Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pora na mój dzienniczek, na dobre zaraziłem się morszczyzną po wejściu na to forum pomimo że pomysł kiełkował gdzieś w głowie od dłuższego czasu. Od Stycznia tego roku zbieram sprzęt potrzebny do zalania solniczki, które planuje na najbliższy weekend tj. 2-3.03.2019. W planach z życia  parka błazenków, korale miękkie i jakieś proste lps, sps nie planuje.

Aktualny sprzęt i akcesoria:

  1. Akwarium wszystkie szyby Optiwhite 40x40x40cm na tylnej czarna folia, szafka biała robiona pod akwarium, mata pod akwa
  2. Oświetlenie DIY łącznie 40W sterowane on/off na dwóch kanałach przez sonoff
  3. Kaskada fzn3, wkład Aquaforest Life Bio Fil, wata, ovata
  4. 7kg skały marco rocks
  5. Piasek Blue Treasure Premium Coral Sand 0,5-1,00 znajdzie się go około 3,2kg tak żeby było około 2cm wysokości
  6. Tymczasowy cyrkulator Resun Aqua Syncro HWM4000
  7. Sól Aquaforest Reef Salt
  8. Bakterie Aquaforest Bio S
  9. Grzałka Aquael Fix Zone 100W zabezpieczona termoregulatorem
  10. Filtr RODI
  11. Testy Saliferta NO2, NO3, PO4, KH

Do kupienia:

  1. Dolewka Levelautomatomatic Eye
  2. Lepszy cyrkulator może Jebao Sw2

Pierwszy zakup :)

53552055_970718469804676_1519667336083144704_n.jpg.6c0ca808ac91cda376556218b94c6c31.jpg

Testy lampki:

53037989_932758000260522_4470803450371768320_n.thumb.jpg.341ac8ac0047bf94c7949c87510d59b1.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada, jaką obsadę planujesz?

Edited: Doczytałem :) Do doprecyzuję - jakie konkretnie korale chodzą Ci po głowie? Polecam testy AF na Mg, CA.

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytanie podoba mi się briareum, xenia i dlatego chyba będą dwie oddzielne skałki. A dalej to kompletnie nie wiem :D może jakieś sarco, claustrea, euphylia. Całe szczęście mam dużo czasu żeby to przemyśleć dojrzewanie "trochę" zajmie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za akwa - idzie do obserwowanych :) - Z testów też osobiście wole te z AF na KH/Mg/Ca - są wygodne i dokładne. A z korali rozważ może jakąś fajną różnokolorową skałkę z podstawowymi zoa - u mnie okazały się bardzo wybaczające i przyrastają w widocznym tempie, za to briareum foch za fochem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa tez mi się podobają mają super barwy. Ale tutaj dochodzi kwestia toksyczności i malego dziecka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fannadil napisał:

Zoa tez mi się podobają mają super barwy. Ale tutaj dochodzi kwestia toksyczności i malego dziecka 

Mojemu 2,5 letniemu ciekawskiemu bablowi to nie przeszkadza ..... ale tez nie dostaje zoasa na śniadanie - nie będziesz ciąć nie będzie toksyn. Wielu ma je i nikomu nie szkodzą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zoasek na śniadanie może to by przynajmniej chciał jeść :D dobra żarty na bok sprawa jest otwarta nie zamykam się :) teraz głowę zajmuje mi ułożenie skały i zalanie baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190301_195627-562x999.thumb.jpg.03eabf959a3a3cca93b7ef047b998764.jpg

Wstępne przymiarki, tło(folia) z małymi bąbelkami chyba to na razie zostawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mam zamiar, mam nadzieję ze łuna światła się trochę zmniejszy po zalaniu akwarium bo dużo tego światła jest po bokach poza akwarium, w planach jest korona więc to też powinno pomóc.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190303_105050-562x999.thumb.jpg.4f64b2c824ece07cef5d115555509c9d.jpgIMG_20190303_105134-562x999.thumb.jpg.5b478dfd2a0735171fc86661875a91df.jpgIMG_20190303_105208-562x999.thumb.jpg.dd37705e00345891495dd5a9ac01cad0.jpg

Dojrzewanie czas start, niestety komórka zupełnie nie radzi sobie z niebieskim. Dużo zeszło mi z napełnieniem zbiornika tylko 1l rodi na 12 min... 

