Skocz do zawartości
SU1

Roller mat opinia użytkownika .

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym usłyszeć opinie użytkowników takowego sprzętu  . Odnośnie  ,problemów/zalet /wad i poprawności działania zależnie od marki /producenta . I jeśli są już jakieś , jakiej firmy jest polecany  . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Theiling Rollermat Compact . Same plusy . Odchodzi pranie skarpet , moczenie w wodzie RO oraz codzienna wymiana . Odpieniacz stał się przewidywalny ( po zmianie skarpety często wariował ) . Zbiornik stał się w sumie bezobsługowy , więc wyjazd na 2 tygodnie już nie stanowi żadnego problemu . Woda w zbiorniku kryształ , bez żadnych farfocli . Rolka starcza na około 2msce , zresztą tutaj to różnie bywa zależy jaka obsada ryb . 

Polecam z czystym sumieniem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, petroniusz2 napisał:

Posiadam Theiling Rollermat Compact . Same plusy . Odchodzi pranie skarpet , moczenie w wodzie RO oraz codzienna wymiana . Odpieniacz stał się przewidywalny ( po zmianie skarpety często wariował ) . Zbiornik stał się w sumie bezobsługowy , więc wyjazd na 2 tygodnie już nie stanowi żadnego problemu . Woda w zbiorniku kryształ , bez żadnych farfocli . Rolka starcza na około 2msce , zresztą tutaj to różnie bywa zależy jaka obsada ryb . 

Polecam z czystym sumieniem .

Jaki masz obieg? Producent podaje ze urządzenie obsługuje 2000l/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, petroniusz2 napisał:

Posiadam Theiling Rollermat Compact . Same plusy . Odchodzi pranie skarpet , moczenie w wodzie RO oraz codzienna wymiana . Odpieniacz stał się przewidywalny ( po zmianie skarpety często wariował ) . Zbiornik stał się w sumie bezobsługowy , więc wyjazd na 2 tygodnie już nie stanowi żadnego problemu . Woda w zbiorniku kryształ , bez żadnych farfocli . Rolka starcza na około 2msce , zresztą tutaj to różnie bywa zależy jaka obsada ryb . 

Polecam z czystym sumieniem .

Tak patrzyłem na niego  , szkoda deko że nie ma choć jednej ścianki przeźroczystej . 
Jak z wymianą rolek , trzeba go wyjmować  ? . 
Ile miejsca zajmuje ,i jak masz zamontowany  .  może fota ? . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam koło 2000 l/h i radzi sobie bardzo dobrze . Podłączyłem go bezpośrednio do spływu wody . Sama obsługa urządzenia jest intuicyjna , wymiana rolki na nową to 2 minuty .

Niestety trzeba mieć msce w sumpie . Powiesiłem go na ściance sumpa , potrzebuje trochę przestrzeni 30*15 cm . Nie wiem po co przezroczysty miałby być , wszystko super widać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam robiony przez kolegę z forum nic Paragon jestem z niego zadowolony robi niezła robotę włóknina to zbiera niezły syf .
Włókninę można kopic w Niemczech za rolke 200 metrów wychodzi coś koło 150 +- przecinam no pół i mam 400 metrów
Odciąża nieźle odpieniacz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cezarreefmax napisał:

Mam robiony przez kolegę z forum nic Paragon jestem z niego zadowolony robi niezła robotę włóknina to zbiera niezły syf .
Włókninę można kopic w Niemczech za rolke 200 metrów wychodzi coś koło 150 +- przecinam no pół i mam 400 metrów
Odciąża nieźle odpieniacz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak mogę zrobić sobie sam , mimo dostępu do "technologii" i wiedzy nie opłaca mi się tego robić .Mój czas pracy nad urządzeniem przewyższa koszt kupna "gotowca"  . 
Po ludzku , W czasie poświęconym na budowę mogę zarobić na dwa /trzy te z sklepu .
Ale nienawidzę płacić za spartolone urządzenia i dlatego chcę zasięgnąć opinii użytkowników .
Do tego własna konstrukcja , kupowanie , przerabianie mat  itd to znów poświęcony czas , a czas w moim przypadku "czytaj wyżej " .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, cezarreefmax napisał:

Mam robiony przez kolegę z forum nic Paragon jestem z niego zadowolony robi niezła robotę włóknina to zbiera niezły syf .
Włókninę można kopic w Niemczech za rolke 200 metrów wychodzi coś koło 150 +- przecinam no pół i mam 400 metrów
Odciąża nieźle odpieniacz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mozesz podac jakis namiar na ta wloknine ?

