Skocz do zawartości
doktur

Euphyllia - nie pompuje się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od trzech  miesięcy mam kilka główek euphylli.

Od około miesiąca widzę że pompują się w coraz mniejszym stopniu.

Obecnie wygląda tak:

P1080056.JPG.db42da6a987c39edee40c927a26f2014.JPG

Nie odpada z niej tkanka, nic na niej nie rośnie ani nie chodzi.

Świecę ledami diy RB+Wh10000 około 0.8W/l w szczycie. Akwarium to RM.

No3 1-2; Po4 0.03 Salifert; KH 8.8; Ca 500; PH 8.1-8.5;  33PSU.

Bazuję na samych podmiankach 10% tygodniowo, regularnie.

 

Wszystkie inne korale poza nią są w doskonałej kondycji.

Ustawiona w spokojnym miejscu.

 

W czasie tego miesiąca próbowałem ją dokarmiać, przestawiłem w inne słabiej oświetlone miejsce, nieco obniżyłem Ca i nieco podniosłem zasolenie. 

Przy żadnej zmianie nie zauważyłem poprawy.

Z obsady to dwa błazenki, dwa mandaryny i garbik.

Nie mam niczego agresywnego w stosunku do korali.

 

Około dwa lata temuteż miałem euphyllię, z tym że zbiornik był mniej dojrzały i sądziłem że ona właśnie od tego padła. Ale jej zachowanie było identyczne z tą.

Tzn bardzo długie i powolne zanikanie aż do samego szkieletu.

 

Kolega od którego dostałem euphyllię ma ją na tej samej soli w takim samym akwarium z bardzo podobną obsadą, z tą różnicą że jego zestaw jest na świetlówkach.

Jego są cały czas wielkie, piękne, napompowane i szybko rosną. 

 

Czego mogę spróbować, żeby uratować tego korala? Czy spotkał się ktoś jeszcze z takim zjawiskiem?

Będę wdzięczny za podpowiedzi czego mogę spróbować.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że czegoś brakuje w wodzie skoro przez długi okres dochodziła do tego stanu. Euphyllie uwielbiają jod i stront. Stawiam na niski poziom przede wszystkim jodu być może niski poziom strontu i potasu. Co do wysokiego ca też może się odbić czkawką ale u mnie przez blisko pół roku ca miałem na poziomie 500+ i nie było żadnych niepokojących objawów (z tym że jodu miałem dwa razy więcej niż srednia wg icp). 

Jeśli zasolenie jest 33ppt to proponuje podnieść do 35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny problem z euphylia. Co do jodu,  po testach icp z ubiegłego tygodnia wyszło że jest lekko przekroczona górna norma,  zasolenie 36 stront 7.6 .Wszystkie inne euphylie pompuja się doskonale.  Taki stan trwa już ponad dwa tygodnie. W tym czasie dwukrotnie zmieniałam jej miejsce w mniejszy i większy przepływ wody. Nic to nie zmieniło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sebolls napisał:

Mam identyczny problem z euphylia. Co do jodu,  po testach icp z ubiegłego tygodnia wyszło że jest lekko przekroczona górna norma,  zasolenie 36 stront 7.6 .Wszystkie inne euphylie pompuja się doskonale.  Taki stan trwa już ponad dwa tygodnie. W tym czasie dwukrotnie zmieniałam jej miejsce w mniejszy i większy przepływ wody. Nic to nie zmieniło. 

Pokaż te wyniki icp. Może coś się uda ustalić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem już 2 krople płynu lugola (w odstępie 2 tyg). Euphyllia bez zmian inne korale bez zmian - czyli bdb.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, doktur napisał:

Dodałem już 2 krople płynu lugola (w odstępie 2 tyg). Euphyllia bez zmian inne korale bez zmian - czyli bdb.

To trzeba dodawać raz dziennie bo się szybko ulatnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie autor,a pytanie takie czym karmisz Lpsy czy ogółem je karmisz??


