Skocz do zawartości
krzysiekob

150 litrów krzysiekob

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Rafal9238 napisał:

1. Czy panel głębokości 10 cm jest wystarczający dla Ciebie z perspektywy czasu? Kłopotliwa obsługa? 

Pod pompe tunze robiłem dlatego jest 10cm. Tunze ma 9,4 cm. Bez problemu moja ręką wchodzi. Przez te 2 lata, dwa razy tylko wyciągałem pompy, raz na czyszczenie i raz żeby wyciągnąć rybę

4 godziny temu, Rafal9238 napisał:

2. Długość grzebienia i ile się zaczyna poniżej krawędzi szkła? 

Długość grzebienia to 50cm. Jest po całej długości i bardzo fajnie zbiera wszystko.

Grzebień wystaje mi ponad szkło. Bo zamawiałem akwarium pod inny grzebień, chciałem dać dwa grzebienie 30cm + 20cm,  który był niższy. Potem zmieniłem grzebień na jeden.

Tu widać dobrze

https://drive.google.com/file/d/1bU98Q47J7m_roUHgusNJ6e_CqUgolIMD/view

Od górnej krawędzi szkła do górnej krawędzi panela mam 3,5 cm. Dziś dałbym 4,5 cm bo jak odkręcę pompę na max i skieruje w tafle wody do wylatuje na zewnątrz. I te 4,5 cm byłoby spoko bo grzebień ma regulację więc zawsze mógłbym go ustawić wyżej

 

4 godziny temu, Rafal9238 napisał:

3. Jakich pomp używasz, też myślałem o dwóch otworach, gdyby jedna miała awarię to druga chodzi (cyrkulator swego czasu miał kolizję z ukwiałem, dlatego chętnie pozbędę się tego sprzętu z akwarium) 

2 x Tunze Pompa Silence 1073.020, mają ręczną regulację i 9,4 cm Na środku otwór jest trochę kłopotliwy bo nic tam nie może rosnąć bo dmucha za mocno. Dziś dałbym dwie po rogach pompy. Na środku media, Regulację kierunku wylotu mam tak jak na foto. Zwykła rurka wygięta na ciepło

https://drive.google.com/file/d/1WMIDlaaYLC_lgCbAYw9rODkrqWxVqBnP/view

 

4 godziny temu, Rafal9238 napisał:

4. Na jakiej wysokości masz wyjścia pompy do akwarium? 

Tak jak w projekcie

https://drive.google.com/file/d/15NSdWrLld1hsmVZ_kZp39fSL5jqG-U9k/view

 

Dodałem kilka nowych zdjęć z panelem, link w stopce

 

Edytowane przez krzysiekob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, krzysiekob napisał:

2 x Tunze Pompa Silence 1073.020, mają ręczną regulację i 9,4 cm

Hej, 

Czy obie pompy skręcone na np 80% mocy? Czy wystarczy w zupełności do Twojego zbiornika? 

 

Teraz są w rynku dostępne kolejne wersje o tych samych rozmiarach. 

Tuzne Pompa Silence 1073.040

Tuzne Pompa Silence 1073.050

Czy jest sens inwestować w mocniejsze modele? 


Pozdr. RB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Hej, 
Czy obie pompy skręcone na np 80% mocy? Czy wystarczy w zupełności do Twojego zbiornika? 
 
Teraz są w rynku dostępne kolejne wersje o tych samych rozmiarach. 
Tuzne Pompa Silence 1073.040
Tuzne Pompa Silence 1073.050
Czy jest sens inwestować w mocniejsze modele? 


Ta z prawej strony jest na max, ta na środku skręcona. Nie wiem ile to procent bo to mechanicznie się skręca.
Ta wersja 040 ma 3 tys max to by mogła być.
Przez grzebień 50 cm powinno spokojnie przeleciec 6 tys.
Na YT widziałem test innej pompy tunze i zużycie prądu przy skręconej pompie. I wyszło że zużywa tyle ile producent podaje. Więc to nie jest tak, że pompa jest dławiona. Bo takie miałem wrażenie kiedyś

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko mam , ciche te pompy są? 
Bo ja się trochę zawiodłem , na cyrkulatorach . 5 różnych modeli i każda głośna . Nie buczą , tylko mam wrażenie , że wirnik lata . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, krzysiekob napisał:

Ta z prawej strony jest na max, ta na środku skręcona. Nie wiem ile to procent bo to mechanicznie się skręca.
Ta wersja 040 ma 3 tys max to by mogła być.

