Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

zakladam ten temat poniewaz jestem raczkujacym akwarysta morskim, wszelkie rady i opinie beda mile widziane, zanim wystartowalem sporo czytalem, naogladalem sie youtuba ale wiadomo nie wszystko co mozna przeczytac w internecie jest madre i nie wszystko co poleci sprzedawca jest dobre/potrzebne :)

Historia szkiełka jest taka ze napaliłem się na morskie, mialem kostke 40x40x40 i 80x40x40, kostka byla pusta wieksze jeszcze zajete wiec zalalem kostke zaraz po tym znalazlem chetnego na zawartosc wiekszego wiec tez od razu zalalem, wode mialem z dzialajacego zbiornika, skale do kostki tez, do duzego poszla skala wysuszona wyciagnieta ze zbiornika, po ok 2 tygodniach plukania skaly w tym wiekszym przerzucilem wszystko z kostki do wiekszego(parametry badalem po drodze).

W 80x40x40 128 litrów bodajże, w tej chwili mam podłączony kubelek unimax 250 wypelniony matrixem, life bio fil af(w 4 dni no3 spadlo z 50 do 2 po podlaczeniu kubelka z tym cudem), i taki maly woreczek z weglem bodajze seachema. 

Za cyrkulacje robi jvp chyba 110 2000l/g

Oswietlenie to 25w chichiros 401m + pico nano52w tez led + dwie swietlowki t5 24w jedna actinic blu a druga super actinic.

Piasek zywy jakis taki w worku kupilem ok 10kg/l nie pamietam, stasznie drobny, Skala tak jak pisalem mix z trzech zrodel laznie ok 20-24kg nie pamietam dokladnie nie wiem tez na ile przedajacy byl uczciwy co do wagi bo sprzedal mi rowniez splawik ktory pokazywal 1,024 jak bylo 1.03 zasolenie i falownik tunze ktory warczy jak traktor...

Odpieniacz tnuze 9001, niby troche za maly ale parametry sa ok wiec na razie niech bedzie a pozniej zobaczymy, pewnie bede myslal o czyms z wbudowanym skimmerem bo mam troche syfu na powierzchni. 

akwarium w obecnej formie stoi juz ok miesiac, obsada to 3 blazny i garbik, krewetka czyszczaca, dwie krewetki na aiptasie ktore zupelnie sie nia nie interesuja, jeden krab pustenil ten z niebieskimi nogami, jeden jezowiec, kupa dziwnego robactwa: kielże wieloszczety, dzis nawet widzialem chyba wezowidlo takie kolko z trzema mackami, 

z korali dwie rozne euphilie, dunca, milka, caluastrea fluo i mietowa, grzybki, briareum, rico zielone, zoa, , jakis patyk sps, xenia, i inne ktore pozapominalem nazwy

parametry wody mierzone w sklepie ph-8,2, no3-2, po4-0.24, dzisiaj sam mierzylem kh salifertem i wyszlo mi niecale 6, do pomiaru sklonilo mnie to ze mam wrazenie ze spsy wczesniej bardziej sie pompowaly a euphilia ta z zielonymi fluo koncowami jakas taka zwiednieta sie wydawala, raz mniej raz bardziej, stwierdzilem ze skoro no2 i po4 niskie to musi byc inna przyczyna no i wynalazlem w internecie ze trzeba jeszcze pilnowac kh no i ze jeszcze istnieje ten caly baling. wiec poszedlem do sklepu zapytalem o co tu chodzi pan mi powiedzial ze kh se moge sprawdzic  ale on by nic nie lal a jak juz musze to polecil mi all for reef takie niby 3w1 za ok 60zl  wiec zadowolony bo lac jeden plyn a lac trzy plyny i placic 60 a 140 to dla mnie spora roznica, wiec wzialem i zmierzylem, wyszlo ze jest za malo- dalem porcje jak na opakowaniu, jutro podam znowu i sprawdze wieczorem znowu kh i zobaczymy o co tam chodzi. 

