Skocz do zawartości
muniek1997

Mission Impossible!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od okolo roku z wasza pomoca udao mi sie stworzyc moje 180l Oceanu ;) Czasami z jakimis stratami i bledami ale koniec koncow baniak jest pelen dobrze trzymajacych sie korali ,ryb, i innch stworzen. Bedac kilka dni temu w znajomym sklepie zauwazylem w nim parke blazenkow z malymi ;) byla badz jest to parka oddana przez znajomego wlasciciela ktory je rozmnazal i regularnie skladaja jaja .Oczywiscie pierwsza mysl byla taka zeby samemu sprobowac rozmnazyc swoja parke ;)Z jednej strony powiedziano mi ze moze sie udac i mozna sprobowac z drogiej ze to koszta na poziomie 4-5 tysiecy ….

w domu wzielem sie za szukanie informacji na roznych forach ,youtubach itd..

no i pojawia sie kilka pytan przemyslen ,planow...

1.hodowla fito widzialem  plastikowe butelki oklejone ledami i napowietrzane pompa ..jakie ledy najlepiej sie do tego sprawdzaja i jak najlepiej takie cos zrobic ..

2.wrotki  i artemie sprzedaje znajomy akwarysta wiec mam ja na wyciagniecie reki ;) jak bym troche bardziej pokombinowal chetnie bym sam sprobowal wlasna Kolonie zalozyc

3.akwarium dla larw = ,posiadam akwarium slodkowodne 54l lepiej przerobic je na zbiornik dla larw? albo myslalem tez o kupnie samego szkla 12l wlozenie do niego grzalki lampy(jaka najlepsza jakas do nano akwrium )?i jakas filtracja 0,5-1kg zywej skaly z mojego zbiornika dzialajacego? bo filtr albo napowietrzanie bedzie ciezko wlozyc zeby nie pozabijalo tych larw..

4,podobno jesli chce sie uzyskac zdrowa ikre trzeba zwiekszyc temperature w akwarium to Prawda jak tak to o ile ?

zapewne zapomnialem polowe z tego co chcialem jeszcze spytac ale ostatnio mam duzo pracy i ciezko cokolwiek wiecej zapamietac :bangheada przeczytalem chyba z milion wyowiedzi na ten temat ,nie chodzi mi o wielka hodowle ale o sam fakt i satysfakcje jak by mi sie to udalo ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOSZTA na poziomia 5-6 tysięcy???!! Rozmnażanie błazenków??? 

Ktoś się tu dobrze czuje?  Bo jak sam piszesz masz już działające akwarium 

Pewnie jak chce się założyć profesjonalną hodowlę...

 

 

policzmy  :

Parka błazenków- ciężko kupić dorosłą dobrana parę, ale kupujęc dwa w sklepie (mniejszy i większy)  mozna samemu dobrać parę. koszt od 120-200zł

fito ok 20 zł  jakaś lampka może być z roślinna zarówką  50-150 zł, napowietrzacz  60-100 zł,  latarka 20 zł

wrotki- porcja zarodowa  ok 30 zł ewentualnie drożdze do karmienia jakby zabrakło fito ok 3 zł

akwarium pojemnik  do  odchowu larw 6-8 litrów 20zł plus mała grzałka z termoregulacją 50zł,  termometr 20

akwarium do odchowu wiekszych larw ok 20litrów 50zł,  jakieś światło 100zł,   grzałka 50. filtrkaskadowy 100 zł  termometr 20 zł

 rząd wielkości to jest około góra zł, oczywiście jeśli nie masz jakiś starych,   lampki, grzałki  itp

 

No i sama hodowla nie liczac czasu

 wychowanie 1 błazenka- do wielkości sprzedażowej- podmiany wody, prąd, mrożone widłonogi , płatki itp daje 15-17 zł 

 

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@nanokaczor może kolega się podzieli spostrzeżeniami w oparciu o wiele wyhodowanych wylęgów? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mała moja sugestia - nikogo nie bronie 

