Skocz do zawartości
led4grow

Filtr RO-DI - dołożenie drugiej membrany

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poczciwy RO-DI 10" z membraną najprawdopodobniej 75GPD do którego chcę dołożyć drugą membranę. Pytanie do praktyków takiego rozwiązania; czy druga membrana może być 50GPD (taką posiadam)? I czy nie ma przeciwwskazań, że pierwsza jest już używana ok 2 lat? Ogranicznik przepływu mam 300 - mógłby zostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starej mam TDS004. Dołożenie drugiej ma w praktyce zmniejszyć ilość odpadu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dwie takie same membrany, najlepiej jak są obie nowe. Ja mam połączone szeregowo dwie membrany 75GPD i ogranicznik 400. Takie połączenie spowodowało zmniejszenie odpadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dwie szeregowo jak pisze Michal_Mat to działa, bo też miałem problem przy jednej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Można wsadzić 20 membran tylko jaki to ma sens? Dla mnie nie ma to żadnego sensu - woda z odpadu leci sobie do stawu i na podlewanie ogrodu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, led4grow napisał:

Na starej mam TDS004.

no i to dobry wynik - nawet całkiem dobry bo powyżej średniej 

odpad sobie zagospodaruj np. do prania zmywania czy spuszczania wody

z ciekawości .. TDS odpadu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, nanokaczor napisał:

Można wsadzić 20 membran tylko jaki to ma sens? Dla mnie nie ma to żadnego sensu - woda z odpadu leci sobie do stawu i na podlewanie ogrodu. 

 

Nie mam takiej możliwości, baniak mam w pracy, a woda "firmowa" jest trochę droższa ;)

17 minut temu, silvia napisał:

z ciekawości .. TDS odpadu ?

ok 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś ile masz odpadu z produkcji 1l RO ?

Na logikę wydaje się, ze masz wydajność 1:~1,2. (RO/ściek). No chyba, ze woda z kranu ma >250.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@led4grow ile produkujesz dziennie albo miesięcznie wody, ze potrzebujesz oszczędności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ok 1,2l ścieku na 1l RO. Po prostu mam zakurzony korpus i membranę dlatego myślałem, żeby je wykorzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem tej pokrętnej logiki, to tak wygląda wizualizacja :

mam makaron i go cedzę sitkiem ale na wszelki wypadek podstawie pod spodem jeszcze jedno sitko będę miał większy uzysk makaronu :)

 

Przecież to działa jak sito, przepuszcza co ma przepuścić, i jak to przepuszczone pójdzie na jeszcze jedna membranę nic to nie zmieni tylko w membranie nr 2 nie będzie leciał ściek, bo już jest przefiltrowane. a odrzut z pierwszej membrany i tak idzie w ściek jak szedł.

równolegle to rozumiem, większa wydajność, ale szeregowo - na moje logiczne myślenie jest to bez sensu dokładnie jak pisze @nanokaczor jak szkoda wam wody z odcieku to można ją złapać, jak ktoś ma instalację szarej wody np do spłukiwania klozetu to może tam wpuszczać ten odciek, albo zbierać do beczki i podlać kwiatki - im nie zaszkodzi, do mycia samochodu się nie nadaje bo zacieki będą z kamienia jak wyschnie :) . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, nanokaczor napisał:

Można wsadzić 20 membran tylko jaki to ma sens? Dla mnie nie ma to żadnego sensu - woda z odpadu leci sobie do stawu i na podlewanie ogrodu. 

 

Wiesz, jak by to powiedzieć kulturalnie ale zrozumiale...

Może Kolega ma daleko do twojego stawu czy ogródka.

Ja na przykład mam niewiele roślin doniczkowych i uprzedzając pytanie, nie uważam wy zbieranie wody do wiadra, celem spłukania toalety miał mi wejść w zwyczaj, dlatego też byłbym wdzięczny za każdy sprawdzony sposób oszczędzania wody.

Nawet kosztem nieco większych kosztów.

Masz coś na ten temat do zaproponowania?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dale napisał:

Nawet kosztem nieco większych kosztów. 

Masz coś na ten temat do zaproponowania? 

Podgrzewana woda i podniesione ciśnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, dale napisał:

byłbym wdzięczny za każdy sprawdzony sposób oszczędzania wody.

butelkować i sprzedawać jako .. mineralną 

(przypominam że woda "odpadowa" nie jest trująca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, silvia napisał:

byłbym wdzięczny za każdy sprawdzony sposób oszczędzania wody.