Na ta chwile najbardziej intryguje mnie jak pozbyc sie tego glona- chyba sa to okrzemki identycznie mialem w slodkim jak przesadzilem z oswietleniem,

chcialbym tez za jakis czas wyciagnac ta skale i pokleic ja w konstrukcje typu dwie wieze z polkami na korale, mysle tez ale to juz taki plan na pol roku zeby zamienic kubelek na sumpa lub cale szklo na troszke wieksze ale z panelem, wydaje mi sie ze taniej bedzie zamowic nowe szklo niz dokupowac sampa nie ufam tez pudelkom przelewowym wiec chyba najbardziej bede celowal w wieksze z panelem tak 110x40x40 moze ciut wieksze, co do kubelka niby strasza ze jak bedzie awaria pradu przez dobe to wszystko skisnie ale nie przypominam sobie za mojego zycia zeby w Warszawie dobe pradu nie bylo wiec na razie spie spokojnie, zauwazylem ze w zaleznosci od ilosci mediow odpieniacz pracuje mniej lub bardziej i parametry rowniez byly tym nizsze im wiecej mediow, w kostce najpierw mialem fzn2 pozniej fzn3, pozniej fzn 3 przenioslem do duzego ale parametry zjechaly w dol jak media przesypalem do kubelka i dosypalem tego life bio fila. zaraz bede walczyl ze zdjeciami bo cos sie nie chca dodac

 

tu na zdjeciach obie euphylie jedna za dunca jakas taka sflaczala to forum nie pozwala mi dodac wiecej niz jednego zdjecia w jednym poscie nie wiem ocb, nawet jak skasuje to nie moge dodac drugiego, nie da sie tez dwuch na raz jezeli lacznie sa ponizej 1mb...

IMG_20190121_181930422-min-min.jpg

IMG_20190121_182029026-min-min.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały zbyt blisko szyb. Ciężko będzie czyścić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla tego bede chcial je pokleic w wyzsze konstrukcje wlasnie, moze ktos podpowie czym najlawtwiej to zrobic? probowalem jakims dwuskladnikowym do korali to mi sie to wcale nie trzymalo i zrobilem takie rumowisko bo chcialem zeby cala skala sie moczyla zeby jej nie dokladac na x razy tylko jak sie zbiore to wyjme, skleje i wsadze z powrotem, a skaly wrzucilem duzo bo chcialbym tu wpuscic mandaryna jakiegos, chociaz tego zielonego bo wspanialy wyczytalem ze nie wykarmi sie na tej skaleIMG_20190121_181854394-min.thumb.jpg.e29ac15ea7ecad89e139daff40dac98d.jpg

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rano znowu podalem 6 ml tego all for reef, teraz zmierzylem kh i z niecalego 6 skoczylo do 7.7 tera to nie wiem co robic lac go jutro? nie lac? lac mniej? P koralach nie widac za bardzo roznicy jedynie ta euphylia ktora byla oklapnieta jest oklapnieta jeszcze bardziej chyba niz byla ale w dzien jej nie widzialem bo bylem w robocie a teraz to juz zmierzch jest ale reszta sps i lps na pewno nie wyglada gorzej wiec nie wiem co zrobic, jak nikt nic nie podpowie to jutro nie dam, zmierze znowu wieczorem i pojutrze podam w zaleznosci od tego czy i o ile spadnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190205_144550143-min.thumb.jpg.6f8d4cd44acb5d88cb8c51637a1be9eb.jpgOd tygodnia walcze z wysokim no3, zaczalem lac bio clean 2 reeflowers, testy zrobilem bo korale jakos marnialy,  po dwóch dniach lania tego specyfiku korale wygladaja lepiej ale no3 powyzej 10 ciagle, zzrobilem dwie podmianki 10l i po tygodniu 15l, zastanawiam sie nad wrzuceniem purigenu ale opinie o nim sa strasznie sprzeczne, moze ktos doradzi albo odradzi? Lepszy odpieniacz zalatwi sprawe? zastanawiam sie nad bubble magus qq3/ hydor skim slim 250 / tunze 9004, z tym ze chcialbym zeby w przyszlosci obsluzyl tez akwarium 200-240l. Okrzemki powoli schodza z piachu i skaly, ale od kad zaczalem podawac tego all for reef szybe moge czyscic co trzy godziny bo nic nie widac

 