Ale raczej zachęcam  - Próba nie strzelba 

Lecz pamiętać trzeba nikt nam kosztów - jako akwarystom nie zwróci :D 

Kucze jak to fajnie wszystko na "kartce" wygląda jak się coś próbuje  - jeśli chodzi o koszty ;) 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, muniek1997 napisał:

pierwsza mysl byla taka zeby samemu sprobowac rozmnazyc swoja parke ;)

podstawowe pytanie - po co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja teściowaa tez nie rozumie po co mi morskie akwarium- to fanaberia i tyle kosztuje.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, TMK napisał:

Moja teściowaa tez nie rozumie po co mi morskie akwarium- to fanaberia i tyle kosztuje.

to do mnie ? bo ja pytam całkiem poważnie

powiedzmy że się uda i masz ..  10 /20 sztuk ? (180l bez sumpa) i co dalej ? na patelnie ? czy targowisko / rozdawanie darmo ... bo raczej żaden sklep tego nie weźmie

no chyba że ktoś chce zakładać poważną hodowlę (wcześniej przydało by się mieć dogadanych odbiorców) - wtedy te 5 - 6 tysi to ... mało a opłacalność praktycznie ... ŻADNA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak do Ciebie.   

Ha, to co napisałeś brzmi jakbyś  rozmnożył błazenki :). Przyznaję, że to prawda.   

Ale patrząc w ten sposób to posiadanie moskiego tez bez sensu, bo  odłów w naturze, zużycie enegii na transport, potem zwiększone zużycie wody i prądu. To nieekologiczne

I w jednym i w drugim przypadku pozostaje radość i satysfakcja


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

3 godziny temu, TMK napisał:

Ale patrząc w ten sposób to posiadanie moskiego tez bez sensu, bo  odłów w naturze, zużycie enegii na transport, potem zwiększone zużycie wody i prądu. To nieekologiczne

to na bank nie mój punkt widzenia :D - po prostu zapytałem po co ... bo jak sie uda to co dalej ?

3 godziny temu, TMK napisał:

I w jednym i w drugim przypadku pozostaje radość i satysfakcja

oraz "nadmiar szczęścia" :P z którym nie bardzo wiadomo z kim się podzielić  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, silvia napisał:

 

... bo jak sie uda to co dalej ?

 

Troche to przypomina decydowanie sie na trojke dzieci, udac sie moze uda, ale wlasnie...co dalej?...LOL...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestancie, targowisko i pojda jak ciepłe bułeczki - zwłaszcza ze z hodowli domowej, takie ryby maja wziecie - widzialem jak szły małe pterapogonki itp. z domowej hodowli

Na błazny jest czasem takie zapotrzebowanie, ze w sklepach nieraz nie ma ich miesiącami

Lepiej doradzcie mu a nie takie glupie dylematy ;)

Pare szt zawsze ucieszy, bo wlasne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Najlepiej trolować forum - zarobek pewny, ekologiczna praca a do tego z perspektywami rozwoju bo tolerancyjna komisja nacjonalistyczna z pewnością będzie zainteresowana współpracą. 