Czyli 3 tyś lub 4 tyś l na pompę będzie optymalnie, dzięki. 

 

Odnośnie filtracji mechanicznej

Owata tapicerska musi być wymieniana pewnie co 2-3 dni, trochę to upierdliwe. Nie lepiej zamiast owaty wsadzić odpieniacz? Np tunze 9004? Czy akurat ten odpieniacz przy 150 l nie wykona takiej roboty jak owata? 

Odpieniacz chyba mniej wyłapie i media będą szybciej zarastały syfkiem? 

Jak uważasz? 


Pozdr. RB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Rafal9238 napisał:

Odnośnie filtracji mechanicznej

Owata tapicerska musi być wymieniana pewnie co 2-3 dni, trochę to upierdliwe. 

 U mnie z owata jest tak:

po 24h - jest troche brudna i zapchana - woda przelewa sie juz nad nia

po 48h - jest dosyc brudna

po 72h - błoto

dalej juz nie sprawdzalem, wymiana trwa ok 15s wiec czasochłonne to nie jest, a czy upierdliwe ? .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Ariel napisał:

Takie pytanko mam , ciche te pompy są? 

W porównaniu do new jet 3000 i ocean runner 2500, które kiedyś miałem, to są cichsze. Zawsze można kupić i zwrócić w ciągu 14 dni.

5 godzin temu, Rafal9238 napisał:

Odnośnie filtracji mechanicznej

Owata tapicerska musi być wymieniana pewnie co 2-3 dni, trochę to upierdliwe. Nie lepiej zamiast owaty wsadzić odpieniacz? Np tunze 9004? Czy akurat ten odpieniacz przy 150 l nie wykona takiej roboty jak owata? 

Odpieniacz chyba mniej wyłapie i media będą szybciej zarastały syfkiem? 

Jak uważasz? 

Ja od 2 lat jadę bez odpieniacza i wyszło mi, że jest zbędny u mnie. Projektując panel uwzględniłem miejsce na odpieniacz, Gdyby zaszła taka potrzeba to go tam wsadzę. Cały czas nie wiem co mógłby dobrego mi dać.

Ja wate wymieniam jak sobie przypomnę. Tak średnio 2 razy w tygodniu.  Zależy jak się zasyfi. To trwa max 30 sekund, starą wyrzucasz, nową wrzucasz :) 

Odpieniacz nie wyłapie tak dobrze jak wata. To z własnego doświadczenia wiem. W poprzednim akwarium miałem przewymiarowany odpieniacz i pełno latało "śmieci". Detrytus w sump, teraz jakoś nie widzę detrytusu. Zwróć uwagę, że większość ludzi z odpieniaczem stosuje i tak rollermat/skarpety/wate. 

Nie wiem jakie chcesz trzymać media. Ja mam skałę w panelu, woreczek BioPellets XL i trochę węgla w woreczku i cały czas jest czysto. Jak dasz bez waty to na bank więcej syfu przeleci na media. Zostaw sobie miejsce na odpieniacz jak stwierdzisz, że potrzebujesz to go dasz. Po to jest konstrukcja z kratki rastrowej, można ją łatwo przerobić.

 

5 godzin temu, rodzyngit napisał:

po 24h - jest troche brudna i zapchana - woda przelewa sie juz nad nia

po 48h - jest dosyc brudna

po 72h - błoto

Ja mam ovate 200g i 20mm, Woda spada z góry na powierzchnie 50cmx10cm. Nie udało mi się jej zapchać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Ariel napisał:

Takie pytanko mam , ciche te pompy są? 
Bo ja się trochę zawiodłem , na cyrkulatorach . 5 różnych modeli i każda głośna . Nie buczą , tylko mam wrażenie , że wirnik lata . 

Mam i polecam DCP-2500, chodzi na jakies 90% i jest niesłyszalna

Wg specyfikacji bez słupa podnoszenia wody jej wydajnosc na 100% mocy to 3000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiele informacji. Teraz to mi się składa w logiczną całość. 

Na tym projekcie będę się wzorował, dzięki! 


