Skocz do zawartości
lapsiak84

650 litrów słonej wody i kawałek rafy w Białymstoku u Łapy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie.

 

Po ponad pół rocznej przerwie spowodowanej zmianą mieszkania - zaczynam na nowo.

 

Można powiedzieć, że całkiem na nowo, gdyż z poprzedniego startu została tylko szafka i wymiar akwarium.

 

I tak teraz to się przedstawia:

 

• Akwarium 150x60x70h - dzięki Akwarium Szczecin - P. Przemek Wieczorek

• Sump 145x40x50h

• Lampa Maxspect Recurve R6-120

• Odpieniacz Twistman OB-200-EXT

• Filtr przepływowy Twistman FP-3 Media Reactor

• 2 x wentylator akwariowy Twistman BREEZE-3

• Reaktor Glonowy Twistman AR-4 - dzięki solniczki.com.pl

• 2 x Maxspect Gyre XF-250 ze sterownikiem - dzięki coralhouse.pl

• Pompa obiegowa Jebao DCP-10000

• Aqua Medic T-controller twin

• Aqua Medic grzałka tytanowa 300W - dzięki reefshop.pl

 

• 50kg skały Real Reef Rock

• 20kg piasku Aqua Medic Bali Sand 2-3mm

• Sól Colombo PRO REEF SALT

• 4 x Maxspect Nano-Tech Bio-Media - Bioblock

 

Dziś ułożyłem skałę i rozpoczynam zalewanie wodą RO. Ułożenie mi się podoba. Oczywiście opinie mile widziane. Zależało mi na tym aby ryby w przyszłości miały sporo kryjówek. Ja jestem zwolennikiem sporych konstrukcji.

 

W akwarium docelowo będą korale głównie LPS i miękkie. Ale przewiduję też kilka prostych SPS.

 

Fotki z dzisiaj:

 

bad268479605cded47de97d31faee1f9.jpg

 

82069e3d4e27476254db8c8399a7340e.jpg

 

f7f09aa7c032c77de30c6d321505b8eb.jpg

 

2b9587cc21f7b3d88e461bc6102112a8.jpg

 

5f229afe32fae1fa707289b8ae60234b.jpg

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie :) @lapsiak84 nie za wysoko masz lampę? Boczne skrzydełka są stosunkowo mocne jeśli chodzi o światło. Powinny one kierować strumień świetlny pod kątem aby skały zostały doświetlone od przodu i trochę z tyłu. Dasz radę ją jeszcze obniżyć? 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapowiada się ciekawie [emoji4] [mention=23929]lapsiak84[/mention] nie za wysoko masz lampę? Boczne skrzydełka są stosunkowo mocne jeśli chodzi o światło. Powinny one kierować strumień świetlny pod kątem aby skały zostały doświetlone od przodu i trochę z tyłu. Dasz radę ją jeszcze obniżyć? 

 

Dzięki bardzo default_).gif

 

Spokojnie spokojnie. Wysokość lampy to wersja robocza. To tak aby nie przeszkadzała w układaniu skały. Nie zdążyłem jej do zdjęcia jeszcze opuścić.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą TapatalkNa dzień dobry wiem że popełniłem błąd robiąc na powrocie wylot z króćca. Jest zbyt nisko i boję się, że za dużo wody będzie spływało do sumpa.

 

Czy wywiercenie otworu wyżej może pomóc? Czy kontówka i ucinać?

 

875ba5563f98c216b6c46939050088ec.jpg

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas cieliśmy otwòr i pomogło. Tez był  problem,  że za nisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U nas cieliśmy otwòr i pomogło. Tez był  problem,  że za nisko


Cieliście ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za bezproblemowy start. Będziesz startował całkowicie na suchym piasku i RRR czy coś żywego planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkowicie suchy piach i sucha skała. Planuję tylko dorzucić ze dwie garsci piasku z działającego akwarium i moze do sumpa ze dwa trzy kawałki zywej skały.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktoś podpowiedzieć czym najlepiej zebrać z powierzchni wody (trwa zalewanie) pyły i drobinki oraz syfki które unoszą się na wodzie w trakcie zalewania?

Nie chcę aby to potem trafiło do komina i do sumpa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze ktoś podpowiedzieć czym najlepiej zebrać z powierzchni wody (trwa zalewanie) pyły i drobinki oraz syfki które unoszą się na wodzie w trakcie zalewania?

Nie chcę aby to potem trafiło do komina i do sumpa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Fizelina w siatkę na ryby i do boju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, lapsiak84 napisał:

50kg skały Real Reef Rock

Piotrek a skałę gdzie zakupiłeś jeśli można wiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Część skały w corslhouse.pl część w reefpoznan.pl i gałezie w aquamedicu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak wysoką masz szafkę pod akwarium? Też planuje wysokie akwa. (65wys) i zastanawiam się nad wymiarami szafki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, jak wysoką masz szafkę pod akwarium? Też planuje wysokie akwa. (65wys) i zastanawiam się nad wymiarami szafki. 


