Skocz do zawartości
Guban88ok3m

Szyba nakrywowa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tym przykrywaniem akwarium?Chodzi o to że chce spróbować bez dolewki przynajmniej na początku ale z szybą żeby ograniczyć odparowanie ? Korzysta ktoś z tego typu prowadzenia ?Ja wiem że łatwiej i wg jeśli jest dolewka ale można np sobie po 100 ml dziennie dolewać rano dla mnie to nie będzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w zestawie Aquael oryginalnie szybkę. I tak co dzień muszę dolewać około 300-400 ml RO. Dodatkowo woda parując skrapla się na szybie co powoduje skupianie światła (krople działają jak soczewki) i jak wysycha to zostają plamy które ograniczają światło. Nie jest to czysta woda ponieważ rybki lubią czasem dynamicznie popływać i wtedy chlapią na wszytko solanką.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szyba = brak wymiany gazowej = niskie ph = problem z koralowcami :) aquael to nieprofesjonalna firma więc nie wie że w morskich akwariach szyba jako przykrycie to pomyłka.

Niestety ale automatyczna dolewka w akwariach morskich to podstawa - mus bez tego nie ujedziesz. Parametry muszą być jak najbardziej stałe.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w okresie zimowym nakrywam poliwęglanem i nie widzę żadnej różnicy w ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, m-babka napisał:

Zawsze w okresie zimowym nakrywam poliwęglanem i nie widzę żadnej różnicy w ph. 

Ty masz sumpa (przynajmniej tak jest w Twoim opisie) i sumpa też nakrywasz? Nie sądzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fresz33 napisał:

Niestety ale automatyczna dolewka w akwariach morskich to podstawa - mus bez tego nie ujedziesz. Parametry muszą być jak najbardziej stałe.

Jak kolega pisał wyżej to sama prawda. W mojej byłej kosteczce dolewałem ręcznie i na dłuższą metę to mordęga. Też zastosowałem szybkę ale to nic nie dało. Woda i tak odparuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia, codzienne, systematyczne lanie z ręki nie jest możliwe. Zawsze coś wypadnie itp., na początku też się uparłem na ręczne dolewanie, wychodziło tak, że poziom wody często skakał. Po zakupie dolewki mam stały poziom wody i dolewam wodę do zbiornika RO raz w tygodniu ok 10l. Gdybym postawił jeszcze większy zbiornik na RO to uzupełnienie 2 razy w miesiącu versus 30 razy w miesiącu.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium z panelem jakieś 260l w obiegu,  od początku przykryte,  wodę dolewam ręcznie około 0.4l na dobę, ph  stabilne i wszystko rośnie, jedyna rzecz która zmieniłem to wystawiłem wężyk powietrza odpieniacza na zewnątrz, dzięki temu jest ciszej a zmiana ph po tym zabiegu jest około 0.1 w górę.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, human_87 napisał:

Ty masz sumpa (przynajmniej tak jest w Twoim opisie) i sumpa też nakrywasz? Nie sądzę.

Tak,sump również jest przykryty cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, m-babka napisał:

Zawsze w okresie zimowym nakrywam poliwęglanem i nie widzę żadnej różnicy w ph.

Czym mierzysz pH?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierze pH elektronicznie, dodam jeszcze że zasys pienidła jest z zewnątrz a poliwęglan jest wygięty w parabole więc nie jest w 100% szczelnie nakryte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 450l z pokrywą bez sumpa, dolewam z ręki i nie uważam tego za jakiś problem, a i ph stabilne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Akwarium 450l z pokrywą bez sumpa, dolewam z ręki i nie uważam tego za jakiś problem, a i ph stabilne
Ile czasu już tak dolewasz wodę?I ile tygodniowo musisz dolać sumarycznie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzcie sobie - jaki styk z "powietrzem" ma powierzchnia wody w baniaku, a jaki w odpieniaczu. Płaska powierzchnia a tysiące bąbelków. Jak torebka foliowa  a płuca. W takim wypadku przykrywanie szybą ma minimalny wpływ na całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Ile czasu już tak dolewasz wodę?I ile tygodniowo musisz dolać sumarycznie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

6 miesięcy miałem 50l, z 9 miesięcy 450l i zawsze dolewałem. Teraz (bez grzałki mam ok.25st)dolewam jakieś 5l odparowanej wody, a przynajmniej tak mi się wydaję, ale dodatkowo mam odpieniacz ustawiony na mokry i coś tam dochodzi choć szczerze mówiąc, to nie wnikam ile. Latem wiadomo, że dużo więcej wychodzi tym bardziej, że nie mam chłodziarki czy wentylatorków i temperatura dochodziła w południe nawet do 31st. Od razu zaznaczam, że wszystko przeżyło, ale sps nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję zaparcia, ja wytrzymałem chyba z półtora roku ale na pewno nie było to systematyczne i codzienne dolewanie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego zaparcia, przecież otwarcie butelki i wlanie wody trwa może z minutę?:) Też tego nie robię systematycznie z tym, że przy takiej ilości zauważalne skoki parametrów nie wchodzą w grę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja mam kostkę już stoi czekam za sprzętem już część mam i mówimy o 35x35 powierzchni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.