Skocz do zawartości
opo

Zakwit pomocy jak walczyć

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to akwarium Aquael 300 l założone około miesiąca temu od tygodnia podaję ozon akwarium wygląda coraz gorzej w dodatku mam wrażenie jakby zakwit zmieniał się w fitoplankton odpieniacz niemal codziennie wyrzuca cały kubek syfu z parametrów które mierzyłem to azotany około 5 fosforany praktycznie się nie zabarwiły dodam do tego że akwarium w całości przeniesione z mniejszego poprzedniego wraz z całym życiem dodane jedynie trochę skały która wcześniej moczuła się w zmienianej solance co tydzień z podmianek na teraz koralowce wyglądają bardzo dobrze zarówno miękkie LPS sps f0366767aca78754623b7d5b8d2b8cd9.jpg

 

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka

 

 


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na zakwit bakteryjny. Nie przesadziłeś czasem z bakteriami?. Chyba masz ponowne dojrzewanie bo jak dobrze widzę to po prawej stronie jak byś miał cjano. Nie używałem ozonatora więc się w tej kwestii nie wypowiem. Ja bym podłączył lampę UV i przez dwa dni nie podawał żadnej suplementacji ani jedzenia. A co dodajesz, dozujesz do wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dozuje ani nie podaje nic oprócz jedzenia bakterii nie dawałem żadnych jedynie żywą wodę a ozon stosuje dlatego że nie posiadam lampy UV Mam nadzieję że on wybije mi bakterie tak jak lampa UV Dodam jeszcze że to nie moje pierwsze akwarium ale w takim za chwilę spotykam się pierwszy raz

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzaj dodatkowo, żeby się ryby nie podusia, plus lampa uv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie wyśmiejecie mnie ale tak na szybko mam lampę UV do paznokci Czy mogę jej użyć myślałem przyłożyć ją do szyby póki nie zorganizuję prawdziwej lampy UV

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, opo napisał:

Proszę nie wyśmiejecie mnie ale tak na szybko mam lampę UV do paznokci Czy mogę jej użyć myślałem przyłożyć ją do szyby póki nie zorganizuję prawdziwej lampy UV

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka
 

teraz nie wiem czy piszesz poważnie z tym pytaniem?

Przyłożenie lampy  do paznokci Uv do szyby nic nie da,woda musi przepłynąć przez lampe uv


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z naszego forum SlonaKrew napisał tak:

W morskim, tak jak w każdym innym akwarium najważniejsza jest RÓWNOWAGA pomiędzy, kolokwialnie mówiąc, bakteriami "złymi" i tymi dobrymi, pomiędzy glonami "złymi" i  innymi organizmami, które zabierają papu rozwijającym się "złym" glonom.

Ty niestety na tym etapie dałeś pełną swobodę rozwoju temu, co w naturze szybciej zajmuje nisze ekologiczne, czyli temu co "złe" w akwarium.

Aby to zrównoważyć musisz dodać trochę życia.

Po pierwsze suplementuj "dobre" bakterie.

Po drugie weź od jakiegoś akwarysty z dojrzałym zbiornikiem trochę syfku z jego, najlepiej DSB.

Po trzecie polecam założenie swojego , nawet bardzo małego, DSB w sumpie.

Po czwarte polecam lampę uV, włączaną tylko w ciagu dnia, tak aby oczyściła wodę z bakterii i zarodniów glonów ale nie wyjałowiła zbiornika.

Po piąte, nawet ważniejsze od podawania "dobrych" bakterii jest podawanie im pożywki!

Po szóste, powtarzane jak mantra stwierdzenie, że akwarium wymaga czasu i dojrzewania w połączeniu z KONIECZNYM przejściem plag, jest tylko w małej części prawdziwe.

Wymaga dojrzewania i czasu - TAK. Cierpliwość to podstawa w akwarystyce i każdej hodowli:)

Przejścia plag - bzdura! NIE, NIE, NIE!!!

Dając na starcie "dobre" bakterie, konsumentów azotanów i azotynów, które od początku będą w przewadze  i, co jest bardzo ważne, będą miały pożywkę w postaci  tych właśnie "złych" związków azotu, ustawisz sobie proporcję w taki sposób, że do równowagi w akwarium na drodze dojrzewania dochodzi się bezboleśnie czyli bez żadnych plag.

Z tego co widać, u Ciebie "mleko się już rozlało", co jeść dla bakterii i glonów już masz w akwa, zatem teraz musisz dodać na tyle życia. bakterii, także możesz zrobić refugium z glonami ,aby zrobić potężna konkurencję do pożywienia dla "złych bakterii i glonów". A na końcu tą konkurencję wygrać i się tego całego "złego" syfu pozbyć.

Usuwanie zakwitów wszelkiego rodzaju chemią, środkami i magicznymi miksturami jest tylko i wyłącznie "pudrowaniem trupa"!

Nie w tym tkwi szkopuł, a tylko i wyłącznie w tym aby wygrać konkurencje o pożywienie w akwa pomiędzy pożądanymi a niepożądanymi organizmami.

Sam niedawno startowałem z dwoma baniakami morskimi(duży i mały). Zero plag.

