Skocz do zawartości
palaeo

Zasilanie awaryjne - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

przymierzam się do założenia akwarium morskiego i chciałem się dowiedzieć o opinie o zasilaniu awaryjnym. Czy takie urządzenie:

https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/product_info.php/products_id/176

byłoby odpowiednie do zasilania pomp?

W miejscu w którym mieszkam awarie zdarzają się bardzo rzadko - w ciągu 7 lat zdarzyły się dwukrotnie (raz ok. 4 godzin, raz ok. 5), więc prawdopodobnie byłby to rzeczywiście sprzęt na wszelki wypadek, a nie rzeczywiście używany.

Dzięki za podpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4-5 a nawet 8 godzin to raczej nic się nie stanie złego bez prądu


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam wieloletnie doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej, a w morskiej wielu rzeczy nie "czuję", dlatego dość długo zbieram się do tego zbiornika. To byłoby dobrze, zawsze jeden wydatek mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, palaeo napisał:

Dzięki za odpowiedź. Mam wieloletnie doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej, a w morskiej wielu rzeczy nie "czuję", dlatego dość długo zbieram się do tego zbiornika. To byłoby dobrze, zawsze jeden wydatek mniej...

ja mam i spie spokojnie, na wyjezdzie mam voltron 800e i da akumulatory zelowe po 90ah.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak dasz pompy DC to nie musisz mieć Sinusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie się daje zasilanie do takich pomp? O ile rzeczy chemiczne czy hydrauliczne jakos ogarniam, to pradu w ogole nie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20190305-225319_Gallery.jpg

36 h może nie być prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz do tego podłączone coś prócz pomp? Odpieniacz? I to są dwa aku po 100 Ah?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpięty tylko sprzęt który zapobiegnie tragedii. Dwa akumulatory, wtedy wystarczają na około 36h. Czyli tylko pompy i odpieniacz.

Edytowane przez Herman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z ups-ami jest taki problem, że po roku akumulatory mają w okolicach 60% pojemności po dwóch latach 50 i mniej w zależności od firmy i modelu, niestety jest to dość kosztowna zabawa czy też konieczność w niektórych przypadkach

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to , sprzęt fajny , nie pobiera prądu bo jest na "czuwaniu" ( kilka wat ) , startuję około 5 s  . Akumulator toyama , trzyma parametry 12 lat . 
zestaw-zasilacz-awaryjny_2457.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, plazmuczi napisał:

Ale wiesz, że jak nie ma prądu to to urządzenie nie działa ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

Ale wiesz, że jak nie ma prądu to to urządzenie nie działa ?

Ale wiesz, ze to jest do ładowania akumulatora w zamian za UPS żeby przedłużyć jego żywotność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, plazmuczi napisał:

Ale wiesz, ze to jest do ładowania akumulatora w zamian za UPS żeby przedłużyć jego żywotność ?

W UPs"ach sa już wbudowane "urządzenia ładujące akumulator" .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, plazmuczi napisał:

Ale wiesz, ze to jest do ładowania akumulatora w zamian za UPS żeby przedłużyć jego żywotność ?

Tak jak napisał Ci SU-1 - przecież w każdym UPS masz elektronikę odpowiedzialną za ładowanie akumulatora - inaczej UPS nie miałbym sensu. Na problem starzenia się akumulatora nie pomoże prostownik. Natomiast to co pisze @boo12 nie jest prawdą. Aż tak szybko aku nie ulegają degradacji - no chyba, że są niewłaściwie użytkowane np. dopuszczanie do całkowitego rozładowania się.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym wątku pytałem ale nie miałem zbyt dużego odzewu a mieszkam blisko puszczy, jak są jakieś większe wiatry nie mówiąc o wichurach to czasami prądu nie ma kilka/kilkanaście godzin.

Jakie UPSy macie, jakie polecicie ? wydaje mi się, że najistotniejszy jest obieg i cyrkulacja, u mnie prawdopodobnie DCP-5000 + 2 x SWOP8, powiedzmy, że podtrzymanie na 12 h.

