są regularnie karmione, mimo wszystko zjadły że smakiem valonie. Ich nie trzeba godzić, jeśli valonia im podejdzie to nawet po obiedzie zjedzą sobie na podwieczorek.

Na tym filmie akurat dojadaly resztki, chwile wcześniej był dym :)

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnona miałem. Racja jadł i po paru dniach padł. Nie wiem dla czego. Myślę że dokupię żółtka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Ryby są regularnie karmione, mimo wszystko zjadły że smakiem valonie. Ich nie trzeba godzić, jeśli valonia im podejdzie to nawet po obiedzie zjedzą sobie na podwieczorek

Nika chodzi o to że jeżeli ryba jeszcze nie zasmakowała się w valonii i jej nie skubie trzeba ją przygłodzić aby spróbowała. Później będzie to jej przysmakiem.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy po usunieciu mechanicznym ( czyt.recznym ) valoni ze skalki,korala bo juz niestety nawet na nie potrafi wejsc  cokolwiek daje wykapanie w dipie zeby nie wrocilio czy to dziadostwo jest na to odpotne ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Valoni ale kiedyś miałem i też z tym walczyłem.

Piszecie że mechaniczne usuwanie powoduje rozsiewanie zarodników i zwiększa ilość glona. A jak zjadają je naturalni wrogowie? Połykają kulki w całości? Chciał bym zobaczyć Mitraxa połykającego kulkę wielkości 0,5 cm. On je rozrywa i zjada kawałek po kawałku. Wiec usuwanie mechaniczne różni się od sposobu zjadania glona przez kraba czy borsuka? Ja pomagałem swoim zwierzakom odsysając kulki oderwane przy podmianie wody przy pomocy plastikowej zaostrzonej rurki włożonej do węża do spuszczania wody.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tak że jeżeli masz w akwarium zwierzaki które żywią się valonią to nawet jeżeli borsuk ją rozerwie to resztki zaraz też zje  lub inny zwierzak to zrobi bo łatwiej im jest pobierać rozdrobniony pokarm niż cały. Tak samo jest z aiptasią. Krewetka nie pożera w całości aiptasi tylko po kawałku i resztki unoszą się w toni ale inne krewetki rzucają się na te resztki i po pewnym czasie plaga ginie. A jeżeli nie masz w akwarium naturalnych smakoszy valoni i mechanicznie zaczniesz ją usuwać nikt nie będzie żywił się tymi resztkami i valonia rozsieje się jeszcze bardziej.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek. Zjedzą resztki osłonki ale zarodniki i tak polecą w wodę. Jakiej wielkości są zarodniki? A w jakim tempie zjada glona mitrax? Nie znam biologii rozmnażanie tego chwasta ale być może w jakimś stadium rozwoju może się rozmnażać a w innym można go bezkarnie eliminować.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.