Skocz do zawartości
Guban88ok3m

Pierwsza sól

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najbardziej. Używam  tej soli od początku i jestem bardzo zadowlony, korale też wiec mogę polecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza sól może być najtańsza, bo proces dojrzewania bedzie. Więc do zalania baniaka nie musi byc bogata w minerały. Z czasem  jak bedziesz robił podmianki używaj lepszej i sie wyrówna do czasu kiedy wsadzisz życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, piotrs napisał:

pierwsza sól może być najtańsza,

Proponuję kuchenną..:P

38 minut temu, Guban88ok3m napisał:

będzie odpowiednia jak na pierwsza sól ?

Będzie odpowiednia :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym startował na docelowej soli dla zamierzonej obsady koralowej. Bo są przypadki gdzie spsy wsadzają stosunkowo szybko, a później mówią że lecą spsy. Dopiero po pół roku zaczyna coś się poprawiać. A problemem przeważnie są mikroelementy których brakuje. Dopiero po entej podmianie pojawiają się optymalne warunki dla bardziej wymagających zwierzaków. Chce ktoś tylko ryby, wystarczy sea salt. Chce ktoś miękkasy, wystarczy sól z niższej półki ale już z odpowiednimi wartościami micro. Chce ktos lpsy i spsy, uważam że trzeba zainwestować w sól bogatą reef salt. Ale to moje stwierdzwnie i pewnie szkoły są różne. Koszt soli to wydatek niewielki w porównaniu do całej reszty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zamawiam w takim razie. Ale widziałem właśnie myślę że jest bogata i dlatego pytałem bo czasem widzę że ktoś za bogatą da tzn wydaje mi się że jest bogata. Ma bogate makro wg was ?

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Guban88ok3m napisał:

Ok zamawiam w takim razie. Ale widziałem właśnie myślę że jest bogata i dlatego pytałem bo czasem widzę że ktoś za bogatą da tzn wydaje mi się że jest bogata. Ma bogate makro wg was ?

Jest dobra, nawet dla spsów. Śmiało możesz brać i nie kombinować z tańszymi "zamiennikami" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Guban88ok3m napisał:

Ok zamawiam w takim razie. Ale widziałem właśnie myślę że jest bogata i dlatego pytałem bo czasem widzę że ktoś za bogatą da tzn wydaje mi się że jest bogata. Ma bogate makro wg was ?

Na tej soli rosną Lpsy i Spsy i uwierz bez reklamy,będziesz Pan zadowolony:coffee:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zamawiam sps w planie jeśli wejdzie z miekkimi i lps więc lepiej od początku mieć coś pod nie już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Guban88ok3m napisał:

Ok zamawiam sps w planie jeśli wejdzie z miekkimi i lps więc lepiej od początku mieć coś pod nie już.

Dokładnie. Sól dobiera się pod najbardziej wymagającego zwierzaka w zbiorniku (chodźby był tylko jeden). W innym przypadku wymagający padnie a reszta bedzie ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a w pakiecie chce zamówić coś na start. Sorki za zmianę tematu ale jesteśmy na "początku" akwarium a nie chce nowego tematu zakładać co polecacie za bakterie. Akwa na suchej skalę w 100 % i bez piasku( chyba) jeszcze myślę ale podoba mi się jak szyba na dnie jest obsadzona koralami. Akwa 35x35x35 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być Microbacter7, Special Blend lub AF BIO S - lub inne - wybór jest spory. Dobrze jakbyś miał testy chociaż na NO3 i PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Guban88ok3m napisał:

Testy mam JBL że słodkiego 

Kiepski pomysł. One pokazują nierealne rzeczy w morszczyznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy JBL nie są złe. Na start czy do hodowli miękasów będą ok. Największa wada to dokładność niektórych testów, np. pomiar CA i Mg są od siebie zależne.

Nierealne wartości pokazują jak są stare, stały na słońcu lub były zamrożone.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Guban88ok3mgdzie ty byłeś od 2014 roku?:D

Uwazam że testy na starcie zwłaszcza młodym zbiorniku powinny byc tym bardziej wiarygodne, jak zbiornik ma 2 lata to robie testy kiedy mam czas,wiec system i tak jest stabilny po takim czasie wiec JBL niech pokazuje co pokazuje.

