Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Nowy miernik zasolenia HI98319

Rekomendowane odpowiedzi

Z refraktometrami różnie bywa posiadam H2Ocean Refraktometr kalibrowany na płynie i pokazywał mi inne zasolenie w panelu inne w  różnych częściach zbiornika ale może dlatego, że się jeszcze woda nie wymieszała równomiernie.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Jointela napisał:

Z refraktometrami różnie bywa posiadam H2Ocean Refraktometr kalibrowany na płynie i pokazywał mi inne zasolenie w panelu inne w  różnych częściach zbiornika ale może dlatego, że się jeszcze woda nie wymieszała równomiernie.

Jakoś ciężko mi uwierzyć, żeby w akwarium z włączonym obiegiem i cyrkulacją mieć lokalne wahania zasolenia, i to na tyle duże, że refraktometr to złapał. Musiałbyś mieć tam chyba nierozpuszczoną jeszcze sól...

Refraktometr, jak każdy inny sprzęt, też można uszkodzić. A może za długo trzymałeś w dłoni i zaczął się nagrzewać przy tych wielokrotnych pomiarach... Mój H2Ocean działa idealnie. Przez kilka miesięcy kilka razy go kalibrowałem, a w zasadzie sprawdzałem, bo chyba tylko raz musiałem skorygować odczyt o 0.5 kreski. Sprawdzałem na płynie saliferta oraz na RODI, zawsze idealna zgodność pomiarów (35 na płynie, 0 na rodi).

A duże miałeś te różnice w odczytach kolejnych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam na nie rozpuszczoną sól ale stracha się najadłem :) po godzinie czasu już było wszystko ok. Różnica była duża w jednym miejscu 35 w drugim 40.

Edytowane przez Jointela (wyświetl historię edycji)

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem tak jak @Słony leszcz zasugerował. Pierwszy test zrobiłem jak zawsze czyli włączyłem miernik i od razu do wody, po paru sekundach wynik - zasolenie 1.023, temp. 26,1. Potem tak jak kolega napisał moczyłem miernik prze około 15 minut w wodzie RODI i ponowiłem pomiar wynik - zasolenie 1.023, temp. 26,2. Wniosek nasuwa się jeden, urządzenie nie trzeba przygotowywać jakoś specjalnie do pomiaru. 

9 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Z tego co wnioskuję większość nabywców hanny miało wcześniej doświadczenie z tanimi refraktometrami i im porównanie z hanną wychodzi na plus dla tej drugiej.

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Zakupiłem ponieważ mam już dwa mierniki (mała hanka) tej firmy i jestem bardzo zadowolony. W moich oczach jest to dobra firma i jak na razie nie zawiodłem się. 

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Wniosek nasuwa się jeden, urządzenie nie trzeba przygotowywać jakoś specjalnie do pomiaru.

W sumie to spodziewałem się takiego wyniku, to jednak hanna. No ale dobrze czasem sprawdzić też hannę:-)

8 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Zakupiłem ponieważ mam już dwa mierniki (mała hanka) tej firmy i jestem bardzo zadowolony. W moich oczach jest to dobra firma i jak na razie nie zawiodłem się.

W Twoim przypadku może tak, ale inne osoby które kupiły to albo wprost pisały o swoich nieudanych przygodach z tanimi refraktometrami, albo ostatnio wystawiały na targowisku chińskie refraktometry:-). Stąd wniosek, że WIĘKSZOŚĆ (nie pisałem że wszyscy) kupujących zmieniło marny refraktometr na hankę i może trochę stąd te zachwyty.

Ja jeszcze raz powtórzę, wcale nie próbuję umniejszać jakoś jakości tego sprzętu. Gdybym miał nadmiar środków, to może i sam bym sobie taki kupił dla wygody codziennej (choć jednak klasyczny refraktometr bym zostawił, żeby w razie czego móc sprawdzić).

