Skocz do zawartości
Mini

Mój mały ocean [320l]

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dobrze widzę że się poddajesz i likwidujesz zbiornik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.05.2019 o 09:12, =Fresz= napisał:

Dobrze widzę że się poddajesz i likwidujesz zbiornik? 

Już zlikwidowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mini napisał:

Już zlikwidowałem

:o  nieładnie:banghead

ojjj @Mini,co takiego doła dostałeś?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

nieładnie:banghead

ojjj @Mini,co takiego doła dostałeś?

Koszty mnie zaczęły trochę przerażać więc zadecydowałem że likwiduje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mini napisał:

Koszty mnie zaczęły trochę przerażać więc zadecydowałem że likwiduje. 

No tak,nie jest to tanie hobby niestety,ale chyba nie żałujesz że próbowałeś ? mam nadzieję ze jeszcze kiedyś wrócisz do przygody z solniczką.

Pozd :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie postawiłeś kostki, byłoby taniej.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłop miał same problemy od początku to się w końcu wściekł. Wszelkie próby naprawienia sytuacji kończyly sie tylko wydatkami bez efektów... 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy dużo cierpliwości i trochę wiedzy,czego zabrakło?hm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

No tak,nie jest to tanie hobby niestety,ale chyba nie żałujesz że próbowałeś ? mam nadzieję ze jeszcze kiedyś wrócisz do przygody z solniczką.

Pozd 

Oczywiście w tym temacie nie ma dyskusji. Tylko następnym razem zrobię mniejsze akwarium tak około 100l i od tego zacznę. 

44 minuty temu, Sygen napisał:

wystarczy dużo cierpliwości i trochę wiedzy,czego zabrakło?hm

Wiedzy na temat zakładania zbiornika. I niewiedza odnośnie skały. Brak doświadczenia w prowadzeniu.

Godzinę temu, pdz napisał:

Szkoda, że nie postawiłeś kostki, byłoby taniej.

Myślalem na początku że to się nie opłaca kompletnie. 

53 minuty temu, Rezus napisał:

Chłop miał same problemy od początku to się w końcu wściekł. Wszelkie próby naprawienia sytuacji kończyly sie tylko wydatkami bez efektów... 

Za to co sprzedam z likwidacji chyba zrobię sobie słodkowodne akwarium a jak będę miał już więcej czasu i stabilność to wtedy morskie kupię. 

48 minut temu, Sygen napisał:

wystarczy dużo cierpliwości i trochę wiedzy,czego zabrakło?hm

Najbardziej zabrakło doświadczenia praktycznego i mentora który by coś podpowiedział konkretnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda , chyba za szybko podejmujesz decyzje , największe koszty poniosles w zaopatrzenie się w sprzęt,  teraz miałbyś tylko z górki . 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj dajcie człowiekowi spokój. Nie "pykło", bywa. Może mniejsze, a może tanganika. Najważniejsze, to nie robić nic wbrew sobie, na siłę. To ma być przyjemność, a nie droga krzyżowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, @Beti napisał:

No tak,nie jest to tanie hobby niestety,ale chyba nie żałujesz że próbowałeś ? mam nadzieję ze jeszcze kiedyś wrócisz do przygody z solniczką.

Pozd :)

Zastanawiam się nad przejściem na słodkie na razie lub restartem na innym sprzęcie i skale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Mini napisał:

Zastanawiam się nad przejściem na słodkie na razie lub restartem na innym sprzęcie i skale. 

