Skocz do zawartości
Sebastiano

64 litry Morskiej Nysy vol.2

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Sebastiano napisał:

W zasadzie można by było łatwo samemu zrobić.Odpowiednio większy zbiornik i wkleić szybę wraz z grzebieniem.Chyba , że to tylko mi się to takie proste wydaje:D

zdażyło mi sie kleić przegrody w sumpie, mi to srednio estetycznie wyszło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Estetyka to jedno a jakość spoin to drugie tym bardziej jakbym miał dokleić coś niż wkleić.

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak co sobotę testy i podmiana.

Testy wyszły następująco:

PO4  kolor ciemno niebieski,trudny do przypisania na skali

NO3  3mg/l

KH  9,8

MG  1340

CA  350

 

Z racji problemów z prawidłowym odczytem wyniku PO4 zastanawiam się aby zakupić Hanna 713.Choć zastanawiam się nad jej zasadnością w akwarium z samymi LPS-ami.Od środy stosuję 1 ml dziennie środka NO3PO4-X z Red Sea.

Z rzeczy , które mnie  cieszą to to że brązowy glon odpuścił zupełnie dno,skałę i tylną szybę.Pozostał jeszcze tylko zielony glon,który irytuje mnie strasznie.

Krewety,ryby i korale żyją:D

57.jpg.735d8897e20f237110b81687003d5382.jpg58.jpg.3c29e77c78dc50a7be9208cec898c6fa.jpg59.jpg.3de1eb30cb98f54fc94f9494836838c2.jpg64.jpg.9865efd999041b38f2474de3cb54f1aa.jpg60.jpg.6c2941164b38a344d1b5c5250d8af5d2.jpg63.jpg.95948e0d6a890db595290aa8ca18b268.jpg62.jpg.b499c4b23edfbed0c74e69a2bbe1e197.jpg61.jpg.1b62ada17e8bef42a1e1f72232b78f75.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef roids widze sluzy bo kolorki fajne a na zywo pewnie jeszcze lepiej. Ląki tez znikna to kwestia czasu. To po4 ciekawa sprawa nie przesadzasz z jedzeniem?? Jeszcze szczyt trzeba uzupelnic i malinka:P

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sebastiano napisał:

Z racji problemów z prawidłowym odczytem wyniku PO4 zastanawiam się aby zakupić Hanna 713.Choć zastanawiam się nad jej zasadnością w akwarium z samymi LPS-ami.Od środy stosuję 1 ml dziennie środka NO3PO4-X z Red Sea.

Jak już to przemyśl Hannę 774 , jest stricte do morskiego.

Edytowane przez dark75 (wyświetl historię edycji)

140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, gonzolak83 napisał:

Reef roids widze sluzy bo kolorki fajne a na zywo pewnie jeszcze lepiej. Ląki tez znikna to kwestia czasu. To po4 ciekawa sprawa nie przesadzasz z jedzeniem?? Jeszcze szczyt trzeba uzupelnic i malinka:P

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Karmię raz dziennie nie całą połówką mrożonek.Znika przy tej ilości ryb w wodzie momentalnie.

Korale ostatnio troszkę poprzestawiałem i tym sposobem uzyskałem jeszcze troszkę miejsca na półkach.

Na samą górę pójdą same proste sps-y gdyż jest tam najwięcej światła.Kto wie...może jeszcze w przyszłym tygodniu:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dark75 napisał:

Jak już to przemyśl Hannę 774 , jest stricte do morskiego.

Nie zastanowił mnie model Hanki a stwierdzenie: "jak już"...Sugerujesz że "mała hanka" nie jest u mnie "konieczna"?

A swoją droga to witam "Sąsiada":)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że mała Hanka na PO4 to dobra sprawa, nic nie sugerowałem tylko wyczytałem z tekstu że się nie upierasz żeby mieć . Sam posiadam 713 oraz 744 , choć odkąd pojawiły się na rynku 744 to 713 już nie używam . No i pozdrawiam również :) „sąsiada”


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dark75 napisał:

Uważam że mała Hanka na PO4 to dobra sprawa, nic nie sugerowałem tylko wyczytałem z tekstu że się nie upierasz żeby mieć . Sam posiadam 713 oraz 744 , choć odkąd pojawiły się na rynku 744 to 713 już nie używam . No i pozdrawiam również :) „sąsiada”

A czy w dwóch słowach jesteś w stanie określić różnicę pomiędzy 713 a 744?Parcia na zakup nie mam lecz gdybym miał się skusić jest okazja poznać opinie użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hi 713 nie jest do wody morskiej, a taka jak 744 to nie istnieje. Ewentualnie 774, na forum mówią że najlepsza to HI 736,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, chodzi o 774, mój błąd cyferek.Różnicy nie potrafię określić oprócz tego ze jest 774 jest przeznaczona do morskiego. 

Edytowane przez dark75 (wyświetl historię edycji)

140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tester napisał:

Po co Wam 774? Pytam powaznie

Tak szczerze kupiłem jako zamiennik 713 z przekonaniem że 774 do morskiego. Sugerujesz że padłem ofiarą marketingu Hanki?


