Skocz do zawartości
Grzegorz95

Cyjano jak walczyć?

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Romnar napisał:

Ja stosowałem Cyano Clean przez 3-4 miesiące, odsysałem cyano i cierpliwie czekałem. Stopniowo się zmniejszało a ostatecznie sprawę załatwiły dwie babki kopiące. Od blisko roku mam spokój. Piasek biały jak nigdy. Cyano Clean nie działa od razu. Trzeba dużo cierpliwości. Powodzenia.

Ja zdaje sobie z tego sprawę że mam w akwarium zbyt dużo piasku ale nie chciał bym go odessac i suszyć czy tam wyrzucić bo taki piach sporo kosztuje a w przyszłości jak już poznam się na prowadzeniu akwarium morskiego mam zamiar postawić większe wtedy ten piasek chce wykorzystać. Ja babki kopiacej nie mam ale z czego czytam na forum są one bardzo pracowite i coraz bardziej myślę nad zakupem jednej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie musisz mieć w zbiorniku babki. Powiedział bym nawet że jeśli chcesz zrobić np DSB to może ona tylko zaszkodzić. Wystarczy że w piasku będziesz miał drobne zwierzaki które zjadają cynanobakterie - niektóre z nich mają mniej niż milimetr i wychodzą w nocy - np obunogi... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, nanokaczor napisał:

Nie musisz mieć w zbiorniku babki. Powiedział bym nawet że jeśli chcesz zrobić np DSB to może ona tylko zaszkodzić. Wystarczy że w piasku będziesz miał drobne zwierzaki które zjadają cynanobakterie - niektóre z nich mają mniej niż milimetr i wychodzą w nocy - np obunogi... 

Nie chce robić dsb. Mam w piasku ślimaki które coś tam kopia... Ale mimo to syf się zbiera i to mocno dzisiaj wyssalem około 1.5 kilo piasku wyczyscilem cyjano i przestawiłem falownik na środek akwarium. Za tydzień przy podmianie odessam resztę piasku zostawię warstwę 0.5 do 1 cm 

Przy plukaniu piasku woda była brązowa w wiaderku a było go stosunkowo mało. 

Mam pytanie odnośnie metody vsv rozumiem że ma ona na celu zbicie no3 tak? Chyba zacznę też to stosować bo no3 ciężko u mnie utrzymać poniżej 20.

IMG_20190203_183509-600x800.jpg

IMG_20190203_183428-600x800.jpg

IMG_20190203_183529-600x800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, NAP napisał:

@Beti dzięki, właśnie wytrzymałem podmianki, zobaczymy na ile pomoże

Na 100% pomoże,a nie na ile:thumbup:resztę zostaw biologi,tylko wytrwałość


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy zaatakowało u mnie zbiornik cyjano. Przy parametrach wg icp w okolicach środka normy micro, no3 na poziomie 7,5 oraz po4 0,08. Powodem tego było zruszanie detrytusu w panelu. Piach zaatakowany powierzchniowo w 80% i nigdzie więcej. Jak narazie same plusy, bo przy powyższych wartościach w trybie ciągłym używałem phosforate minus. W ciągu trzech dni no3 bez zmian, ale po4 spadło do 0,03 i utrzymuje się nawet po wyciągnięciu absorbentu na fosforany. Jak widać, cyjano stało się sprzymierzeńcem :) Po trzech dniach poszły w ruch zwiększone dawki bakterii i cyjano niknie. Tydzień po ataku powierzchnia piasku zaatakowana wynosi mniej niż 20% i nadal zanika a fosforany nie rosną :) Czyżby cyjano lepiej działało na po4 niż absorbenty? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Po raz pierwszy zaatakowało u mnie zbiornik cyjano. Przy parametrach wg icp w okolicach środka normy micro, no3 na poziomie 7,5 oraz po4 0,08. Powodem tego było zruszanie detrytusu w panelu. Piach zaatakowany powierzchniowo w 80% i nigdzie więcej. Jak narazie same plusy, bo przy powyższych wartościach w trybie ciągłym używałem phosforate minus. W ciągu trzech dni no3 bez zmian, ale po4 spadło do 0,03 i utrzymuje się nawet po wyciągnięciu absorbentu na fosforany. Jak widać, cyjano stało się sprzymierzeńcem :) Po trzech dniach poszły w ruch zwiększone dawki bakterii i cyjano niknie. Tydzień po ataku powierzchnia piasku zaatakowana wynosi mniej niż 20% i nadal zanika a fosforany nie rosną :) Czyżby cyjano lepiej działało na po4 niż absorbenty? :D