Kup pompę podnosząca ciśnienie, nie dość  że zaoszczędzisz na wodzie  to jeszcze na czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

butelkować i sprzedawać jako .. mineralną

powietrze w puszkach :clowning do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

butelkować i sprzedawać jako .. mineralną 

(przypominam że woda "odpadowa" nie jest trująca)

Dzięki... ja wiem że mnie nie lubisz, ale to nie powód żeby narażać na kontakt z urzedem skarbowym :) Jeszcze by akcyze naliczyli...

ps. ciśnienie mam OK, pompa niewiele da :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ura napisał:

nie rozumiem tej pokrętnej logiki, to tak wygląda wizualizacja :

mam makaron i go cedzę sitkiem ale na wszelki wypadek podstawie pod spodem jeszcze jedno sitko będę miał większy uzysk makaronu :)

To jest temat z serii wielu podobnych  . 

Pomijając użycie czegoś co mamy w domu  , ok . Ale nawet w tym przypadku narobię się i jeszcze będę w plecy , ale radość pozostaje . 

Ja to widzę tak  , doję wody za 20 pln miesięcznie . Daję drugą membranę , na wodzie oszczędzam ( ta..... )  bo teraz wydam 13 pln  . (130pln/rok )

Ale  hm ...   Membrana (dobra) z obudową to 170 pln   , trzeba dołożyć żywicę 45 pln ( Moja daje 3 us i nie używam żywicy )  , trzeba ją wymieniać  z 2 - 3 razy w roku .  No... to się narobiłem i kupa . 
 

A do tego tak zamontowane padają szybciej bo pierwsza idzie na za wysokim ciśnieniu a druga dostaję twardszą wodę i też lekko jej nie jest  . Uzyskujemy wyższą przewodność z takiego zestawu więc wiecej wydamy na żywicę  .

I to wszystko dla wątpliwych kilku złotych  .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, SU1 napisał:

To jest temat z serii wielu podobnych  . 

Pomijając użycie czegoś co mamy w domu  , ok . Ale nawet w tym przypadku narobię się i jeszcze będę w plecy , ale radość pozostaje . 

Ja to widzę tak  , doję wody za 20 pln miesięcznie . Daję drugą membranę , na wodzie oszczędzam ( ta..... )  bo teraz wydam 13 pln  . (130pln/rok )

Ale  hm ...   Membrana (dobra) z obudową to 170 pln   , trzeba dołożyć żywicę 45 pln ( Moja daje 3 us i nie używam żywicy )  , trzeba ją wymieniać  z 2 - 3 razy w roku .  No... to się narobiłem i kupa . 
 

A do tego tak zamontowane padają szybciej bo pierwsza idzie na za wysokim ciśnieniu a druga dostaję twardszą wodę i też lekko jej nie jest  . Uzyskujemy wyższą przewodność z takiego zestawu więc wiecej wydamy na żywicę  .

I to wszystko dla wątpliwych kilku złotych  .

To jest tzw Polska oszczędność. Nas biednych polaków nie stać na tanie rzeczy. Bo i tak skończy się często, że kupimy drugi raz drożej ;P I wyjdziemy na tej "oszczędnosci" w plecy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest temat z serii wielu podobnych  . 

Pomijając użycie czegoś co mamy w domu  , ok . Ale nawet w tym przypadku narobię się i jeszcze będę w plecy , ale radość pozostaje . 

Ja to widzę tak  , doję wody za 20 pln miesięcznie . Daję drugą membranę , na wodzie oszczędzam ( ta..... )  bo teraz wydam 13 pln  . (130pln/rok )

Ale  hm ...   Membrana (dobra) z obudową to 170 pln   , trzeba dołożyć żywicę 45 pln ( Moja daje 3 us i nie używam żywicy )  , trzeba ją wymieniać  z 2 - 3 razy w roku .  No... to się narobiłem i kupa . 
 
A do tego tak zamontowane padają szybciej bo pierwsza idzie na za wysokim ciśnieniu a druga dostaję twardszą wodę i też lekko jej nie jest  . Uzyskujemy wyższą przewodność z takiego zestawu więc wiecej wydamy na żywicę  .
I to wszystko dla wątpliwych kilku złotych  .
Tak jak pisałem; korpus i membranę już mam - myślałem o ich wykorzystaniu. Po za tym kupuje w hurcie; żywice w 5l. po 30zl/l. a membrany po 60zl.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie membrany po 100GPD, tak samo miałem starą (roczną) membrane a kupiłem cały nowy zestaw większego ro wraz z baniakiem więc wykorzystałem także starą membrane. Żywice wymieniam raz na kilka miesięcy. Nie czuję się żebym był w plecy. 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.