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale hi 713 nie jest napisane że nie nadaje się do wody morskiej. Ona określa poziom fosforanów. Natomoast hi774 jest tylko do wody morskiej i określa poziom fosforu. Żeby otrzymać fosforany należy je przeliczyć. Jednym słowem oba fotometry nadają się do morszczyzny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się z tym zgodzę , ponieważ hi 774 to tak jak 713 poziom fosforanów a nie fosforu. 

35 minut temu, dla syna napisał:

Ale hi 713 nie jest napisane że nie nadaje się do wody morskiej. Ona określa poziom fosforanów. Natomoast hi774 jest tylko do wody morskiej i określa poziom fosforu. Żeby otrzymać fosforany należy je przeliczyć. Jednym słowem oba fotometry nadają się do morszczyzny

Do morskiej są oznakowane „Marine”  czyli skoro 713 nie ma tego oznaczenia to dla mnie logiczne jest ze nie jest przeznaczone

Edytowane przez dark75 (wyświetl historię edycji)

140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, dla syna napisał:

Ale hi 713 nie jest napisane że nie nadaje się do wody morskiej. Ona określa poziom fosforanów. Natomoast hi774 jest tylko do wody morskiej i określa poziom fosforu. Żeby otrzymać fosforany należy je przeliczyć. Jednym słowem oba fotometry nadają się do morszczyzny

Igor, jesteś w błędzie. Poziom fosforu określa HI 736. Natomiast 774 i 713 określają poziom fosforanów. 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ironista napisał:

Igor, jesteś w błędzie. Poziom fosforu określa HI 736. Natomiast 774 i 713 określają poziom fosforanów. 

Racja. Tyle tego czytałem że sam się zapętliłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ironista napisał:

Igor, jesteś w błędzie. Poziom fosforu określa HI 736. Natomiast 774 i 713 określają poziom fosforanów.

Dokładnie. Ostatnio się nieco doktoryzowałem z oficjalnych specyfikacji fotOmetrów hannny i wg instrukcji jest właśnie tak jak piszesz. 713 do słodkiej (wiem, ze masa osób z powodzeniem używa w słonej, ale oficjalnie jest do słodkiej), 774 do słonej (trochę bez sensu zakup, bo dokładność identyczna jak w 713, a tylko zakres pomiarowy krótszy. No ale oficjalnie do słonej:-), a 736 też do słonej ale mierzy fosfor. Wg mnie najsensowniej brać 736, bo dokładność jednak lepsza, szczególnie w dolnym zakresie skali (do 0.03), gdzie 713 jest praktycznie bezużyteczna. A pomnożyć x 3 z kawałkiem i podzielić przez 1000 każdy potrafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładność HI713 to jest +- 0.04.

Nie rozumiem dlaczego bezużyteczna, przecież wartości dla SPS są dopuszczalność  do 0,1 ppm PO4 i nic się nie dzieje.

Jeśli wyjdzie na hannie 0,00 to i tak możemy przyjąć ,że w najgorszym przypadku PO4 jest na poziomie błędu hanny czyli 0,04.

Myślę,że nikt z nas nie wyśrubowuje aż tak parametrów nawet przy akrach. Trochę jednak tych fosforanów zawsze jest nawet pochłoniętych przez żywe organizmy jak bakterie.

Możesz zagotować próbkę w mikrofali i po ostygnięciu sprawdzić poziom fosforanów i założę się,że będzie większy, bo zostanie oddany przez bakterie do wody.

Jak dla mnie hanna 713 jest w zupełności wystarczająca i nie popadajmy w paranoję aby wyśrubowywać parametry do pewnego zera. W oceanie na pewno nie jest "0", a błąd pomiarowy HI713 jest w zupełności akceptowalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HI713 daje mi ten sam wynik co Hi774. Na dodatek pokrywa się z wynikami icp (9 ostatnich pomiarów w przeciągu roku) gdzie ponoć marinlab przelicza fosforany z fosforu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

HI713 daje mi ten sam wynik co Hi774. Na dodatek pokrywa się z wynikami icp (9 ostatnich pomiarów w przeciągu roku) gdzie ponoć marinlab przelicza fosforany z fosforu. 

Może też robią hi 713 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem tematu hanny , Jedna do słodkiego druga do morskiego koniec kropka . 
Miałem 713 , i nędza  , praktycznie każdy pomiar 0.00 , więc lałem po4 , już po akwarium widziałem zmianę a hanna nadal 0,00 . musiałem sporo dolać żeby cos pokazała a to juz było dla zbiornika za dużo  . 
Teraz mam 736 i ta działa ,nie dość że bardzo rzadko wynik to 000 ,to natychmiast jest reakcja po dodaniu po4 do zbiornika i bez problemów mogę utrzymać moje "ulubione" 0,02 .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś dla odmiany tematu...

65.jpg.45f3631d6a2eecc15dac3342e3095428.jpg66.jpg.3f25fd20bf179419f7e8613bcca2d7d2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, co planujesz na samej górze?


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.