Skocz do zawartości
Sebastiano

64 litry Morskiej Nysy vol.2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie w związku z kaskadą FZN3.Chcę oba kosze wypełnić,jeden-matrixem drugi zaś AF Life Bio Fil.Czy kosze te mam uzupełnić "do pełna" po samą krawędż czy mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pełna, tak aby dało się je zamknąć, inne media możesz kłaść na gore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

do pełna, tak aby dało się je zamknąć, inne media możesz kłaść na gore.

Dzięki za info.Nie miałem nigdy styczności z kaskadą...

A tak na marginesie to w środę zalewam:whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sebastiano napisał:

Czy kosze te mam uzupełnić "do pełna" po samą krawędż czy mniej?

Ja zostawiłem trochę luzu i na wierzch daję watę i według mnie jest ok. W środku mam siporax.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, goclik napisał:

Ja zostawiłem trochę luzu i na wierzch daję watę i według mnie jest ok. W środku mam siporax.

A tę watę ewentualnie wkładasz jeszcze w koszyk i całość zamykasz tą klapką z koszyka?

8 godzin temu, elespero napisał:

To gitara, to po świętach jedziemy. :D

 

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sebastiano napisał:

A tę watę ewentualnie wkładasz jeszcze w koszyk i całość zamykasz tą klapką z koszyka?

Tak. Na górę koszyka bym nie kładł żadnych mediów. Po pierwsze musiałbyś jakoś je przymocować, aby nie wypłynęły do zbiornika, po drugie mogłoby to podnieść poziom wody w kaskadzie i przelewać ją.
Myślałem jeszcze żeby cienki pasek waty wkładać pod koszyk, aby woda z akwarium była filtrowana zanim trafi do mediów i syf na nich nie osiadał. Ale jeszcze się za to nie zabrałem.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kładłem watę na koszyki. Woda się nie przelewała ale 2 razy wata wpłynęła do akwarium. Teraz już tego nie robie. A w koszykach mam siporax i grzałkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, LordMatthew napisał:

Ja kładłem watę na koszyki. Woda się nie przelewała ale 2 razy wata wpłynęła do akwarium. Teraz już tego nie robie. A w koszykach mam siporax i grzałkę. 

Masz fotkę może z grzałką w kaskadzie.Bardzo fajny pomysł.Byłaby okazja schować grzałkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem zrobić dziurę w koszyku i wyciąć wieczko, żeby grzalkę schować i ograniczyć ceramikę w jednym koszyku żeby był w miarę przepływ wody. Chwilowo jest tam absorber na azotany ale docelowo wylatuje. Drugi koszyk jest bez modyfikacji. Jak masz grzalkę w akwarium to możesz zasypać obydwa koszyki.

 Grzałka ma długość 16.3 cm.Ypk0H18.jpg

RTq1hp9.jpg

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata na górze koszyka spokojnie może leżeć u mnie tak jest od 3 tygodni, łatwo można ją wymienić nie trzeba otwierać koszyka, nic nie wypływa do akwarium. Z grzałką w kaskadzie jest jeden problem jak będziesz chcial czyścić kaskadę i koszyki to będzie przeszkadzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, fannadil napisał:

Z grzałką w kaskadzie jest jeden problem jak będziesz chcial czyścić kaskadę i koszyki to będzie przeszkadzać

Potwierdzam. Trochę przeszkadza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za foty z grzałką w kaskadzie.U mnie niestety to nie przejdzie gdyż grzałkę mam 22,5cm.Szkoda.Patent świetny.

Jeśli chodzi o watę to wybiorę opcję z włożeniem jej w środek koszyka pod "klapkę".

Ja dziś zaliczyłem wizytę w sklepie u Pana Konrada i tym sposobem rozpoczynam zabawę w podłączanie sprzętu.Jutro zalewam.

9.jpg.7426fb548963e9e64c013f728210926d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na kalibrację refraktometru i do tego użyłem płynu kalibracyjnego produktu marki Salifert.

Po regulacji wkrętakiem z kompletu ustawiłem idealnie 35 promili.Kiedy po tym fakcie chciałem spróbować pomiar wodą po filtrze RO (świeżo nazbieranej,zimnej) refraktometr wskazywał dużo poniżej skali.

