Skocz do zawartości
Iceberg

Specjalisci od zywicy i farb...

Rekomendowane odpowiedzi

Hej...

Jestem w trakcie budowania nowego zbiornika i chcialbym jedna szybe pokryc farba i zalac zywica epoxy (certyfikat do uzywania przy zywnosci)...

W samej zywicy juz robilem skaly, mieszajac ja z gruzem i piaskiem, ktore bez problemu sluzyly mi w poprzednim akwarium...

Tym razem musze zalac wypoziomowana szybe zywica i o ile byloby to latwe w przypadku samej przezroczystej zywicy o tyle tu juz musze polozyc farbe i zastanawiam sie, ktora opcje wybrac...

1-Najbardziej by mi pasowalo pomalowac odtluszczona szybe farba w sprayu i po nalozeniu paru warstw i lekkim zmatowieniu zalac to zywica epoxy (zrobilem probe i farba trzyma mocno a zywica na niej nie peka i nic zlego sie nie dzieje, jednak trudno powiedziec jak to sie zachowa po dluzszym czasie

2-Fachowiec mi polecil specjalna farbe podkladowa do szkla, ktora jest w kolorze bialym i dopiero na nia po wyschnieciu naklada sie farbe akrylowa docelowego koloru a kiedy i ta wyschnie, jedziemy epoxy...

3-cia opcja to zmieszanie zywicy z barwnikiem nieprzezroczystym do zywic (tutaj maly problem z samym kolorem i ewentualnym powtorzeniu dokladnie tego samego koloru, jezeli bedzie taka potrzeba a kolor, ktory chce, sklada sie z dwoch barwnikow zmieszanych ze soba co bardzo to wszystko komplikuje)...

Jezeli jest ktos, kto sie bawil w takie rzeczy, milo by bylo zasiegnac porady i spac spokojnie...

Pozdrawiam...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Iceberg napisał:

...chcialbym jedna szybe pokryc farba i zalac zywica epoxy ...

Naprawdę masz tyle czasu i Ci się chce ? 

Nie prościej byłoby zamówić płytę ABS, PMMA w odpowiednim kolorze o grubości 3-5mm i przykleić od środka ? 
Mam komin zewnętrzny i dokładnie tak zrobię jak opisałem wyżej. Identyczna płytę dam na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, patersan napisał:

 

Nie prościej byłoby zamówić płytę ABS, PMMA 

Hej, czy chodzi Ci o takie cos ?...

https://www.plastiquesurmesure.com/materiaux-plastiques/plaques-en-matieres-plastique/plaque-plexi-pmma-coule-bleu-diffusant-brillant-03-mm.html

Najpierw chcialem by mi wycieli mi plyte z miejscem na grzebien i otworem na powrot z lacobelu, jednak kiedy z nimi gadalem to powiedzieli mi ze lacobelu nie mozna moczyc po stronie malowanej , choc wiem ze sa ludzie, ktorzy uzywaja tego w zbiornikach i nic sie nie dzieje...

Z tego co wiem, ze plexi ze szklem nie da sie polaczyc, czego bylem swiadkiem dawno temu, niby trzyma mocno i w pewnym momencie, byc moze pod wplywem wody odpada...

Szybe na wymiar z wycieciami juz zamowilem i jezeli jest mozliwosc slejenia jej z PMMA to poszedlbym na taki uklad...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zrobienie tła na jednej szybie? Nie lepiej to malować od zewnątrz? Ja u siebie na tylnej szybie mam wklejony lacobel kolorem do szyby. Tafla jest dzielona na dwie na wysokości komina w narożniku. Bardzo dobrze to wygląda a łączenie z czasem zarośnie. 

Można spróbować zabawić żywice barwnikiwlem spożywczym. Pytanie tylko czy jak zalejesz zbiornik i szyba się ugnie pod naporem wody to czy żywica wtedy nie popękają albo nie odskoczy od tafli. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie o taką.

U mnie widać spoiny komina i  aby tło było jednolite muszę dać coś od środka...

Zdaje sobie sprawę ze łączenie może być trochę kłopotliwe ale trzymać się powinno...pewnie i tak z tyłu będzie jakaś cyrkulacja. 
 

Cytat

 

2 lata wytrzyma na pewno ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie dobrze wklejone i woda nie podcieknie to samo ciśnienie będzie dopychac plexe do szkła. Gorzej jak pomiędzy dostanie się woda i ciśnienia się wyrównają. 

  

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Iceberg napisał:

Hej, czy chodzi Ci o takie cos ?...

https://www.plastiquesurmesure.com/materiaux-plastiques/plaques-en-matieres-plastique/plaque-plexi-pmma-coule-bleu-diffusant-brillant-03-mm.html

Najpierw chcialem by mi wycieli mi plyte z miejscem na grzebien i otworem na powrot z lacobelu, jednak kiedy z nimi gadalem to powiedzieli mi ze lacobelu nie mozna moczyc po stronie malowanej , choc wiem ze sa ludzie, ktorzy uzywaja tego w zbiornikach i nic sie nie dzieje...

Z tego co wiem, ze plexi ze szklem nie da sie polaczyc, czego bylem swiadkiem dawno temu, niby trzyma mocno i w pewnym momencie, byc moze pod wplywem wody odpada...

Szybe na wymiar z wycieciami juz zamowilem i jezeli jest mozliwosc slejenia jej z PMMA to poszedlbym na taki uklad...