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pośledzę temat. Ciekawe jak to ruszy na suchej skale, ile będzie dojrzewać.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek tygodnia praca więc można coś w spokoju napisać, powiem Wam, że to szkło 6mm jest cholernie wytrzymałe dwa razy przez nieuwagę spadła mi do pustego lampa i jedyne co się stało to pogięte alu na lampie a swoje kg ona waży. Raz tez nawet pływała.... Koniecznie muszę zrobić koronę i to będzie projekt na ten tydzień  raz żeby zabezpieczyć lampę a dwa trochę ograniczyć ilość światła które ucieka bo trochę niestety oślepia. Kaskada jest super cicha w pracy delikatne buczenie, cyrkulacja od resuna niestety już jest głośniejsza ale tak musi póki co być. Zasolenie na spławiku szklanym w granicach normy tyle mogę powiedzieć bo skala %!#!$ jest do d*py na czystej RO pokazuje 1,00 na wodzie w akwarium w "zielonej skali" (górna granica) i tyle musi mi wystarczyć refraktometr jedzie z chin i będę najwyżej korygował.

Sama lampka daje fajne refleksy więc jestem zadowolony chyba fachowo nazywa się to blik. Na przyszłość włożyłbym chyba mniej jasnych diod a jeszcze dodałbym niebieskich na ten moment niebieskie są w stosunku 3:1. Sonooff nie sprawia żadnych trudności spełnia swoje zadanie jako programator.

Zaskoczył mnie AF Life Bio Fil bardzo fajnie zapakowane w woreczku na wilgotno więc można zgadywać że te bakterie istotnie tam są, 1200ml akurat starcza na dwa koszyki fzn3.

Piasek (Blue Treasure Premium Coral Sand 0,5-1,00) wzruszony bardzo szybko opada, przy płukaniu robił mleko z wody więc warto go wypłukać dobrze. Dzisiaj ogólnie woda jest bardzo czysta pewnie to zasługa waty w kaskadzie.

Zastawiam się czy do tego sterylnego systemu nie dołożyć jakiegoś żarcia z "saszetki" lub krewety koktajlowej jak czasem tu czytam żeby bakterie miały co żreć...

Dzisiaj odbieram czyścik od Aquael Magnet Cleaner 2w1 podzielę się jak to wygląda. :) Może przy okazji kupie coś innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiornik się zapowiada. Ja tak jak Ty startowałem na suchej skale i świeżej wodzie i jakiekolwiek glony pojawiły się po ok. 3 tygodniach i to chyba dlatego że dałem makroglony. Także wrzuć coś żeby bakterie miały pożywkę to szybciej zacznie się dojrzewanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy nabytek rozmiar około dwie monety 5zl, pływa dwie końcówki jak będzie w praktyce zobaczymy. ;-)

IMG_20190304_184640-800x450.jpg.0eac192e82398181db08841b461513a0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda.

Ja zamówiłem obudowę stelaża z Lacobel i od razu koronę z tego samego materiału.

Fajnie wygląda piasek, taki biały.

Trzymam kciuki, tez początkowo zdecydowany bylem na kostkę ale w finalnie wziąłem nieco większe.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :) wczoraj trochę "pomieściłem" w akwarium pokarmem dla ryb zobaczmy czy coś to zmieni :D na powierzchni wody zbiera się syf więc będę się musiał zastanowić nad skimmerem do kaskady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślałem nad kostką to bliżej mi było do panela, nie myślałeś nad panelem ? Ładniej wygląda, chyba bardziej funkcjonalne.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 10cm zapasu z tyłu akwarium bo szafka ma 50cm głębokości więc pewnie zawsze coś można wykombinować jakby kaskada nie starczała. Na pewno mógłbym trochę rzeczy schować. Zobaczymy pewnie jak będą jakieś większe zmiany to i nowe akwarium większe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego chciałem uniknąć, czyli zmiany za chwilę na większe, bo do kostki nie da się zbyt wiele życia - ryb wpuścić ale i cenowo wygląda to inaczej, bo pod kostkę odpada stelaż, sump i inne graty, które muszą być wydajniejsze.

Jak układałeś skałę ? Bezpośrednio na szkło ? takie bryły czy szlifowałeś od dołu ?

Jak startowałeś , skała i piach suchy, więc potrwa to dłużej , lejesz coś aby przyspieszyć ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała leży na szkle, kawałki były na tyle płaskie że stoją stabilnie, górny też można powiedzieć że się zazębia z resztą więc nawet nie kleiłem. Wszystko na sucho AF Bio Fil jest z bakteriami tak jak pisałem bardzo fajnie to wygląda. Leje do tego bakterie AF Bio S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190307_090626-562x999.thumb.jpg.1de70a03175c60767be61bffd96a0695.jpg

Korona zmontowana ze spienionego pcv 6mm i 3mm mam jeszcze grubsze na wzmocnienia ale chyba nie będzie konieczne, jak na pierwszy raz wyszło nieźle..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło kilka dni od zalania zbiornika oprócz dolewania wody poszło jej około 5litrow nic nadzwyczajnego sie nie dzieje. Na szybach od środka zbiera się jakis bialy osad, na tafli wody raz zrobił się biały kożuszek. W środku pływa sobie martwy fragment krewety. Może w weekend zmierze parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.