Skocz do zawartości
edd90

Ocena sprzętu do kostki 64 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, już od dawna noszę się z zamiarem startu słonego maluch, za sobą mam kilka dobrych lat zabawy w roslinne HT. W ostatnim czasie znów zakiełkowała we mnie chęć "rafki" , celuje właśnie w kostkę 40x40x40. Do Was zwracam się z prośbą oceny wybranego przeze mnie sprzętu i polecenia reszty o której zapomniałem. Filtr RO posiadam, dokupię puszkę na DI.

 

Akwarium cube OW 40X40X40

Filtr - Fzn3 , co do wkładów to pewnie na początku ceramika i wata. Potem jakieś absorbenty z Seachem, tylko nie pamiętam których nie łączyć.

Grzałka Jager 75W

Cyrkulator 2x Coralia 900

Oświetlenie-  totalnie nie mam pojęcia

Testy- NH3, NO2 , NO3 , pH (7-9), Kh, potem ewentualnie Ca i Mg.

Refaktometr H2ocean

Podłoże - piach RED SEA reef pink 3-5 kg

Sól - Ilu akwarystów tyle opinii, celuje w miękasy, LPSy + jakieś ślimaki i 2/3 rybki. Pod warunkiem że pojemność pozwoli.

Z czasem pomyślał bym o kupnie pudełka przelewowego , zrobieniem sumpa , dolewką i jakimś odpieniaczem. 

Czy powyższy set jest sensowny na start? 

 

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką samą kostkę co Ty to mogę się wypowiedzieć :)

Sól - zacznij od jakiejś typu IO (dobra na początek) albo Reef Crystals (ja taką używam do tej pory)

Dolewka - przydatna rzecz no chyba, że jesteś sumienny i będziesz pamiętał o tym CODZIENNIE :)

Filtr - wiele osób na nim śmiga i sobie chwalą. Ja miałem Aqua Clear 70 i był załadowany do pełna ceramiką i tylko wata na wierzch położona wymieniana co 3 dni.

Światło - ja miałem lampkę led z ebay'a 50W za ok 300 zł z przesyłką i działała do tej pory bo cały setup już zmienił właściciela. Zawsze możesz zrobić samemu jak masz 2 ręce i chęć. Sprawa prosta (kilkanaście ledów, trochę kabelków, lutownica, zasilacz, jakiś kawałek radiatora i browarek :) )

PS. Brakuję Ci jeszcze czyścika do szczęścia :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie półtora roku prowadziłem akwarium bez dolewki, nie warto. To jest pierwsza rzecz która bym kupił, gdybym wiedział jak to ułatwia sprawę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą sól jaką do tej pory stosowałem to albo Red sea niebieska, albo całkowicie naturalna sól - Royal nature ION balanced pro reef salt. Ta ostatnia rewelacja, zero dino, zero cyjano. Doskonałe warunki i na niej udało mi się rozmnożyć chelmony.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak też chciałem zakładać małe akwarium ale tak szczerze to się to nie opłaca. Za akwarium 100l lub 200l nie będziesz płacić wiele więcej. Polecam zrobić większe. Chciałem 100l ostatecznie od wczoraj zalewam 320 plus sump 160l. To moje pierwsze akwarium morskie. :D

Zrób od razu akwa z kominem. Mniej zachodu. 

Też chciałem pudełko ale wszyscy odradzali. 

Dla porównania ja będę miał w 320 l 7 ryb. Także do 64 l to co najwyżej błazny będzie można wpuścić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie właśnie córka startuje z takim baniaczkiem, nie długo pęknie 50 dni. Na razie jeszcze dojrzewa ale już daliśmy pierwsze ślimaczki. Zapraszam do lektury:

Co do Twojego sprzętu:

Co do wkładów do FZN-3 to na start starczy siporax i w późniejszym okresie dojrzewania wata,

grzałka 50W całkowicie starczy,

zamiast dwóch cyrkulatorów proponuję jeden JEBAO SW-4, u córki działa na 1/3 mocy. Nie zapomnij że masz też dość duży ruch wody od kaskady,

do kompletu testów na start to dokup PO4,

nie napisałeś nic o skale jaką planujesz dodać do zbiorniczka

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini Niestety, ogranicza mnie miejsce i ten wymiar, ewentualnie kostka o boku 60/70 cm to max i fundusze po kątem postawienia od razu zbiornika z kominem wewnętrznym i wyposażonym sumpem ,notabene taki właśnie zbiornik mi się marzy, 70x70x50 z sumpem. Może kiedyś się uda.

 

@ILUZJONISTA  tak, wątek już czytałem, będę śledził. Co do skały , najprawdopodobniej byłaby to żywa skała, w ilości do 10 kg.

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na chwilę obecną chyba muszę nieco zweryfikować moje plany, uderzę w coś w stylu AquaEl Duo 49, ewentualnie jakiś czas po dojrzewaniu dokupię drugą lampkę pod łatwe LPSy . Grzałkę kupię taką która zmieści się do kaskady, którą wypakuję gruzem skalnym + w razie potrzeby absrorby.  Na wierzchu położę watę,  jest sens z zakładaniem prefiltra na wlot? 