Edytowane przez szwagier (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 godzin temu, cezarreefmax napisał:

Mam robiony przez kolegę z forum nic Paragon jestem z niego zadowolony robi niezła robotę włóknina to zbiera niezły syf .
Włókninę można kopic w Niemczech za rolke 200 metrów wychodzi coś koło 150 +- przecinam no pół i mam 400 metrów
Odciąża nieźle odpieniacz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

cieszę się, że robi robotę :) to prawda mocno odciąża odpieniacz u mnie refugium (filtr glonowy) poleciało po 2 tygodniach od odpalenia filtra po prostu się rozpuściło, a jak tam sytuacja z nawijaniem na rolkę poprawiło się? ile zużywa Ci włókniny na dobę?

9 godzin temu, SU1 napisał:

Tak mogę zrobić sobie sam , mimo dostępu do "technologii" i wiedzy nie opłaca mi się tego robić .Mój czas pracy nad urządzeniem przewyższa koszt kupna "gotowca"  . 
Po ludzku , W czasie poświęconym na budowę mogę zarobić na dwa /trzy te z sklepu .
Ale nienawidzę płacić za spartolone urządzenia i dlatego chcę zasięgnąć opinii użytkowników .
Do tego własna konstrukcja , kupowanie , przerabianie mat  itd to znów poświęcony czas , a czas w moim przypadku "czytaj wyżej " .

te gotowe konstrukcje typu rollermat czy clarisea mają dwie wady, a w zasadzie trzy wady :)

1. po pierwsze zużywają dużo włókniny bo pracują na trochę innej zasadzie pisałem z użytkownikami clarisea że około 1m na dobę to norma, u mnie zużycie włókniny to jakieś 30cm na dobę

2. po drugie mają ograniczoną przepustowość i tak się reguluje przepływ żeby filtr dawał radę, czyli jak masz pompę 12tyś l/h to cała woda nie przejdzie przez filtr, u mnie jest przepływ na poziomie 6000-7000 l/h i cała woda przechodzi przez filtr bez problemu, nie wiem jaka jest górna granica może ktoś mi kiedyś powie :P

3. po trzecie filtry kosztują sporo, ale to nie jest główny problem bo najwięcej kosztuje włóknina, 150zł za rolkę 45metrów hehe jak HP na wkładach zarabiają tutaj jest największy zarobek dla firm co robią te filtry, znam przypadki że ludzie zaczynają prać ta wókninę jak skarpety bo wystarcza im ta rolka na miesiąc lub dwa

EDIT:

9 godzin temu, SU1 napisał:

Po ludzku , W czasie poświęconym na budowę mogę zarobić na dwa /trzy te z sklepu .

to spróbuj kupić clarisea lub inne podobne są gotowe i z elektroniką kosztują około 2 tyś zł i potestować, rollermat jest mocno przereklamowany

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę 12000 l/h chodzi na jakieś 80% bez problemu filtr zrobiony przez kolegę paragon daje radę i sądzę ze obsłuży spokojnie większa pompę

Na razie zwija oki [emoji3]

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jedli chodzi o włókninę skontaktuj się z kolega Paragon

Ja używam tej
https://www.teichpoint.de/topclear-filtervlies-...ilter.html



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, cezarreefmax napisał:

Ja mam pompę 12000 l/h chodzi na jakieś 80% bez problemu filtr zrobiony przez kolegę paragon daje radę i sądzę ze obsłuży spokojnie większa pompę

Na razie zwija oki emoji3.png

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jedli chodzi o włókninę skontaktuj się z kolega Paragon

Ja używam tej
https://www.teichpoint.de/topclear-filtervlies-...ilter.html



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

fajnie czyli gumki i mocowanie załatwiły temat :) , ciekawi mnie jaki jest jej maksymalny przepływ dzięki za info, czyli 12 tyś powinna łyknąć :P   włóknina dokładnie ta sama o której napisałeś, dobra włóknina nie wiem jak się by sprawdziła w komercyjnych filtrach, ale w moim działa jak należy:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Paragon napisał:

fajnie czyli gumki i mocowanie załatwiły temat :) , ciekawi mnie jaki jest jej maksymalny przepływ dzięki za info, czyli 12 tyś powinna łyknąć :P   włóknina dokładnie ta sama o której napisałeś, dobra włóknina nie wiem jak się by sprawdziła w komercyjnych filtrach, ale w moim działa jak należy:

 

 

Jakiej komory Twój filtr potrzebuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
18 minut temu, sith114 napisał:

Jakiej komory Twój filtr potrzebuje?

nie będę robił śmietnika autorowi, który pyta o rollermata wiadomość poszła na pw

16 godzin temu, SU1 napisał:

Chciałbym usłyszeć opinie użytkowników takowego sprzętu  . Odnośnie  ,problemów/zalet /wad i poprawności działania zależnie od marki /producenta . I jeśli są już jakieś , jakiej firmy jest polecany  . 
 

a tak mi przyszło napisz do Jadwigi Morskiej tam chyba używają rollermatów w swoich zbiornikach to jakieś info dostaniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Paragon napisał:

nie będę robił śmietnika autorowi, który pyta o rollermata wiadomość poszła na pw

a tak mi przyszło napisz do Jadwigi Morskiej tam chyba używają rollermatów w swoich zbiornikach to jakieś info dostaniesz

A i pomysł ok , jak raz będę dryndał tam  . 

