Skocz do zawartości
magister1

Pierwsza solniczka 250+sump,kompletowanie sprzętu,plan dzialania.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Po 10 latach hodowli rybek z różnych biotopów zdecydowałem o założeniu akwarium morskiego. Od 5 lat mam krewetkarium 30l z crystal red i black po sprzedaniu akwarium, jakaś woda musi być w domu. Jestem też zarejestrowany od 5 lat na nanoreef, cały czas czytam forum i reefhub przyswajajac sobie informacje jednocześnie kompletując sprzęt.

Chcialbym trzymać koralowce miękkie i lps plus z 7 rybek.

Co już kupiłem:

1 Akwarium 100x50x50 z kominem, hydraulika 32/32/25

2 Sump 80x35x50 3 komory, dsb+refugium (oświetlenie aquael led 6W 6500K)

3 Stelaż z profili 3x3 wysokość 90 obity płytą meblową na 6 nóżkach 

4 Zbiornik na dolewkę 18x35x50, automatyczna dolewka lewelautomatic evolution+pompa hydor pico 400

5 Lampa blau lumia 6x39 na początek 2 blue plus i 2 aquablue special

6 Filtr RODI 75+miernik przepływowy TDS

7 Odpieniacz hydor 550+pompa hydor L-20 i opoźniacz załączenia odpieniacza

8 Pompa obiegowa NewaJet 3000

9 Grzałka Eheim 150W z regulacją temperatury

10 Pompy cyrkulacyjne JVP 101 JVP 102 na magnesach

11 Refraktometr H2ocean+płyn kalinracyjny salifert+areometr grotech

12 Wentylatory na akwarium do chłodzenia COOL BREEZE 6 i 4 + modół chlodzacy

13 Wiatraki do wentylacji w szafce 4 szt

14 Bakterie biodigest+bioptim

15 sól Kent

16 testy salifert NH3,NH4,NO3,NO2,pH,kH,PO4-mała hanka

17 Trzy listwy antyprzepięciowe

Zostalo kupić:

1 Żywy piach 2x9kg Natures Ocean Live

2 Żywa skała 30kg 100% jadwiga morska lub pół na pół z erybka

Coś jeszcze kupić???

Obsada rybna to:

2x Amphiprion ocellaris

2x Pterapogon kauderni

3 jakieś niewielkie rybki

3 krewetki

10 ślimaków na skały i szyby

6 ślimaków do piachu

2 kraby

3 weżowidła duże 

2 rozgwiazdy w późniejszym czasie

Akwarium będzie świecone od początku światłem docelowym. Po 6 miesiącach pierwsza podmiana wody i później pierwsze życie (ślimaki i kraby) po 9 miesiącach koralowce miękkie powoli, po roku czasu koralowce lps powoli a po 1,5 roku dopiero ryby. Dodanie życia zależeć będzie jakie będą parametry wody.

Dzieki z góry za pomoc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka nad glony sporo za słaba. Ja świece 2x24w led. Mam same glony bez dsb. Pompę biegową też bym wziął większą. Proponuję 6tyś. Z żywą skałą bywa różnie. Będziesz po nią jechał, czy wysyłka? Transport w pudełkach i owinięta w mokre gazety to bardzo złe wyjście. Skała może być bardzo dobra a przez takie coś można ją zepsuć. Najlepiej jechać z pojemnikami i przywieź ją w wodzie:thumbup:. Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lampe poszukam jakaś mocniejszą, a z obiegówką się wstrzymam. Zobaczę jak sobie da rade najwyżej zmienię na mocniejszą. Po żywą skale bede jechał samochodem do jadwigi mam ok 2,5 godz a do erybki do zabrza ok 3,5 godz. Pojemniki na skalę bym załatwił tylko skąd wode? Ale przez te 4 godz podczas transportu to tragedii nie bedzie, tak myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie naczytałeś sie "mądrości" z forum i złe wnioski wyniosłeś 9 miesięcy chcesz świecić samym robaka i ślimaka ? nie rozumiem po co podzieliłeś sobie akwarium na jakies półroczne etapy w których wszystko ma sie fajnie ustabilizować  fajnie ze nie chcesz sie spieszyć ale twoje akwarium tak na prawdę i po roku nie będzie do końca dojrzałe, zycie ma byc stopniowo wprowadzane i korale i ryby sa potrzebne w dojrzewaniu.

