Skocz do zawartości
palaeo

Zasilanie awaryjne - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, VDR napisał:

Chyba mam w alarmie dwa aku Alarmteca 18Ah - aż z ciekawości sprawdzę jaką mają pojemność

To daj znać co ci wyszło

5 minut temu, VDR napisał:

A próbowałeś mierzyć tą pojemność klasycznie ? Tester na pewno dobrze skalibrowany czy coś ?

Tester jeździ co rok do kalibracji do laboratorium nie mierzyłem klasycznie tj brak zasilania i czekanie nie mam takiej możliwości na obiekcie, bo matryce sterowań mają się różnie zachowywać w stanie czuwania uruchomienia i alarmowym więc to mocno skomplikowany temat. Same urządzenia w których są akumulatory mają również pomiar pojemności akumulatorów który na złość wywala usterkę kilka tygodni po serwisie. Jeśli się je zostawi samym sobie. Jeśli chodzi o włamki to jak to jest satel to nie ufałbym nadzorowi nad akumulatorami jeśli są na płycie to potrafią wypłynąć zanim dadzą usterkę, na expanderach nie ma tego problemu dają uszkodzenie jak się kończą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, boo12 napisał:

To daj znać co ci wyszło

Tester jeździ co rok do kalibracji do laboratorium nie mierzyłem klasycznie tj brak zasilania i czekanie nie mam takiej możliwości na obiekcie, bo matryce sterowań mają się różnie zachowywać w stanie czuwania uruchomienia i alarmowym więc to mocno skomplikowany temat. Same urządzenia w których są akumulatory mają również pomiar pojemności akumulatorów który na złość wywala usterkę kilka tygodni po serwisie. Jeśli się je zostawi samym sobie. Jeśli chodzi o włamki to jak to jest satel to nie ufałbym nadzorowi nad akumulatorami jeśli są na płycie to potrafią wypłynąć zanim dadzą usterkę, na expanderach nie ma tego problemu dają uszkodzenie jak się kończą 

Ja bym te zdjęte 8Ah przetestował - naładował i sprawdził ile wytrzymają po podłączeniu obciążenia.  Ciekawe na ile byłoby zgodne to z pojemnością z tego testera.

@jacekS  czyli 85W. Zakładam, że to wartość maksymalna jaką może pompa pobrać. Zakładając, że sam UPS na swoją pracę pobierze kilka W założmy 90 W i drugą opcję 100W, załóżmy, że chcesz podtrzymać te pompy 12h bez prądu.
Przy 90W potrzebowałbyś  aku 125Ah
Przy 100W potrzebowałbyś aku 139Ah 
W obu przypadkach aku 100Ah i 50Ah połączone równolegle teoretycznie powinny wystarczyć. Według wyliczeń teoretyczych. W praktyce nie koniecznie to mogłoby się sprawdzić więc ja osobiście celowałbym w akumulatory 2x100Ah.

Jeśli chodzi o sam UPS to masz ZA-TECH-300, ZA-TECH-350, VOLT ma najmniejszego 500W z tego co kojarzę. Ogólnie to każdy UPS dający sinus na wyjściu, chyba że tak jak pisał bodajże @silva - będziesz miał pompy DC - wtedy sinus nie jest wymagany. Ale osobiście nie kupowałbym bez sinusa - po co się ograniczać. I każdy który będzie miał więcej niż 120W mocy ciągłej powinien być ok. Te tutaj mają odpowiednio 300, 350 i 500W więc masz spory zapas.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

Ja bym te zdjęte 8Ah przetestował - naładował i sprawdził ile wytrzymają po podłączeniu obciążenia.  Ciekawe na ile byłoby zgodne to z pojemnością z tego testera.

Urządzenia też waliły usterkę na nich, co do pojemności naładować trzeba by mieć jakiś zasilacz laboratoryjny, żeby naładować je do nominalnego napięcia a ile wytrzymają pod obciążeniem też jest mocno względne bo zakres pracy naszej elektroniki często jest niższy niż 11,2 bezpieczne dla baterii. Trzeba by jakąś żarówkę wpiąć z uwzględnieniem rozżarzania bo spadek napięcia też nie jest liniowy względem pobieranego prądu jak spojrzysz na badania ogniwek 18650 np. to zobacz jak przebiega krzywa rozładowania w zależności od firmy i max prądu. Zdecydowanie za cienki jestem na takie badania

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, VDR napisał:

 Zakładam, że to wartość maksymalna jaką może pompa pobrać. Zakładając, że sam UPS na swoją pracę pobierze kilka W założmy 90 W i drugą opcję 100W, załóżmy, że chcesz podtrzymać te pompy 12h bez prądu.
Przy 90W potrzebowałbyś  aku 125Ah
Przy 100W potrzebowałbyś aku 139Ah 
W obu przypadkach aku 100Ah i 50Ah połączone równolegle teoretycznie powinny wystarczyć. Według wyliczeń teoretyczych. W praktyce nie koniecznie to mogłoby się sprawdzić
więc ja osobiście celowałbym w akumulatory 100Ah.

