Skocz do zawartości
karol86

Wysokie po4 po rodi

Rekomendowane odpowiedzi

dołożyłem. dałem też cylkulatory pod powierzchnie wody żeby zasysały powietrze. co można jeszcze zrobić?  


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pieni na mokro i dołożyłeś co się dało to już nic. Teraz czekać aż się wyklaruje. 

Wstaw fotkę jak to wygląda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku na twoim miejscu to ogarnął bym problem z woda ROdi bo jak stale dolewasz PO4 to akwarium to cudów nie zdziałasz, sprawdził bym jeszcze NO2 i NO3 po Rodi. Zakupił bym czystą wodę z papierami (w Łodzi 200 l za 100 pln nie problem np) aby była chociaż na dolewkę, podmiany stop . A następnie bym rozpoczął próbę ustabilizowania parametrów w akwa. Jak nie poprawisz parametrów dolewanej wody to słabo to widzę.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda jest już ok. po4 schodzi . dziś juz było 0.23  . filtry i membrana jest nowa. no3 mieżone wczoraj jest 1-2.5

takie udało mi się zdj zrozrobićIMG_20190509_201309.jpg.d516c7c902888cac2774990aca05e023.jpg


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno dać radę. Najgorsze są noce. Ale widzę że ryby zbytnio nie szukają tlenu pod taflą wody. Pompuj powietrze ile się da i będzie dobrze. 

Nie lej vsv i innych pożywek bo tylko bakterie będą się mnożyć. Poprostu trzeba zmniejszyć ich ilość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki .chyba sie klaruje 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rodi ja bym dał więcej żywicy. Myślicie, że niektórzy mają puszki po 12l tylko dlatego żeby na dużej wystarczyła?:D gdy kompletowalem graty gość ze sklepu z morszczyzna powiedział że warto zrobić testy icp kranowce na start żeby było wiadomo czego się spodziewać. Gdy zapytałem jak sobie radzić z ewentualnym kiepskim wynikiem usłyszałem że wtedy odpowiednia ilość żywicy. Nie wiem dlaczego wszystkim się wydaje że jak tds pokazuje 000 to mają czystą wodę. Nie,nie macie czystej wody. Macie wodę w której nie ma związków, pierwiastków które przewodzi prąd elektryczny. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica żywicą zgadzam się ale trzeba też pamiętać  o tym co wpływa na membranę, jej wydajność nie jest 100% i jest mocno zależna od ciśnienia i temperatury. Mało kto ma idealne ciśnienie i temperature dla optymalnej pracy membrany tj (25 C i 4 bary). Należy też pamiętać że sprawność membrany do oczyszczania wody z azotanów czy boru to tylko 40-50% co związane jest z wielkością tych jonów na szczęście dla fosforanów jest blisko 93-98%. Prowadząc kiedyś program "wiem co piję - sprawdź swoją wodę" przebadaliśmy w zespole kilkaset próbek wody z różnych źródeł w okolicach Łodzi (wodociągi, ujęcia lokalne, studnie, wody mineralne itp). Jeżeli chodzi o duże zakłady produkujące wodę z własnym laboratorium to nie było zastrzeżeń przy mniejszych już coś tam nie było czasem ok ale zawsze w normie. Najlepsze były studnie gdzie pamiętam przypadek NO3 > 150 mg/l; PO4 > 10; koniec naszej skali pomiarowej. Zaleciliśmy tę wodę raczej do podlewani ogródka niż do picia. W Łodzi mamy problem zima z silikatami gdyż taka technologię stosują u nas wodociągi i czasem po membranie obserwowałem Si > 4 mg/l. 

Można kombinować z nową żywicą nową membraną ale jak nie znamy punktu wejścia to po co badać wyjście. Dla mnie woda w dolewce z PO4>0,01 jest do dyskfalifikacji zbiornik wszystko będzie kumulował. W celu pozbycia się zimą Si z wody ja stosuje membranę która daje z 300  - 3-5 ppm (TDS) później Rowa phos 200-300 ml, następnie 2 x żywica 1 l. Woda po takim zestawie ma 0,3 - 0,5 uS PO4 Si itp nie wykrywalne. Czekanie aż zbiornik przerobi PO4 to chyba pchanie się w kłopoty w przyszłości. Co czasem robią niektórzy to pomiar tzw zkumulowanego PO4 czyli bierzemy próbkę wody badamy PO4 tradycyjnie a później kolejną próbkę podgrzewamy w mikrofalówce (w szkle i tylko mikrofalówka ) prawie do wrzenia studzimy i znów pomiar PO4. Jeżeli wynik jest powyżej 2 x poprzedniego to trzeba by pomyśleć o wymianie skały i podłoża.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś dostałem wyniki marinlab. tylko są w formie pdf i nie umiem dodać. wie ktoś jak to zrobić?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób printscreen , wrzuć do paint , zapisz i dołącz.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyniki marinlab 05.2019 2.jpg

