Skocz do zawartości
jackMort

Kostka 50x50x50 - Moja Pierwsza 125l solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Po miesiącach zachwycania się Waszymi akwariami, przyszedł czas na mnie :) Długo myślałem o 30-45l ale stanęło na 125l (miękkie, lps, ryby). Oto lista zakupów które zamierzam poczynić na początek:

Sprzęt:

Skała i podłoże:

Sól, bakterie, media do filtra:

 

Proszę Was o opinie/uwagi co do mojej konfiguracji.

Edytowane przez jackMort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól za bogara na start, poza tym według mnie kiepska najbardziej chłonie wilgoć ze wszystkich soli jakie używałem. 

Węgiel nie wiem po co na start ja używam zwykłego i jest ok nie sądzę żeby między markami była jakaś kolosalna różnica na węglu.

Adsorber fosforanów akurat bardzo dobry polecam ale też na start nie wiem po co.

Marco rocks nie polecam. Ta skała nie jest ani dobra ani zła.

Polecam grzałkę kupić i lampę zwłaszcza to drugie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję

Lampa to Kelo AQ100.

Co do soli, węgla i absorbera to takie znalazłem wytyczne w poradniku aquaforest a że to dla mnie póki co czarna magia to na to się zdałem :)

Mógłbyś polecić czym zastąpić elementy, które wymieniłeś i grzałkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na reef salt i dalej jej używam, nie mam z nią żadnego problemu. Bardzo dobrze się rozpuszcza, nawet jak trochę się zbryli. Na start dałbym tylko Pro BioS. Wrzuć jakieś zdjęcia. Jak masz możliwośc to załatw sobie wodę z podmian, akwarium szybciej wystartuje i będzie lepszym starterem niż wszelkiego rodzaju magiczne buteleczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jackMort napisał:

Sól, bakterie, media do filtra:

Kup tą sól o której piszesz i startuj na soli docelowej,jak słyszę takie pierdoły ze sól za uboga,to za bogata,to może kuchenną dac i spokój.Trzy dni temu byl poruszamy tu temat "JAKA SÓL"poczytaj:smile_wink:

Absorwenty sobie możesz kupić nikt Ci nie broni,ale nie używaj ich na starcie,w późniejszym etapie mogą sie przydać.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jackMort napisał:

AQUAEL VERSAMAX FZN-3

Z własnego doświadczenia proponuję przemyśleć ten temat w kierunku sumpa lub panelu wklejonego na tyle akwarium. Kaskadę niby załadujesz jakąś ceramiką, włożysz do niej kiedyś węgiel czy adsorbery, ale nie jest to rozwiązanie ani wygodne (ciasno i nieporęcznie), ani estetyczne. A jak już koniecznie kaskada, to dorzuć parę złotych i kup tidal 110 - większa, solidniejsza, bardziej przemyślana mi się wydaje. Szczególnie, że 125l to już nie taka mała ta kosteczka. Sam mam kostkę na fzn3 i niby działa, ale zadowolony z tego rozwiązania nie jestem.

6 godzin temu, jackMort napisał:

Kelo AQ100

Lampa - jak dla mnie punktowe oświetlenie to słaby pomysł. Ustawisz skały, jakieś korale na nich i będziesz miał problem, bo duża powierzchnia, którą byś mógł wykorzystać pod korale będzie zacieniona. Wg mnie lepiej sprawdzi się lampa z led rozłożonymi na większej powierzchni.

6 godzin temu, jackMort napisał:

Rossmont MOVER M3400

Jakbyś dał dwa cyrkulatory, łatwiej byłoby Ci ustawić cyrkulację. Nie myślałeś o czymś ze sterowaniem?

6 godzin temu, jackMort napisał:

MARCO ROCKS Skała koralowa cięta

Pytanie jeszcze, ile tej skały dajesz? Jak mniej niż 20% (czyli u ciebie jakieś 25kg), to powinieneś to skompensować "syntetycznym" medium jakimś typu ceramika w kaskadzie.

6 godzin temu, jackMort napisał:

MARCO ROCKS Piasek aragonitowy Bahama

Zamiast argonitu chyba lepiej dać suchy piasek koralowy o nie za drobnej granulacji.

6 godzin temu, jackMort napisał:

Aquaforest Reef Salt

Na miękkie z dodatkiem lps spokojnie starczy uboższa sól, "sea salt". "Reef/pro" jest droższa, a nie skorzystasz jakoś specjalnie z jej walorów.

6 godzin temu, jackMort napisał:

To już wyżej pisali. W czasie dojrzewania raczej nie wskazane.

Czego mi brakuje na liście (no chyba, że to tylko część zakupów i resztę planujesz w przyszłości)

Medium filtracyjne do kaskady. Tzn, wymieniasz tylko węgiel i adsorber. Warto chyba załadować tam jakąś ceramikę, siporax, matrix czy coś podobnego.

Odpieniacz. Chyba jednak warto jakiś wstawić. Niby można bez (ja nie mam), ale jednak brak odpieniacza odbiera sporo możliwości regulowania akwarium (np problem, jakbyś chciał zbijać azotany i fosforany bakteriami probiotycznymi, bez odpieniacza nie da rady).

Grzałka, ale to też już wyżej piszą.

Jakieś wentylatory do schłodzenia wody latem, chyba że masz klimę w pomieszczeniu. Proponuję od razu o tym pomyśleć, bo potem zawsze są pilniejsze wydatki, aż przychodzi sierpień, 35 stopni w cieniu i gorączkowe szukanie sposobów na obniżenie temperatury w akwarium.

Wata filtracyjna. Jeśli nie na stałe w kaskadzie, to przynajmniej po intensywniejszym grzebaniu w akwarium warto ja wrzucić.

Refraktometr optyczny (odradzam różne elektroniczne wynalazki) + płyn referencyjny.

Termometr (może być najzwyklejszy szklany "za 5 zł"), coby się z grubsza orientować, czy woda ma założoną temperaturę.

Filtr RODI (chyba że nastawiasz się na wodę ze sklepu).

+ różne różności typu strzykawki, szczypce, pencety, pipety, kubek z podziałką do mierzenia objętości, plastikowe wiadra do robienia podmianek itp itd...

Testy w sumie na początku nie konieczne (na początku nie ma sensu mierzyć), ale pewnie z czasem się przydadzą. NO3, PO4, KH, Ca, z czasem pewnie i inne kupisz.

Ogólnie, znów z własnego doświadczenia, polecam skompletować sprzęt i inne drobiazgi PRZED wystartowaniem akwarium. Raz, że potem takie dokupowanie co chwilę czegoś jest drażniące. Dwa - jak pierwsze dojrzewanie się skończy, to lepiej wtedy wydawać na życie do akwarium niż na kolejne sprzęty. Na prawdę, lepiej wstrzymać się ze startem aż będziesz miał wszystko skompletowane, niż startować z założeniem, że część sprzętu dokupisz później. Mam oczywiście na myśli grubsze wydatki, bo różnych drobiazgów to zawsze będzie jeszcze jakichś Ci brakowało:-)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.