Skocz do zawartości
pdz

Lampa DIY LED 240W

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Szukałem rozwiązań gotowych lamp i nie znalazłem, zdecydowałem się na rozwiązanie od MAGU, chciałby tutaj podziękować za ogromną pomoc.

Założenie : akwarium 90 x 50 x 50 co daje 225 litrów.

Materiały (sklep)  :

- dwa radiatory aluminiowe 1000 x 165 x 35 mm , docięte na 900 mm pod akwarium ( Piekarz ) ;

- kątownik aluminiowy 1000 x 40 x 40 x 2 mm do połączenia obu belek ( np. Leroy Merlin ) ;

- zasilacz Mean Well HLG-240A-36A ( AQMA - MAGU ) ;

- płytka pod drivery Mean Well wersja 2 ( AQMA - MAGU ) ;

- driver MeanWell 1 x LDD700L , 2 x LDD1200L , 2x LDD1500L ( AQMA - MAGU) ;

- diody i płytki PCB  - w kwestii doboru kolorów wzorowałem się na module AQMA F-GROW ale zamiast 8 gotowych modułów zdecydowałem się na płytki PCB i diody - ( AZ-LED ) , nie wiem czy dzisiaj nie wybrałbym modułów , są nieco droższe ale okablowanie jest znacznie mniej skomplikowane ; z diodami się nieco zagapiłem przy projekcie i obie belki to odbicie lustrzane, przez co wszystkie 8-15K trafiły w dwa rzędy od środka, nie chciałem już tego przerabiać ale powinno być dobrze ;

- do tego drobiazgi jak : klej termoprzewodzący , pasta termoprzewodząca , kable , śrubki itp. ;

Koszt : kupiłem nieco PCB , po 2-4 diody każdego koloru , po jednym driverze na zapas , wyszło z nadwyżką ok. 1300 złotych, co przy lampie 80 x 3W + 8 x UV nie jest kwotą wysoką.

 

Do zakupienia pozostała linka do zamocowania na suficie, całość waży ok. 10 kg i nie zdecyduję się robić uchwytu na akwarium .

Jak poświecę lampą 8-10h , to zobaczę jak z chłodzeniem ale wydaje się , że nieco przesadziłem z radiatorem , za to obędzie się bez wentylatorów a to kolejny wydatek , kable i hałas.

Sterowanie będzie przez Arduino + LCD + sterowanie menu joystik lub enkoder , jak mi wyjdzie (nie jest to skomplikowane) to własnoręczne , jak nie to zwrócę się do Kolegi MAGU :-)

 

Zamówię także u meblarza płyty na stelaż , koronę i obudowę lampy w tym samym materiale aby to ładnie wyglądało.

Nie wiem czy zostawić to jak jest czy kupić plexi i osłonić wszystko , zrobić otworki jedynie na diody.

 

Załączam fotki lampy, zasilacza, driverów, jednak fotka nie oddaje jasności lampy, przy 100% mocy ciężko na nią patrzeć. Lampa poza plexi gotowa, zasilacz także polutowany, pozostało dokupić obudowę na Arduino i moduły.

lampa.jpg

driver.jpg

zasilacz.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lampę zawiesiłem bez pleksy, wisi już pół roku 20 cm nad taflą i nic się narazie nie dzieję. Zawiesie możesz kupić w leroy merlin 30 zł chyba płaciłem.

Ogólnie dobrze Ci wyszło:)

Zasilacz nie piszczy??

 

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Masz namiar na zawiesie w Leroy Merlin , jest gotowe czy składałeś z części ? Na Allegro widziałem ale takie delikatne do małych lamp.

To nie zasilacz piszczy tylko drivery sterowane PWM , jak się odepnie od Arduino to świeci na 100% i jest cichutko ale włożę moduły do plastikowej obudowy , zamocuję od wewnątrz w szafce z podkładkami gumowymi i będzie ok.

Teraz siedzę nad Arduino , zrobiłęm obsługę LCD , joystik chyba jest najlepszy , też ogarnąłem a jutro zrobię menu i ustawianie.