Robienie czegokolwiek się nie opłaca w europie i jest nieekologiczne - chyba że się jest w niemczech. Nawet wydobywanie złota, platyny i metali ziem rzadkich jest w europie [poza niemcami] nieopłacalne... W Polsce nie opłaca się wydobycie tytanu, gazu, ropy, węgla, metali ziem rzadkich, srebra, złota, wód geotermalnych, budowa elektrowni jądrowych, wydobycie rud uranu. Nic się nie opłaca... Nawet jak by złoto leżało na drodze to w Polsce zbieranie okazało by się być nieopłacalne... Chińczykom nawet hodowla ryżu się opłaca - ryżu który kosztuje grosze... A Chińczyk nie mówi, że pracuje po to żeby żyć. On żyje po to żeby pracować. Dlatego Chiny kiedyś były mocarstwem i niedługo będą najsilniejsze na świecie. Zobaczycie. UE to kompletne dno - upadek jest pewny. Tylko pytanie brzmi kiedy to nastąpi. Za rok - może po 10 latach dogorywania... Chińczycy, Japonia i USA zaraz zaczną wydobywać surowce w kosmosie i wtedy będzie pozamiatane. Górnictwo kosmiczne to fakt i poważne państwa nad tym pracują. Już dawno zaczęli badania nad tym tematem. W Polsce i europie pseudointeligenci z tego się śmieją... Piszą głupoty w internetach i gazetach. Ten kto pierwszy opanuje technologie i zacznie kolonizację kosmosu opanuje cały świat jak Hiszpanie Amerykę południową i środkową...  Takie są fakty... 

Moje czarne błazny z pierwszego miotu. Z drugiego rosną i jest ich więcej a z 3 własnie się lęgną... 

 

 

Praca i myślenie są nie opłacalne. Lepiej być niewolnikiem i wykonywać rozkazy. 

A jeśli chodzi o mnożenie zwierząt morskich to jest wiele, które można rozmnażać. Popyt ogromny podaż bardzo mała. 

Ja pracuję i żyję po to żeby to robić. Na forum jestem hejtowany i banowany [bez podania przyczyny i wbrew regulaminowi]. Ot taki to kraj - unia niemiecka. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

5 godzin temu, silvia napisał:

to do mnie ? bo ja pytam całkiem poważnie

powiedzmy że się uda i masz ..  10 /20 sztuk ? (180l bez sumpa) i co dalej ? na patelnie ? czy targowisko / rozdawanie darmo ... bo raczej żaden sklep tego nie weźmie

no chyba że ktoś chce zakładać poważną hodowlę (wcześniej przydało by się mieć dogadanych odbiorców) - wtedy te 5 - 6 tysi to ... mało a opłacalność praktycznie ... ŻADNA

powiedzmy ze sie uda mysle ze te 10 sztuk w 180l dalo by sobie rade;)po2 nie mowie o wielkich tylko mniejszych sklepach mysle ze wiekszasc wymienila by je na inne rzeczy nie mowie juz o sprzedazy bo jeden blazenek w niemczech to 20 euro /za parke chcieli 38 ;) nawet jesli ci policza  po polowie ceny i przygarna i wymienia w zamian za jakies koralowce plyny itd to bym byl zadowolony a parke swoich bym napewno chcial zatrzymac ;) nie nie chce hodowli chce sam sprobowac czy mi sie to moze wogole udac ;)i miec satysfakcje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, nanokaczor napisał:

Ot taki to kraj - unia niemiecka. 

właśnie za takie słowa powinno się banować bez ostrzeżenia ? co nas obchodzą Twe poglądy polityczne ?

1 godzinę temu, nanokaczor napisał:

Najlepiej trolować forum

przecież właśnie to robisz - nie zauważyłeś  ?

co do wydobywania tego czy tamtego .. wiesz może gdzie w PL opłaca się wydobywać np. złoto ?  i ile trzeba zainwestować ? czy może trzeba "latać" z miską do płukania by przez cały dzień taplania w błocie zarobić co najwyżej na .. papierosy (fakt że wszystko co znajdę w ziemi "należy do państwa a nie do mnie" po prostu pomijam

 

a ja za to mam prawo do wypowiedzenia własnego zdania - jako amator a nie producent (jak Ty)

odchowałem mały miot (poniżej 10 sztuk - fotki były na forum) a potem "bujałem sie" z tym ponad pół roku sprzedałem 2 sztuki resztę rozdałem darmo więc nawet zwrotu kosztów nie było

może trafiłem na czas gdy wszystkie sklepy miały dostawę ? nie wiem , wiem że zadałem proste pytanie po co ? dla zarobku ? czy for fun - czyli CO DALEJ jak się uda

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, TMK napisał:

