Skocz do zawartości
doktur

Euphyllia - nie pompuje się

Rekomendowane odpowiedzi

Temat cbardzo ciekawy. Czy euphyllia odżyła? Czy udało się ustalić przyczyny osłabienia kondycji?


400l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doktur przyczyną jest światło. miałem tak samo zrobioną lampę diy i taki sam problem z koralami i glonami. w grudniu zrobiłem nową lampę, bez diod RB tylko 430, 410, 460, 20tys k i 660nm. stosunek diod 2:1:1:1:0,5. czerwone skrecone na 30%. efekt zmiany byl juz po 2uch dniach. jedna euphyllia ktora juz sie w zasadzie nie pompowala zaczęła ładnie sie polipowac a druga ktora byla juz w zasadzie martwa, zaczela nieśmiało wystawiac łapki z resztek tkanki. po tygodniu widac bylo wyraźny przyrost tkanki a ta pierwsza euphyllia z 2uch glowek wielkości paznokcia z kciuka miała już wielkość pięści. poprawę widziałem też na miękkich, wyraźnie zaczęły rosnąc, np na pseudogorgonii ktora wegetowala pojawila sie półcentymetrowa nowa galazka. po tygodniu zaczely tez wyraźnie znikać glony włosowate z tylnej szyby i kh spadło o 2 a Ca też wyraźnie ale nie pamiętam dokładnie. korale pod nowym światłem zaczęły rosnąć. wcześniej przez 2 lata wszystko powoli umierało. poza glonami, te czuły się świetnie. 

wszedzie gdzie czytam o fotosyntezie i rodzajach chlorofilu, jest informacja ze chlorofil "b" maja rosliny i glony zielone. zooxantele które są z rodzaju dinoflagellata mają tylko chlorofil "a". Światło z diod RB ma pik przy 450nm i jest swietne dla glonów zielonych i mało przydatne dla brunatnic tj. zooxanteli one mają chlorofil "a" dla którego najlepsze jest swiatło z długością fali 430nm i 410 nm. przydatne jest też 660nm.

 

euphyllie ze w Twoim akwarium umierają z głodu, zooxantele nie mogą ich wyżywić pod światłem które masz.

 

tak, wiem że temat z już pewnie nieaktualny alr, może komuś się przyda taka relacja.

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllia odeszła bardzo krótko po tym poście.Przez niemal rok było dobrze korale się rozwijały,ale też nigdy nie było doskonale. A w rocznicę, czyli styczeń 2020 znowu zaczęło się psuć. Tak się dzieje co roku  Odchodzą ode mnie kolejne LPS. Osobiście nie sądzę że przyczyną jest światło. Znalazłem mnóstwo przykładów lamp z takim samym setupem ledów i te zbiorniki żyją. Nawet mam potwierdzenie że pod samymi 450nm ledami Euphyllie rosną. Nawet już nie pisze na forum bo to i tak wróżenie z fusów.

Jako że nie mam lepszych pomysłów zmieniłem balans - więcej białego i dodałem 4x3W 420nm - co mi szkodzi spróbować.

Mam podejrzenie że światło słoneczne które nisko w  styczniu pada przez okno może wprowadza jakieś zakłócenie.

Zbiornik mam 4 lata. Nigdy go nie "resetowałem". Ale wydaje mi się że chyba po prostu nie mam ręki i czas zabrać się za coś innego - na czym się znam :(.

Oczywiście parametry jak złoto Ca 420 Kh 8 Ph 8 zasolenie 35 (spławik + refraktometr z płynem kalibracyjnym). No 2 Po 0.0(coś)   


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.