Jeśli chodzi o sam UPS to masz ZA-TECH-300, ZA-TECH-350, VOLT ma najmniejszego 500W z tego co kojarzę. Ogólnie to każdy UPS dający sinus na wyjściu, chyba że tak jak pisał bodajże @silva - będziesz miał pompy DC - wtedy sinus nie jest wymagany. Ale osobiście nie kupowałbym bez sinusa - po co się ograniczać. I każdy który będzie miał więcej niż 120W mocy ciągłej powinien być ok. Te tutaj mają odpowiednio 300, 350 i 500W więc masz spory zapas.

 

Dzięki. Ostatni raz. te dwa gniazdka na polskie wtyczki mi nie pasuja - czy jest to ważne? no i nie wiem co to jest sinus. Sorki za podłączenie się do tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, jacekS napisał:

Dzięki. Ostatni raz. te dwa gniazdka na polskie wtyczki mi nie pasuja - czy jest to ważne? no i nie wiem co to jest sinus. Sorki za podłączenie się do tematu

Co do gniazdek - napisałbym do producenta -może robią na rynek GB albo byłaby możliwość zrobienia wersji UK.  Albo szukaj na rynku GB czegoś podobnego. Niestety nie znam takich rozwiązań :/ Ewentualnie jakaś przejściówka z PL na GB - ja stosuję takie w drugą stronę ;)

Co do sinusa - głównie chodzi o to, że napięcie w gniazdku ma przebieg sinusoidalny. Są UPS które po przejściu na pracę bateryjną generują przebieg tylko zbliżony do sinusoidalnego.  Urządzenia np. indukcyjne podłączone do takiego UPS,  mogą mieć problemy ze startem, mogą głośno, nierównomiernie pracować itp. Zaleca się do takich urządzeń UPS, które potrafią generować czystą sinusoidę. Wtedy nie martwisz się, że coś może nie działać.

Jeszcze jedno - ja założyłem podtrzymanie12h - jak skrócisz czas podtrzymania do 6h to wystarczy jeden akumulator 100Ah. Kolejna rzecz - założyłem, że pompy będą obciążone na max - w praktyce pewnie nie będą więc ten czas podtrzymania może się wydłużyć. 

@boo12 nie chodzi przecież o idealne wyznaczenie pojemności ;) Jak naładujesz na full, podłączysz jakąś żarówkę o znanej mocy i będzie świeciła 2h to będzie można zgrubnie określić jaka była pojemność. 18650 to już w ogóle inna bajka ;) Zaczynamy odbiegać od tematu UPS ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wszystko jasne, będę coś szukał. Jeszcze jedno pytanko. Jak wyczytać z opisu czy jest z sinusem czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, jacekS napisał:

Dzięki. Wszystko jasne, będę coś szukał. Jeszcze jedno pytanko. Jak wyczytać z opisu czy jest z sinusem czy nie?

Zazwyczaj w parametrach technicznych jest informacja o charakterystyce napięcia na wyjściu. Firmy różnie sobie to oznaczają - Ever np. nazywa to CDS - Clear Digital Sinus ;) Natomiast każdy z reguły się tym chwali - bo to podnosi cenę urządzenia. Volt na przykład w nazwie UPS daje słowo sinus, Techtron pisze o pełnym sinusie. 
Nie chcę tutaj Ci pisać jeszcze o UPSach z AVR  - Te które wymienione były wcześniej potrafią stabilizować spadki napięcia i przełączać na pracę bateryjną nie tylko kiedy napięcia nie ma, ale również wtedy kiedy jest za niskie bądź za wysokie - to też jest przydatna opcja jak mamy jakieś skoki/spadki napięcia w sieci.  Układ AVR stara się dać napięcie 230V na wyjściu niezależnie czy w sieci mamy 220V czy 240V, przełączenie na pracę z aku nastąpi np. przy 270V. Oczywiście jak działa układ AVR to już kwestia indywidualna dla UPSa.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Weź sobie "zasilacz awaryjny sinusPRO-500 W 12V firmy VOLT

Daje prawie czysty sinus. Przetestowane, pompy wszystkie chodzą. Nie potrzeba Ci nic więcej ponad 500W.

W przypadku awarii wykorzystasz max 50-100W.