Pozdr. RB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za wiele informacji. Teraz to mi się składa w logiczną całość. 
Na tym projekcie będę się wzorował, dzięki! 
Nie wiem jakie koralowce chcesz trzymać. U mnie łatwy zestaw korali. głównie miękasy, 4 ukwiały
Z lps to caulastrea, heliofungia i euphylia
Z sps to valida, milka, pocillopora i jakaś montipora.
I tak jak miękasy, ukwiały i lps rosną szybko, tak sps bardzo wolno.
Ostatnio zmieniłem światło na Hydra 32 HD i zacząłem dawać po 2 ml na dzień Red sea AB+, węgiel 100 ml, wymiana raz na miesiąc . to wszystko zaczęło mocniej rosnąć.
Z sps to montipora ma wyraźne przyrosty tygodniowe.
Do kompletu daje ballinga po 25 ml na dzień
Przed zmianą światła i dozowaniem AB+ to ballinga było 15 ml na dzień.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysiekob napisał:

węgiel 100 ml, wymiana raz na miesiąc

To prawdopodobnie główny powód przyspieszenia SPS. Problemem dla SPS to koralowce miękkie, które poprzez wydzielanie substancji chemicznych (wojny chemiczne), blokują wzrost koralowców SPS. W akwariach mieszanych, z duża ilością koralowców miękkich powinno się stale używać węgiel. Najlepiej węgiel, który działa łagodnie, nie jest agresywny.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, krzysiekob napisał:

Nie wiem jakie koralowce chcesz trzymać. U mnie łatwy zestaw korali. głównie miękasy, 4 ukwiały
Z lps to caulastrea, heliofungia i euphylia
Z sps to valida, milka, pocillopora i jakaś montipora.
I tak jak miękasy, ukwiały i lps rosną szybko, tak sps bardzo wolno.
Ostatnio zmieniłem światło na Hydra 32 HD i zacząłem dawać po 2 ml na dzień Red sea AB+, węgiel 100 ml, wymiana raz na miesiąc . to wszystko zaczęło mocniej rosnąć.
Z sps to montipora ma wyraźne przyrosty tygodniowe.
Do kompletu daje ballinga po 25 ml na dzień
Przed zmianą światła i dozowaniem AB+ to ballinga było 15 ml na dzień.

Akwarium 60x70x40 z panelem 10 cm, tak by mieć kostkę 60x60.

Oświetlę to Radionem XR15 G5. Ma zasięg 60x60 a akwarium będzie miało jedynie 40cm wysokości. 

Na proste miękkie, ukwiała i lps powinno dać radę. 

Do panelu wrzucę dwie pompki tunze silence 1073.040 po bokach, tak jak wspomniałeś. 

Zastanawiam jaką wysokość zrobić panelu, grzebienia i dwóch wylotów z pompy

- panel się zacznie 0,5cm wysokości od krawędzi akwarium 

- grzebień 4,5cm (tak jak poleciłeś) 

- wyloty z pompy na wysokości 30cm od dna akwarium (chyba że niżej?) 

Wata na górę, w konstrukcji z kratki tak jak zrobiłeś wrzucę węgiel, zeomix, matrix i kulki maxspect. (mam nadzieję że cały zapas się zmieści bo mam tidal 110 pełnego mediów, które przerzucę do panelu). 

Grzałka 2x100w

Dolewka Level automatic eye

Skała sucha marco rocks, ułożeniem będę się wzorował na tym baniaku (jestem nim zaczarowany) 

https://www.nano-reef.com/forums/topic/304711-thedoogans-shallow-rimless-reef/#comments

 

Z życia 2x błazenek, mandaryn (jak robaczków się namnoży), 2xkrewetka, ślimaki, 1xmitrax, 1xkrab do ukwiała 

Mam jeszcze w planach iglicznię, tyle że to podobna skala trudności do utrzymania co mandaryn. 

 

Balling fajna sprawa, z tego co czytałem. W praktyce się sprawdza z tego co piszesz? 

 


Pozdr. RB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Rafal9238 napisał:

panel się zacznie 0,5cm wysokości od krawędzi akwarium 

- grzebień 4,5cm (tak jak poleciłeś) 

chyba się nie zrozumieliśmy. Zrobiłem schemat jak to powinno wyglądać, przy grzebieniu 50 cm aqua medic. grzebienie różne są. Najlepiej kup grzebień zanim zamówisz szkło.

https://drive.google.com/file/d/1c31zFQwOjDXgOlh2OtPLZeFlOZwoa4wz/view

15 godzin temu, Rafal9238 napisał:

wyloty z pompy na wysokości 30cm od dna akwarium (chyba że niżej?) 

tak będzie ok

15 godzin temu, Rafal9238 napisał:

Balling fajna sprawa, z tego co czytałem. W praktyce się sprawdza z tego co piszesz?

