Skocz do zawartości
Hoom

Sump wymiary

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś wytłumaczyć sens budowy sumpa wielkości akwarium . Chce właśnie zamówić sump do nowego akwarium . Planuje reaktor wapnia a co za tym idzie będzie butla co2 . Jak sump wypełni cała powierzchnie szafki gdzie to pomieścić  . Prawie w każdym poście ktoś pisze rób sump jak największy gdzie wtedy trzymacie wszystkie graty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam, to moje pierwsze morskie ale ma być nie "największy" a "największy możliwy".

Zamówiłem zbiornik 90x55x55 , sump 80x45x40 i wydawało mi się , że jest duży a przy projektowaniu odpadło z niego 45 cm na spływ+odpieniacz oraz powrót+pompa i po odliczeniu przegród zostało ledwie ok. 25 cm na media, u mnie siporax ... a planowałem ambitnie wygospodarować jeszcze miejsce na dolewkę i finalnie będzie poza sumpem.

Oczywiście, jak masz dłuższe akwarium to i miejsca w szafce więcej, więc ja bym policzył ile te dodatkowe rzeczy jak butla itp. zajmą a resztę wykorzystał na sumpa.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi głównie o wielkość powierzchni filtracyjnej a wiadomo im większa ona jest, tym lepsza filtracja


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pdz napisał:

Ja się nie znam, to moje pierwsze morskie ale ma być nie "największy" a "największy możliwy".

Zamówiłem zbiornik 90x55x55 , sump 80x45x40 i wydawało mi się , że jest duży a przy projektowaniu odpadło z niego 45 cm na spływ+odpieniacz oraz powrót+pompa i po odliczeniu przegród zostało ledwie ok. 25 cm na media, u mnie siporax ... a planowałem ambitnie wygospodarować jeszcze miejsce na dolewkę i finalnie będzie poza sumpem.

Oczywiście, jak masz dłuższe akwarium to i miejsca w szafce więcej, więc ja bym policzył ile te dodatkowe rzeczy jak butla itp. zajmą a resztę wykorzystał na sumpa.

Czyli masz sump 10cm mniejszy niż akwarium , odjąć stelarz właściwie nie ma miejsca na nic . 

Ja chce zamontować reaktor wapnia i butle poza sumpem . Poza tym nie postawie stalowej butli przy sumpie bo jeszcze przy wkładaniu jej zbije sump wiec muszę dać jakaś przegrodę , przynajmniej z 6mm pleksy . 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja jestem świeżak, nie planuję na chwilę obecną dsb, refugium itp, więc dałem po całości, konsultowałem to na miejscu w Erybce z szefem montażystów a on wie co robi, bo sporo tych zbiorników zrobił.

Napisz jakie masz wymiary akwarium i szafki to wtedy łatwiej ktoś doradzi.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie miało 120cmx76cm  wysokość prawdopodobnie 60cm 

za względu na to ze będzie dość szerokie wymyśliłem sobie ze sump zrobię na maksymalną możliwą szerokość a długość około 30 cm krótszą niż akwarium  . By zmieścić graty 

co do samego sumpa będzie on miał trzy przegrody w pierwszej clarisea + odpieniacz , druga tylko skala bez glonow , itd. Trzecia będzie przedzielona na dwie części w jednej będzie dolewka Max 10-15 litrów ( dolewka bezpośrednia z filtra ro ) i druga cześć trzeciej przegrody dwie pompy , jedna powrotu a druga do zasilenia wszystkich reaktorów . 

Przegroda druga będzie przykryta szybą a na niej będą reaktory biopallet , glonowy lub cokolwiek będę potrzebował zasilone z drugiej pompy 

uff mam nadzieje ze przejrzyście napisałem 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc u mnie jest 80 cm , u Ciebie może być 110 cm, więc 30 cm więcej i teraz musisz rozplanować ile musisz zostawić na pompę, odpieniacz, ile Ci zostanie i jak to chcesz podzielić.

Nie jestem doświadczony ale dolewkę zrobiłbym nad lub obok nie zabierając miejsca a tym samym sump krótszy i masz miejsce na inne rzeczy.

Przejrzyj taki wątek o projektach sumpów :

 

 


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do projektowania itd przeczytałem już chyba wszystko na tym forum bardziej chodziło mi o sens robienia sumpa wielkości akwarium . Jakoś mało komfortowe mi sie to wydaje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jestem świeży i wiem, że sens jest taki, że im większa powierzchnia filtrująca, tym lepiej.

Jak już wiesz jakie masz akwarium , wybrałeś sposób filtracji to łatwiej to ogarnąć , bo nie wiem czy w środkową komorę dasz siporax tak jak ja i to wszystko czy może do tego dsb , refugium itp. to wtedy tego miejsca jest mniej i trzeba kombinować. Sa osoby , które jada bez odpieniacza , wtedy spływ nie zabiera miejsca tyle co z odpieniaczem , są generalnie różne opcje i musisz to zaprojektować i policzyć jak już się zdecydujesz na konkretne rozwiązanie.

Ja siedzę od 2-3 miesięcy i śledzę wątki , przeglądam rózne opcje bo nawet dolewkę można rozwiązać na mi znane 2--3 sposoby.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie ani siporaxu ani dsb ani refugium . Tylko skala , dużo skaly w małych kawałkach i filtry . Napewno będzie clarisea  , odpieniacz deltec 1660 , nitrate reduktor deltec  nfp509  , calcium reactor deltec pf501 i biopallety 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

Może mi ktoś wytłumaczyć sens budowy sumpa wielkości akwarium

Przede wszystkim ma się tam zmieścić wszystko czego potrzebujesz (odpieniacz, pompa powrotu, DSB itp.). Kolejną bardzo ważną cechą sumpa jest przyjęcie wody ze zbiornika przy awarii pompy lub braku zasilania, a to już zależy od takich czynników: jak pojemny jest komin,jak nisko grzebień,  jak głęboko masz pod wodą lock-lin'a lub rurę dopływu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie zamawiania akwarium z takim spływem . Wiec dużo wody nie powinno spłynąć do sumpa 

6070F97C-8211-430B-AE4D-D64921F59DD7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spłynie wszystko:

1. do poziomu rury spływu z komina

2. i z akwarium wszystko do poziomu zanurzenia lock-lina (bo ci zassa wstecz :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaplanuj sobie na tyle miejsca żeby wszystko ci się zmieściło.

SUMP, tak jak przedmówca, ma pomieścić całą wodę która zejdzie z akwarium w razie braku prądu lub awarii pompy.

Daj miejsce na dolewkę i na reaktor. 

Komory wielkościowo zaplanuj tak by cię się wszystkie graty pomieściły (odpieniacz, pompa, spływ, jakieś filtry mechaniczne na spływie)

 

W moim przypadku pod akwarium oprócz sumpa  są jeszcze dwa zbiorniki (jeden na dolewkę a drugi na solankę do podmiany półautomatycznej) oraz miejsce na pojemniki z płynami ballinga. U ciebie to miejsce zajmie reaktor.

https://www.youtube.com/watch?v=eqLKPHKYkDA

 

Pozdrawiam

IMG_20190308_015550_resized_20190308_015606000.jpg

Edytowane przez waldist (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.