A jeszcze pytanie, czy sprawdziłeś ten wynik "1.023" z innym urządzeniem? Ale to taka czysta ciekawość, bez podtekstów:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A jeszcze pytanie, czy sprawdziłeś ten wynik "1.023" z innym urządzeniem? Ale to taka czysta ciekawość, bez podtekstów:-)

Mam tylko spławik od firmy SERA ale to raczej kiepski pomysł sprawdzania Hanny spławikiem :lol:, ale sprawdziłem i o dziwo pokazuje tyle samo... No może 1.022 :P

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ILUZJONISTA napisał:

ale sprawdziłem i o dziwo pokazuje tyle samo

Bym powiedział, że to może nie najlepiej świadczyć o hance;) A na poważnie, to fajnie, że ten sprzęt działa (najwyraźniej), że "poważny" producent się za to wziął i nie zawiódł oczekiwań. Do tej pory były tylko azjatyckie cuda tego typu, a tam wiadomo, raz trafisz super, a raz tragedia. Cena tak na prawdę też nie jest nie wiadomo jaka. Ja swoje "azjatyckie cudo" kupiłem za 3 stówy, i to jeszcze w promocji (wiadomo, na alliexpress można jeszcze taniej, ale jakoś tak preferuje sklepy i odbiór towaru w kilka dni). Markowy refraktometr kosztuje od 2 stów w górę. Także, nie ma tu jakiejś przepaści, jak do HI 96822.

A tak na marginesie, sg 1.023 o nie przy mało trochę? Bo to zaledwie 30ppt by było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie umniejszając nic Hance, którą też lubię jako firmę to od 10 lat używam ten sam refraktometr. 

Elektroniczne mierniki mają dla mnie sens  w kilku sytuacjach:

- brak jest innego dobrego sposobu pomiaru - np pH lub tlen rozpuszczony.

- dają stały pomiar - czyli pracują non-stop

- zbierają wyniki np 24 pomiary na dobę, dajac tym samym możliwość oceny tego co się dzieje w akwarium

- znacząco upraszczają process pomiaru

 

Jeśli mam wyjąć urządzenie z pudełka, przepłukać wodą RO, uruchomić i zrobić odczyt, a na koniec opłukać jeszcze raz i schować to dokładnie ten sam process wykonuje moim refraktometrem lunetkowym.

Po prostu nie widzę usprawiedliwienia dla tego wydatku.

PS1

Lepsze wrogiem dobrego

PS2

Kto kupuje tanio, kupuje dwa razy 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Tester napisał:

Jeśli mam wyjąć urządzenie z pudełka, przepłukać wodą RO, uruchomić i zrobić odczyt, a na koniec opłukać jeszcze raz i schować to dokładnie ten sam process wykonuje moim refraktometrem lunetkowym.

Po prostu nie widzę usprawiedliwienia dla tego wydatku.

No nie do końca się z Tobą zgodzę. Procedura jest o wiele prostsza: Wyciągam z pudełka, wkładam do wody, czekam około 5 sekund, wyciągam, wycieram i chowam. 

Co do wydatku w jakimś sensie masz rację ale to też nie do końca. U mnie porządny refraktometr lunetkowy kosztuje od 30 do 60 EURO, w zależności od firmy (GroTech, Aqua Light, ARKA, Red Sea, Vertex, H2O czy Aqua Medic). średnia cena wynosi około 50 EURO. W takiej sytuacji wolałem dodać jeszcze 40 i kupić (wydaje mi się) towar z górnej półki. Nie ukrywam też, że to fajny gadżet...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ILUZJONISTA napisał:

No nie do końca się z Tobą zgodzę. Procedura jest o wiele prostsza: Wyciągam z pudełka, wkładam do wody, czekam około 5 sekund, wyciągam, wycieram i chowam. 

Nie chodzi o te kilka sekund... Chodzi o to że robię te same czynności co na refraktometrze. 

Poza tym nieopłukiwania sondy to proszenie się o problemy i konieczność częstszej kalibracji. 

W mojej ocenie miernik elektroniczny jest interesujący jeśli ktoś nie ma żadnego innego. Mając dobry refraktometr nie zmieniłbym go na ten miernik bo nie ma żadnej istotnej przewagi  nad moim refraktometrem. 