a odsysałes cyjano z piasku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, piotrs napisał:

a odsysałes cyjano z piasku?

 

Kompletnie nic nie robiłem poza wlaniem bakterii. Babka kopiąca dostała kociokwiku i przeryła kilka razy zarażony piasek. 

A, i jeszcze wyciągnąłem phosforate minus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Kompletnie nic nie robiłem poza wlaniem bakterii. Babka kopiąca dostała kociokwiku i przeryła kilka razy zarażony piasek. 

A, i jeszcze wyciągnąłem phosforate minus

a nie jest tak ze za duza dawka bacterii moze zanizzac odczyt po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, piotrs napisał:

a nie jest tak ze za duza dawka bacterii moze zanizzac odczyt po4?

Raczej nie, bo takiego sposobu już próbowałem ale bez zruszania detrytusu w panelu i wtedy cyjano nie wybuchło w zbiorniku. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz w sumpie, jakie media? Obieg wody może za mały? Cyrkulator ja osobiscie dałbym wyżej i skierował pod kontem w dół jak powrót da rade to też ,rusz piasek zobaczysz gdzie woda krąży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, KaZek napisał:

Co masz w sumpie, jakie media? Obieg wody może za mały? Cyrkulator ja osobiscie dałbym wyżej i skierował pod kontem w dół jak powrót da rade to też ,rusz piasek zobaczysz gdzie woda krąży.

Mnie pytasz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dla syna napisał:

Mnie pytasz? 

Autora tematu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz swiatlo moze za duzo bialego, a w akwarium wiele nie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2019 o 00:13, KaZek napisał:

Co masz w sumpie, jakie media? Obieg wody może za mały? Cyrkulator ja osobiscie dałbym wyżej i skierował pod kontem w dół jak powrót da rade to też ,rusz piasek zobaczysz gdzie woda krąży.

Sorka ze tak późno odpisuje nie zaglądałem ostatnio na forum. 

W sumpie mam ceramikę, Matrix i 2 duże gąbki pomiędzy komórkami na zbieranie syfu z grubsza plucze je co tydzień przy podmianie wyrzuciłem z sumpa phosguard, purigen oraz biobale które były bez sensu... 

W przyszłym miesiącu wpadnie 2 l siporaxu. 

Powrót jest w dół falownik specjalnie tak dałem bo jak był wyżej to briareum oraz xenia były rozrywane przez prąd wody hehe. 

A teraz ładnie woda oplukuje piasek którego przez ostatnie 3 tygodnie usunąłem z conajmniej 3 albo 4 kilo.

W dniu 17.02.2019 o 13:06, zeus1314 napisał:

A jakie masz swiatlo moze za duzo bialego, a w akwarium wiele nie masz.

Światło mam diy led 32w Wiem że jest kiepskie mam zamiar zmienić na 3 albo 4 razy t5 24w. Tylko że musi to jeszcze trochę poczekać na fundusze :D.

 

Usunięcie pisaku, zmiana bakterii miały duże plusy po cyjano zostalo tylko kilka śladów. Korale ustawiłem na górze zbiornika tam gdzie jest najmocniejsze światło bo zauważyłem że jedynie tam rosną. 

Kilka zdjęć jak zbiornik teraz wygląda. 