Zastanawiam się też czy zamiast dość drogiego UPS'a z odpowiednio pojemną baterią nie lepiej kupić agregat.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pdz napisał:

W jednym wątku pytałem ale nie miałem zbyt dużego odzewu a mieszkam blisko puszczy, jak są jakieś większe wiatry nie mówiąc o wichurach to czasami prądu nie ma kilka/kilkanaście godzin.

Jakie UPSy macie, jakie polecicie ? wydaje mi się, że najistotniejszy jest obieg i cyrkulacja, u mnie prawdopodobnie DCP-5000 + 2 x SWOP8, powiedzmy, że podtrzymanie na 12 h.

Zastanawiam się też czy zamiast dość drogiego UPS'a z odpowiednio pojemną baterią nie lepiej kupić agregat.

Policz moc jaką potrzebujesz, a właściwie jaki prąd będziesz pobierał łatwiej Ci będzie dobrać akumulator/akumulatory. Wtedy policzysz sobie jaki aku kupić i jakiej mocy UPS. Ewentualnie generator z autostartem przy zaniku zasilania - tylko, że to już konkretna inwestycja. Można też zwykły generator bez autostartu z ręcznym przełączaniem instalacji na pracę z generatora. Wtedy i tygodniami możesz zasilać pół a nawet cały dom, dolewając tylko paliwo. Dobry agregat będzie kosztował więcej niż UPS z aku.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pdz napisał:

W jednym wątku pytałem ale nie miałem zbyt dużego odzewu a mieszkam blisko puszczy, jak są jakieś większe wiatry nie mówiąc o wichurach to czasami prądu nie ma kilka/kilkanaście godzin.

Jakie UPSy macie, jakie polecicie ? wydaje mi się, że najistotniejszy jest obieg i cyrkulacja, u mnie prawdopodobnie DCP-5000 + 2 x SWOP8, powiedzmy, że podtrzymanie na 12 h.

Zastanawiam się też czy zamiast dość drogiego UPS'a z odpowiednio pojemną baterią nie lepiej kupić agregat.

A będziesz zawsze w domu żeby go uruchamiać ,albo czy chce ci się po nocach wstawać  o ile zauważysz brak prądu  , no chyba że zakupisz  z autostartem . 
Najtaniej wychodzi i jest najbardziej uniwersalny sprzęt gdzie akumulator i UPS są oddzielnie , i zawsze można w razie potrzeby przytaskać dodatkowe aku  np: z samochodu . 
Jest jeszcze opcja przy pompach DC postawienia akumulatora i podłączenia przez przekaźnik bezpośrednio + prostownik z funkcja "konserwacji" .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w przypadku awarii niezbędny jest obieg czy także cyrkulacja ?

Pytam, ponieważ DCP-5000 to max 40W , dwie SOW8 kolejne max 40W


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej niezbędna jest właśnie cyrkulacja.

Potem dopiero obieg -> grzanie -> światło. Odpieniacz gdzieś między cyrkulacją a grzaniem :)

Ewentualnie pompki dozujące/reaktor Ca aby nie zakłócić Kh/Ca.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.03.2019 o 22:58, Herman napisał:

Screenshot_20190305-225319_Gallery.jpg

36 h może nie być prądu.

 

Hej

Ile masz akumulatorów ?

Widzę na oko zasilacz UPS Volt 800 + 2 x 100 Ah,.

Ze wzorów dostępnych na stronie producenta policzyłem, ze dla 100W na 12h potrzebuję właśnie zasilacz i 2 akumulatory, dlaczego u Ciebie wyszło 36h ?

Zastanawiam się ... albo ja albo Ty coś źle policzyliśmy albo masz dodatkowe akumulatory.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy braku swiatla chodzą jedynie pompy i dodatkowo odpieniacz, inne rzeczy jak światło czy grzenie przy moim litrarzu nie są tak istotne w krótkotrwałych przerwach w dostawie prądu. Wiec wszystko zależy ile rzeczy ma działać w przerwie.

Edytowane przez Herman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.