Akumulator żelowy do pracy buforowej (ważne), przelicz sobie jego wielkość w stosunku na ile chcesz mieć zapas  (zależy od sprzętu który chcesz podłączyć)

Pozdrawiam

 

  •  
  •  
  •  

Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na zbiornik , więc jeszcze nie kupuję ale wstępnie wybrałem Volt 800 + akumulator 100 Ah , to powinno mi podtrzymać obieg, cyrkulację odpieniacz i dolewkę ok. 6-7 h


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

W dniu 7.03.2019 o 07:27, pdz napisał:

 u mnie prawdopodobnie DCP-5000 + 2 x SWOP8, powiedzmy, że podtrzymanie na 12 h.

Zastanawiam się też czy zamiast dość drogiego UPS'a z odpowiednio pojemną baterią nie lepiej kupić agregat.

czyli pompy DC

poszukaj podobnego tematu .. jakiś rok czy dwa temu była dyskusja czy zamiast UPSa nie dać "czegoś podobnego" tylko ... niskonapięciowego (o ile pamiętam do oświetlenia awaryjnego /  centralek alarmowych )

sporo tańsze i nie ma potrzeby "przerabiania" 12V na 230V a tu są spore straty

a "cały wic" polegał na tym że zamiast wpinać zasilacz pompy do gniazdka 230V to wpinasz sterownik pompy (do niskiego napięcia) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dodałem, że wybrałem 800W (500W ciągłej) aby w razie braku zasilania podpiąć jeszcze pompkę i piec CO (pompka ma 80W) i ewentualnie dodam drugi akumulator i może jeszcze NAS (40W) a ups APC od NAS dam na stryszek do routera.

Nie znam się zbyt mocno na elektryce, dlatego nie chcę też zbyt mocno kombinować :-) a ten UPS jest fajny, bo można dość prosto aczkolwiek nie tak tanio wydłużyć czas pracy na baterii.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki , czy taki UPS trzymać w szafce ? troszkę może tam być wilgoci a widzę @Herman ma go w szafce.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w szafce, bo nie bylo innego pomysłu na to ... wilgoci nie ma za dużo, ale prąd i woda to nie najlepszy pomysł napewno. Jeśli masz możliwość to umieść go gdzieś indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak zrobię.

Planuję 2 listwy , jedna bezpośrednio do gniazda - lampa , grzałki , druga w UPS - to co ma być podtrzymane a w listwach wyłącznik do każdego z gniazd.

Jeszcze raz z innej beczki , mieszkam w domu i skrzynka z bezpiecznikami jest na tym samym poziomie. Czy jest sens wstawiać w akwarium bezpiecznik ? Czasami widzę takie rozwiązanie.

W skrzynce mam tzw. różnicówkę na każdy poziom i za nimi zwykłe bezpieczniki dla różnych obwodów - światło , gniazda , lodówka itd.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w ogóle oddzielne obwody na akwarium włącznie z różnicowym. Czy ma sens ? IMHO tak. Zwarcie w czajniku elektrycznym nie wywali mi obwodów akwarium ;) Tyle ze tak jak pisałem, ja już podczas prac budowlanych pociagnalem o ile pamietam 3 oddzielne obwody dla gniazd do pomieszczenia z sumpem. Przy akwarium mam zdaje się dwa oddzielne obwody. Każdy obwód ma bezpiecznik i wydzielony różnicowy dla tych obwodów.



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
56 minut temu, pdz napisał:

 czy taki UPS trzymać w szafce ?

jak dasz go w "części suchej" i do tego "dedykowaną" wentylację (np. 2 went komputerowe jeden dmucha do, drugi wyciąga powietrze z "komory")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie pomyślałem o wentylacji a szafkę zamówiłem z Lacobell , nie będę w tym wiercił ale tył jest pusty i tam dam wentylatory.

UPS dam poza akwarium , mam gdzie go usytuować.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sprawdź o ilę  Cię to obchodzi ile ten typ pobiera prądu w czasie czuwania ( po pełnym naładowaniu akumulatora  ) . Bo zależnie od konstrukcji ,(często prędkości przełączania ) mogą pobierać od 4 -5  do nawet 40 W  non stop .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20190311-155939_Gallery.jpg

O godz 2 00 awaria prądu, do teraz są jeszcze 3 kreski na UPS-ie...to chyba jednak wytrzyma te około 36h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie źle liczę, bo jak DCP-5000 pobiera max 40W to skręcona znacznie mniej i tak z każdym elementem.

Jakie masz baterie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Na początek planuję jedną taką, wczoraj u mnie nie było jakieś 10h jednej fazy ale różnie to niestety bywa.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Herman akumulator nie z gumy, nie rozciągnie się. Wszystko kwestia obciążenia :) Ile A biorą teraz odbiorniki? Podepniesz coś co mA bierze to i miesiac wytrzyma.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor UPS Death...Po 16h były trzy kreski i wnioskowałem ze utrzyma sie drugie tyle a tu d*pa zdechł. Teraz moje pytanie ile mam czasu do tego zanim zacznie sie wszystko dusić?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.