IMG_20190224_192226-600x800.jpg

IMG_20190224_192252-600x800.jpg

IMG_20190224_192303-600x800.jpg

IMG_20190224_191946-800x600.jpg

IMG_20190224_191928-800x600.jpg

IMG_20190224_191846-800x600.jpg

IMG_20190224_191835-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.Briareum szybko zarośnie ci skałę chyba że taki jest zamiar. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, KaZek napisał:

.Briareum szybko zarośnie ci skałę chyba że taki jest zamiar. 

Na razie może rosnąć hehe w razie czego te górne skałki mogę zawsze ściągnąć i umieścić gdzie indziej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie cyjano pojawiło się w momencie gdy na noc zacząłem skrecać cyrkulację na kaskadzie i dodatkowo jebao miało włączoną funkcje nocną

Po zauwazeniu fioletowego od razu cyrkulator wrocił do pełnej mocy przez całą dobę a Tidal jest skrecany jedynie na noc (by zniwelować chlopotanie wody) a w cioągu dnia kreci sie na maxa. Dodatkoto przez 3 dni po pełnej nakretce Seachem Stability dzień w dzień na 65l netto

Obecnie fiolet juz zanika a slimaki żerują


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2019 o 08:25, karol86 napisał:

Ja walczyłem z dino i cyjano przez 2lata. Po drodze były chemiclin mycosidol i nowy mycosidol. I nic nie pomagało plaga po tygodniu zawsze wracała. Udało mi sie zwalczyć plage jak zacząłem podawać bakterie microbelift razem z odsysaniem i mycosidolem nowym( wykonałem tylko 2 kuracje bo korale cierpiały) oraz codziennie dozowałem bakterie np bacto balance. I teraz nie ma śladu po cyjano. Zwiększyłem obsadę dużo karmie i nic sie nie dzieje

Parametry ci się pewnie zmieniły.Stosowac Cyano Clean+Coral Snow Plus.1401295878_Tabelacyanoiglonw.PNG.9a431b77eea5a961958960f73bc5ae69.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś Blue Life Red/Green cyano RX? Nie ma zbyt wielu opinii w necie. 


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środek działa. Po 24h cyano zniknęło. Zero strat w koralowcach w tym acropory. Wszystkie zwierzęta przeszły kurację bezstresowo. 
Środek działa podobnie jak chemiclean. Odpieniacz długo wywala pianę. Nie wyłączałem odpieniacza (jak mówi instrukcja) tylko zdjąłem kubek, co pozwoliło natlenić wodę i uniknąć spadku ph.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean mi pomógł, odpieniacz należy mocno przykręcić ale nie wyłączać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę preparat kz. Dodaję kroplę dziennie. Kiedyś doczytałem, że potem można kroplę tygodniowo ale cyk i cyjano w kilku miejscach (tam gdzie nie ma przepływu np za dużą lobophyllia) się pojawiło. Powróciłem do codziennego dawkowania kropli i cyk, nie ma. 

Niestety mam sporo skały i małe akwarium więc bardzo ciężko jest ustawić zadowalającą cyrkulację. 

Środek działa z dużym opóźnieniem ale jak zaskoczy to nim się obejrzałem nawet jakieś mini ogniska po prostu zniknęły. 

Inni ludzie chwalą sobie royal red slime remover. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

A ja polecę preparat kz. Dodaję kroplę dziennie.

i to jest bardzo dobry sposób, żeby nie mieć cyjano w ogóle.

Profilaktyka lepsza niż leczenie :)

Niektórzy mogą nie wiedzieć, ze CyanoClean od KZ to nie żadna chemia, tylko konkurencyjne szczepy bakterii - dlatego tyle trwa terapia z nimi.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Felix napisał:

i to jest bardzo dobry sposób, żeby nie mieć cyjano w ogóle.

Profilaktyka lepsza niż leczenie :)

Niektórzy mogą nie wiedzieć, ze CyanoClean od KZ to nie żadna chemia, tylko konkurencyjne szczepy bakterii - dlatego tyle trwa terapia z nimi.

Dokładnie, sprawdzone łopatologicznie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.