Skocz do zawartości
Saiti

Plan na kostkę 64L wraz z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Już drugi raz się zabieram do akwarium (na początek plan był na 300 litrów, ale z racji dość nieregularnego czasu wolnego i sporej ilości kilkutygodniowych wyjazdów musiałem podejść do sprawy racjonalnie i odpuścić temat).

Teraz chciałbym wrócić do tematu, jednak celuję w kostkę o wymiarach 40x40x40. Cała wiedza mi chyba wyparowała, a teraz już nie będzie miejsca na błąd.

Zamysł:
Żywa skała, piasek, trochę życia. Niczym konkretnym się nie wyróżnię względem innych projektów w tym wymiarze. No może poza właśnie sprawą z tytułu wątku.

Problem:
Chciałbym zbudować panel, który kompletnie obsłuży mi ten zbiorniczek. Chciałbym, żeby ten panel był możliwie najcieńszy (aby oczywiście nie tracić tego czegoś, co optymiści nazywają miejscem w takiej małej kostce ;) ).

Celuję w postawienie w nim odpieniacza i pompy obiegowej. Chciałbym również, aby ta pompa służyła mi również za obiegową (chyba nie powinno być z tym problemu?). Natomiast pozostaje aranżacja reszty - zapewne wyjdzie to wynikowo.

Cele:
Chciałbym zbudować panel o możliwie najmniejszej grubości. Objętość pomniejszona o grubość szkła to 51 litrów i wysokość tafli to około 51 litrów. Celuję w panel o grubości wewnętrznej około 5 cm (jeżeli będzie to oczywiście możliwe, grubość dostosuję, ale jakiś punkt wyjścia mam). Nie wiem czy znajdę odpowiedni skimmer i odpowiednią pompę obiegową. W środku miałaby się znaleźć również grzałka. Zbiornik na dolewki będzie obok akwarium, z osobną pompką, sterowaną pływakiem z czujnikiem

Pytania:
Czy jesteście w stanie zasugerować komponenty do takiego panelu? Chciałbym, żeby jego budowa nie przekroczyła 600-800 zł, myślę więc, że coś już tutaj można ugrać. Celowałbym raczej w odpieniacze z pompką zamiast kostki. Ew. czy widzieliście rozwiązania panelu w takich zbiornikach? Przegrzebując tematy niestety na nic takiego nie trafiam.

Jak najbardziej celuję w rozwiązania DIY.

Odnośnie planowanego życia - mega ciężko mi teraz ocenić.

Z góry dziękuję za wskazówki. Z początkiem marca chciałbym ruszyć z tematem.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę wąski ten panel. Odpieniacz tunze 9001 ma 6,5 cm, nie wejdzie. Może jednak zwiększysz ten panel? W takim wąskim będzie ciężko nawet ręke włożyć. Pompke i grzałkę to bez problemu znajdziesz takie małe, odpieniacz jest najgorszy.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, mogę zwiększyć bez problemu. Ot po prostu dałem sobie te 5 cm, żeby mieć do czego dążyć :) 

Wnioskuję, że Tunze 9001 będzie tutaj właściwym i rozsądnym wyborem? 

A pytając o pompkę do obiegu: https://jadwigamorska.pl/pompa-obiegowa-hsbao-hsb-650-600-l-h.html

Strasznie tania, przez co się obawiam. Wydajnościowo powinno być spoko, natomiast zastanawiam się nad jakością i ew walorami akustycznymi. Sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jak masz miejsce za baniakiem , to zrób sobie osobny panel na jego plecach ( ja tak miałem w pierwszym akwarium). 10 cm szerokości. z głównym zbiornikiem połączysz U-rurką.

Z takiego rozwiązania byłem bardzo zadowolony - raz ze nie zmniejszył mi akwarium, a dwa, ze można było bez problemu go czyścić.


-----------------

Przeszłość: 30 litrów, 54 litry

-----------------

AKTUALNIE: 160 litrów w obiegu (128l + 32l w sumpie),LED DIY, 4 blazny,1 pustelnik,4slimole, 15kg LR, różne miękasy, trochę twardych i niefoto ----------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Dziękuję za odpowiedzi ;) Już się obawiałem, że wyślecie mnie do innych tematów ;) I poskładałbym wszystko "na pałę", a w efekcie miałbym nic ;)
Ogólnie akwarium będzie stało na indywidualnej szafce, chcę to grzebać powoli, ale ma być ładnie. Raczej nie znajdę więcej miejsca za szafką, tzn za zbiornikiem, więc będę musiał cieszyć się zintegrowanym sumpem. 

Czyli na ten moment:
- jako odpieniacz mam sugerowany Tunze 9001
- jako pompkę obiegową ATman 304 

Jakieś sugestie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem panel 8cm. Nie sposób tego porządnie obsłużyć, a ty chcesz jeszcze mniejszy. Optimum to 10cm.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Dla mnie robienie panela ma sens tylko wtedy, kiedy jest on odpowiednio duzy (kolo 1/3 zbiornika) a zbiornik jest niski...

Zrob sobie makiete panela z kartonu, postaw na wysokosci na ktorej bedzie akwarium i sprawdz czy wszedzie bez problemu i klniecia siegasz...Jesli nie to ja bym robil sumpa...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.