No widzisz,i już mądrze mówisz :)

skałę wymien !

po sprzęcie jakie posiadasz to ten zbiornik z powodzeniem będzie hulał :)

czytaj,forum to biblioteka wiedzy,wybierz kogoś zaufanego kto Ci pomoże to ogarnąć,i sluchaj się jednej osoby,przynajmniej na początek :)

głowa do góry :)

pozd :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@Mini może chciałeś za dużo i za dużo ingerowałes w zbiornik? Ja swoje 112l odpaliłem "źle" niezgodnie z zasadami powtarzanymi na forum i co? Żyje. Rośnie. Wszystko w jak najlepszym porządku. Także nie poddawaj się, a po prostu pójdź droga "im mniej ingerujesz tym lepsze są efekty". Zbiornik lps/miękkie/ukwiały. Wszystko wybarwione. Polipuja. Dzieli się i rośnie. Ingerencja w zbiornik minimalna. Podmiany wody. Dolewki. Mrożony fito i mikroplankton. Czasami jak sobie przypomnę to podam aminokwasy. Ryby dodatkowo dostają płatki. Sprzętu minimum - a efekty jak dla mnie... rewelacyjne. Mierz siły na zamiary. Akwarium morskie to nie musi być ani laboratorium ani studnia bez dna :)

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

po sprzęcie jakie posiadasz to ten zbiornik z powodzeniem będzie hulał

Zastanawiam się wgl nad zmianą wszystkiego i zaczęciu od nowa na mniejszym litrażu zmianie soli na Red sea zmianie grzałki na mniejszą, zrobieniu porządnego refugium i zmianie odpieniacza na mniejszy i markowy. 

Pompę też bym zmienił na mniejszą mniej prądożerną. 

Ryby bym kupił od innego dostawcy gdzieś taniej i korale tak samo. 

Ale to po czasie. 

I konkretnie nad sprzedażą testów i kupieniu miernika ph. 

Najlepiej zacząłbym od wiadra glonów do sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Arturro napisał:

A jaką wartość "per miesiac" jesteś skłonny wydać ?

Myślę że 100 zł, przy tym dużym wydawałem na życie plus na sól i do tego dobiły mnie koszty stałe które nie wiadomo skąd poszybowały w górę o 200%

W dniu 17.05.2019 o 20:35, @Beti napisał:

No tak,nie jest to tanie hobby niestety,ale chyba nie żałujesz że próbowałeś ? mam nadzieję ze jeszcze kiedyś wrócisz do przygody z solniczką.

Pozd

Zastanawiam się pomiędzy kupnem mniejszego akwarium a restartem duzego na mniej pradożernym sprzęcie plus wymianie skały i dołożeniu Matrixa, siphoraxu więcej, i kupieniu wiaderka glonów. Co prawda koszty soli te same, i życia też ale prądu będzie zjadać mniej i ogólnie będzie to lepiej zrobione. Zastanawiam się też nad wymianą lampy na nową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mini napisał:

Myślę że 100 zł, przy tym dużym wydawałem na życie plus na sól i do tego dobiły mnie koszty stałe które nie wiadomo skąd poszybowały w górę o 200%

Zastanawiam się pomiędzy kupnem mniejszego akwarium a restartem duzego na mniej pradożernym sprzęcie plus wymianie skały i dołożeniu Matrixa, siphoraxu więcej, i kupieniu wiaderka glonów. Co prawda koszty soli te same, i życia też ale prądu będzie zjadać mniej i ogólnie będzie to lepiej zrobione. Zastanawiam się też nad wymianą lampy na nową. 

Wszystko rozumię,tylko po co Ci tak od razu wiaderko glonów? :)

domyślam się ze chcesz mieć wartości zerowe ? 

pamientaj ilość glonów do objetosci zbiornika,wiadro glonów ktore będzie rosło po 2 miesiącach będą dwa wiadra,ich nadmiar spowoduje to ze korale miekie i lpsy przy wartości zerowych to będzie kiepsko :)

Pamiętasz ostatnio 3-4 mies temu zrezygnował kolega @dla syna z reakrora glonowego zapytaj czemu itd :)

ps.320l akwarium do fajny litraż,ja bym zostawiła :)

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako świeżak podpowiem Ci, weź kostkę 40x40x40, bez sumpa, tylko panel / kaskada, będzie taniej do tego suchą skałę i piasek, będzie wolniej ale bezpieczniej, ja jestem zielony ale idzie powolutku do przodu odpukać bez problemów póki co do tego na początek łatwe życie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mini napisał:

Myślę że 100 zł..