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy przypadkiem nie jest za niskie no3? jak u mnie no3 spada do prawie niewykrywalnego, to euphyllie sie obkurczaja delikatnie, natomiast jak no3 wynosi 10 to sa na pekniecie ;)   edit: dodam jeszcze, ze ja moim podrzucam do jedzenia cos co 2 dni  

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pokarmy podaję z pipety - inaczej mandaryny by się nie załapały na obiad (moje są wolniejsze od ślimaków). Więc zawsze jakiś kawałek mięsa czy ikry dostają "doustnie".

Euphyllia nic sobie z tego jednak nie robi i nie robiła nawet jak była duża. Co do NO3 - mam około 2mg/l co wydaje mi się jest w miarę ok. Mam dość stabilny zbiornik pod tym względem i jest właściwie niewrażliwy na ilość pokarmu.

Co do dodawania jodu - robie 10% podmianki i  to jest rakie uczciwe 10% bo podmieniam 10l wody w RM z dużą ilością skały.

Ciężko mi sobie wyobrazić, że będę miał niedobory, ale profilaktycznie dodałem. Wyliczyłem że 1 kropla podbija o 10ug/l jodu. Ze soli mam 30ug wg testów na reefhub. Czyli nie mogę dodawać 1 kropli dziennie bo bardzo szybko osiągnął bym przekroczenia.

 

Edytowane przez doktur (wyświetl historię edycji)

ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, doktur napisał:

Co do dodawania jodu - robie 10% podmianki i  to jest rakie uczciwe 10% bo podmieniam 10l wody w RM z dużą ilością skały.

Ciężko mi sobie wyobrazić, że będę miał niedobory, ale profilaktycznie dodałem. Wyliczyłem że 1 kropla podbija o 10ug/l jodu. Ze soli mam 30ug wg testów na reefhub. Czyli nie mogę dodawać 1 kropli dziennie bo bardzo szybko osiągnął bym przekroczenia.

No to byś się zdziwil,ja u siebie dodaje codziennie 3krople jodu plus podmiany 10%tyg i co?

wynik Icp pokazal 0,03 niedobór,więc bez reguły,co do pokarmu z pipety ale trochę suchego przygotowane wczesniej np z fitomixem,mnie ona wyglada że gloduje,moge sie mylić ale tak obstawiam.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, trochę kompromitująca sprawa po 3 latach z akwarium. 

Mały update, NO3 mierzę z boku więc skala x10  - czyli NO3 jest 0.2  a nie 2 jak podałem wcześniej. 

 


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, doktur napisał:

Kurcze, trochę kompromitująca sprawa po 3 latach z akwarium. 

Mały update, NO3 mierzę z boku więc skala x10  - czyli NO3 jest 0.2  a nie 2 jak podałem wcześniej. 

 

No to Lpsy przy no3 0.2 to cienka sprawa,to zmienia postać rzeczy,no3 na poziomie 2 to juz cienko,ja trzymam 5 i jest git:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś u mnie nie wykrywalne no i po LPS mają się lux . W innym akwa tez zera w/w ,zbiornik tylko na podmiankach  , euphilia z wielkości paznokcia po 10 miechach ma 7 czy 8 główek   . a wyglądają  : 
d2LSeSZ.jpg

OUUpxG7.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

no3 na poziomie 2 to juz cienko,ja trzymam 5 i jest git:smile_wink:

To jest jedna z tajemnic akwarystyki morskiej której nie pojąłem. W jaki sposób utrzymujesz NO3. Zwiększasz/zmniejszasz karmienie czy dolewasz preparatów? ... Jeśli mogę zapytać oczywiście.

Ja próbuję z KNO3 ale to wygląda mniej więcej jakbym wody dolewał, mogę lać lać i lać ....

 

Obraz może zawieraÄ: roÅlina i na zewnÄtrz

A taka była dwa miesiące temu.