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz nie usuwa bezpośrednio NO3. Nie wiem kiedy uruchomiłeś akwarium?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale cyrkulacja tym jvp110 jest za słaba zdecydowanie, odpieniacz trochę mały, akwarium na suchej skalę więc będzie dojrzewać dłużej, mętna woda to może przedawkowania bakterii.
Kubeł kiedy czyściłeś? Węgiel masz tam cały czas?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubla to jeszcze nie czyscilem toz to nie dojzalo dobrze a juz kubel czyscic? jest jvp ale jest tez kubel,  2000:128~15 +przeplyw z kubelka i robi sie te 20xobiegu, jak dawalem pompe o 500l/h mocniejsza to byla burza piaskowa, moze w takim razie pomysle o kolejnym jvp 110? wegiel z seachema taki w malej szaszecie, co niby starcza na bog wie ile litrow i czasu caly czas w kuble, kminie czy nie podlaczyc dodatkowo kaskady i do niej przeniesc wegla + dolozyc purigen + dolozyc wate jakas bo w sumie nie mam zadnej tylko jakas firmowa gabke w kubelku- moze w niej sie zbiera syf i stad caly problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jakby ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział ale tak:
- Kubeł do czyszczenia przy podmienie, wkłady płuczesz w wodzie która zlejesz z akwarium
- gąbka do wyjęcia na 100%
- nie wiem w jakim celu używasz węgiel w zbiorniku
- jvp110 te 2000 to raczej nie ma, mam i nie widzę aby mocno dmuchała, miałem ją w akwarium o boku 45cm u ciebie prawie 2x tyle

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190207_000101882-min.thumb.jpg.b0c9020dab21a1c4315b98fe1c1735d9.jpgOk, troche pomieszalem mam nadzieje ze wyjdzie na zdrowie...

-wywalilem gabke z filtra, wyplukalem to co zostalo, dokupilem pudelko file bio fil(w tej chwili w kubelku zostalo 2 pudelka 1,2 kg life bio fil + 1l matrix)

-zbadalem wode no3-30, po4-1.1

-odpalilem dodatkowo kaskade fzn2 w srodku absorber na po4 microbe lifta, saszetka purigenu, saszetka wegla seachem (przelozony z filtra), wata czy włóknina filtracyjna-jakis plastikowy chinski syf- moze ktos poleci cos lepszego?

pokleilem troche skale cx5- i kurcze nikomu nie polecam sie brac za to, posciel do wymiany, dywan do wymiany a skala nie schla 5 minut tylko z trzy godziny a i tak wiekszosc sie rozpadla jak to ladowalem do akwarium no ale chyba wyglada to troche lepiej niz bylo no i jest wyzej przez to i cyrkulacja lepsza a w poniedzialek jak bede mial wolne to chyba faktycznie dokupie jeszcze jeden cyrkulator   

-podmianka 15l wody

 

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, lswit19900 napisał:

no3-30, po4-1.1

Polecam No3Po4-X od Red Sea na zbicie tego, gdyby absorbenty nie pomogły.

Nic nie napisałeś, czy lałeś jakieś bakterie, (powinieneś); szczególnie jeśli wyciągałeś skałę z akwarium... a na końcu zrobiłeś podmiankę...

Wata w kubełku, rzeczywiście podbija tylko no3, dobrze że się jej pozbyłeś. (w tym nfz2 mógłbyś włożyć watę, ale tylko pod warunkiem, że będziesz systematyczny i na moje oko codziennie lub nawet dwa razy dziennie ją wymienisz w przeciwnym wypadku to nie pomoże w niczym)

ale to tylko moje luźne sugestie

życzę sukcesów

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lswit19900 napisał:

pokleilem troche skale cx5- i kurcze nikomu nie polecam sie brac za to, posciel do wymiany, dywan do wymiany a skala nie schla 5 minut tylko z trzy godziny a i tak wiekszosc sie rozpadla jak to ladowalem do akwarium no ale chyba wyglada to troche lepiej niz bylo

No co Ty? Jeden z b.dobrych c5,ja pamiętam jak u mnie byla klejona 15min i beton.Zapewne zrobiłeś jeden błąd,c5 jak zrobisz za rzadkie to tak się dzieje,juz tu nie jeden to opisywał na forum,ma być prawie jak guma do żucia.Skala klejona w tym miejscu tez nie powinna być mokra,bo klej zrobisz dobry i pociagnie wodę ze skały,i efekty takie same.