Ideałem było by pomacać  hehe . Ciekaw jestem czy da się ingerować w wysokość słupa wody  , czy czasem specjalnie nie jest zaniżony żeby wata szybciej szła  .
Ty tniesz z rolki  ? , czym , żeby równo w miarę było  . 
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, SU1 napisał:

A i pomysł ok , jak raz będę dryndał tam  . 

Ideałem było by pomacać  hehe . 
 

no właśnie najlepiej zobaczyć w sklepie podłaczony jak działa i pomacać :)

21 minut temu, SU1 napisał:

A i pomysł ok , jak raz będę dryndał tam  . 

Ideałem było by pomacać  hehe . Ciekaw jestem czy da się ingerować w wysokość słupa wody  , czy czasem specjalnie nie jest zaniżony żeby wata szybciej szła  .
Ty tniesz z rolki  ? , czym , żeby równo w miarę było  . 
 

rollermat jest chyba montowany na zewnątrz sumpa, clarisea jest montowana wewnątrz

co do włókniny którą zamawiam to najmniejsza jest rolka o szerokości 30cm i długości 200mb ja tnę na dwa kawałki po 15cm czyli łącznie jest 400mb u mnie zużycie to około 30cm na dobę więc taki zapas to w moim przypadku żelazny zapas :) , ale tak jak pisałem u mnie filtr działa na trochę innej zasadzie niż rozwiązali to producenci rollermata itp.,  sam sobie ten system opracowałem dlatego zużycie jest jakie jest silnik jest też specjalny bardzo mocny i daje radę sobie z tą konstrukcją filtra i zastosowaną włókniną nie ma gwarancji  że ta włóknina w filtrach typu rollermat będzie działać chodzi o to że może np silnik nie dać rady, albo elektronika będzie się jarać ciężko coś powiedzieć, ogólnie trzeba by było testować, u mnie nawinięta rolka około 50mb wystarcza na jakieś 4-5 miesięcy ogólnie zapominam że mam filtr, co byś nie wybrał tego typu filtry to super sprawa bo kończy się temat skarpet, wat i innych wynalazków  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Paragon napisał:

to super sprawa bo kończy się temat skarpet, wat i innych wynalazków

Dokładnie  , w nowej bańce mam 30 ślimaków , tak zasrały dno że masakra ile tego mogą nakupkać  , po włożeniu skarpety i pompy  2 dni i zaraz się zapcha . 
W małym watolinę wymieniam rzadko ale płynie nad nią tygodniami , a ja nie mam weny .W dużym chciał bym mieć czysto , i nie wymieniać filtrów tylko jak goście wpadają  :googleye  .I mus będzie jakiś automat bo i tak mam powyżej uszu biegania koło 28 akwarii , mimo że w 26 jest automatyka  .
Fajnie wygląda jeszcze ten z bębnem , rodzaj watoliny nic nie zmienia , a i na tyle prosty że już korciło mnie wydrukować szpulę i wstawić do sumpa jako jego element . 

ps: uuu widze po wpisach a raczej braku że bidnie u nas z takowymi urządzeniami  . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, SU1 napisał:

Dokładnie  , w nowej bańce mam 30 ślimaków , tak zasrały dno że masakra ile tego mogą nakupkać  , po włożeniu skarpety i pompy  2 dni i zaraz się zapcha . 
W małym watolinę wymieniam rzadko ale płynie nad nią tygodniami , a ja nie mam weny .W dużym chciał bym mieć czysto , i nie wymieniać filtrów tylko jak goście wpadają  :googleye  .I mus będzie jakiś automat bo i tak mam powyżej uszu biegania koło 28 akwarii , mimo że w 26 jest automatyka  .

dobra sprawa tylko szukaj takiego filtra co ma dużą przepustowość i da radę przyjąć na siebie cały przepływ wody, bo w przeciwnym wypadku będziesz albo musiał zmniejszyć wydajność pompy, albo część wody przekierować bybasem poza filtr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

dobra sprawa tylko szukaj takiego filtra co ma dużą przepustowość i da radę przyjąć na siebie cały przepływ wody, bo w przeciwnym wypadku będziesz albo musiał zmniejszyć wydajność pompy, albo część wody przekierować bybasem poza filtr