Czy tak jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jest ok. Poszukaj na forum są tematy odnośnie kalibracji i dobrze że właśnie zrobiłeś to płynem kalibracyjnym a nie Ro ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Tak jest ok. Poszukaj na forum są tematy odnośnie kalibracji i dobrze że właśnie zrobiłeś to płynem kalibracyjnym a nie Ro ;) 

Dzięki Krzysztof za info.Już miałem obawy co do samego urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim wypadku było identycznie, kalibracja salifertem była w 10 tak to zasolenie bym miał do pupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do waty na wierzchu - trzeba pilnować wymian. Jak się trochę syfu nazbiera i się przypcha trochę wata, to woda się spiętrza i mogę sobie wyobrazić, że w skrajnej sytuacji może pocieknąć gdzieś woda z kaskady poza akwarium. Aczkolwiek, mnie się nigdy to nie zdarzyło. Tak jest przynajmniej z taką luźną watą (np jbl). Całkiem dobrze się sprawdza taka sprasowana wata od aqua szuta (takie coś: https://erybka.pl/product-pol-1764-AquaSzut-Wloknina-filtracyjna-10-szt.html)

Co do refraktometru - warto na niego uważać mimo wszystko i częściej sprawdzać na płynie. Powinien na RO pokazać 0, a na płynie saliferta - 35. Najważniejszy jest zakres w okolicach 35, więc nie dyskwalifikuje go to jeszcze, ale może np szybciej się taki sprzęt rozkalibrowywać.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fannadil napisał:

w moim wypadku było identycznie, kalibracja salifertem była w 10 tak to zasolenie bym miał do pupy

Aż strach pomyśleć co by się działo w akwarium gdyby nie wczorajszy zakup płynu kalibracyjnego...Pewnie jeszcze długo bym dochodził co jest nie tak w akwarium a w życiu bym nie wpadł na ponowną kalibrację refraktometru.

1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Co do waty na wierzchu - trzeba pilnować wymian. Jak się trochę syfu nazbiera i się przypcha trochę wata, to woda się spiętrza i mogę sobie wyobrazić, że w skrajnej sytuacji może pocieknąć gdzieś woda z kaskady poza akwarium. Aczkolwiek, mnie się nigdy to nie zdarzyło. Tak jest przynajmniej z taką luźną watą (np jbl). Całkiem dobrze się sprawdza taka sprasowana wata od aqua szuta.

Co do refraktometru - warto na niego uważać mimo wszystko i częściej sprawdzać na płynie. Powinien na RO pokazać 0, a na płynie saliferta - 35. Najważniejszy jest zakres w okolicach 35, więc nie dyskwalifikuje go to jeszcze, ale może np szybciej się taki sprzęt rozkalibrowywać.

Z racji że ten aragonit dość pyli po mimo tego że go przepłukałem na start w kaskadzie pozostawię gąbki niech to "przegoni" i troszkę przklaruję z 24 h do czasu aż wodą w akwarium się podgrzeje do zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja tylko na płynie. Mi pokazywał zero na wodzie a na płynie 33,5. trzeba było podkręcić. I na wodzie nadal pokazuje 0. Raz w miesiącu sprawdzam na płynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, elespero napisał:

Kalibracja tylko na płynie. Mi pokazywał zero na wodzie a na płynie 33,5. trzeba było podkręcić. I na wodzie nadal pokazuje 0. Raz w miesiącu sprawdzam na płynie.

Mi na wodzie pokazuje poniżej zera.Nie będę mieszał sobie w głowie wodą.Zaufam płynowi kalibrującemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane.Kaskada wypełniona gąbkami pracuje.Niech do jutra wyłapie tę zawiesinę.Grzałka wodę grzeje.

Jutro wymiana gąbek na media.Solenie bakterie....i czekanie:whistle:W międzyczasie pobawię się w ustawienia lampy bo na tę chwilę świeci troszkę za niebiesko..IMG_20190326_203503.jpg.403c3ad0aa4edd8dcc8e0f52466af16f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś woda stała się dość przyjemnie dla oka przezroczysta.Osiągnęła zamierzone 25 stopni.Czas na solenie i pierwszą kroplę AF BioS.Wymieniona również została w jednym z koszyków gąbka na Life Bio Fil.Pozostało błogie czekanie:)

 

Edytowane przez Sebastiano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekanie najgorsze ile można obserwować ruch wody i bąbelków powietrza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fannadil napisał:

czekanie najgorsze ile można obserwować ruch wody i bąbelków powietrza :D

Dokładnie:DStart na suchej skale i piachu nie daje za wiele atrakcji:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.