Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o porady. Mija rok i czas na małe zmiany.

Hydraulike miał mi podłączyć ktoś bardziej ogarnięty ale z braku czasu musiałem zrobić ją sam. Zrobiłem jak umiałem a nieumiałem :) i wyszło tak sobie klej wysechł i tak zostało. Jak widać na załączonym obrazku.

Ogólnie chcę trochę podwyższyć cofnąć na tylną ścianę i przedłużyć rewizję i spływ. W  sumpie mam problem z detrytusem zbiera się go dużo w refugium niby są czyściciele ale słabo to idzie. Chciałem zainstalować na spływie skarpety filtracyjne ale trafiłem jeszcze na takie cuś https://www.coralhouse.pl/innovative-marine-modyfikowalny-koszyk-na-media-filtracyjne---customcaddy-16~p32440

Co o tym sądzicie można zastąpić tym skarpety i dać tam watę gąbkę lub coś innego wymiennego co zatrzyma syf?? 

Drugą sprawą jest powrót - tu chcę dać wąż sylikonowy, żeby pompy nie było słychać i żeby pchała wodę odrazu w górę.

Jak już bym to robił to pomyślałem, że można dać bypass tak na przyszłość. Ale nie mogę jakoś znaleźć co i jak dużo osób piszę, że ma ale zdjęć brak. Macie jakieś swoje rozwiązania? Ile połączeń zrobić i czy musi być konkretnie na powrocie?

 

sump 01.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie to tak trochę mało widać....

Jak chcesz skarpete to tą (przykładowy link) https://allegro.pl/oferta/skarpeta-filtracyjna-uchwyt-gratisy-7440240834?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artykuły_dla_zwierząt&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&gclid=EAIaIQobChMIxtnWtPGm4AIVwuAYCh218QfMEAQYASABEgJHCfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Zawiesisz ja na rancie w dowolnym dla Ciebie miejscu. To co ty podałes to chyba strasznie małe, ale nie wiem jaki masz zbornik.

Na powrót pompa - rura twarda najlepiej wąż silikonowy - masz bezproblemowy dostęp do pompy - odkręcasz 1 śrubunek i cyk no i pompa nie przenosi drgań na rury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @sebo8877 Zbiornik 200l + sump

Myślałem nad skarpetą filtracyjną ale czytam, że sie zapychają i czesto trzeba zmieniac i prać a watę bym wyrzucił i zmienił na nową i po problemie. Teraz niemam jak włożyć waty bo stan wody w komorze odpieniacza mi się podnosi zaraz i odpieniacz przelewa.Jak wkładam za refugium to niski poziom w komorze pompy się robi.Sump mam zrobiony z 2 przegród po 2 szyby góra się wlewa dołem idzie dalej a w refugium skała i tam zostaje cały syf.

        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz komin czy przepusty i rurami do sumpa. 

Jak komin to może w kominie z akrylu zrobić podwieszany koszyk na wate jak już chcesz wate... 

Wata codziennie do zmiany że względu na no3

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, sebo8877 napisał:

A masz komin czy przepusty i rurami do sumpa. 

Jak komin to może w kominie z akrylu zrobić podwieszany koszyk na wate jak już chcesz wate... 

Wata codziennie do zmiany że względu na no3

 

Komin, ale w kominie też ciężko ze względu na powrót i rewizję rury wystają. Myślę nad watą, zrobiłbym jakiś właśnie koszyk w sumpie, zamówiłbym większy kawałek waty powycinał na wymiar wymieniał nawet co dzień.

 Myślę właśnie co i jak bo na weekend chcę coś już zrobić. Plan jest, pytanie czy dobry.

Chcę połączyć zrzut wody i rewizję (32mm) trójnikiem tak żeby jedna rura też 32mm ta pionowa wchodziła do sumpa, rury jedna pod drugą górna szła by jako zrzut dolna jako rewizja.

Pytanie czy tak może być? trafiłem  na takie rozwiązania ale przeważnie są dwie osobne.

Druga sprawa to bypass :na rurze powrotu 25mm trójnik z redukcją na 20mm w to rura, zawór z 3-ma trójnikami w nich zawory 2x20 i 1x16 może jeszcze jeden na końcu zamiast zaślepki.

Za grafikę przepraszam rzeźbie na telefonie:) 

Czy tak to może być? Coś dodać coś ująć?

IMG_20190208_015415.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że spływ i rewizja do 1 rury... Mmm ja dla brzpieczenstwa dałbym osobne. 

Przyklad: zatyka się odpływ poniżej trójnika....

Sytuacja hipotetyczna ale rewizja jest po to że jak splyw nie wyrobi to bierze to rewizja... 

Po co trojniki na powrocie... 

Chcesz z pompy powrotu zasilać filtry przepływowe?? 

Jeżeli tak to pompa musi być spora  każdy odpływ na zaworze bramowym bo zwykłym nienwyregulujesz lub będzie mega ciężko... No i rezerwowa pompa w zanadrzu bo jak padnie to leci na pysk wszystko. 

