Skocz do zawartości
olo.

Akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tu nowy,więc chciałbym się przedstawic.

Tomasz,lat 42,żonaty,dzieciaty,zamieszkały okolice Rzeszowa.

Z akwarium morskim nie mam żadnego doświadczenia,miałem kiedyś (dawno temu) z akwarium słodkowodnym.

Mam zamiar powrócic do rybek,ale tym razem już do morskich i jak nie trudno zgadnac ,nie mam o tym zielonego pojęcia,więc liczę na dobre duszyczki,które mogły by pomóc w tym temacie.

Im więcej o tym czytam ,tym większy mam mętlik w głowie.

Temat jest tym bardziej skomplikowany,gdyż posiadam wnękę w ścianie w którą chce wkomponowac to cudo.

Mam miejsce na akw.techniczne pod schodami,więc myslę że nie będzie problemu z umieszzceniem tam wszystkich potrzebnych gadżetów.

Wymiar tej wnęki to:1,27cm x 49 cm x 29 cm.

Jako,ze jest dośc wąsko ,myślałem wysunąc akwa 10 cm na zewnątrz z jednej strony.

Teraz podstawowe pytanie; czy jest w ogłuóe mozliwośc prowadzenia akwa w takim miejscu?

Jakby był ktoś tak miłykto by chciał pomóc mi w tym wszystkim,to był bym wdzięczny.

 

20190215_131535_Easy-Resize.com.jpg

20190215_131546_Easy-Resize.com (2).jpg

Edytowane przez olo. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

daruj sobie z taka wysokością - raz lampa , dwa jak wsadzisz rękę czy manipulator by coś poprawić / sięgnąć / nakarmić ?

zbiornik musiałby być płytki .. czyli raczej szczepkarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysunąć 10cm w sensie że część akwarium byłaby w powietrzu bez podparcia? Ciężko to sobie wyobrazić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie pocieszył:(, myślałem wysunąc z jednej strony 10 cm ,coś bym przez tą szpare mógł zrobic .Myslałem o wysokości akwarium 40 cm. ,zostaje od góry 9 cm na lampę.

3 minuty temu, Nemo_99 napisał:

Wysunąć 10cm w sensie że część akwarium byłaby w powietrzu bez podparcia? Ciężko to sobie wyobrazić.

Dlaczego? Niby,ze nie uwiśi,czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaplecze techniczne pod schodami będzie ok ( o ile zrobisz wentylacje, bo zniszczysz ładne schody drewniane) . Ale ten otwór musisz powiększyć, aby mieć minimum 40 cm nad krawędzią, inaczej będzie słabo z serwisem :/ Wysuw na 10 cm może słabo wyglądać jak ładnie nie obudujesz.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz rade powiększyć otwór to daj w góre przynajmniej te 20cm, wtedy akwarium wysokie na 45cm, szerokość- wystaw 25-30cm, zrób sobie barek jako szafke pod akwarium :)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslałem tą wystającą częśc obudowac coś jak na tych zdięciach;

 

akwarium-scienne-wiszace-195-40-zestaw-w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miejsce fajne efektowne. ale te wymiary faktycznie liche... ja mam 40cm. i powiem ze jest wąsko. ale mysle ze do przezycia tylko pytanie czy uda sie fajnie zaaranzowac aby z dwoch stron bylo ladnie? zrób50cm albo 60cm i ladna szafkę od przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, olo. napisał:

Toś mnie pocieszył:(, myślałem wysunąc z jednej strony 10 cm ,coś bym przez tą szpare mógł zrobic .

może weź kilka ... pudeł kartonowych ? i zrób makietę zbiornika .. sam ocenisz czy dasz radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówcy, jeśli chcesz tam cokolwiek robić to minimum drugie tyle wysokości akwarium ponad zbiornik czyli jak akwarium 40 cm to kolejne 40cm nad krawędzią akwarium inaczej każdy manewr w akwarium będzie cię denerwować i szybko zamiast akwarium zostanie pusta dziura. Albo inaczej sklej sobie model z kartonu akwarium wstaw w otwór i zobacz co możesz zrobić z 9cm luką a weź pod uwagę że dojdzie skała i trzeba będzie manewrować pomiędzy.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Widzę że kolega silvia mnie uprzedził z modelem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po sklejeniu makiety stwierdzam,ze rzeczywiście jest ciasno,musiał bym mieć macki na 8 przegubach.

