Skocz do zawartości
jacgues

Ramka / obwódka wokół akwarium przeciw wyskakiwaniu ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kupiłem w weekend babkę piaskową - wyskoczyła w nocy.
Dziś kupiłem kolejną, obniżyłem poziom wody i zakryłem plexą dużą część zbiornika, zostawiając otwory przy ścianach na sprzęt itp - wyskoczyła otworem w ciągu kilku godzin.

Udało mi się ją odratować, zobaczymy czy przeżyje.

Pragnę się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami w przyszłości, ponieważ pragnę mieć w moim zbiorniku 80x40x40 doktorka i babkę piaskową, które mają takie skłonności.
Korony i siatki nie podobają mi się estetycznie

Zasadnicze pytanie: Czy ramka wokół zbiornika będzie wystarczającym zabezpieczeniem? Chciałbym, aby wykonana była z przezroczystego materiału jak plexy i nie psuła wrażeń estetycznych, a jednocześnie by nie była za duża i nie utrudniała prac w akwarium oraz wymiany gazowej.

Mój projekt: Ramka spoczywająca na zbiorniku z dwoma otworami po bokach na węże i kable od cyrkulatorów / grzałki oraz otwór na odpieniacz.
Wykonanie z plexi o grubości 5-10mm, ramka z każdej strony zakrywa 6cm zbiornika.

Co o tym sądzicie?

korona.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, jacgues napisał:


Mój projekt: Ramka spoczywająca na zbiorniku z dwoma otworami po bokach na węże i kable od cyrkulatorów / grzałki oraz otwór na odpieniacz.
Wykonanie z plexi o grubości 5-10mm, ramka z każdej strony zakrywa 6cm zbiornika.

Co o tym sądzicie?

 

zrób koronę

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

zrób koronę

 

 

 

Jak wysoka powinna być? Chciałbym zastosować możliwie najniższą, przezroczystą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, jacgues napisał:

 

Jak wysoka powinna być? Chciałbym zastosować możliwie najniższą, przezroczystą.

z 10 cm a skoro to psuje Ci estetykę

to zobacz np.

https://kecja.pl/Moskitiera_Na_Drzwi_Biała_1%2C1_X_2%2C15m_Moskitiery.html

to samo co  kolega wyżej - tylko cena "normalna

albo sama siatka

https://www.obi.pl/siatki-chroniace-przed-owadami/obi-moskitiera-do-drzwi-dwuczesciowa-biala-130-cm-x-220-cm/p/5003991

i kombinować ramkę samemu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moskitiera na allegro na okno ok 50pln na wymiar jakieś 100x70, ja kupiłem profile pcv, siatkę na krety i przy pomocy kleju na gorąco wszystko skleiłem. Gdyby nie kable, rury, i wklejony panel brał bym moskitierę a tak za dużo kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Moskitiera na allegro na okno ok 50pln na wymiar jakieś 100x70, ja kupiłem profile pcv, siatkę na krety

no to mocno przepłaciłeś :D bo są po kilka zł (a siatka na krety mocno ogranicza światło)

https://allegro.pl/oferta/bm-moskitiera-okienna-na-okno-150x130cm-na-komary-7325230491

a do tego profile uszczelki i złączki / narożniki po kilka zł 

https://allegro.pl/oferta/profil-0-5mb-szt-moskitiera-siatka-ramka-producent-6815001635

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu kiedy zrobiłem ramkę podobną jak proponujesz nie miałem ani jednego skoczka, od 5-6 lat. Bez ramki wyskakiwały. Korona nie jest konieczna, ramka jest bardzo skuteczna. Moja ramka nie jest "nakładana" na boczne szyby, a wklejona od "środka", tuż przy górnej krawędzi bocznych szyb zbiornika.

Edytowane przez Dr@co (wyświetl historię edycji)

~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Dr@co napisał:

Od czasu kiedy zrobiłem ramkę podobną jak proponujesz nie miałem ani jednego skoczka, od 5-6 lat. Bez ramki wyskakiwały. Korona nie jest konieczna, ramka jest bardzo skuteczna. Moja ramka nie jest "nakładana" na boczne szyby, a wklejona od "środka", tuż przy górnej krawędzi bocznych szyb zbiornika.

pokaż jakieś fotki jak masz to zrobione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ramkę ze szkła super sprawa bo odstawiam sobie na nią pipety, i inne duperele. Czy sama ramka będzie wystarczająca? Ciężko powiedzieć. Jak widziałem jak wyskakiwał mały salrias, błazny, czy chromisy to zawsze się to działo przy samej szybie, więc w tym przypadku ok. Ale babka to często skacze nawet ze środka, a potrafi się rozpędzić i w mojej ocenie przed wyskoczeniem babki nie zabezpieczy.