Wiem ,że mniej znaczy trudniej. W obcowaniu że slodkimi nauczyłem  się że mniejszy baniak mniej wybacza, ale jak widać dać  na przykładne "kilku" zbiorników na formu przy odpowiednim samozaparciu i wiedzy da sie. Mam zamiar przyłożyć się do tego tak bardzo, jak tylko będę umiał. Liczę na dalsze sugestie i pomoc z Waszej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, po lekkim ochłonięciu i przemyśleniu co i jak. Naszła mnie kolejna myśl. Tylko trochę głupio mi pisać bo co chwilę mam inny pomysł. Ale do rzeczy, gotowiec odpada, pod uwagę biorę 3 rozmiary baniaka. Tytułowe 64l w kostkę, natomiast dwa pozostałe są nieco większe bo 45x45x45 i 50x50x40/45. Tylko nie wiem czy nie było by dobrze do dwóch ostatnich pomyśleć o skimmerze, pod uwagę biorę BM QQ-1 chociaż w 64 l też by nie zaszkodził. Oświetlenie nad jakim myślę to AI prime HD, jako cyrkulację polecaną tutaj jebao SW/ow 4 , o kaskadzie nieco myślałem, może TIDAL 75 że względu na skimmerze powierzchniowy? Zakup Fzn3 i Eheim skim, cenowo wyjdzie podobnie. Resztą zestawu nie uległa by zamianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce i możliwości finansowe to rób większe. Ja cały czas myślałem nad 30 lub 50 litrów, jednak po podliczeniu kosztów wcale nie wychodzi tak tanio. "Niewiele" drożej wyjdzie postawienie większego. A, że żona mi powiedziała, że jak mam robić małe to ona woli duże. No to robię 120 litrów :) Większego niestety nie mogę, ponieważ mi nie wejdzie. No chyba, że zwiększę jego szerokość.

Odpieniacza póki co kupował nie będę - można to zrobić w każdej chwili. Nawet długo po zalaniu. Jedynie ten Al Prime HD może być odrobinę za słaby do 50x50x45.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tidal 75 do 64 l Ok, chociaż teraz pewnie brałbym 110 ze względu na powierzchnie złoża. Testy na NH3 i NO2 to strata kasy, chyba że masz obsesje na punkcie obserwacji cyklu azotowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem, powiedzmy że jestem zdecydowany na szkło o wymiarach 45x45x40, nadal wącham się między TIDALem a FZN 3, start raczej na skale suchej , może Fiji Pukani. I męczy mnie trochę to oświetlenie , AI PRIME HD ,wydaje mi się dobrym wyborem , recenzje w internecie i na forach ma dobre, ale chodzi mi po głowie też aquamedic qube 50, nieco tańsza ale nie tak "sterowalna" jak PRIME...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównaj sobie, ile złoża włożysz do Tidal, a ile do FZN3 i zdecyduj czy warto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę nigdzie znaleźć jaką pojemność wkładów ma Fzn3, orientuje się ktoś? Czy przewaga Tidala 75 jest tak znacząca i warta dopłaty.

Ponadto, dalej wącham się w wyborze oświetlenia. Męczy mnie Qube 50 Aquamedica, czy ta lampa ogarnie 3x40 albo 3x45?

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jaka zapadła decyzja?Tidal czy FZN?Stoję na podobnym rozdrożu....Jeszcze wchodzi w grę AquaClear.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastiano, AquaClear'a pod uwagę nie brałem, chyba jednak zdecyduję się na Tidala 110, przemawia do mnie pojemność wkładów, ale też nie wiem czy nie wybiorę większego zbiornika 3x45, w którym chyba t110 lepiej się sprawdzi, chociaż czytałem trochę opinii że jest głośny, z czasem dokupię pewnie skimmer, QQ-1 albo QQ-3. Tyle że nie wiem czy PRIME HD ogarnie taki zbiornik... 

 

Gdybym zdecydował się na 3x45, to jedna ow-4 i kaskada ogarną ruch w kostce?

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tidal ma w sobie skimmer.Jeśli pytasz o curkulację to wydaje mi się że w tym zaestawieniu powinno dać spokojnie rady.

Mnie korci Tidal ale chyba raczej ta opcja 75....mam mniejszy zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastiano, tak tidal ma skimmer powierzchniowy, miałem na myśli odpieniacz, te QQ wydają mi się w miarę dobra alternatywą zamiast upychania odpieniacza do baniaka, chociaż cały czas po głowie chodzi mi sump ale nie wiem jak miałbym się do tego zabrać. I boję się że będzie "plumkać" a moja druga połówka jest przewrażliwiona na punkcie "nadprogramowych" dzięków w nocy, i podejrzewam że mimo tego że akwarium będzie stało w drugim pokoju to i tak będzie coś słyszeć... Z tego samego powodu wącham sie między T110 a 75.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rozważałeś panel zamiast kaskady lub sumpa? Nic nie wystaje poza akwarium nie wiercisz dziur w szybach sprzęt pochowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja idę w stronę minimalizmu.Kaskada podmiany co tygodniowe.Nie chcę maszynowni i skakania koło tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KaZek, tak ale z automatu musiałbym robić większy baniak, żeby nie tracić powierzchni na rzecz panelu.

 

@Sebastiano, też tak chciałem, ale cały czas się wacham, czy to t75/110 załatwi sprawę w połączeniu z QQ, w miarę wydajnej filtracji, w sumie z ryb to tylko błazny biorę pod uwagę. 

 

Kurde, słodkie High tech nie było takie skomplikowane:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie nastawiasz się na jakieś wykwintne korale to myślę że bez odpieniacza się spokojnie obędziesz.Większa kaskada i systematyczność i powinno być git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie mam odpieniacza a mam acropory [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem właśnie kilka zbiorników, które wyrywały z butów bez sumpa i odpieńka. Tak jak piszecie, systematyczność jest podstawą. Czyli można przyjąć że mam już wybrane technikalia.

3x45 

AI PRIME HD

Tidal 75/110

Jager 75

Jebao OW 4, w przypadku niewydolności wleci jeszcze jedno.

Po jakimś czasie dojdzie dolewka

Level automatic Eye i w razie "W" odpieniacz bubble magia QQ-1/3.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.