Witaj. Szafka ma równe 100cm.
Tak chciałem i tak zrobiłem. Co prawda niektóre prace przy dnie (rękoma) muszę robić z drabinki. Ale do manipulatora wystarczy krzesło.

Natomiast w sumpie wszystko wygodnie się robi, wkłada i wyjmuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lapsiak84 napisał:

 


Witaj. Szafka ma równe 100cm.
Tak chciałem i tak zrobiłem. Co prawda niektóre prace przy dnie (rękoma) muszę robić z drabinki. Ale do manipulatora wystarczy krzesło.

Natomiast w sumpie wszystko wygodnie się robi, wkłada i wyjmuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

A mi mówią że 85cm będzie za wysoko.... Na czym zamierzasz "odpalić" akwarium, czyli co będzie od samego początku w sumpie? Jakie media w redaktorze? Planuję odpalić swój zbiornik dopiero za parę miesięcy ale już zbieram informację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja szafka ma prawie 110cm od podłogi i wcale nie wydaje mi sie za wysoko. Za to o wiele wygodniej grzebać w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mi mówią że 85cm będzie za wysoko.... Na czym zamierzasz "odpalić" akwarium, czyli co będzie od samego początku w sumpie? Jakie media w redaktorze? Planuję odpalić swój zbiornik dopiero za parę miesięcy ale już zbieram informację.


Na początek w zasadzie tylko 4 bioblocki od maxspecta. A w przepływowym hmmm... sam nie wiem jeszcze. Mysle na pewno węgiel i zastanawiam sie co jeszcze. Moze ktos podpowie co warto dac.

Glony bedą w reaktorze dopiero jak będą miały co jeść.

No i oczywiscie jakas wata w przegrodzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czad ziomek [emoji4] Na piwko wpadam któregoś dnia zobaczyć [emoji4] 


Zapraszam :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, lapsiak84 napisał:

 


Na początek w zasadzie tylko 4 bioblocki od maxspecta. A w przepływowym hmmm... sam nie wiem jeszcze. Mysle na pewno węgiel i zastanawiam sie co jeszcze. Moze ktos podpowie co warto dac.

Glony bedą w reaktorze dopiero jak będą miały co jeść.

No i oczywiscie jakas wata w przegrodzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Ja puki co to chyba zdecyduje się odpalić zbiornik na produktach aquaforest... Planuję łac bakterie bio s..... w sumpie - life bio fill do tego phosphate minus, po dwóch tygodniach dodać carbon, filtr taśmowy clarisea. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Mam pytanie odnośnie płukania piasku.

Chciałbym wypłukać go przed wsypaniem do akwarium ale... akwarium zalewa sie caly czas z wezyka czysta RO. A ja mam mozliwosc plukania piasku z drugiego przylacza. Ale tam jest podlaczony mineralizator (woda do picia) czy moge plukac piach woda po takim mineralizatorze?

Wiem ze mozecie powiedziec „to odlacz moneralizator” ale to dosc utrudnione zadanie wiec nie chcę tego robic. Dla tego pytam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, lapsiak84 napisał:

Czesc. Mam pytanie odnośnie płukania piasku.

Odnośnie piasku hmm nie wiem jak inni sądzą ale mało z niego pożytku i zbiera syf. Wiadomo że jak nie masz piasku to nie możesz mieć wszystkich rybek jak babki czy chrysusy. Ale tak patrząc w dłuższej perspektywie czasu tak jak np u mnie to brakuje już dna żeby upchać szczepki no i pod nimi piasek się "kisi". Pomyśl czy jest Ci on do szczęścia potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie piasku hmm nie wiem jak inni sądzą ale mało z niego pożytku i zbiera syf. Wiadomo że jak nie masz piasku to nie możesz mieć wszystkich rybek jak babki czy chrysusy. Ale tak patrząc w dłuższej perspektywie czasu tak jak np u mnie to brakuje już dna żeby upchać szczepki no i pod nimi piasek się "kisi". Pomyśl czy jest Ci on do szczęścia potrzebny.


Dzięki fresz33 :) pytanie było inne heheh :) ale fakt. Myślałem nad tym. Jednak jak dla mnie akwarium bez piasku nie ma uroku. Oczywiscie to subiektywne odczucia i nie neguje upodobań innych.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, lapsiak84 napisał:

Dzięki fresz33 :) pytanie było inne heheh :) ale fakt. Myślałem nad tym. Jednak jak dla mnie akwarium bez piasku nie ma uroku. Oczywiscie to subiektywne odczucia i nie neguje upodobań innych.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Dotyczyło piasku :P na początku wygląda sztucznie ale później jak przyjdą koralowce i zarosną dno wygląda jedno że bajecznie, a dwa że bezproblemowo.

Jeden lubi córkę, a drugi teściową :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.