Do góry nie mogę więcej podnieśc,jedyna obcja to jak sugerujecie,wypust do przodu i szafka.

Jak wypuszczam 25 cm poza krawędz,to wydaje mi sie że jest wystarczająco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, olo. napisał:

Po sklejeniu makiety stwierdzam,ze rzeczywiście jest ciasno,musiał bym mieć macki na 8 przegubach.

Do góry nie mogę więcej podnieśc,jedyna obcja to jak sugerujecie,wypust do przodu i szafka.

Jak wypuszczam 25 cm poza krawędz,to wydaje mi sie że jest wystarczająco.

hej miałem akwarium w ścianie to powiem Ci od razu, ja nad akwarium miałem z 50cm miejsca i tak było w miarę ok, późniejsza obsługa to będzie męka, akwarium poza otworem czyli obrysem ściany to wygląda tragicznie, chyba że zabudujesz to dodakowo scianą np z GK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co z lampą, będzie 5 cm od tafli wody? Będziesz ją za każdym razem demontował żeby cokolwiek zrobić w akwarium?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie wiem;Myslałem dac ja tylko nad wystającą częscią,ale nie wiem czy to wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Tylko co z lampą, będzie 5 cm od tafli wody? Będziesz ją za każdym razem demontował żeby cokolwiek zrobić w akwarium?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

o tym mówie, akwarium w ścianie musi być zaplanowane wcześniej, otwór musi być odpowiednio wysoki, to nie pudełko które da sie wsunąc i wysunąć na styk, dochodzi osprzęt obsługa itd., moim zdaniem jest to nieprzemyślane i nie nadaje się na umieszczenie tam akwarium, nawet jak wysuniesz akwarium te 20-30cm to obsługa będzie nadal tragiczna, gdzie wstawiśz lampę, jak dasz ją nad tą wysuniętą częścią to niedoświetlisz tego co jest we wnęce, efekt wizualny będzie słaby, można obniżyć akwarium do 30-35cm ale jak to będzie wyglądało przy 127cm długości

Ogólnie wizja bardzo fajna ale nieprzemyślana, ja bym wybijał większy otwór w górę minimum 30-40cm

2 minuty temu, olo. napisał:

Własnie nie wiem;Myslałem dac ja tylko nad wystającą częscią,ale nie wiem czy to wystarczy.

a planujesz sumpa czy nie, jak tak to trzeba rury od hydrauliki przeciągnąć w dół , a nie widzę abyś zostawił we wnęce otwór na to?

przy takim przelotowym akwarium na dwa pomieszczenia, dobrze jest mieć komin zewnętrzny na krótszym boku wtedy go nie widać nie szpeci całości

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na sumpa jest pod schodami,otwory są zostawione (teraz są zaslepione)  jest 3 otwory o średnicy 32mm;

Co do lamp,może można by w wnece dac na stałe,a tu w wystającej częsci drugą? Co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, olo. napisał:

Miejsce na sumpa jest pod schodami,otwory są zostawione (teraz są zaslepione)  jest 3 otwory o średnicy 32mm;

Co do lamp,może można by w wnece dac na stałe,a tu w wystającej częsci drugą? Co Wy na to?

a to jednak zwracam honory z sumpem :) , miejsca we wnęce potrzebujesz na lampę około minimum 10-15cm tyle zabierzesz z otworu napisałeś że masz tam 49cm czyli zostanie Ci około 35-39cm na akwarium, a jak chcesz wymieniać świetlówki, jak dasz ledową to będzie sie grzała nie będzie jak odprowadzać ciepła wilgoć będzie spora długo nie pożyje

będę obserwował bo ciekawi mnie projekt, ale według mnie jak nie powiększysz otworu w górę efekt będzie słaby i wizualny i od strony technicznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dużo miejsca w pokoju to moze pomyśl nad baniakiem nie we wnece ale dolegajacym do wnęki. Zyskujesz dowolność w wielkosci baniaka, dostep itp. 

