Skocz do zawartości
dream3r

Euphyllia bieleje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z jedną ze szczepek Euphylli, która od jakiegoś czasu przestała się pompować, polipy są małej wielkości i tracą barwę.

Szczepkę kupiłem razem z inną, która ma się doskonale. Poniżej zdjęcie kilka dni po zakupie:

Numer 1 po lewej to egzemplarz, z którym obecnie mam problem, numer 2 to ta druga sztuka z którą problemów nie ma. 

koralowce_przed.thumb.jpg.e09f9525d2329213afe28cc669deb771.jpg

Obecnie numer 1 wygląda mniej więcej tak:

koralowce_obecnie2.thumb.jpg.d373a4d45ec72d181282f97dda13249d.jpg

Próbowałem przestawiać ją w różne miejsca zbiornika (wyżej, niżej), bez większych zmian. Z dnia na dzień koralowiec wygląda coraz gorzej.

Oprócz tych dwóch większych szczepek mam też dwie mniejsze (jedna i dwie główki), z którymi nie mam problemów, choć nie obserwuję żadnych przyrostów.

Próbowałem kąpieli Rx Coral DIP. Też nic nie pomogło.

Zbiornik ma 7 miesięcy. 

W obiegu jakieś 180L. Podmieniam po 10L co 4 tygodnie.

Parametry wody po ostatniej podmianie:

NO2: 0, NO3: 4.0, PO4: 0.4, KH: 9, PH: 8.0 - 8.2, Mg: 1425, Ca: 400 
Zasolenie: 32 (pomiar refraktometrem).

Podobne parametry utrzymują się w zasadzie od kilku tygodni.

Sól: AF Reef Salt

Raz dziennie daję 2 krople Jodu (od AF).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dream3r napisał:

Zasolenie: 32 (pomiar refraktometrem).

a czemu tak słabo?

Edit masz Lps-y a nie fish akwarium 34-35

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że zasolenie jest w tym wypadku bardziej zabójcze niż to PO4. 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym po4 u mnie dawno dawno temu Euphyllie rosły bez problemu. Ale zasolenie miałem dużo wyższe. Przy jodzie dozowałem także stront bo Euphyllie bardzo to lubią. Natomiast tego jodu trochę za dużo niebdozujesz? I czy przypadkiem coś nie parzy tej euphylli? Ja bym zrobił tak: zmniejszył bym ilość jodu do kropelki, podał stront jedną kropelkę, podał potas jedną kropelkę, podał żelazo jedną kropelkę (to wszystko co dziennie) i podniósł bym zasolenie do 35.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

a czemu tak słabo?

Edit masz Lps-y a nie fish akwarium 34-35

Generalnie przy podmianach starałem się trzymać poziomu 33 (tyle zaleca AF dla tej soli przy obsadzie LPS). Jednak mam problem z utrzymaniem takiego zasolenia. Po tym, co mi napisaliście będę podnosił stopniowo zasolenie przy kolejnych podmianach.

3 godziny temu, Nexor4 napisał:

Masz trochę duże Po4 ile karmisz, jaki masz odpieniacz do wielkości akwa?

Karmię dwa razy dziennie, po pół kostki mrożonki. Odpieniacz to Nyos Quantum 120

2 godziny temu, dla syna napisał:

Przy tym po4 u mnie dawno dawno temu Euphyllie rosły bez problemu. Ale zasolenie miałem dużo wyższe. Przy jodzie dozowałem także stront bo Euphyllie bardzo to lubią. Natomiast tego jodu trochę za dużo niebdozujesz? I czy przypadkiem coś nie parzy tej euphylli? Ja bym zrobił tak: zmniejszył bym ilość jodu do kropelki, podał stront jedną kropelkę, podał potas jedną kropelkę, podał żelazo jedną kropelkę (to wszystko co dziennie) i podniósł bym zasolenie do 35.

AF zaleca 1 kroplę na 100L wody, U mnie jest 180L więc dawałem po 2. Spróbuję twojej rady i obniżę dawkowanie plus dodam suplementację dodatkowych pierwiastków. Zasolenie też będę stopniowo podnosił. Mam nadzieję, że to coś pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dream3r napisał:

trzymać poziomu 33 (tyle zaleca AF dla tej soli przy obsadzie LPS). Jednak mam problem z utrzymaniem takiego zasolenia.

Ja Ci piszę śmiało 34-35 nie bój "żaby":Phehe

Apropo twojego wyniku po4 napisałeś wynik 0.4 czy faktycznie tyle czy miałeś na myśli 0.04? to duża różnica.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja Ci piszę śmiało 34-35 nie bój "żaby"[emoji14]hehe
Apropo twojego wyniku po4 napisałeś wynik 0.4 czy faktycznie tyle czy miałeś na myśli 0.04? to duża różnica.
0.4 niestety. Przedostatni kolor na teście Colombo. Dziś zrobiłem podmianę. Zasolenie +1 w górę.
Pytanie czy mogę zrobić kolejna szybciej i podbijać o kolejny 1ppm? Czy czekać standardowy tydzień/dwa?

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dream3r napisał:

0.4 niestety. Przedostatni kolor na teście Colombo. Dziś zrobiłem podmianę. Zasolenie +1 w górę.
Pytanie czy mogę zrobić kolejna szybciej i podbijać o kolejny 1ppm? Czy czekać standardowy tydzień/dwa?

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
 

Podnieś zasolenie w tempie nie szybciej niż 1 ppt w 24h. Czyli zajmnie Ci to około 3-4 doby. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rób podmianek tylko zrób pare dolewek słoną wodą.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie podniesione do 35. Od wczoraj leję po kropli jodu, strontu, żelaza i potasu. Mam nadzieję, że pomoże. 