Ale to tylko moje zdanie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Mając dobry refraktometr nie zmieniłbym go na ten miernik bo nie ma żadnej istotnej przewagi  nad moim refraktometrem. 

Zgadzam się z Tobą w 100%. Jak bym miał dobrze funkcjonujący refraktometr lunetkowy to nawet bym nie popatrzył na nowy produkt Hanny. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko trzeba kalibrować i każde urządzenie ma jakieś odchyły.Kiedyś z kolegami porównaliśmy  3 czy 4 lunetki i każdy pokazał co innego.Niedawno porównaliśmy od Truskawy i Darka DMT i to samo,każdy co innego i bądź tu mądry.Oczywiście elektronicznym też nie wierzę do końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat rozwinął się na bazie modelu HI98319 i porównujecie go z refraktometrami. Ale to urządzenie działa na zasadzie nieco innej - bada raczej przewodność wody.
Czy i kiedy powstały wynik może zostać zakłamany ?


Oraz pozwolę sobie na delikatne odbiegnięcie od tematu... Gdyż w międzyczasie (tak mi się wydaje) hanna wprowadziła do swojej oferty refraktometr. HI 96822 co o nim sądzicie ?
Wg opisu działa on na zasadzie refrakcji czyli załamania światła w pryzmacie i to urządzenie wg mnie powinno się porównywać z refraktometrami.
Pomińmy kwestię ceny bo ta oscyluje w okolicy 1000 zł więc wydaje się być drogą zabawką - ale być może wartą uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dam z innej beczki, skoro mierzymy gęstość wody to czemu by nie stosować pipety automatycznej 10ml i wagi laboratoryjnej ? :D


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pipeta w niewprawionych rękach też by przekłamywala, i trzeba ją kalibrować co rok. Nie wspominając o dokładności wagi.

Refraktometr jest najprostszy i to sprawia ze najpewniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Imar , @ILUZJONISTA  i inne osoby, które korzystają z tego urządzenia.

Jakie macie doświadczenia po ponad pół roku użytkowania? Moja lunetka kilka razy spadła i nie daje się skalibrować, po kalibracji pokazuje 35, a na ICP wychodzi 37. Więc zamówiłem HI98319 i zastanawiam się czy dobrze wydałem pieniądze.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony.Po każdym pomiarze płuczę w wodzie RO i strząsam wodę z urządzenia a obudowę wycieram do sucha.W piątek sprawdzałem kalibrację po jakimś dłuższym czasie i się pokrywało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, inmar napisał:

Ja jestem zadowolony.Po każdym pomiarze płuczę w wodzie RO i strząsam wodę z urządzenia a obudowę wycieram do sucha.W piątek sprawdzałem kalibrację po jakimś dłuższym czasie i się pokrywało.

Dzięki Marek. Sprawdzałeś jak długo bez kalibracji pokazuje porwany wynik?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że nie zostałem wywołany do tablicy, to napiszę swoją opinię... Moim zdaniem urządzenie naprawdę super. Pomiar szybki, bezproblemowy, powtarzalny... Z "rozjechaniem" kalibracji do tej pory nie miałem problemu (pół roku). Ogólnie naprawdę polecam.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Pomimo, że nie zostałem wywołany do tablicy, to napiszę swoją opinię... Moim zdaniem urządzenie naprawdę super. Pomiar szybki, bezproblemowy, powtarzalny... Z "rozjechaniem" kalibracji do tej pory nie miałem problemu (pół roku). Ogólnie naprawdę polecam.. 

Było napisane "i inne osoby..." :P. Dzięki Szymon.

2 godziny temu, inmar napisał:

Nie musiałem jeszcze kalibrować a trzy saszetki zużyłem.

 

Dzięki Marek.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również miałem i z czystym sumieniem polecam.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dodam swoje trzy grosze . 
ja nabyłem ten MILWAUKEE MA887 DIGITAL REFRACTOMETER Jest w podobnej cenie co HI98319 ale jest optyczny . Mierzy idealnie . Nie trzeba go moczyć w ro :) wystarczy przetrzeć chusteczką 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.