Skocz do zawartości
AmonS

Testy ICP prośba o analizę i pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc w analizie i doprowadzeniu do porządku parametrów akwarium...

Zbiornik to 240l 

odpieniacz tunze 9006 wewnętrzny

balling aquaforest 1+2+3+ (20ml/doba po równo)

AF build AF energy AG Amino AF Vitamin (po 1 kropli dziennie)

światło 4x54w t5 + 2x39w t5+ Belka led aquaela slim leddy niebieska 36w dla koloru.

ICP wyniki 25.01.2019 jpeg..jpg

Na ten moment nic nie wskazuje na złe warunki aczkolwiek lekko pociemniały mi spsy... Patrząc na po4 to coś mi się wydaje że to cud, że żyją :x 

Co w tej sytuacji zrobić???? Preparat jakiś czy coś innego?

Kiedyś miałem już wysokie po4 ale winna była skała która się wypłukała - długi czas już miałem po4 na poziomie 0.02-0,08... teraz zrobiłem icp bo spsy lekko pociemniały i ot znowu skok :x

Zasolenie też mnie martwi bo wg refrakto miałem zawsze 35ppt...

 

Jak to ogólnie wg Was wygląda i co by tu naprawić ???

Jakieś praktyczne porady?

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc ;) 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalibruj raz jeszcze lunetę na płynie saliferta nie na RO.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wynik PO4 nie jest do końca wiarygodny ponieważ test nie był robiony na Świerzej solance lecz ,ze tak powiem na "starej" (woda była kilka dni w probówce.) i stad takie przekłamanie 

Żelazo  nie jest przypadkiem za niskie? 

a może to wina zasolenia?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, niwre37 napisał:

wynik PO4 nie jest do końca wiarygodny ponieważ test nie był robiony na Świerzej solance lecz ,ze tak powiem na "starej" (woda była kilka dni w probówce.) i stad takie przekłamanie 

Jeśli icp nie jest wg Ciebie wiarygodne to co jest w takim razie?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli icp nie jest wg Ciebie wiarygodne to co jest w takim razie?
Nigdzie nie napisalem ze wszystkie wyniki Icp tylko wynik PO4 ...dlaczego tak mowie ?poniewaz rozmawialem z pracownikiem MarinLab i on mi tak powiedzial.Jak znajde tego maila to moge Ci go podeslac zeby nie bylo ze zmyslam.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego icp trzeba robić w tritonie. Pogadaj sobie z nimi. Nic nie jest przekłamane. Nie ma innego sposobu pomiaru po4, jeśli nie wierzysz tritonowi to zapomnij o po4 i niczym już nie mierz:)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acry mogą ciemnieć przez podwyższone po4. Ale zastanawia mnie Li (lit). U mnie też jest wysoki i kiedy lit miałem wyższy też zauważyłem ciemniejsze acry a w szczególności zielone. Może to jest powód? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym Po4 to jest różnie,kiedyś robilam test w domu zamykajac fiolke z wodą po trzech dniach mała hanka pokazala 0,10 a jak wlewalam wodę do fiolki pokazała 0,02.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że z tym wynikom PO4 nie może a do końca ufać, u mnie na teście klopelkowym zawsze jest ledwo wykrywalne, a marinlab wskazało ponad 0.06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A reszta makro mikro też się w fiolce nie "przegryza"? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, @Beti napisał:

z tym Po4 to jest różnie,kiedyś robilam test w domu zamykajac fiolke z wodą po trzech dniach mała hanka pokazala 0,10 a jak wlewalam wodę do fiolki pokazała 0,02.

 

Wiesz jaka na prawde dokładność ma mała Hanka? Mniej więcej taka jak piszesz i to bez wplywu na świeżość próbki więc nią bym się raczej nie sugerował :)


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wojtek-lodz napisał:

Wiesz jaka na prawde dokładność ma mała Hanka? Mniej więcej taka jak piszesz i to bez wplywu na świeżość próbki więc nią bym się raczej nie sugerował :)

Tylko się podzieliłam swoją uwagą,a co do małej hanki to pokazała mi ostatnio 0,06 a testy ICP z 23.01.19 pokazały 0.0686 więc ta hanka nie taka zła:smile_wink: prawie idealnie


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, @Beti napisał:

Tylko się podzieliłam swoją uwagą,a co do małej hanki to pokazała mi ostatnio 0,06 a testy ICP z 23.01.19 pokazały 0.0686 więc ta hanka nie taka zła:smile_wink: prawie idealnie

Wszystko zależy jak się wykonuje te testy. Jak ktoś robi to na odp*erdol, to narzeka że hanka do czterech liter się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 nie mierzy się ICP :(   PO4 mierzą na dużej hance - w Marinlabie albo wyliczają z fosforu, nie liczą fosforanów bezpośrednio z ICP bo w ICP można pierwiastki mierzyć a nie związki chemiczne - Po4 to już związek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dla syna napisał:

Ale zastanawia mnie Li (lit). U mnie też jest wysoki i kiedy lit miałem wyższy też zauważyłem ciemniejsze acry a w szczególności zielone. Może to jest powód? 

Dałbyś radę coś więcej napisać?? Jak wysoki lit miałeś i jak go obniżyć?? Domyślam się, że nie ma na to adsorbera i trzeba podmianami walczyć??
 

3 godziny temu, Ura napisał:

PO4 nie mierzy się ICP :(   PO4 mierzą na dużej hance - w Marinlabie albo wyliczają z fosforu, nie liczą fosforanów bezpośrednio z ICP bo w ICP można pierwiastki mierzyć a nie związki chemiczne - Po4 to już związek.

 

Też mi się obiło o uszy już, że Marinlab robi po4 na dużej hance natomiast z ICP podają sam P.

23 godziny temu, wojtek-lodz napisał:

Skalibruj raz jeszcze lunetę na płynie saliferta nie na RO.

Faktycznie lunetka była źle skalibrowana i przekłamywała... Odrobinę wody co jakiś czas odleję i dolewka uzupełni ro... stopniowo żeby zejść gdzieś między 35-36ppt.

 

 

Co do Sr i Fe podbić to czy nie przejmować się?

 

Jest jakiś środek którym chemicznie mogę zmniejszać Po4? Tak żeby stopniowo obniżyć ale nie rozchwiać baniaka??? COLOMBO chyba coś takiego ma ale czy jest to bezpieczne w takiej ilości która ogarnęłaby mi Po4 do 0.05??? Stosował ktoś ten preparat dłużej obniżając Po4 z takiego poziomu???
 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AmonS napisał:

Dałbyś radę coś więcej napisać?? Jak wysoki lit miałeś i jak go obniżyć?? Domyślam się, że nie ma na to adsorbera i trzeba podmianami walczyć?

Poniżej mój ostatni icp zamieszczam. Następne wyniki będę miał w przyszłym tygodniu. Nie obniżałem litu. Wiem że jeśli konsumpcja wzrośnie to spadnie on naturalnie, ale puki co u mnie jest niewielka. Podmiana napewno go obniży a w Twoim przypadku wystarczy obniżenie zasolenia bo masz ciut za wysokie. Podmian nie robię gdyż prowadzę zbiornik bez podmian. 

Screenshot_20190126-223636.png

Screenshot_20190126-224238.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, AmonS napisał:

Dałbyś radę coś więcej napisać?? Jak wysoki lit miałeś i jak go obniżyć?? Domyślam się, że nie ma na to adsorbera i trzeba podmianami walczyć??
 

Też mi się obiło o uszy już, że Marinlab robi po4 na dużej hance natomiast z ICP podają sam P.

Faktycznie lunetka była źle skalibrowana i przekłamywała... Odrobinę wody co jakiś czas odleję i dolewka uzupełni ro... stopniowo żeby zejść gdzieś między 35-36ppt.

 

 

Co do Sr i Fe podbić to czy nie przejmować się?

 

Jest jakiś środek którym chemicznie mogę zmniejszać Po4? Tak żeby stopniowo obniżyć ale nie rozchwiać baniaka??? COLOMBO chyba coś takiego ma ale czy jest to bezpieczne w takiej ilości która ogarnęłaby mi Po4 do 0.05??? Stosował ktoś ten preparat dłużej obniżając Po4 z takiego poziomu???
 