wyniki marin lab 05.2019 1.png


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie o 2ppt za wysokie. KH też wysoko, ale ciut się obniży przy zejściu zasolenia. Zastanawia mnie skąd tak wysoko molibden (Mo). Ja prowadzę zbiornik bez podmian i muszę go dozować dosyć mocno, ale zauważyłem, że kiedy karmi się intensywnie koralowce pakietem af (amino, vita, energy) oraz mix mrożonek dla ryb, rośnie on znacznie szybciej niż sama suplementacja tego pierwiastka. Jakby coś zawierało go w składzie. Zacznij dozować więcej strontu bo spadek może nastąpić dosyć szybko, a w okolicach 3,5 spsy będą wyglądać jakby się spaliły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom Jodu tez nie do pozazdroszczenia, robisz jakąś suplementację, zasolenie Kh jw. Można by trochę podbić Fe jak zielony kolor słabo wygląda ale jak jest ok to byłbym ostrożny.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, dla syna napisał:

Zasolenie o 2ppt za wysokie. KH też wysoko, ale ciut się obniży przy zejściu zasolenia. Zastanawia mnie skąd tak wysoko molibden (Mo). Ja prowadzę zbiornik bez podmian i muszę go dozować dosyć mocno, ale zauważyłem, że kiedy karmi się intensywnie koralowce pakietem af (amino, vita, energy) oraz mix mrożonek dla ryb, rośnie on znacznie szybciej niż sama suplementacja tego pierwiastka. Jakby coś zawierało go w składzie. Zacznij dozować więcej strontu bo spadek może nastąpić dosyć szybko, a w okolicach 3,5 spsy będą wyglądać jakby się spaliły. 

kh poszło w góre sam nie wiem czemu może dlatego że  fosforany były wwysokie. dodaje amino z af. raz na tydz 5 kropel. dawkę strontu. daję teraz 5 ml 2 razy w tyg.

 

26 minut temu, kareks napisał:

Poziom Jodu tez nie do pozazdroszczenia, robisz jakąś suplementację, zasolenie Kh jw. Można by trochę podbić Fe jak zielony kolor słabo wygląda ale jak jest ok to byłbym ostrożny.

jodu też daję po 5ml 2 razy w tyg. 

zmniejsze zasolenie i powinno akw wychodzić na prostą

jeszcze widze że jest bardzo wysoki fosfor P. . Obniżać? jak tak to w jaki sposób?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do fosforu to stosuje Rowa phos droga ale skutecznie w miarę szybko i zawsze działa. Na wylocie z filtra mam skarpetę co by za dużo pyłu nie szło do akwa. Według kalkulatora to przy twoim litrażu 504l i poziomie 0,156 powinno wystarczyć 84 ml Rowy więc wydatek niewielki dałbym 250 dla pewności. A jaki ten Jod lejesz,że 2x 5 ml ?


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kareks napisał:

Co do fosforu to stosuje Rowa phos droga ale skutecznie w miarę szybko i zawsze działa. Na wylocie z filtra mam skarpetę co by za dużo pyłu nie szło do akwa. Według kalkulatora to przy twoim litrażu 504l i poziomie 0,156 powinno wystarczyć 84 ml Rowy więc wydatek niewielki dałbym 250 dla pewności. A jaki ten Jod lejesz,że 2x 5 ml ?

tylko mi chodzi o fosfor  P ,nie fosforany PO4.  Fosforany miałem kosmiczne wedłog hanki 0.64. wczoraj było już 0.23. (tylko możliwe że mierzę źle lub do innej hanki, był o tym temat niedzwno) użuwam GFO z seachema i działo bardzo dobrze

leję jod też z seachema


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 / 3 = P zejdziesz z PO4 zejdzie ci P ta trójka nie do końca trójka coś tam jest po przecinku. 

Edytowane przez kareks (wyświetl historię edycji)

650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, kareks napisał:

PO4 / 3 = P zejdziesz z PO4 zejdzie ci P ta trójka nie do końca trójka coś tam jest po przecinku. 

rozumiem teraz. czyli wszystko jest powiązane. w tym tempie jeszcze tydzień i po4 powinno zejść poniżej 0.10


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zakwit? Przeszło? Jodu miałem wiecej i nic się złego nie działo. Ale nie wychodź z jodem powyżej 135 micro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda kryształ. ale z testów wyszło też że mam b. niski poziom strontu. myślę że z tego powodu 2 acry traciły tkanke od dołu .   wczoraj wlałem 20 ml strontu od seachema . i będę lał codzennie 5 ml . zobaczymy jakie będą efekty. Taki niski poziom Sr trochę mnie dziwi ponieważ podmiany robię regularnie . 

Edytowane przez karol86 (wyświetl historię edycji)

140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kolejny problem z akwarium udało mi się obniżyć poziom fosforanów. 

a od momentu gdy obniżam po4  strasznie rośnie mi KH pomimo zmniejszania dawki na pompie.

dziś wyszło mi 11.5.

co może być powodem?

zbyt gwałtowna obniżka fosforanów czy niski poziom strontu?

czy któryś absorber fosforanów obniża też stront?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.