Moja teściowaa tez nie rozumie po co mi morskie akwarium- to fanaberia i tyle kosztuje.

tak uslyszalem to samo od babci ze zamiast stawiac akwarium to lepiej jechac na urlop lecz gdyby kazdy z nas tak myslal jak one nie bylo by nas na tym Forum ;)

 

TMK jaka powinna byc to lampa dokladnie jesli mogl bym spytac :huh:ii latarka ???

drozde do karmienia jakie najlepiej ? z tego co czytalem to po wykluciu larwy trzeba karmic 2-3 razy dziennie ile fito wytrzyma przechowane w butelce ?i jak to dozowac niestety tego jakos na Forum nie zdolalem wyczytac w sensie jak zaczac i nie poledz na starcie ;/a pompe napowierzajaca to chyba jakas mala na slabych obrotach zeby nie wywiala tych larw ..?

i nie rozumiem akwarium pojemnik i akwarium do wiekszych larw?? myslalem z moga one razem sie rozrastac lepiej podzielic 54l na 2 komory czy wlozyc najpierwdo 10-12l i potem do 54l ?

 

PS:to jest dobrana para blazenkow ktora regularnie sklad jaja i zostala oddana do sklepu bo komus sie (znudzila)

 

Edytowane przez muniek1997 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Żeby coś robić trzeba najpierw zacząć to robić... 

Prawo do wyrażania poglądów daje mi konstytucja Rzeczpospolitej. Dokładnie art. 54 - regulamin forum nie stoi ponad konstytucją. 

Jest w Polsce taka firma, która wydobywa najwięcej miedzi w Europie ... a przy okazji tony złota. Ale wiadomo nie opłaca się. Dlatego koncesje na złoża rud sprzedaje się zagranicznym firmom które nic nie wydobywają... 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, muniek1997 napisał:

 

powiedzmy ze sie uda mysle ze te 10 sztuk w 180l dalo by sobie rade;)po2 nie mowie o wielkich tylko mniejszych sklepach mysle ze wiekszasc wymienila by je na inne rzeczy nie mowie juz o sprzedazy bo jeden blazenek w niemczech to 20 euro /za parke chcieli 38 ;) nawet jesli ci policza  po polowie ceny i przygarna i wymienia w zamian za jakies koralowce plyny itd to bym byl zadowolony a parke swoich bym napewno chcial zatrzymac ;) nie nie chce hodowli chce sam sprobowac czy mi sie to moze wogole udac ;)i miec satysfakcje ;)

Muszę cię rozczarować Nawet połowę ceny hm...

 Na fotce mój pierwszy błazenek to 2013,  potem był  kolejny wylęg ok  5 sztuj. Po pewnym czasie more czarnujki też złozyły jajka i odchowałam 20 sztuk. Ale się czułam bogata bo w sklepach czarne płatki śniegu były  po 250 zł..   Dorosły do ok  2,5 cm i chciałam sprzedać.Zaczełam dzwonic do sklepów i...  Oferowana cena wynosiła od 15 do 20 zł,  bo tłumaczono mi że tyle kosztują w hortowni w Niemczech. Ale i tak nie przyjmą bo może chore, może coś  przeniosą, trzeba by osobny obieg, jakby była setka to ok, ale tak... Udało mi się jakoś ich pozbyćale sklepy w kolejce się nie ustawiały.

Być może  się coś zmieniło,  ale  pomarańczowego ocellarisa kupisz najtaniej nawet za 45 zł. Owszem na forum jak najbardziej, ale 20 sztuk to już komercja,więc ogłoszenie się nie ukaże

2 godziny temu, muniek1997 napisał:

 

TMK jaka powinna byc to lampa dokladnie jesli mogl bym spytac :huh:ii latarka ???

drozde do karmienia jakie najlepiej ? z tego co czytalem to po wykluciu larwy trzeba karmic 2-3 razy dziennie ile fito wytrzyma przechowane w butelce ?i jak to dozowac niestety tego jakos na Forum nie zdolalem wyczytac w sensie jak zaczac i nie poledz na starcie ;/a pompe napowierzajaca to chyba jakas mala na slabych obrotach zeby nie wywiala tych larw ..?

i nie rozumiem akwarium pojemnik i akwarium do wiekszych larw?? myslalem z moga one razem sie rozrastac lepiej podzielic 54l na 2 komory czy wlozyc najpierwdo 10-12l i potem do 54l ?