 

Co do Strontu to jak go uzupełnisz to twarde korale będą miały szybsze przyrosty - bierze udział w kalcyfikacji

co do Fe jak zaczniesz dodawać to zobaczysz że zielone korale będą bardziej zielone :) no i jak masz system filtracji oparty o glony to musisz dodawać, bo przy niskiej ilości Fe glony mogą zamierać i gnijąc oddać całe nagromadzone No3 i Po4

Co do zmniejszania Po4 to jaką metodą prowadzisz baniak ? probiotyką? jak tak to można dać No3Po4X od Colombo - jeśli masz wykrywalne No3 to Po4 spadnie, jeśli masz niskie No3 to nie polecam ( aby tą metodą zbić Po4 musi być obecne No3 w systemie - wg wsp. Reinfelda) te pierwiastki są powiązane, przy probiotyce bakterie nitryfikacyjne budują swoje komórki korzystając z Po4 w wodzie, i zjadając No3, jak nie będzie jednego albo drugiego to metoda nie zadziała.

Metoda 2 : pochłaniacze adsorbery, tutaj można użyć pochłaniaczy na bazie tlenków żelaza ( wg. mnie bezpieczniejsze ) tak zwane GFO ( granulated ferreous oxide) jest ich wiele na rynku najpopularniejszy Rowa phos, ale są też inne w różnych granulacjach, pylące i nie pylące różne, trzeba dać do filtra przepływowego albo do skarpety do sumpa - skarpeta działa wolniej, trzeba dobrać dawkę na początek mniejszą by za szybko nie zbić Po4 - następnie trzeba pamiętać o uzupełnianiu nową porcją, albo wymianie na zupełnie nową co jakiś czas - robiąc regularnie testy, wada taka ze jak się zapełni adsorber, to dość szybko Po4 rośnie i trzeba wyłapać moment na zmianę.

Metoda 3 : tak zwany atrament,  czyli chlorek lantanu w płynie - metoda dla zaawansowanych, lantan może zabić ryby jeśli dostanie się do zbiornika głównego, on musi wyreagować jeszcze w sumpie i nie mogą jego resztki dostać się do akwarium, nigdy nie stosowałem, pewnie są jakieś na to sposoby żeby dodać w pewne miejsce sumpa i aby za szybko nie poleciało do akwarium, no i dawki trzeba dobierać bardzo ostrożnie - plus wyłapuje Po4 natychmiastowo i szybko zbija Po4.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Poniżej mój ostatni icp zamieszczam. Następne wyniki będę miał w przyszłym tygodniu. Nie obniżałem litu. Wiem że jeśli konsumpcja wzrośnie to spadnie on naturalnie, ale puki co u mnie jest niewielka. Podmiana napewno go obniży a w Twoim przypadku wystarczy obniżenie zasolenia bo masz ciut za wysokie. Podmian nie robię gdyż prowadzę zbiornik bez podmian. 

Też jadę bez podmian już ponad 1rok ;) Więc i ja poczekam z tym litem ...

 

Godzinę temu, Ura napisał:

Co do zmniejszania Po4 to jaką metodą prowadzisz baniak ? probiotyką?

Jadę na produktach AF. ProBioS i -NP Pro oraz ProBioF. No3 mam niziutko zazwyczaj brak koloru na salifertowym teście (czasem leciusieńko podbarwione różem). 

I tu mam pytanie... może warto podać NO3 bo czytam właśnie że bez No3 mi Po4 nie spadnie samo :x Może tu jest przyczyna ... 

Chociaż z drugiej strony czytam właśnie że dolewanie NO3 jest dość ryzykowne :(

Czyli w tej sytuacji RowaPhos albo Phosminus z AF i do filtra? Czy Colombo Phosphate EX??


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, AmonS napisał:

Też jadę bez podmian już ponad 1rok ;) Więc i ja poczekam z tym litem ...

Ooo, to mam jedno pytanie. W jaki sposób udało się podnieść u Ciebie molibden (Mo)? U mnie spada liniowo jak siarka, którą obecnie dodaje z tritona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

Ooo, to mam jedno pytanie. W jaki sposób udało się podnieść u Ciebie molibden (Mo)? U mnie spada liniowo jak siarka, którą obecnie dodaje z tritona. 

Nie dodaję nic oprócz Component 1+2+3+(w tym teoretycznie wszystko jest) i AF Amino, Vitality, Energy i Build... Jakoś tak w miarę równo się to kręci ale nie mam wielkich korali jeszcze ... takie szczepkarium na ten moment :x więc i konsumpcja niewielka... może dlatego Componenty wystarczają do uzupełniania... 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, AmonS napisał:

Nie dodaję nic oprócz Component 1+2+3+(w tym teoretycznie wszystko jest) i AF Amino, Vitality, Energy i Build... Jakoś tak w miarę równo się to kręci ale nie mam wielkich korali jeszcze ... takie szczepkarium na ten moment :x więc i konsumpcja niewielka... może dlatego Componenty wystarczają do uzupełniania... 