Zatem kostka niewielka; też może cieszyć i być piękna czego przykładem jest zbiornik @r_33.

Muszę podkreślić, że zawsze zakładam opcję " na bogato"; nie sztuka jest postawić 1000 litrów a potem zasiedlać zbiornik przez rok .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to nie jest tak że większy zbiornik to większa stabilizacja i świeżakowi wybacza mniejsze błędy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jacekS napisał:

Ale czy to nie jest tak że większy zbiornik to większa stabilizacja i świeżakowi wybacza mniejsze błędy?

Zgadzam się lecz tu kryterium było 100%:  cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale patrząc po twoich postach to trochę zachowujesz się jak napalony małolat. 
Sprzęt kompletujesz, który nie jest tani a za chwile wyskakujesz że za drogo prąd kosztuje i likwidujesz.
Teraz że chyba mniejsze i sprzęt markowy.
Tutaj raczej trzeba cierpliwości jak pisał kolega @Sygen
Pamiętaj to są żyjące istoty, akwarium założyć nie trudno ale niesie ono ze sobą odpowiedzialność.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w morskim akwarium jest światło ( całkiem poważnie ) ... reszta to dodatki.

Można prowadzić zbiornik na filtrze aquaszut z kilkoma wkładami - ale odpowiednio dobranymi do obsady.

Obecny zbiornik z 50-oma rybami miękkasami i lps"ami (  300l ) prowadzę bez odpieniacza , bez podmian , na jednym cylkulatorze , skale ceramicznej i wewnętrznym filtrze gąbkowym - wszystko śmiga aż miło.

Mam też mniejszy zbiornik ( 120l ) prowadzony identycznie jak wspomniany wyżej tylko analogicznie na słabszej filtracji z ukwiałami ( 3 szt ) i bardziej wymagającymi rybami ( 12 szt ) - wszystko hula.

Tak jak wyżej napisali przedmówcy .... zbyt szybko podjąłeś decyzję o rezygnacji. W tym hobby też można taniej pod warunkiem że wiesz co robisz.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zgodzę z tym, że w akwarium morskim najważniejszym czynnikiem jest światło. To, co jest najważniejsze zależy od tego, co chcemy hodować.  

Fish only to też przecież morskie akwarium. Ryby mają tylko takie oczekiwania, żeby mogły odróżnić dzień od nocy. Jasno w dzień, ciemno w nocy. Dla koralowcow niefotosyntezujących (to juz dla doświadczonych akwarystow)  światło praktycznie nie ma znaczenia. Jakiekolwiek, aby człowiek miał szansę podziwiać ich piękno. Przyslowiowa świeczka wystarczy.

Proste koralowce miękkie,  jak sarco, sinularie, capnella czy grzybki też nie oczekują konkretnych parametrów światła.  W zasadzie wystarczy zbiornik postawić blisko okna, gdzie pada jakas przyzwoita  ilosc swiatla dziennego  (tylko może być problem z glonami), albo zwykla lampka led o wystarczającej mocy  i to im wystarczy, jednak nie będą wyglądać tak pięknie, jak w niebieskim czy zimnym bialym świetle. Mówię tu tylko o mało wymagających koralowcach miękkich, bo nie wszystkie koralowce miękkie zadowolą się zbyt  "chudym" światłem. 

Jasne jest, se jeśli mnie nie stać na porządne światło i na mocny odpieniacz, to acropor hodować nie będę.  Ale znacznie mniejszym kosztem mogę mieć kilka rybek, jakas krewetke, wezowidlo, kraba, kilka prostych miekasow, jakiś  ladny glonik i będzie git. 

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.