Co do korony - jeśli chcesz aby była zabezpieczeniem, przed babką, to zapomnij o 10 cm, przeskoczy spokojnie. 20 cm to minimum.

Zapewnij również światło w nocy, całkowity brak światła dezorientuje ryby i sprawia, że wyskakują.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no to mocno przepłaciłeś [emoji3] bo są po kilka zł (a siatka na krety mocno ogranicza światło)
https://allegro.pl/oferta/bm-moskitiera-okienna-na-okno-150x130cm-na-komary-7325230491
a do tego profile uszczelki i złączki / narożniki po kilka zł 
https://allegro.pl/oferta/profil-0-5mb-szt-moskitiera-siatka-ramka-producent-6815001635
 
 
Ja jej nie kupiłem ale jak przeliczyć dobrze to te 50pln wcale nie odbiega od tego co ty wkleiłeś:)
Czemu siatka na krety ogranicza światło bardziej niż ta siatka od moskitiery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:


Czemu siatka na krety ogranicza światło bardziej niż ta siatka od moskitiery?

nie wiem którą (a jest sporo rodzajów) kupiłeś ale większość z nich sie nie nadaje

np.

pol_pl_Gesta-zielona-siatka-przeciw-kret

(fotka z sieci)

porównując np do :

4d366ce5471faa137afba2717eed

chyba widać różnicę

na mniejsze zbiorniki dobra jest siatka żyłkowa - np. z podbieraków

https://www.google.com/search?q=siatka+żyłkowa+do+podbieraka&tbm=isch&source=hp&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwiCsrv2-N7gAhWGblAKHR9mDtkQsAR6BAgEEAE&biw=1518&bih=877#imgrc=8CKkw2P6t9WBzM:

albo ... działu sportowego :P

siatka2.thumb.JPG.97cec3c52e80cc99a11d21344594da17.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2019 o 09:57, silvia napisał:

no to mocno przepłaciłeś :D bo są po kilka zł (a siatka na krety mocno ogranicza światło)

https://allegro.pl/oferta/bm-moskitiera-okienna-na-okno-150x130cm-na-komary-7325230491

a do tego profile uszczelki i złączki / narożniki po kilka zł 

https://allegro.pl/oferta/profil-0-5mb-szt-moskitiera-siatka-ramka-producent-6815001635

 

 

Pamiętam doskonale, jak jeszcze jakiś czas  temu wszystkim polecales siatkę na krety jako idealne rozwiązanie przed wyskakiwaniem ryb. Co się zmieniło że teraz krytykujesz to rozwiązanie? Domyślam się że nie jest to opinia wzięta z doświadczenia bo na moje gdzieś przeczytałeś o tej siatce  że jest ok A potem w innym poście że jest to takie sobie rozwiązanie i koniec końców posilkujac się opiniami innych stwierdziłes że to się nie nadaje. Jednym słowem nie miałeś z tym do czynienia ale  doradzassz innym tak jak w 99% twoich postów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Rafael31 napisał:

Pamiętam doskonale, jak jeszcze jakiś czas  temu wszystkim polecales siatkę na krety jako idealne rozwiązanie przed wyskakiwaniem ryb.

przypomnij mi proszę gdzie dokładnie ? - bo ja też to pamiętam  ... tyle że ...  nie wszystkim i nie jako idealne ... i nie jako osłonkę przed wyskakiwaniem a do zrobienia koszyka siporax  ...

 

 

za to że wolę żyłkową bo plastik ogranicza światło pisałem np. tu

 

 

dziwne że tego nie zapamiętałeś bo też zabierałeś tam głos ...

9 godzin temu, Rafael31 napisał:

Domyślam się że nie jest to opinia wzięta z doświadczenia

to źle się domyślasz bo miałem siatkę na krety nad zbiornikiem i szybko z niej zrezygnowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, dziś moja siatkę pokonał chrysus, żona wrzuciła do zbiornika no ale nie wiadomo czy przetrwał, na razie nie ma po nim śladu. Pytanie czy 20cm korona lepiej zabezpieczy ryby od siatki czy i tak mogą wyskakiwać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem przekonany, że 10 centymetrowa korona zabezpieczy mojego chrysusa przed ucieczką z akwarium. Niestety się myliłem :-(  Jaką miałeś grubość oczek?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16mm pod lampą, 12cm od krawędzi każde oczko podzielone czyli 4x4mm. Musiał na środku wyskoczyć z impetem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.