Dodaję to samo plus potas, stront, micro e, żelazo i obecnie siarkę. W przyszłym tygodniu wprowadzę fluor i molibden. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AmonS napisał:

Też jadę bez podmian już ponad 1rok ;) Więc i ja poczekam z tym litem ...

 

Jadę na produktach AF. ProBioS i -NP Pro oraz ProBioF. No3 mam niziutko zazwyczaj brak koloru na salifertowym teście (czasem leciusieńko podbarwione różem). 

I tu mam pytanie... może warto podać NO3 bo czytam właśnie że bez No3 mi Po4 nie spadnie samo :x Może tu jest przyczyna ... 

Chociaż z drugiej strony czytam właśnie że dolewanie NO3 jest dość ryzykowne :(

Czyli w tej sytuacji RowaPhos albo Phosminus z AF i do filtra? Czy Colombo Phosphate EX??

 

Ja bym dał do filtra Phosminus z AF , jak już masz wszystko z AF albo RowęPhos - tylko na początek trochę tego tak z pół dawki i sprawdzać jak leci, jak słabo spada to dosypać, i po jakimś czasie spadnie ładnie Po4 - dodawanie No3 to ryzykowna sprawa, tak jak i dodawanie Po4 z ręki też można łatwo przedawkować i wysypać system, lepiej odejmować niż dodawać - prościej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiąc test na P04 w domu jaki masz wynik? ...mowie Ci nie sugeruj się tym wynikiem z icp ,tym bardziej ze piszesz ze korale maja się dobrze ...zaczniesz kombinować z obniżaniem czegoś czego może nie być to przekombinujesz ...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2019 o 06:24, niwre37 napisał:

robiąc test na P04 w domu jaki masz wynik? ...mowie Ci nie sugeruj się tym wynikiem z icp ,tym bardziej ze piszesz ze korale maja się dobrze ...zaczniesz kombinować z obniżaniem czegoś czego może nie być to przekombinujesz ...

Dziś udało mi się zrobić test na małej hance u znajomego i wynik podobny do tego z Marinlabu... Hanka pokazała dziś 0.16...

Do kaskady trafiło 50g rowyphos...

W dniu 27.01.2019 o 02:10, Ura napisał:

Ja bym dał do filtra Phosminus z AF , jak już masz wszystko z AF albo RowęPhos - tylko na początek trochę tego tak z pół dawki i sprawdzać jak leci, jak słabo spada to dosypać, i po jakimś czasie spadnie ładnie Po4 - dodawanie No3 to ryzykowna sprawa, tak jak i dodawanie Po4 z ręki też można łatwo przedawkować i wysypać system, lepiej odejmować niż dodawać - prościej.

Tak też mi się wydawało, że dodawanie jest gorsze/trudniejsze. Zostało mi trochę rowyphos więc zaaplikowałem 50g w filtrze kaskadowym (tidal). W sumie w internetach znalazłem sprzeczne dane co do dawkowania ale na opakowaniu pisało 100g/400l w filtrze przepływowym... w kaskadzie niestety będzie mniej wydajne ale nie mam innej opcji :/ 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AmonS napisał:

Dziś udało mi się zrobić test na małej hance u znajomego i wynik podobny do tego z Marinlabu... Hanka pokazała dziś 0.16...

Do kaskady trafiło 50g rowyphos...

Tak też mi się wydawało, że dodawanie jest gorsze/trudniejsze. Zostało mi trochę rowyphos więc zaaplikowałem 50g w filtrze kaskadowym (tidal). W sumie w internetach znalazłem sprzeczne dane co do dawkowania ale na opakowaniu pisało 100g/400l w filtrze przepływowym... w kaskadzie niestety będzie mniej wydajne ale nie mam innej opcji :/ 

W kaskadzie też będzie OK jak ładnie jest opływane wodą, a ta Rowa była wilgotna ? bo jak się ją przesuszy to nie che działać, tzn ona w opakowaniu musi być przechowywana w stanie lekko wilgotnym, nie wolno jej przesuszyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.