Pytanie, czy działać coś teraz z wysokim PO4, czy na razie nic nie ruszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dream3r napisał:

Zasolenie podniesione do 35. Od wczoraj leję po kropli jodu, strontu, żelaza i potasu. Mam nadzieję, że pomoże. 

Pytanie, czy działać coś teraz z wysokim PO4, czy na razie nic nie ruszać?

Działać działać,masz coś na Po4? To daj wg zaleceń producenta:smile_wink:

Rowa Phos,NitraPhosMinus itp,Phoshphate Minus itp

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllie lubią lekkie bagienko ale widać że zupkę masz trochę za słoną. Wysokim zasoleniem możesz narobić dużo szkody w akwarium. Proponuje jak najszybciej rozcieńczyć z RO i powinno być lepiej. Swoją drogą to azotany masz raczej trochę za wysokie nawet jak na Euphyllkę. Nie chodzi o to żeby wyzerować azotany i fosforany ale żeby trzymać je stabilnie na równym poziomie akceptowalnym przez zwierzaki. U mnie trzymam No3 na poziomie 0,5 fosforany 0,04-0,09 i wszystko ładnie polipuje.

Jeśli obawiasz się PO4 kup Phoshat Out Atti...Świetnie ściąga fosforany i do tego jest znacznie tańszy od Rowy.

Reasumując, spróbuj robić mniejsze podmianki ale przynajmniej raz na 2 tygodnie, optymalnie raz na tydzień. Zobaczysz diametralnie poprawę.

 

Edytowane przez marinefreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marinefreak przeczytaj temat od początku. Mam wrażenie że przeczytałeś kilka ostatnich postów tylko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

@marinefreak przeczytaj temat od początku. Mam wrażenie że przeczytałeś kilka ostatnich postów tylko. 

Też takie miałam wrażenie,bez urazy:)dla kolegi wyżej

Zasolenie 35ppm=1.0264 to co jest wysoko dla Lpsa? Idealnie,80% mam lps i takie zasolenie i jakoś goniopory nawet rosną:P

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja po 2 tygodniach:

  1. Stan koralowca bez zmian. Plus chyba taki, że się nie pogarsza. 
  2. Poziom PO4 miałem grupo powyżej poziomu, o którym wcześniej pisałem. Kupiłem Hanna HI 736 i pierwsze wyniki była poza zakresem pomiaru hanki (czyli ponad 0.6). Lejąć Microbe Lift Phos Out 4 udało mi się PO4 zbić do poziomu 0,07 - 0,09. I na tym w zasadzie stanęło. Lanie poprzedniej dawki niewiele zmienia. Jak przez kilka dni przestałem lać, to PO4 ponownie skoczyło do poziomu 0.3 - 0.4.
    Ograniczyłem jeszcze bardziej karmienie. Poprawiłem nieco ustawienia odpieniacza (w kubku niewiele się nazbierało przez ostatnie dni). Będę monitorował sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, dream3r napisał:

Mała aktualizacja po 2 tygodniach:

  1. Stan koralowca bez zmian. Plus chyba taki, że się nie pogarsza. 
  2. Poziom PO4 miałem grupo powyżej poziomu, o którym wcześniej pisałem. Kupiłem Hanna HI 736 i pierwsze wyniki była poza zakresem pomiaru hanki (czyli ponad 0.6). Lejąć Microbe Lift Phos Out 4 udało mi się PO4 zbić do poziomu 0,07 - 0,09. I na tym w zasadzie stanęło. Lanie poprzedniej dawki niewiele zmienia. Jak przez kilka dni przestałem lać, to PO4 ponownie skoczyło do poziomu 0.3 - 0.4.
    Ograniczyłem jeszcze bardziej karmienie. Poprawiłem nieco ustawienia odpieniacza (w kubku niewiele się nazbierało przez ostatnie dni). Będę monitorował sytuację.

Kurde przynajmniej wg pierwszego posta mialeś NO3 i PO4, nie probowałeś żadnych nopoxow itp?
Masz jakąś ceramikę w akwarium?
Zobacz ten temat jak kolega zszedł z poziomu po4 i no3 do zera!
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

Kurde przynajmniej wg pierwszego posta mialeś NO3 i PO4, nie probowałeś żadnych nopoxow itp?
Masz jakąś ceramikę w akwarium?
Zobacz ten temat jak kolega zszedł z poziomu po4 i no3 do zera!

Mam 1L Siporax w sumpie. Temat sobie przeczytam. Pytanie tylko czy warto zjeżdżać z NO3 i PO4 do zera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi o celowym schodzeniu do zera. Ale samym sposobie zejściu z wysokich poziomów do niskich ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update po kilku tygodniach: Euphylia dochodzi do siebie :) Nabrała ponownie kolorów. Jeszcze nie pompuje się tak jak poprzednio, ale widać poprawę z tygodnia na tydzień.

Dziękuję wszystkim za rady (szczególnie @@Beti i @dla syna).

Poniżej zdjęcie:

euphilia_update.thumb.jpg.6df004faa4a83d3622f09fa321d5ffb2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że odświeżam po takim czasie ale mam podobny problem I co w końcu pomogło.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam że odświeżam po takim czasie ale mam podobny problem I co w końcu pomogło.
Pomogło:
- poprawa parametrów wody, przede wszystkich obniżenie PO4 do akceptowalnego poziomu
- suplementacja Jodu, Strontu, Fluoru, Potasu

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.