Skocz do zawartości
Mini

Czy to jest dino?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie. 

Moje akwarium ma około 2 miesięcy. Jakoś w styczniu pojawiły mi się na piachu oraz na skale brązowe gluty z powietrzem(dino), oraz zielony i rdzawy nalot na piachu. Dodatkowo mam problem z zapyloną przednią szybą. Proszę o jakieś wskazówki co mogę na to poradzić i czy to napewno dojrzewanie. Sól AF reef salt. 

Parametry

No3 niewykrywalne 

Po4 niewykrywalne 

PH 8.3

Ca 450

Kh 8 

Nh 4 niewykrywalne

Dodatkowo mam ultra dużo glonów wszędzie, najbardziej na tylniej szybie. 

W sumpie litr siphoraxu oraz bio kulki maxspect plus odpieniacz i glony caulerpa taxifolia. 

 

IMG_20190409_194015.jpg

IMG_20190409_194023.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kilku miejscach skała pokryta jest bąbalmi powietrza. Gluty też je mają. 

Teraz, adam63 napisał:

zdjęcie by się przydało

Już jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawałem AF pro bio s. Potem przestałem. Czy dobrym krokiem będzie kupno bakterii? 

To wszystko jest naprawdę normalne przez pierwsze 2 miesiące? Chyba już powinno być dawno po cyklu azotowym. Może mam coś nie tak z ro? Jutro mi dopiero przyjdzie tds więc się okaże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium moze dojrzewać bardzo długo, nawet około roku. Jeśli do dojrzałego akwarium wrzucisz suchą skałe, to dojrzewanie znowu może się zacząć. To samo po przesiadce na większy baniak - sam to przerabiałem. A bakterie powinieneś lać według zaleceń producenta - raz na określony czas w określonej ilości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, wiesiektbg napisał:

producenta - raz na określony czas w określonej ilości

Właśnie tak zrobiłem. W ulotce było napisane lać kroplę na 100l wody przez pierwsze 2 tygodnie. Dokładnie tak zrobiłem. 

10 minut temu, wiesiektbg napisał:

akwarium moze dojrzewać bardzo długo, nawet około roku. J

Tylko w moim akwarium to wyrosło i jest cały czas bez zmian w tych samych miejscach. Cyrkulacja to 8000l/h plus wylot z pompy. 

Dodatkowo do sumpa wrzuciłem trochę phosguardu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini To zielone na skale i piasku to najpewniej cyjano, z kolei włoski z bąbelkami to na moje oko tzw. golden algae (złoty glon) - bardzo podobny do dino jednak z tego co wiem to różni się tym, że nie jest toksyczny. Metody jego zwalczania są dokładnie takie same jak w przypadku dino, nie musisz tylko np wkładać węgla aby pozbyć się toksyn. Jednak w twoim przypadku to cały czas dojrzewanie i nic bym drastycznie nie pchał. Jesteś dopiero na 2 miesiącu i profilaktycznie lepiej uzbroić się w cierpliwość, chociaż pewnie już wiele razy wszyscy to wspominali. I to, że twój zbiornik zamknął cykl azotowy wcale nie oznacza, że już nigdy nie będziesz miał cyjano, dino czy innych ciekawostek. Wręcz przeciwnie, jeszcze nie raz Cię to spotka więc lepiej przygotuj nerwy :) Wystarczy rozchwiać biologię w zbiorniku (przerybić zbiornik, za dużo karmić, zapomnieć o włączeniu odpieniacza, nadużyć ozon itp) nawet jak już był grubo po dojrzewaniu a plaga od razu się pojawi. 

Jeśli masz odpieniacz to nie wystarczy, że lejesz bakterie tylko na początku, ponieważ właśnie odpieniacz będzie Ci je skutecznie wyrzucał do kubka. Podobnie jeśli używasz lampy UV. Dlatego wg mnie bakterie powinny być dodawane systematycznie aby je uzupełniać, od tego zacznij. Po drugie sprawdź TDS i czy nie masz zarówno w zbiorniku jak i RO krzemianów, dino je dość lubi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez pierwsze dwa tygodnie lejesz bakterie na start, a pózniej lejesz już zwykłe bakterie, albo stosujesz na przykład takie coś

https://allegro.pl/oferta/fauna-marin-bacto-reef-balls-100-ml-7944486661?snapshot=MjAxOS0wNC0wMVQyMDowOToyMy45MjRaO2J1eWVyO2NlOWNhMjNiYzhmY2JmYzBhOTc5OWNjYmQ2MmRmNzRkZjljYTA0ZDRkNzlmNDkwZTMyZjhlYjhjZDE5Yzg5MTY%3D

sam stosuję te kulki i są ok. Wrzucasz do sumpa jedną (na początek) a pózniej dwie sztuki na każde 100l wody i masz po problemie. 

No i wiele cierpliwości

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że coś takiego się stosuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.