 

2 godziny temu, muniek1997 napisał:

 

PS:to jest dobrana para blazenkow ktora regularnie sklad jaja i zostala oddana do sklepu bo komus sie (znudzila)

 

zdjęcie hodowli akwarium 7 litrów oklejone czarną folią jak widać ,u góry na recznikach  w celu  stłumienia światał led aquael- nie wiem jaka  widać napowietrzacz  z zaworkiem regulujacym, gdzałkę i od termometru tylko widać kabelek.

zdjęcie półki- na górze 2 pojemniki z hodowla wrotków poniżej hodowla  aiptasji i berghi (w szklankach) również  wylęg artemii. Po kilku dniach daję żywą artemię można też mrożone widłonogi.

polka.jpg

hodowla.jpg

 

Latarka  jakaś słaba led,  służy do odławiania larw z akwarium filiżanką.Odławiam do tego czarnego akwarium.Wrotki dla larw muszą być karmione fito, drożdze to karmienie awaryjne.  Larwy po ok 2 tygodniach można przełozyć do akwarium do odchowania czyli wiekszego i już normalnego. mam 20 litrów i może  tu pływać ok 20 2 cm błazenków, oczywiście podmiany wodysa niezbędne, ale jak pływa tylko kilka mniejszych to nie podmieniam

Brak zdjęcia fto stoi w butelce na oknie z napowietrzaniem   wszystko razem zjmuje mniej niż metr kwadratowy- do podmian używam wody z dużego akwarium.

 

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co ta agresja? Zamiast odpisać koledze co i jak wyliczacie prawa konstytucyjne czy szukacie złota. To jest forum akwarystyki morskiej!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy problem to chyba wrotek. Nie potrzebuje nic wiecej, niż fito. Nie potrzebuje swiatla, ciepla ani napowietrzania, tylko pokarmu. Żeby hodować fito potrzebne jest trochę światła, świeża solanka lub woda z podmian, jeśli do akwarium nie był dodawany wrotek i napowietrzanie  (choć tego nie jestem do końca pewna, bywało, że wyłączyłam napowietrzacz i po tygodniu dopiero się zorientowałam, że zapomniałam ponownie wlaczyc) no i pozywka. Ja używam aqua Plant tropicala, choć jedynie słusznym jest ponoć nawóz f2. Lampy dla fito też nie mam, zbiornik stoi przy oknie. W zimie jest mało światła, więc slabiej się mnoży, ale mam zbiornik ponad 15l netto i tyle, co tam się wymnozy mi wystarcza. 

Co do hodowli artemii, wystarczy butelka po wodzie mineralnej i brzeczyk, a po upływie mniej więcej 24-36h światło. Wydaje mi się, że światło wystarczy dzienne, jeśli butelka stoi blisko okna, ja nigdy nie doświetlałam sztucznym światłem hodowli artemii, a wyleg za kazdym razem był blisko 100% z tych cyst, które kupiłam w sklepie. Koszt opakowania cyst, które kupiłam i które naprawdę mają wylęgalnosc bliską 100%  to  40 zł. 

https://erybka.pl/product-pol-15504-Artemia-Koral-Artemia-Cysts-Premium-50-g.html

Z czystym sumieniem polecam. Tych jaj jest ogromna ilosc, wystarczy na bardzo dlugo. Artemie najlepiej hodować na świeżej solance, ponoć można też na podgrzanaej do 90 stopni i ostudzonej wodzie z podmiany, ale nie widzę w tym sensu. W litrze świeżej solanki w butelce po wodzie mineralnej można wyhodować bardzo dużo naupliusow, szkoda prądu na gotowanie wody z podmian. Butelka plus napowietrzacz (obowiazkowo) i dobre cysty wystarczą. Nie trzeba sztucznego oświetlenia, wystarczy trochę światła od okna. Z temperaturą też nie trzeba panikowac, w zmniejszej wodzie też się wyklują, tylko o kilka, kilkanaście godzin później.  