 

Współczuję pościel,dywan,:clapping i tyle nerwów :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190213_143337182-min.thumb.jpg.26dbec5dcee0146bd15f5beb9f2d8ec8.jpgMinął tydzien, poprawy jezeli chodzi o no3 brak, wczoraj pogrzebalem w mediach w kaskadzie to mi z niej zaczal syf wyplywac, jakby resztki jedzenia ktore zassala, wiec zastanowilem sie ze skoro w kaskadzie tyle syfu bylo to ciekawe ile jest w kubelku, potrzasnalem kubelkiem- to samo po prostu syf zaczal plynac do akwarium no i zglupialem- gabek juz nie ma najwidoczniej syf zatrzymuje sie na matrixie w filtrze po prostu a w kaskadzie na woreczkach z absorberami, powoli glupieje, w slodkim takich problemow nie mialem a kubelek ten sam... jedyne co mi przychodzi do glowy na ta chwile to zeby wywalic i ten kubel i ta kaskade a na ich miejsce dac kaskade seachema tidal 110 z przeplywem 2000l(to trzy razy wiecej niz unimax) i objetoscia ponad 3l, do srodka wrzucic paczke Maxspect Bio Sphere one sa troche jak pierscienie wiec chyba przeplyw przez nie bedzie lepszy i nie beda tak syfu zbierac, + czesc tych mediow ktore aktualnie mam w kuble zeby cokolwiek z tej biologii zachowac, widzialem u znajomego ojca ta kaskade w zbiorniku 200l i to grubo przerybionym wg mnie bo mial tam nawet pokolca z tym ze nie wiem jakie on tam mial no3 i po4... 

 

Szyby dalej pyla ale chyba juz troche mniej, okrzemki prawie odpuscily ciekawe co bedzie kolejne:) Mam jeszcze problem z jezowcem i krabem lobuzy ciagle wywracaja mi korale ale kupilem klej duskladnikowy i je poprzyczepiam

 

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

06.03 kupilem i wiekszy zbiornik 180(160l)z kominem niestety bez sumpa, 65x50x55 i od razu przelalem wszystko, przelozylem skale, kaskade dalem nowy piasek, stara wode, dolalem ok 50l swiezej. korale ktor:e marnialy zaczely wygladac lepiej z wyjatkiem milki ktora wylysiala w poprzednim szkle po za cczubkami.

Na ta chwile parametry to

no5-5

po4-0

kh-6.4

w filtrze mam ok 2l matrixa wymieszanego z life bio fil woreczek wegla i adsorber po4, zasstanawiam sie czzy nie wywalic adsorbera i wegla? 

Zaczely mnie atakowac cyjanobaterie i jakis trudniejszy do usuniecia syf na szybie i takie biale kropki, ktos mi poradzil zebym robil mniejsze podmianki, dotychczas podmienialem 15l co tydzien + dolewam 1ml all for reef dziennie

zastanawiam sie tez nad karmieniem korali, dotychczas podawalem mrozonki: artemie, jaja homara, jakas taka zelowata niby dla korali, i jakas drobna mielonke dla spsow niby ale nie bezposrednio tylko do wody + ok dwa razy w tygodniu korall fluid ok 1ml juz bezposrednio w korale to wystarczajaco?

mam tez czasami wrazenie ze dla lpsow jest za duzo swiatla?  ta euphylia z zielonymi tipami jest jakby wyblakla? goniopora w polowie dnia zazwyczaj chowa troche ramiona wystawia je rano i kolo wieczora, mam tam lamke allprime 52w +52w chinczyka i 2x24w t5 

zdjecia:

 

IMG_20190401_135708845-min.jpg

zdjecia:

 

IMG_20190401_140338877-min.jpg

IMG_20190401_140402872-min.jpg

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam znowu, akwarium ma sie dobrze:) przypadkiem nabylem liliowca nie wiedzac co biore, puki co zyje ile jeszcze zobaczymy, korale poza goniopora sa zadowolone i spuchniete goniopora byla chyba w zbyt mocnym swietle, przestawilem ja na dol i czekam, 

mg1350

kh6.1

ca nie mierzylem ale ostatnio bylo w normie, zastanawiam sie czy zwiekszac dawke tego all for reef czy kh lac osobno mg ppodbijalem ostatnio o 100 i po tygodniu nie widze spadku za to spadlo kh z prawie 8 do 6.1

IMG_20190505_125955635-min.jpg

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.