Skocz do zawartości
jarek1989pl

Zielone szyby Bielenie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja pierwsza solniczka. Boryka się z problemem od 3 miesięcy. Zbiornik ma 1.5 roku.

Problem to zielone  szyby po 3 godzinach od czyszczenia. Bielenie niektórych korali, brak przyrostów. 

Zbiornik 90l 45x45x45

Plus sump. Światło to spectra optima x1 130watt plus 2x24 watt blue. 

Parametry mierzone saliferta

Ph7.7

Kh 7.7

Mg 1300

Ca 400

No3 5

Po4 0

Temp wody 27

Woda rodi 002

Zasolenie 1025

W sumpie siporax i wkład na krzemiany bo robił się brązowy nalot na piasku. Przeszło już ale wkładu nie wyjmuje.

Glony w jednej przegrodzie oświetlone w nocy. Odpieniacz TUNNZE 9004.

Nie podaje żadnych dodatków mikro i pokarmów dla korali. 

Tylko podmiany z solą aquaforest reef salt.

Świece 10 godzin od 0% do 80% przez 2 godziny w szczycie. 

Favia, echinopora tracą tkankę całkiem. 

Jeśli chodzi o milke to częściowo zrobił się jej biały plac i nie postępuje dalej ale sam koral też nie rośnie. Miękasy mają się dobrze. 

 

20190405_115734-1024x1365.jpg

20190405_115804-1024x1365.jpg

20190405_115746-1024x1365.jpg

Edytowane przez jarek1989pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka lampa? Jaki litraż? Czemu rodi 002? Stąd pewnie okrzemki. Robiłeś ICP? Może strontu mało. Jadę na tej soli i przy podmianach daje nakrętkę strontu od Reeflowers bo przy testach ICP zawsze wychodził zaniżony.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Darek85 napisał:

Jaka lampa? Jaki litraż? Czemu rodi 002? Stąd pewnie okrzemki. Robiłeś ICP? Może strontu mało. Jadę na tej soli i przy podmianach daje nakrętkę strontu od Reeflowers bo przy testach ICP zawsze wychodził zaniżony.

Wszystko masz opisane lampa i litraż.. Czemu rodi 002?? Wymieniłem żywice i dalej to samo. Muszę pewnie wkłady i membranę. Czekam za testami ICP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ICP ciężko powiedzieć. Do tego co podałeś poza rodi nie ma się co czepiać. Wapń można by podbić, Kh też, ale przy twoich wartościach nie powinno to stanowić problemu. Stawiał bym na niedobór strontu i jodu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Darek85 napisał:

Bez ICP ciężko powiedzieć. Do tego co podałeś poza rodi nie ma się co czepiać. Wapń można by podbić, Kh też, ale przy twoich wartościach nie powinno to stanowić problemu. Stawiał bym na niedobór strontu i jodu.

A zielone szyby od czego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wartość PO4 jest wyższa niż twój test pokazuje bo glony wszystko konsumują. Lejesz bakterie? Może warto pomyśleć o wódce albo lepiej VSV. U mnie po miesiącu lania 10ml/400l dziennie cały nalot ze skał prawie zszedł. Szyby też czyszczę rzadziej. Zaczekał bym na ICP bo bez tego to wróżenie z fusów. Od roku też lecę na AF reef salt i robiłem 3 testy i w każdym stront miałem zaniżony mimo suplementacji. Zwiększałem dawkę i niedługo powtórzę test. Jak dalej stront wyjdzie słabo będę chyba zmieniać sól.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od fito woda by zieleniała a nie osadzał się na szybie. Kolega nie dozuje nic więc raczej nie fito. Może w lampie jest za dużo białego światła albo zbiornik za blisko okna?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upss 

O widze kolega miał skoki kh 

Do ile zleciało zanim zrobił korektę ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, AnT napisał:

Upss 

O widze kolega miał skoki kh 

Do ile zleciało zanim zrobił korektę ? 

Zawsze mi 7.7. Jak spadło to minimum na 6.7.  Ale nie odrazu. Raczej konsumpcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz w pierwszym poscie 7.7 nie 7 ? 

Miałeś jakieś cjnao dino? 