Wtedy w pokoju masz 3 sciany zbiornika a przez wnęke   ogladasz 4...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, smoczek napisał:

Jeśli masz dużo miejsca w pokoju to moze pomyśl nad baniakiem nie we wnece ale dolegajacym do wnęki. Zyskujesz dowolność w wielkosci baniaka, dostep itp. 

Wtedy w pokoju masz 3 sciany zbiornika a przez wnęke   ogladasz 4...

pierwszy sensowny pomysł :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, smoczek napisał:

Jeśli masz dużo miejsca w pokoju to moze pomyśl nad baniakiem nie we wnece ale dolegajacym do wnęki. Zyskujesz dowolność w wielkosci baniaka, dostep itp. 

Wtedy w pokoju masz 3 sciany zbiornika a przez wnęke   ogladasz 4...

Własnie,że nie mam za wiele miejsca (wg. mnie jest,ale moja Pani twierdzi,ze nie)

15 minut temu, Paragon napisał:

a to jednak zwracam honory z sumpem :) , miejsca we wnęce potrzebujesz na lampę około minimum 10-15cm tyle zabierzesz z otworu napisałeś że masz tam 49cm czyli zostanie Ci około 35-39cm na akwarium, a jak chcesz wymieniać świetlówki, jak dasz ledową to będzie sie grzała nie będzie jak odprowadzać ciepła wilgoć będzie spora długo nie pożyje

będę obserwował bo ciekawi mnie projekt, ale według mnie jak nie powiększysz otworu w górę efekt będzie słaby i wizualny i od strony technicznej

Do wnęki jest doprowadzona rura 50 mm w myslą o wentylacji ,chłodzenia lampy;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, olo. napisał:

Do wnęki jest doprowadzona rura 50 mm w myslą o wentylacji ,chłodzenia lampy;

ale nadal potrzebujesz 10-15 cm na samą lampę która będzie z 5 cm od tafli wody :) , lampa led to jest szansa że jak raz włożysz nie będziesz musiał przy niej grzebać , przy lampie T5 co jakiś czas średnio od 3-6 miesiecy wymieniane są świetlówki, zrób sobie karton na 35cm wysokości i zobaczysz o czym mówię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm,to teraz zgupiałem całkiem, widzę że chyba muszę odpuścić :(,  moze ktos coś jeszcze wymysli sensownego,nie mam innego miejsca na akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić tzw lagunę, to prawdziwe wyzwanie żeby dobrze to wyglądało.
np taka jak na tym filmie:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, rmatysiak napisał:

możesz zrobić tzw lagunę, to prawdziwe wyzwanie żeby dobrze to wyglądało.
np taka jak na tym filmie:

tak ale widzisz gdzie jest źródło światła jak wysoko, laguna w ścianie będzie wyglądała średnio ale to tylko moje zdanie, a jak nad tak płytką wodą dasz oświetlenie? ledy raczej odpadają, świetlowki nie wiem nie mam doświadczenia ze świetlówkami tuż przy tafli wody 

10 minut temu, olo. napisał:

Hmm,to teraz zgupiałem całkiem, widzę że chyba muszę odpuścić :(,  moze ktos coś jeszcze wymysli sensownego,nie mam innego miejsca na akwa

Nie rezygnuj nie odpieraj tego jako zniechęcenie ale zmobilizuj się coś wymyślisz :P , a czemu nie możesz powiększyć otworu w górę co stoi na przeszkodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Moja Pani:cursin:

2..Jest tam nadproża betonowe,więc demolka na całego 

Czemu akw musi byc takie wysokie? Nie moze byc np.35 cm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.