Ja przez 2 lata tylko podmiany robiłem co tydzień i jakoś działało. Potem podłączyłem ballinga z micro, od AF gotowe bańki po 5 L. Po podłączeniu ballinga wszystko zaczęło mocniej rosnąć. Ślimaki też mają się lepiej, wcześniej coś krótko żyły.

Kiedyś używałem fauna marin balling light i efekty miałem świetne. Wychodzi, że warto dozować ballinga razem z micro. 

 

W dniu 3.06.2021 o 10:20, norbi2222 napisał:

To prawdopodobnie główny powód przyspieszenia SPS. Problemem dla SPS to koralowce miękkie, które poprzez wydzielanie substancji chemicznych (wojny chemiczne), blokują wzrost koralowców SPS. W akwariach mieszanych, z duża ilością koralowców miękkich powinno się stale używać węgiel. Najlepiej węgiel, który działa łagodnie, nie jest agresywny.

Mam taką wersję węgla, którą wymienia się raz na miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka mała ale „kopa” ma. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dorobiłem się pH monitora
I jestem mocno zaskoczony wynikiem, bo bez odpieniacza bez żadnej pompki do napowietrzania wieczorem około godziny 20 najwyższy wynik 8.40

https://drive.google.com/file/d/1AXiAGrfciikaVMzF-jtBrUFLEt4_Y3os/view?usp=drivesdk

Najniższy rano około godziny 9 wynik 8.02

Coraz bardziej jestem przekonany że odpieniacz jest zbędny

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, krzysiekob napisał:

Coraz bardziej jestem przekonany że odpieniacz jest zbędny

Podobno odpieniacz służy nie tylko do napowietrzania:P

Co do ph, możliwe że masz bardzo dobrą wentylację (też nie mam problemów z ph, kiedy jestem sam w mieszkaniu kilka dni i mogę intensywnie wietrzyć, choć bez dodatkowych zabiegów do 8.4 nigdy nie dobiłem samym wietrzeniem). Ale może też być to po prostu efekt błędu pomiaru chińskim sprzętem i 8.02 to np w rzeczywistości jest 7.8. Na co by trochę wskazywał wynik 8.4 - bez sztucznego podbijania ph (kalkwaser czy inne zasady, pompowanie powietrza przez wapno sodowane), przy przeciętnym kH, należałoby się bardziej spodziewać wyniku 8.2.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Słony leszcz napisał:

bez sztucznego podbijania ph

podstawka na szczepkę z cement portlandzkiego może podbić ph ? Bo ostatnio dałem taką jedną podstawkę. Zanim weszła podstawka to było między 7.93 -> 8.28 tylko wtedy temperaturę miałem 28 stopi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, krzysiekob napisał:

podstawka na szczepkę z cement portlandzkiego może podbić ph ? Bo ostatnio dałem taką jedną podstawkę. Zanim weszła podstawka to było między 7.93 -> 8.28 tylko wtedy temperaturę miałem 28 stopi

Hmmm.... Mhmmm... Może i może, nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć na pewno:D

Mnie bardziej chodziło o to, że AM to jednak nie jest żadna górna półka, ot chiński sprzęt z niemiecką metką, i warto mieć to na uwadze. Pilnować kalibracji, może dodatkowo sprawdzić na buforze pH 9 ... albo po prostu zachować zdrowy dystans do tych cyferek. Sam używam chińskiego miernika (ciut tańszego niż am:-) i generalnie interesują mnie tylko jakieś niestandardowe odchylenia od normy. Wtedy trzeba skalibrować i jeśli nadal wynik odstaje - czerwona lampka w głowie się dopiero zapala i wyciągam kropelkowy test pH saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wyglada. Krzysiu zrób filmik :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.07.2021 o 15:08, Jacek56 napisał:

Pięknie to wyglada. Krzysiu zrób filmik :) 

filmy pamiątkowe to robię co pół roku, czyli wypada na jesień

W dniu 31.07.2021 o 15:47, Słony leszcz napisał:

To jest ciasno? Ale ładnie:thumbsup:

Jakby się uparł to jeszcze są plecy to zarośnięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.