Nie jestem zwolennikiem zasilania filtrów pompa że względu na to że jest to tylko 1 element pompujacy i kiedyś stanie...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sebo8877 napisał:

Mówisz że spływ i rewizja do 1 rury... Mmm ja dla brzpieczenstwa dałbym osobne. 

Piszę z zapytaniem:) bo ja mam swoje wizję ale może nie koniecznie dobre.

 

6 godzin temu, sebo8877 napisał:

Przyklad: zatyka się odpływ poniżej trójnika....

Sytuacja hipotetyczna ale rewizja jest po to że jak splyw nie wyrobi to bierze to rewizja... 

Po niżej trójnika byłoby ok.20 cm rury 32mm która zanurzona będzie 1-2 cm w wodzie w około rury pojemnik z watą lub statyw ze skarpetą. W kominie na zrzucie sitko spływu. Pytanie czym się może zatkać?

 

6 godzin temu, sebo8877 napisał:

Po co trojniki na powrocie... 

Chcesz z pompy powrotu zasilać filtry przepływowe?? 

Jeżeli tak to pompa musi być spora  każdy odpływ na zaworze bramowym bo zwykłym nienwyregulujesz lub będzie mega ciężko... No i rezerwowa pompa w zanadrzu bo jak padnie to leci na pysk wszystko. 

Nie jestem zwolennikiem zasilania filtrów pompa że względu na to że jest to tylko 1 element pompujacy i kiedyś stanie...

Trójnik to tak na przyszłość jak już robię to żeby później nie przerabiać. Za trójnikiem zapomniałem narysować miałby być zawór kulkowy a później na trójnikach takie zawóry https://www.zielonaaleja.pl/wciskane/887-zawor-wciskany-16-x-3-4-gz-2459000001216.html?search_query=Zawor&results=48

Chciałem zrobić 1 taki zawór ponieważ myślałem, żeby nad sumpem dać osobny pojemnik a w nim zrobić dsb, (nie chcę dsb w sumpie) no i zasilić pojemnik wodą z powrotu żeby nie dawać dodatkowej pompy.

Później wpadł 2 na filtr glonowy mały, też jakaś samoróbka.

No a 1 zostanie tak na zapas.

Pompę mam jebao dcp -5000 chodzi na 56%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada daj przelew osobno nawet do tej samej skarpety.. 

Zawory wyciskane do kle onego PCV.. To nie zadziała 

Naprawdę jak chcesz to dokładnie wysterowac to bramowka jest najdokladniejsza 

Koszt ok 200 za calowy ale wg mnie naprawdę warto

A co jak ta pompa powrotu padnie.. Dsb i refugium bez zasilania. 

Ja bym nie ryzykowal. 

Ale to tylko moje zdanie. Ty decydujesz jak zrobisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, sebo8877 napisał:

Moja rada daj przelew osobno nawet do tej samej skarpety.. 

Zawory wyciskane do kle onego PCV.. To nie zadziała 

Naprawdę jak chcesz to dokładnie wysterowac to bramowka jest najdokladniejsza 

Koszt ok 200 za calowy ale wg mnie naprawdę warto

A co jak ta pompa powrotu padnie.. Dsb i refugium bez zasilania. 

Ja bym nie ryzykowal. 

Ale to tylko moje zdanie. Ty decydujesz jak zrobisz. 

Chyba tak zrobie dla własnego spokoju z tą rewizją.

zawór na trójniku byłby tylko żeby wpuścić wodę nie chodziło o dokładną regulację to chciałem zrobić wciskanymi zaworami

Dlaczego zawory nie zadziałają już takie widziałem np.tu http://www.blog.zooantus.pl/morskie/hydraulika-ciag-dalszy/

Jakby dsb było w sumpie i padła pompa? to też byłoby bez zasilania, woda będzie tak samo stała w pojemniku jak w przegrodzie sumpa 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten zaworek https://www.zielonaaleja.pl/wciskane/887-zawor-wciskany-16-x-3-4-gz-2459000001216.html?search_query=Zawor&results=48


wydaje mi się taki jakiś gó...y.

Jak wklejony to wklejony  :P

Jak nie chcesz wklejanego tu masz wkręcany na gwinty https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-blue-pvc-1-2-cale-gw-gw-pn10-7356239916

Brak przepływu nad DSB i refugium nie prowadzi do niczego dobrego....

Edytowane przez sebo8877 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sebo8877 napisał:

ten zaworek https://www.zielonaaleja.pl/wciskane/887-zawor-wciskany-16-x-3-4-gz-2459000001216.html?search_query=Zawor&results=48


wydaje mi się taki jakiś gó...y.

Jak wklejony to wklejony  :P

Jak nie chcesz wklejanego tu masz wkręcany na gwinty https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-blue-pvc-1-2-cale-gw-gw-pn10-7356239916

Brak przepływu nad DSB i refugium nie prowadzi do niczego dobrego....

Zawor kulkowy wklejany byłby przed bypassem żeby w razie potrzeby wpuscic tam wode, a te "gó...e" zaworki z gwintem ;)chcę dać w trojniki i nimi podawac wode do np.dsb,filtrow itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.