Edytowane przez doktur (wyświetl historię edycji)

ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda probiotyczna wdrażania stopniowo

Reakgor glonowy

Akwarium ma 23mies jest stabilne,nawet jest 7 pokolcy

13L siporaxu

Dobry odpieniacz

Cierpliwosc

Brak łapek w akwarium

No3 5   Po4 0,04 do 0,06

Chyba tyle:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam parametry na moje oko niewykrywalne i LPS rosną i się ładnie pompują ,nie wydaje mi się ze to sprawa niskiego no3 czy po4 ,problem musi byc gdzie indziej...może światło? a może prąd wody? a może blazenki sobie upodobały euphylie ?siedzą w niej przez jest podrażniona ?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, doktur napisał:

To jest jedna z tajemnic akwarystyki morskiej której nie pojąłem. W jaki sposób utrzymujesz NO3. Zwiększasz/zmniejszasz karmienie czy dolewasz preparatów? ... Jeśli mogę zapytać oczywiście.

Ja próbuję z KNO3 ale to wygląda mniej więcej jakbym wody dolewał, mogę lać lać i lać ....

 

Obraz może zawieraÄ: roÅlina i na zewnÄtrz

A taka była dwa miesiące temu.

Na skale brązy czy mi się wydaje . 
 Szyby golisz często ? 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy było brązowo i było ok, to były różnego rodzaju glony i gloniki. Szybę czyściłem wtedy 2x dziennie. Ale parametry miałem takie jak teraz.

54 minuty temu, niwre37 napisał:

a tez mam parametry na moje oko niewykrywalne i LPS rosną i się ładnie pompują ,nie wydaje mi się ze to sprawa niskiego no3 czy po4 ,problem musi byc gdzie indziej...może światło? a może prąd wody? a może blazenki sobie upodobały euphylie ?siedzą w niej przez jest podrażniona ?

No i właśnie tego czynnika szukam. Błazenki nawet nie pojawiają się w okolicy euphylli. Nie jest drażniona przez nikogo, prąd wody zmieniam, ale nigdy nie dostaje przeciągów.

Tak od miesiąca czytam i szukam czynnika, który powoduje takie zachowanie.

Ja zawsze się trzymałem tego, że skoro No3 jest wykrywalne to jest ok, ale gdzieś popełniam błąd i nie wiem gdzie. 


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz ze w ciągu miesiąca zmieniłeś zasolenie i Ca ( jeśli dobrze zrozumiałem) ,wydaje mi się ze od razu nie będzie widocznej poprawy ,musi trochę czasu upłynąć  .

wcześniej tez miałeś kh na poziomie prawie 9? no i Ca ?? teraz jest dosyć wysoko to ile było wcześniej ? może tutaj jest problem ? zmieniły się parametry i ona to odczula .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze czy euphilia ma ciągle otwartą mordkę? środek główki,jak tak to jest głodna,kup fitomix z Af zobaczysz po 3 dniach, tylko podaj z pipety i wyłącz cyrkulację na czas karmienia.

 

 

20190211_215355.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, doktur napisał:

Wtedy było brązowo i było ok, to były różnego rodzaju glony i gloniki. Szybę czyściłem wtedy 2x dziennie. Ale parametry miałem takie jak teraz.

A teraz nie czyścisz szyb  ? . Żarcia mało ma w wodzie  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczę, raz na dwa dni lub codziennie. Stąd mam opory przed podnoszeniem NO3, skoro na szybach coś rośnie to i koralowce powinny. Ale żeby wykluczyć także ten czynnik nieco podnoszę od 2 dni. Na razie chyba bez rezultatu.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, doktur napisał:

Czyszczę, raz na dwa dni lub codziennie. Stąd mam opory przed podnoszeniem NO3, skoro na szybach coś rośnie to i koralowce powinny. Ale żeby wykluczyć także ten czynnik nieco podnoszę od 2 dni. Na razie chyba bez rezultatu.

Testuj , może dojdziesz do wniosków . 
Z mojej strony mogę powiedzieć że u mnie szyby zarastały dość szybko , ale gdy podałem no3 i po4 plus proszek dla korali wieczorem następnego dnia szyby czyste .
Testowo odstawiłem proszek , nast .  dnia szyby były mocno zarośnięte .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.