Bo skała jakaś jaskrawa- dawałeś  coś do akwa? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile dokładny jest test Saliferta na PH, ale jeśli jest odchylony wynik o kilka dziesiątych, to równie dobrze może być bliżej 7 niż 8, a to już robi się  zbyt kwaśno dla korali, za to dobrze dla glonów wszelakich.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, AnT napisał:

Piszesz w pierwszym poscie 7.7 nie 7 ? 

Miałeś jakieś cjnao dino? 

Bo skała jakaś jaskrawa- dawałeś  coś do akwa? 

Poprawione. Źle napisałem. Zawsze było 7.7 mi tak jak i 7.7ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od trzech miesięcy jak jest tyle syfu zielonego na szybach (wiec w toni wodnej też będzie), a wygląda to na rodzaj glonów, mogły wyciągnąć z wody micro a w szczególności potas i żelazo. Nie zdziwił bym się gdyby na icp żelazo wyszło "0" a potas znacznie poniżej 300mg/l. Nawet bym mógł iść o zakład że potasu będzie ok 270 lub mniej. No chyba że autor dozuje mocno te pierwiastki. Do tego dochodzi niskie ph i jest jak jest. 

Poza tym temperatura ciut za wysoka i wplywa na jakąś część tlenu w wodzie a co za tym idzie niższe ph

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Od trzech miesięcy jak jest tyle syfu zielonego na szybach (wiec w toni wodnej też będzie), a wygląda to na rodzaj glonów, mogły wyciągnąć z wody micro a w szczególności potas i żelazo. Nie zdziwił bym się gdyby na icp żelazo wyszło "0" a potas znacznie poniżej 300mg/l. Nawet bym mógł iść o zakład że potasu będzie ok 270 lub mniej. No chyba że autor dozuje mocno te pierwiastki. Do tego dochodzi niskie ph i jest jak jest. 

Nie dozuję tych pierwiastków. Jeśli chodzi o ph7.7 to niskie?? Jak je podnieść bezpiecznie I stabilnie??

Edytowane przez jarek1989pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jarek1989pl napisał:

Nie dozuję tych pierwiastków. Jeśli chodzi o ph7.7 to niskie?? Jak je podnieść bezpiecznie I stabilnie??

Dostarczyć więcej tlenu przez stopniowe obniżanie temperatury oraz jeśli jest odpieniacz, rurkę zasysającą dać na zewnatrz budynku. Być może przez ostatnią zimę pomieszczenie nie było wietrzone a glony jednokomórkowe zjadły resztę tlenu i ph spadło. 

A co do wypowiedzi @Darek85 to też wydaje mi się że ma rację gdyż u mnie dozowanie potasu idzie tak samo jak strontu. Więc stront też mógł się wchłonąć. Korale wzmocni podanie nieznacznej ilości jodu ale potas i żelazo a być może nawet stront trzeba by podnieść. Tylko że to wszystko wynika z logiki prowadzenia zbiornika nie znając ich dokladnej wartości 

Na oko to dozował bym stront, jod, potas, i żelazo. I to w dawkach maksymalnych wg producenta na dobę do momentu jak najszybszego otrzymania wyniku icp. Obniżył bym temperaturę do 25st C i wystawił bym wężyk od odpieniacza za okno o ile jest odpieniacz. 

Przez dozowanie w tydzień szkody nie zrobisz a będziesz bliżej uzupełnienia pierwiastków jeśli ich będzie brakowało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom pH jest spowodowany slaba wymiana gazowa. Co2 obecne w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium blyskawicznie rozpuszcza sie w wodzie.

Przy takim rozmiarze akwarium i obsadzie w obecnej sytuacji darowalbym sobie dozowanie czegokolwiek. Podmiany wystarcza.

Na moje oko przyjzalbym sie pracy odpieniacza bo Tunze w tych czasach to zwrot o 180 stopni niz 20 lat temu. Jesli slabo pieni stan korali łaczyłbym wlasnie z tym faktem, niskim ph i obecnoscia miekasow.

Korale karlowate lub troche dziwnie przyrastajace. Albo od dluzszego czasu nie maja sie zbyt dobrze lub kwestia istawienia cyrkulacji.  Zielone szyby to zawsze za duzo mikro a TDS 002 to nie tragedia.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.