To w zasadzie nie problem  , i nawet trójnik do hydrauliki został kupiony w tym celu .  Z góry , pomijając wydajność przepływu miałem zamiar filtrować część wody . Niech coś tam syfu idzie w refugium i dsb .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, SU1 napisał:

To w zasadzie nie problem  , i nawet trójnik do hydrauliki został kupiony w tym celu .  Z góry , pomijając wydajność przepływu miałem zamiar filtrować część wody . Niech coś tam syfu idzie w refugium i dsb .

jak tam uważasz ale jak część wody pójdzie poza filtr to jego wydajność krótko mówiąc będzie średnia, jak nie mała,  w niczym to nie przeszkadza 100% filtrowania, (grubość oczek włókniny to 20 mikronów w skarpecie nylonowej masz dla porównania 60 lub 100 czyli 3-4 razy gęstsze) u mnie dsb funkcjonuje bardzo dobrze, jedynie co padło to refugium, bo przy tym filtrze po prostu nie ma sensu posiadania filtra glonowego odpieniacz u mnie poleciał całkiem nie namawiam do takiego ruchu ale u mnie NO3 maksymalnie 15, ale zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 5, PO4 na testach kropelkowych saliferta niewykrywalne, daje sporo mrożonek i 2 razy dziennie suchy pokarm JBL

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

jak tam uważasz ale jak część wody pójdzie poza filtr to jego wydajność krótko mówiąc będzie średnia, jak nie mała,  w niczym to nie przeszkadza 100% filtrowania, u mnie dsb funkcjonuje bardzo dobrze, jedynie co padło to refugium, bo przy tym filtrze po prostu nie ma sensu posiadania filtra glonowego odpieniacz u mnie poleciał całkiem nie namawiam do takiego ruchu ale u mnie NO3 maksymalnie 15, ale zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 5, PO4 na testach kropelkowych saliferta niewykrywalne, daje sporo mrożonek i 2 razy dziennie suchy pokarm JBL

Mam ceramikę ,DSB,Refugium . no3 0.0  Po4 0.0  . karmię prawie  dwie kostki dziennie , rano płatki , wieczorem granulat , w nocy proszki , watoline wymieniam za rzadko . I własnie idą prochy do podnoszenia w/w  bo jak nie wleje czasem syfu to niektóre korale marudzą  . 

 Jakim tworzywem drukujesz do akwarium .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, SU1 napisał:

Mam ceramikę ,DSB,Refugium . no3 0.0  Po4 0.0  . karmię prawie  dwie kostki dziennie , rano płatki , wieczorem granulat , w nocy proszki , watoline wymieniam za rzadko . I własnie idą prochy do podnoszenia w/w  bo jak nie wleje czasem syfu to niektóre korale marudzą  . 

Ja daję 3-4 kostki mam tylko filtr i dsb :) , a to przy filtrze refugium monitoruj albo wywal od razu u mnie się rozpuściło po dwóch tygodniach od uruchomienia filtra, jak rozpuści Ci się w nocy to rano będziesz miał dramat w akwarium, ja wyłapałem bo włączył mi się alarm na mierniku redox spadł z 350 na 180 jak by nie to to rano wszystko by pływało do góry brzuchem :/

Drukuję z PETG według mnie jedyny słuszny materiał do druku w akwarium w sumie nie tylko, popularne PLA reaguje z wodą (nie rozpuści Ci się ale jest w specyfikacji że reaguje więc o ile wydruk będzie się trzymał to oddawać do wody coś może) a ABS ma duży skurcz przez co duże wydruki nie trzymają wymiaru albo sie wyginają lub rozwarstwiają, dlatego przy modelowaniu pod ABS trzeba uwzględniać skurcz materiału i liczyć się z możliwymi deformacjami

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cała woda płynie przez filtr i jest gitara[emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tylko powiem ci Paragon ze glony rosły super w niedziele zlikwidowałem filtr glonowy i nie mam pomysłu co w niego wsypać pojemność 4 litry


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
40 minut temu, cezarreefmax napisał:

Tylko powiem ci Paragon ze glony rosły super w niedziele zlikwidowałem filtr glonowy i nie mam pomysłu co w niego wsypać pojemność 4 litry

nom ja zrobiłem sobie w tym miejscu CR (Cryptic Zone) :) , możesz też dać więcej skały zawsze to dodatkowa filtracja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wpadł w poślizg i leci bocznym torem ale spoko  mi nie przeszkadza . Przyjmijmy że jestem laik ( :ph34r: )  co ma roller do umierania glona . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.