Po miesiącu jakieś pierwsze zycie potem za miesiąc jakieś 2-3 szczepki miękkich jak  będzie ok to potem za jakiś czas coś itd.

 

ps. erybka raczej nie ma żywej skały ale np w e-zoa maja całkiem całkiem ewentualnie w Krakowie bym szukał na twoim miejscu lub w jonafish

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może troche przesadziłem z tym czasem powiedzmy ze po trzech miesiacach pierwsze życie, a po czterech zaczne korale. Wiem, że teraz nie ma skaly żywej w erybce i nie wiele w jadwidze poczekam troche i może  bedzie jakąś dostawa. W Kielcach jeszcze jest sklep Sohal znalazłem na necie mają żywą skalę po 50zl muszę tam zajechać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może od morszczaka żywą skałę kupisz. Jest kilka ogłoszeń. Prześledź internet. Dogadaj się i będziesz miał z wodą:thumbup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie jestem przekonany do odkupywania od kogoś, choć ze sklepu tez nie do końca wiadomo, ale wole ze sklepu. A wracając do refugium wymiary to 26x35 ta lampa 6w bedzie za mało? Szukałem na necie i nic bardzo ciekawego nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad refugium można użyć taśmy led takiej jak do owijania filtrów glonowych np. https://allegro.pl/oferta/zestaw-tasma-led-300-grow-ip65-wzrostu-roslin-1m-7461713260

Z tą żywa skałą bym się zastanowił, czy faktycznie jest żywa czy ożywiona i czy warto przepłacać. Start na suchej skale to trochę dłuższe dojrzewanie ale widać, że się nie spieszysz.

Piachu nie wsypuj odrazu całego mam u siebie 10 kg zwirku 2-3mm i uważam, że jest go trochę za dużo, przy 18kg będzie spora warstwa.

Mam podobnych rozmiarów akwarium (10cm niższe) i sump, przeplyw ok.3000l/h, pompa trochę słaba, będzie chodziła na max.

No i testów też tyle nie trzeba ale jak już masz to trudno.

Poza tym  raczej wszystko w dobrą stronę idzie. Kiedy odpalasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej ożywiona ale do pierwszej solniczki bym zaryzykował. A z ta taśma pomysle. Piach to dopiero bym po miesiącu wyspał tak licze zs warstwa 3cm wyjdzie z tych dwóch worków. A odpalenie dopiero na wakacje, bo planowana będzie przeprowadzka i teraz nie ma sensu, a jest czas jeszcze troche poczytać. Mysle jeszcze nad tym dsb czy zrobić czy tylko refugium, choć jestem przekonany w tych 70% żeby było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do pierwszej też brałem niby żywą i miałem na niej majano i aiptasje teraz startowałem na suchej skale i żwirku. Piach syp po wydmuchaniu skaly jak bedzie brudna, niema co czekać bo akwarium naprawdę będzie długo dojrzewać. Dsb są plusy i minusy  https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/ jak nie czytałeś to zajrzyj. Ja myślę nad zrobieniem dsb ale w osobnym zbiorniku w razie niepowodzenia szybko wyłączę go z obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten artykuł dlatego się zastanawiam niektórzy robia w pojemnika plastikowych a jaka wziąść pompe mocniejszą NewaJet 6000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie chcę zrobić ewetualnie mam akwarium małe może z niego zrobię.pompe weź taką żeby miała zapas ja mam jebao dcp5000 niesłyszalna ale czasami jak gdyby traci moc to ich taka wada bo nie tylko ja to miałem. No i nie wszyscy polecaja tą firmę ale jest tańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw zrobie refugium, a najwyżej poźniej dołoże dsb. Z pompa sie zastanowie najwyżej wezmę tą na start, a potem wymienię na mocniejszą.

Edytowane przez magister1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.