Ale na starcie wydaje się odwrotnie mieć ,może kazdy indywidualnie podejść do tego tematu.

Np no3 z JBL a salifart?..no

Po4 JBL a mala hanka ?

Itd itd....powodzenia:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy maalawi , jedno akwa miałem puste 74 ale nie ruszyłem chociaż zapał był . Miałem mieć właśnie te 74 ale jest mocno drapniete i stało długo więc odpadło z gry i idzie do mnie kostka 35x35x35 idzie lampa idę mierniki TDS i refraktometr muszę zamówić jeszcze RO DI no i wczoraj te sole zamowilem kaskadę i teraz mam te testy nie wiem co zrobić czy kupić inne nowe czy uzupełnienie JBL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sól ,to jak najbardziej może być. Weź tylko pod uwagę kilka rzeczy. Na początku każdy chce tylko do miękkich korali , a i tak po jakimś czasie wkłada patyki.

Sól AF nie jest zła jeśli stosuje się całą game tej firmy. Jak każdy producent dostosowuje swoje produkty do siebie. Jak stosowałem z innymi markami to wyskakiwały cuda w baniaku, inne stężenie mikro i makro w środkach innych firm. Z czasem będziesz musiał dozować ballinga i bakterie dozować do baniaka,więc jak zdecydujesz się na AF to proponuję stosować już wszystko z tej marki. JA akurat odstąpiłem od nich ii stosuje sól BT i suplementację innych pierwiastków z ballingiem włącznie. Spowodowane to było ,że moja praca nie pozwala na codzienne stosowanie kilku kropel dziennie z buteleczek i nie chciałem obarczać tym swojej rodzinki. I tak robią dolewkę i potrafią wyczyścić odpieniacz , a to dużo.

Co do testów. Proponuję zakup zestawu testów Saliferta( koszt około 250 zeta) starczą Ci na około rok robiąc testy raz w tygodniu. Są bardziej dokładne niż JBL. Po jakimś czasie sam zainwestujesz sobie w Hankę na PO4 , a może i na kH. Na początku dojrzewania zbiornika JBL mogą być pomocne ,ale pełnego obrazu nie dadzą, przynajmniej wiarygodnego ( na miesiąc ,dwa powinny wystarczyć)

Bakterie na start. Jak już pisałem jeśli chcesz sól AF stosuj ich produkty od początku. Możesz posiłkować się i dodawać innych producentów jak najbardziej. Nie powinno to zaszkodzić baniakowi.

Życzę powodzenia w przygodzie ze słoną wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie zamówiłem azoo start na cykl azotowy 11in1 bo starczyło mi z akwamoney na akwarystycznym aale właśnie jesli chodzi o resztę to AF będę kupował jeśli mam już ta sól u mnie nie będzie problemem raz na dzień a raczej na dwa bo tam wszystko piszą w kropli na 100 l np widziałem niektóre się dozuje a ja będę miał 43 więc pewnie co dwa dni taka kropla żeby w skali tyg się wyrównało proporcjonalnie kropel na 100l (mowimy o AF) dozować bedzie trzeba 

Edytowane przez Guban88ok3m (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF reef salt polecam. Tydzień temu wystartowałem baniak i jest ok.Salifert pokazuje mi Kh 8.6 czyli fajnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AF reef salt polecam. Tydzień temu wystartowałem baniak i jest ok.Salifert pokazuje mi Kh 8.6 czyli fajnie. 


Sorry Mini. Sorry za offa ale co mozna powiedziec o soli po tygodniu od startu baniaka? Recenzja raczej słaba


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, lapsiak84 napisał:

 


Sorry Mini. Sorry za offa ale co mozna powiedziec o soli po tygodniu od startu baniaka? Recenzja raczej słaba


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

można spróbować i powiedzieć jak smakuje, ewentualnie posolić sobie kanapkę z pomidorem i też sprawdzić walory smakowe

 

14 godzin temu, Guban88ok3m napisał:

ja polecam dawać od samego początku tak sól jaką wybrałeś, nie rób jakichś dziwnych rzeczy typu na początek uboga sól a potem bogatsza to bez sensu, a jaką wybierzesz ile ludzi tyle opinii, ja polecę Ci AF Reef Salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.