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, nanokaczor napisał:

Najlepiej trolować forum

 

2 godziny temu, nanokaczor napisał:

Żeby coś robić trzeba najpierw zacząć to robić... 

Prawo do wyrażania poglądów daje mi konstytucja Rzeczpospolitej. Dokładnie art. 54 - regulamin forum nie stoi ponad konstytucją. 

Jest w Polsce taka firma, która wydobywa najwięcej miedzi w Europie ... a przy okazji tony złota. Ale wiadomo nie opłaca się. Dlatego koncesje na złoża rud sprzedaje się zagranicznym firmom które nic nie wydobywają... 

 

to tak propo trolowania i regulaminu pkt.1 , pkt. 4 ..

np. regulamin sejmu tez nie stoi nad konstytucją a jednak mikrofony posłom są wyłączane, głos odbierany itd.

i by było jasne - nie zabraniam Ci wyrażania poglądów .. tylko chyba nie taki temat wybrałeś do dyskusji na ten temat

wracając do tematu

zachowując odp. (w miarę sterylne) warunki da się odchować błazny (tylko nie w głównym zbiorniku) tylko tak w domowych warunkach (blok) trochę uciążliwe i .. co potem z tym zrobić ? .. opisałem wyżej 

moja parka dość regularnie składa ikrę , ale .. więcej prób (mimo jednorazowego sukcesu) nie podejmuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
11 godzin temu, muniek1997 napisał:

tak uslyszalem to samo od babci ze zamiast stawiac akwarium to lepiej jechac na urlop lecz gdyby kazdy z nas tak myslal jak one nie bylo by nas na tym Forum ;)

 

TMK jaka powinna byc to lampa dokladnie jesli mogl bym spytac :huh:ii latarka ???

drozde do karmienia jakie najlepiej ? z tego co czytalem to po wykluciu larwy trzeba karmic 2-3 razy dziennie ile fito wytrzyma przechowane w butelce ?i jak to dozowac niestety tego jakos na Forum nie zdolalem wyczytac w sensie jak zaczac i nie poledz na starcie ;/a pompe napowierzajaca to chyba jakas mala na slabych obrotach zeby nie wywiala tych larw ..?

i nie rozumiem akwarium pojemnik i akwarium do wiekszych larw?? myslalem z moga one razem sie rozrastac lepiej podzielic 54l na 2 komory czy wlozyc najpierwdo 10-12l i potem do 54l ?

 

PS:to jest dobrana para blazenkow ktora regularnie sklad jaja i zostala oddana do sklepu bo komus sie (znudzila)

 

Nie daj sobie wmówić, że się nie da i że się nie opłaca. Wszystko się da - trzeba tylko chcieć i pracować. Dlatego podstawą jest to żeby nie stwierdzić na początku że się nie da, nie opłaca i nie wolno uwierzyć w te bzdety, które piszą ci którym brakuje motywacji i samozaparcia. Dlatego wczoraj napisałem to co napisałem.

Ryb i bezkręgowców, które można rozmnażać jest naprawdę dużo. I to nie mówię tu o dziesiątkach sztuk ale o tysiącach. Więc pole do popisu jest ogromne. Z miotu możesz odchować nie 10 - 20 %, nawet nie 60%. Mi się udaje odchowanie nawet 80% larw zarówno krewetek jak i błazenków. Ostatnio nawet nie zauważyłem żadnego trupa więc wydaje mi się że odchowałem 100% larw, które się wylęgły. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem ale mi to wychodzi coraz lepiej. 

