Skocz do zawartości
orlando83

Nano Reef 36l - porady dotyczące zmiany oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ok. 3 miesiące temu wystartowałem z moim pierwszym mini akwarium morskim (po przesiadce z biotopów słodkowodnych Tanganika oraz Malawi). Akwarium o wymiarach 30x30x40 z oświetleniem Aquel Leddy Slim 10W Duo Actinic & Marine oraz oczywiście z całym pozostałym sprzętem potrzebnym z do sprawnego funkcjonowania.

Akwarium przeszło fazę dojrzewania, wszystkie parametry są już na poziomie pożądanym. Na chwilę obecną działa w nim tylko ekipa czyszcząca, dlatego przed kolejnym etapem zasiedlenia koralami, chciałbym poradzić się odnośnie zmiany oświetlenia jakie obecnie posiadam i prosiłbym o propozycję, ewentualnie rekomendacje czy Sarius Nano lub ZETLIGHT - HORIZON ZA1201 są dobrym wyborem, czy jednak szukać czegoś innego?

W planach zasiedlenia akwarium są w szczególności LPS-y oraz pewnie coś z korali miękkich. Co do obsady ryb, to zapewne jeden błazenek do spółki z obecną już w akwarium krewetką.

Z góry dziękuję, za wszelką poradę.

Edytowane przez orlando83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci proponował sirius nano, sam zastanawiam sie nad zakupem tej lampy, nie ma ona wady większości "firmowych" lampek czyli zbyt duzego udziału kanału białego w stosunku do niebieskiego. Natomiast jej wadą jest brak regulacji natężenia światła.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić sirius nano.  Mam wersję na 6 diodach. Na temat nowych modeli nie mogę się wypowiedzieć bo nie widziałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawia mnie na ile wydajnych jest tych 6 diod?! Czy strumień i ilość światła jest wystarczająca? No i czy brak możliwości regulacji natężenia nie jest zasadniczą wadą? Oczywiście cenowo bardzo atrakcyjna, bo o połowę tańsza od np. Zetlight, ale to nie ma, aż takiego znaczenia.

Może ktoś ma lampkę Zetlight - Horizon i może się wypowiedzieć?

Edytowane przez orlando83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka ma 18W. Świeci tak:

pDj7ePk.jpg

Zdjęcie telefonem.  Obydwa kanały włączone. Mi brak sterowania nie przeszkadza choć początkowo też chciałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to całkiem dobrze jak na tych 6-ciu świecących diodach. A czy w Sirius Nano jest również oświetlenie nocne?

Ma ktoś może opinię na temat Zetlight Horizon ZA1201? Dla porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. Ale zaznaczam że ja mam starszą wersję. Więc nie do końca wiem jak jest w nowych siriusach.

I jeszcze jedno. U mnie świeci nad 30 litrami a nie 36 jak u Ciebie. Więc pewnie potrzebowałbyś trochę mocniejszą.

Na temat zetlighta nie jestem się w stanie wypowiedzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, LordMatthew napisał:

Lampka ma 18W. Świeci tak:

pDj7ePk.jpg

Zdjęcie telefonem.  Obydwa kanały włączone. Mi brak sterowania nie przeszkadza choć początkowo też chciałem. 

Wygląda jak dyskoteka :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, azgar napisał:

Wygląda jak dyskoteka :/

Napisałem wyżej że zdjęcie telefonem, więc oczywistym jest że przekłamuje kolory względem rzeczywistości. Chciałem tylko pokazać jak akwarium jest oświetlone w odniesieniu do mocy lampki.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, LordMatthew napisał:

Napisałem wyżej że zdjęcie telefonem, więc oczywistym jest że przekłamuje kolory względem rzeczywistości. Chciałem tylko pokazać jak akwarium jest oświetlone w odniesieniu do mocy lampki.  

ale ważne, ze tobie i korala światło pasuje :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie morskie akwy wyglądają jak dyskoteki ;) w naturze rafa pod najlepszą lampą świata czyli słońcem, jest bardziej stonowana kolorystycznie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem budżetowe oświetlenie i powiem tylko tyle - Kessil a80


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na Sirius Nano, jednak po delikatnych modyfikacjach, nie na 6 diod, a na 9, ze względu na nieco wyższy zbiornik niż standard.

Dzięki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.