RÓWNOWAGA i konkurencja. Nie ważne czy robi się rafę, vivarium z epifitami z dżungli amazońskiej czy staw przy domu:)

P.S 

zapewne przez wielu zostanę zaraz zaatakowany. Także żeby dać im jeszcze troszkę więcej powodów:) dodam ,że absolutnie ZADZIWIA  mnie na forach morszczaków, bezwzględne zapatrzenie się w środki chemiczne, preparaty i jeszcze raz preparaty i generalne parcie na leczenie, usuwanie objawów problemu a NIE przyczyny.

No dobrze, dodam też, że zadziwia mnie parcie na cotygodniowe podmiany wody!:) 

A w biologi, naturze WSZYSTKO jest takie proste:)

Tu masz źródłowy temat:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co napisał waldek123blau.

Zamiast usuwać objawy i jeszcze bardziej destabilizować system ozonami i lampami uv, skupił bym się na tym, żeby dać zbiornikowi dojrzeć. Bakterie, napowietrzanie i  węgiel. I przede wszystkim nie robić głupich ruchów nastawionych na szybki efekt bo to zawsze wraca.

 


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam :)

nie miałem nigdy zakwaitu ale tak czysto teoretycznie co ja bym zrobił, napowietrzał tylko, bakterie same padną jak braknie papu. A co do papu to bakterie są najlepszym pokarmem dla korali sps. Jeżeli zakwitło fito to wystarczy wrotka wciągnie fito w momencie..

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam i pozdrawiam [emoji4]
nie miałem nigdy zakwaitu ale tak czysto teoretycznie co ja bym zrobił, napowietrzał tylko, bakterie same padną jak braknie papu. A co do papu to bakterie są najlepszym pokarmem dla korali sps. Jeżeli zakwitło fito to wystarczy wrotka wciągnie fito w momencie..
 
Zgadzam się z tobą Piotrek w 100 procentach tylko u mnie w Limanowej ciężko o wrotke ale coś się wymyśli jak narazie założyłem UV i dodatkowo napowietrzam

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Miałem identyczny zakwit bakterii jak Ty. nie było widać skały. Napowietrzałem akwa, przestałem lać bakterie i czekałem. niestety to nic nie dawało... przy takim solidnym zakwicie jak dla mnie tylko lampa UV. Kupiłem za 100pln i po niecałych 10 dniach woda prawie kryształ :) Przy okazji poparzyłem oczy, chciałem sprawdzić czy aby UV-C działa, i popatrzyłem przez 20 sekund na tą lampę... po 20 godzinach zaczął się dramat, cała noc nie przespana.. Uczucie jakby szkłem w oczy wsypał i zalał cytryną... nie polecam :) więc radze uważać na te światła :) 

53673276_448146249260817_3039893662159863808_n.jpg

54523034_1549039378561844_4899775558306496512_n.jpg

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było biało teraz jest zielono fito szaleje najgorsze że niemam wrotki gdzie kupić baniak dodatkowo napowietrzam pierwszy raz w życiu mam taką masakrę 9e464dfec52257b66552b8cecf5ef85e.jpg

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, opo napisał:

Było biało teraz jest zielono fito szaleje najgorsze że niemam wrotki gdzie kupić baniak dodatkowo napowietrzam pierwszy raz w życiu mam taką masakrę 9e464dfec52257b66552b8cecf5ef85e.jpg

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka
 

Wow na bogato :shock:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrotka, ale niestety nie mieszkam w pobliżu, a na bieganie na pocztę nie mam czasu :( Chyba że wybierasz się do Katowic lub ktoś ze znajomych, to mogę Ci pół  litra podarować. 

 Mają też w e-zoa w Katowicach, pewnie tez wysyłają, ale z tego, co wiem to w środę wracają z wyjazdu. Nie wiem, czy w tym czasie sklep jest czynny, ale jak coś, to mogę esa wysłać i dopytać.  

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrotka już jedzie tylko proszę mi powiedzieć ile wlać ma raz litr czy jak z góry dzięki

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon nie zastępuje lampy uv . Ozon działa jak węgiel pomaga w samo czyszczeniu a lampa zabija wszystko co przez nią przepłynie trochę inne zastosowanie  . Masz jakaś filtrację mechaniczną , watę lub coś w tym stylu i wymieniaj ją codziennie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrotka dodana cały litr teraz czekam na efekty

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwadzieścia cztery godziny po podaniu wrotki niestety bez poprawy 87a80351d38adcca5ee1fd7d49f4bfe1.jpg

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A lampą palisz cały czas?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj wyłączyłem żeby nie ubić wrotki

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowałeś kolego. Trzeba bylo włączyć lampę uv i wymienić  węgiel na nowy to już byś miał dawno po problemie. 

Na takie zmętnienie  jest prosta diagnoza  a ty gasisz pożar benzyną.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 h i nadal brak poprawy po jakim czasie powinna wrotka wszamać fito

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile nie padl - sprawdzales zasolenie w jakiej hodowany był wrotek a jakie masz w baniaku ?  Bo nie koniecznie musiało być 35ppt. Niektórzy hodują wrotka na dużo niższym zasoleniu.  Druga sprawa - ze litr wrotka na 300l akwarium to 1:300. Efekt wysikania się do basenu. Nie oczekuj cudów, że w ciągu jednego dnia czy dwóch uzyskasz białą wodę. Nie tak szybko uzyskasz 300l wrotka. Tym bardziej jeśli ten litr nie był jakoś specjalnie "gęsty" we wrotka.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mam 1025 a wrotka była 1023 więc aklimatyzowalem kropelkowo

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.