Mam tylko jeden problem , jak sobie poustawiam np. jasność lamp w menu to on ma to w pamięci, jak padnie zasilanie i się podniesie to wróci do wartości domyślnych ... dodać kartę sd i zapis do pliku ? czy inna opcja ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wróci do takich ustawień jakie jest ustawione w danej godzinie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej ich stronie ciężko coś znaleźć. W sklepie też zresztą :) pytaj obsługę to Ci wygrzebią z zakamarków:P

https://www.zarowka-led.com/akcesoria-do-paneli-led/zestaw-do-podwieszania-paneli-led-line

coś podobne do tych.

U mnie piszczy zasilacz, driverów nie słychać :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś jest też na allegro ale nie wiem czy wytrzyma to 10 kg , może kupię 4 sztuki i złapię każdy róg.

Dzięki za info.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są na każdy róg-po dwa otwory na każdą stronę, te linki są do opraw rastrowych jak się nie mylę do 20kg obciążenia, ale nie jestem pewny.Chyba, że 4 proste jak wolisz to już Twoja decyzja :)

U mnie wisi profil alu 3x100x16 i na lampie przeważnie coś stoi. Ale to umnie :) nie zachęcam.

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One chyba mają 70kg wytrzymałości z tego co pamiętam.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się o zawiesie. Podpatrz np jakie Pacyfic sun stosuje w swoich lampach można je kupić sz sklepach z lampami za ułamek ceny. A ich lampy są stalowe i sporo ważą! Ważniejsze są solidne kołki w suficie ;) 

A co do arduino i ustawień wszystko zależy jak generowane są zmienne w kodzie ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem plexi , niestety w jednym miejscu między otworami pękła , w każdym razie same diody nie są zakryte a kable owszem.

Jak się uda to jeszcze wydłubię obudowę do Arduino , stelaż i zbiornik zamówiony , zawiesie także ale w suficie będę wiercił jak już zbiornik stanie, żeby nie spudłować z umiejscowieniem lampy;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 26.01.2019 o 19:05, pdz napisał:

Hej

Masz namiar na zawiesie w Leroy Merlin , jest gotowe czy składałeś z części ? Na Allegro widziałem ale takie delikatne do małych lamp.

 

https://www.kanlux.pl/pl/7870

albo

https://allegro.pl/listing?string=ROPE-NT 150&order=m&bmatch=baseline-cl-n-uni-1-2-1123

dokładnie takie same sprzedawane są po ...

https://reefshop.pl/pl/p/Zawiesia-do-lamp/4921

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem linkę stalową 3 mm , żeby była przyjemniejsza zalaną w przeźroczystym plastiku + haki pod sufit ale jak pisałem powieszę jak stanie szafka, żeby wisiało centralnie.

Kupiłem obok domu ale można kupić np. na metry w Castoramie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze sterowaniem.

1 x LDD700L - 8 diod UV

2 x LDD1200L - 2 kanały po 16 diod 3W

2x LDD1500L  - 2 kanały po 24 diody 3W

Problem w tym, że np. w kanale niebieskim dam na PWM 1 i lekko świecą a na białym zaczynają dopiero świecić przy PWM 128.

Co mogłem źle zrobić ? Po odłączeniu sterowania PWM, wszystkie kanały świecą na 100%. A może tak już jest, że niektóre kolory muszą mieć wyższe napięcie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, pdz napisał:

Mam problem

to jeszcze dopisz który kanał jest który , pokaż jak połączyłeś i jaki masz zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest tak jak na fotkach powyżej - zasilacz 240W 36A , drivery takie jak poniżej + płytki AQMA

1 x LDD700L - 8 diod UV 1W

1 x LDD1200L - 16 diod 3W - 620 i 520 nm

1 x LDL1200 L- 16 diod 3W - 460 nm

1 x LDD1500L  - 24 diody 3W - 435 , 445 , 450 nm

1 x LDD1500L  -24 diody 3W - 8000 i 12000K

Jak daję PWM od 1-127 na białe to nic się nie dzieje, jak dam 128 to zaczynają świecić i to dość jasno, niebieskie natomiast świecą przy PWM 1

Drivery i ilość diod na kanale różnią się, jak wrócę do domu to sprawdzę wartości dla wszystkich kanałów.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, pdz napisał:

Wszystko jest tak jak na fotkach powyżej - zasilacz 240W 36A ,

 

1 x LDD1500L  -24 diody 3W - 8000 i 12000K

jakie napięcie daje zasilacz  dobra już widzę 36V

24 diody dałeś w szeregu ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest na 230V, na wyjściu ma 36V, 24 diody dałem w szeregu.