 

ale jak plexe z szyba połączysz silikonem czemu ma nie trzymać? obie tafle beda odzielone silikonem moze klejem tak jest ale silikonem to dziwne by było  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Darek85 napisał:

Jeżeli będzie dobrze wklejone i woda nie podcieknie to samo ciśnienie będzie dopychac plexe do szkła. Gorzej jak pomiędzy dostanie się woda i ciśnienia się wyrównają. 

  

Darek, ja robie panel, wiec ta szyba bedzie opierac sie tylko na trzech szklach, ktore tworza komory...

Zywica to naprawde fajna rzecz i wiaze niesamowicie mocno, jednak nie ma zdolnosci plastycznych i napor wody moze spowodowac jej popekanie, przynajmniej teoretycznie tak mi sie wydaje...

 

21 minut temu, azgar napisał:

ale jak plexe z szyba połączysz silikonem czemu ma nie trzymać? obie tafle beda odzielone silikonem moze klejem tak jest ale silikonem to dziwne by było  

Wlasnie o ten silikon do wiazania szkla z plexi sie obawiam, gdyz duzo ludzi o tym pisalo a takze ja w moim pierwszym akwarium zastosowalem silikon z plexi i dopuki nie ruszalem to bylo dobrze a kiedy ruszylem to sie odkleilo...

Jezeli nie dam sylikonu pomiedzy plexe a szklo to bedzie sie trzymala tylko na rurze powrotu wody i tylko tam bedzie dobrze docisnieta...

Jeszcze mysle ze moglbym wyciac idealnie, taki sam kawalek plexi, przykleic go do szkla po wewnetrznej stronie akwarium przy pomocy silikonu , dobrze scisnac i zostawic na jakis czas...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie lacobel może być zwilżony tylko 1 strony to może prościej będzie z drugiej go pokryć tą żywicą? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

Jeżeli faktycznie lacobel może być zwilżony tylko 1 strony to może prościej będzie z drugiej go pokryć tą żywicą? 

Tez przeszla mi przez glowe taka mysl, jednak dowiedzialem sie ze ta strona malowana powleczona jest jakas folia ochronna i nie wiedzialem czy nie zajdzie jakas reakcja...

Musze cos sklecic z tego co mam a wlasciwie z tego co ma przyjsc...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Iceberg napisał:

Darek, ja robie panel, wiec ta szyba bedzie opierac sie tylko na trzech szklach, ktore tworza komory..

Rozumiem że chodzi o tą ścianę między zbiornikiem i panelem. Czemu ciągle chcesz to smarować żywicą. Daj zwykle szkło podklejone lacobelem


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Darek85 napisał:

Rozumiem że chodzi o tą ścianę między zbiornikiem i panelem. Czemu ciągle chcesz to smarować żywicą. Daj zwykle szkło podklejone lacobelem

No i takie bylo zalozenie do czasu az zadzwonilem do producenta, ktory mi powiedzial ze ta strona malowana nie moze miec stycznosci z woda nie mowiac juz o morskiej...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Iceberg napisał:

No i takie bylo zalozenie do czasu az zadzwonilem do producenta, ktory mi powiedzial ze ta strona malowana nie moze miec stycznosci z woda nie mowiac juz o morskiej...

gdzieś mi umknął fakt, ze to ma być ściana tylnego panelu ;) 

daj podwójny lacobel - folia po środku lub poszukaj szkła barwionego (antisol).  Moja Percula 90 ma tak - główna ścina panelu jest ze szkła barwionego , mniejsze boczne z płyty PVC lub czegoś podobnego.

@Iceberg możesz spróbować, jak proponujesz z farbą i żywica, ale obawiam się, że efekt końcowy nie będzie zadowalający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, patersan napisał:

 

@Iceberg możesz spróbować, jak proponujesz z farbą i żywica, ale obawiam się, że efekt końcowy nie będzie zadowalający.

Nigdy nie robilem w szkle oprocz wysmarowania silikonem po wewnetrznej stronie co dalo piekna czern, oraz wklejania przegrod w sumpie...

Zastanowie sie jeszcze z kolorowa i nie przezroczysta plexi...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Iceberg napisał:

Nigdy nie robilem w szkle oprocz wysmarowania silikonem po wewnetrznej stronie co dalo piekna czern, oraz wklejania przegrod w sumpie...

z tym smarowaniem silikonem , przypomina mi się Grzesiek Dyzma, jak robił czarne tło. To też była wewnętrzna strona, ale akwarium ;)

na koniec chyba się poddał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lacobel wklejony na tylna ścianę głównego zbiornika. Również użyłem takiej "kanapki szkła float sklejona go z lacobelem w przegrodach w sumpie i nic się nie dzieje. Farba nie ma kontaktu z wodą. 

Daj normalną ścianę ze szkła a na nią silikonem przyklejasz tafle lacobel farbą do środka. Czyli szkło/farba/szkło. 

Sylikon tak nałóż żeby wyciekł z każdej strony, nadmiar zbierz i nie ma opcji żeby woda dostała się pomiędzy.  Najlepiej przygotować kanapkę oddzielnie jako jedna ścianę i potem całość wkleić w zbiornik.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Darek85 napisał:

 

Daj normalną ścianę ze szkła a na nią silikonem przyklejasz tafle lacobel farbą do środka. Czyli szkło/farba/szkło. 

 

Szyba juz zamowiona i jak dojdzie to pomysle co dalej a zazwyczaj dostaje natchnienia, kiedy moge czegos dotknac...

Jezeli zdecydowal bym sie na taka "kanapke" to cena takiej szyby przekroczyla by prawie dwukrotnie cene calego akwarium a to juz takie fajne by nie bylo...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.