Do hodowli larw błazenków wystarczy zbiornik 30 - 50 litrów. Zwykłe prostopadłościenne akwarium.  Im większy zbiornik tym więcej musisz mieć planktonu. W większym zbiorniku odchowasz więcej larw. W akwarium wielkości 50 litrów możesz odchować błazenki do wielkości 2 - 3 cm. Więc teoretycznie wystarczy jeden zbiornik. W praktyce lepiej mieć zbiorniki do hodowli larw, odchowywania rybek i potem następne w których rosną one do większych rozmiarów. 

Larwy jedzą zooplankton: wrotki, pierwotniaki potem solowce widłonogi. Larwy błazenków nie jedzą fitoplanktonu.

Drożdży używa się do karmienia wrotki jako dodatek. Najlepsze są suche.  Bez fitoplanktonu nie da rady. Fitoplankton musisz więc hodować i najlepiej mieć zapas przynajmniej  20 litrów w minimum 2 zbiornikach. W lodówce możesz przechowywać porcje zapasowe albo koncentrat, który można otrzymać na przykład przez sedymentacje. 

Do hodowli wrotki trzeba mieć przynajmniej 2 pojemniki - wystarczą wiadra.

Fitoplankton mozna hodować w butelkach albo przezroczystych pojemnikach z pokrywkami.

 Do napowietrzania wystarczy pompa powietrza. Na początek wystarczy mała pompka i bąble prosto z wężyka. Grube bąbelki nie szkodzą ani wrotkom ani fitoplanktonowi.

Tu jest cała wiedza potrzebna do hodowli planktonu:

http://www.fao.org/docrep/003/W3732E/w3732e00.htm#Contents

Ryby można hodować w zwykłych beczkach. Więc koszt zbiorników jest znikomy. 

Do filtracji wystarczy ci refugium. Refugium można zrobić z kastry do betonu. Można sobie poradzić bez odpieniacza.

Więc zorganizowanie hodowli w podstawowej wersji to nie jest duży koszt - wystarczy kilka setek, które szybko się zwrócą. Potem przy rozbudowie trochę się komplikuje. Największym kosztem pozostaje jednak energia, sól i znalezienie odpowiedniej lokalizacji. 

 

 

 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja hoduje wrotka bez napowietrzania. Stawiam pojemnik na półce i dolewam tylko fito. Dlaczego potrzebne są dwa pojemniki na wrotka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby jednemu się coś stało, albo trzeba wiecej, jednym slowem na wszelki wypadek. zwykle razem to ok 1,5 litra


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 para blaznow dzsiaj Przybyla do akwarium ;) ...tak szczerze mowiac to troche zglupialem ;/ jesli larwy blazenkow nie jedza fitoplanktonu to mam na poczatku zooplnaktonem karmic ?

https://www.ebay.de/itm/Microbe-Lift-Zoo-Plus-473-ml-Zooplankton-fur-Meerwasser-Wirbellose-und-Fische/382173122107?epid=1112167232&hash=item58fb4b0e3b:g:I3UAAOSweARZc0uD    

 

w niemczech Taki dostane wszedzie ...mam nadzieje ze sie teraz nie zblaznilem i nie  chodzi calkiem o co innego ;//

potem wrotki ktore choduje na  fitoplanktonie ...za bardzo nie rozumiem przejscia z jednego na drugie a raczej wychodowania z jednego drogiego ..o ile podobno fito przetrwa w lodowce miesiac z tego co wyczytalem ..a ile wrotki wytrzymoja??

wszystko mi wytlumaczyliscie ale jakos niestety nie moge skleic tego w calosc :blink:

Edytowane przez muniek1997 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton jest do wykarmienia wrotki itp miniaturowych zwierząt którymi żywią się larwy ryb w tym wypadku blazenkow. Bez fito wrotka po prostu umrze z glodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.