Jak odłączę sterowanie PWM od płytek AQMA to wszystkie świecą na maksa i jest ok, wczoraj wpakowałem Arduino do obudowy , chciałem finalnie wszystko poskręcać i wpakować do szafki, podłączyłem sterowanie i taka sytuacja.

Konsultowałem to z Magu, LDL700 na 8 diod UV, LDL1200 na 16 diod 3W i LDL1500 na 24 diody 3W.

Jeszcze dzisiaj wszystko posprawdzam, wczoraj skończyłem po północy, już mi się odechciało :-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, pdz napisał:

24 diody dałem w szeregu.

 

no to nie ma prawa zadziałać od razu bo brakło napięcia

podziel 36 na 24 i masz 1,5 .. czyli 1,5V na diodę a nie ponad 3V

słowem nitki za długie - przy 36V zasilaczu max 12 diod w szeregu  a i tak diody nie będą świecić na max bo potrzebują jakieś 3,2 / 3,4V by popłynął prąd 700mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jednym słowem mam mniej regulacji, bo świecić i tak świecą dość mocno, myślałem, że coś źle podłączyłem.

A na noc, pogasić wszystko i zostawić na minimum niebieskie czy coś innego ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, pdz napisał:

Ok, czyli jednym słowem mam mniej regulacji, bo świecić i tak świecą dość mocno, myślałem, że coś źle podłączyłem.

A na noc, pogasić wszystko i zostawić na minimum niebieskie czy coś innego ?

Pytanie z jaka mocą skuteczna te diody świecą przy tej ilości w szeregu:/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na maksa świecą tak jak na tej fotce, teoretycznie mam 72 diody 3W i 8 diod 1W UV ale oczywiście nie będą świecić na maksa, akwarium 90x55x55, więc ok. 250 litrów.

a01.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, pdz napisał:

 myślałem, że coś źle podłączyłem.

A na noc, pogasić wszystko i zostawić na minimum niebieskie czy coś innego ?

bo źle połączyłeś :P diody świecą mniej niż połową mocy

na noc minimalne ustawienia diody niebieskie - albo UV .. co tam wolisz - chodzi o to by coś świeciło to jest szansa że ryby nie będą wyskakiwać

jak połączysz te 24 diody "kombinacją" czyli dasz 2 nitki po 12 ledów w szeregu a te dwie nitki zepniesz równolegle - to powinno byc OK

- wiesz o co chodzi  ?

 

ps. schemat (rezystory nieważne bo masz drivery)

Ciebie interesuje poł mieszane czyli szeregowo - równoległe

59_1318686783.jpg

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce tego rozkręcać , zobaczę jak finalnie po ustawieniu będzie świeciło.

Musiałbym dokupić płytki AQMA, drivery, kable i sporo roboty a jak rozdzielę 24 na 2 nitki po 12 to będę musiał je skręcać, więc może się okazać, że osiągnę być może to samo co teraz jak świecą słabszym światłem.

Jak będzie źle, będą problemy z ustawieniem, to przerobię, zbiornik dojrzewa, mam jeszcze czas na takie manewry.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, pdz napisał:

Musiałbym dokupić płytki AQMA, drivery, kable i sporo roboty

nic nie musisz dokupować

po prostu przecinasz kabel i "mostkujesz" go na 2 krótsze

(z drivera dalej zasilasz 24 diody ale w dwóch nitkach a nie jednej )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wiesz, teraz sobie przypominam, że chyba tak mam zrobione ? Początkowo nie świeciło wcale i po konsultacji z Magu tak właśnie zrobiłem, poniewaz w ferworze w3alki nie zauważyłem, że tak jak do drivera 1200 są podłączone 2 nitki.

AQmaBMW-schematLampy-1024x768.png

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.