Skocz do zawartości
Rezus

Odwrócone akwa czyli sump na górze

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Rezus napisał:

Nie rozumiem pytania. Mój komin w akwarium to cztery kawałki szkła wklejone razem z grzebienim do akwarium. W kominie znajduje się pompa biegowa która pcha wodę do sampa na gorze. Na górze w stanie również jest komin w którym jest spływ i rewizja która wraca do akwarium. Komin w akwa jest tylko po to żeby ściągal film bakteryjny z tafli

Zanim dołożyłeś komin do głównego zbiornika to byłe to zwykłe akwarium? Bez żadnych otworów na przelew wody do komina?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, goclik napisał:

 

Tak


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rezus napisał:

Tak

Ok, nie było pytania, nie widziałem Twojego ostatniego filmu gdzie pokazujesz komin. Myślałem, że jest zewnętrzny ;)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie problem nadal nie został naprawiony. Kupiłem od nowa całą nowa hydraulike(spływ choć w tym wypadku powrót) zmieniłem średnicę rur z 25 na 32, założyłem kolanka lukowe, całość po kleilem klejem do pvc nie oszczędzając go. Założyłem i problem nadal jest. Mam babelki z rury. Rozmawialem o tym z gościem ze sklepu w którym kupuje to mi powiedział że jeżeli wszystko jest szczelne to mię ma takiej możliwości żeby tak było. Nawet odradzal kupno przeróbek na 32 bo to bez sensu ale uparlem się żeby wykluczyć jakieś tam możliwości. Ponownie ściągnąłem cały system, wszystkie łączenia dodatkowo zabezpieczyłem sylikomem akwarystycznym a gdy wyschlo owinelem wszystkie połączenia ciasno i grubo czarną taśmą izolacyjna. Puki co założyłem ale czekam do jutra z testowaniem bo nie chce ryb denerwować jak już noc maja. Wszystkie prace związane z klejeniem wykonałem na balkonie tak żeby nie truć domowników i mieszkańców zbiornika. 

@Sagerrak1 @Darek85 masz jeszcze jakieś pomysły? Dodam że gdy prowizorycznie złożyłem pionowy spływ z tego co mi wcześniej zostalo, uszczelniajac jedynie taśmą teflonowa wszystko dzialalo. Gość w sklepie mówi że zjawisko kawitacji nie jest możliwe w tym przypadku i nigdy nie miał z podobną sytuacja problemów składając wielokrotnie hydraulika w sklepie jak i u klientów.  

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja z pewnością nie. 

Nagraj proszę nowy film z hydrauliką od sumpa do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. Jutro nakręce i wrzucę. Jak miałem instalację na podladze to zrobiłem jej zdjęcie ale niestety fota ma za duży rozmiar i forum je wywala


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dobre zdjęcie z sumpa jak rozwiązałeś skimer/grzebień na powrocie. 

Cała "kawitacja" chyba wzięła się z mojej omyłki o "zasysaniu wody przez główny zrzut" miało być o zasysaniu powietrza. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wszystko jest jak było wcześniej z ta różnica ze jest 32 i są łuki. W kominie w sampie mam jeszcze lekko 10-12 cm nad otworem spływu i poziom ten jest staly także nie ma możliwość zassania powietrza z komina. Komin jest oddzielony od reszty sampa przegroda 10cm ale woda z komory przed kominem do Komina się nie przelewa(nie ma spadu) i nie tworzy babli ponieważ poziom wody w kominie i komorze przed nim ma okolo 14 cm wysokości tzn co najmniej 2-3cm woda jest wyżej w obu komorach niż gorna krawędź szyby komina. Jest tak zrobione żeby nie bylo zawirowan i dodatkowo żeby woda po wyłączeniu prądu nie splywala z połowy sampa tylko z komina

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z tym sumpem nad akwarium. Co do Twojego problemu to na ostatnim filmiku nie widać bąbelków. Swoją drogą nie sądzę że hydraulika jest nieszczelna bo przede wszystkim ciekła by z rur woda. Może to wina pompy, jest jakoś regulowana? Może gdzieś zasysa powietrze?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, grzegorz.k napisał:

Ciekawy pomysł z tym sumpem nad akwarium. Co do Twojego problemu to na ostatnim filmiku nie widać bąbelków. Swoją drogą nie sądzę że hydraulika jest nieszczelna bo przede wszystkim ciekła by z rur woda. Może to wina pompy, jest jakoś regulowana? Może gdzieś zasysa powietrze?

Pompa podaje wodę z akwa do sampa. W sampie nie ma żadnych babelkow. Tworzą się dopiero w rurze na powrocie(splyw). Tak, pompa regulowana 

A na ostatnim filmie nie ma bąbelkow bo spływ był całkowicie pionowy a wolał bym żeby taki nie był

Choć myślę, że jak wrócę do domu zrobię testy hydrauliki i będzie lipa to zribie tak żeby był pionowy dopiero na samym dole dam kolanko i z 0.5M rury w poziomie bo spływ w tamtym miejscu zupełnie mi nie odpowiada 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rezus napisał:

Pompa podaje wodę z akwa do sampa. W sampie nie ma żadnych babelkow. Tworzą się dopiero w rurze na powrocie(splyw). Tak, pompa regulowana 

A na ostatnim filmie nie ma bąbelkow bo spływ był całkowicie pionowy a wolał bym żeby taki nie był

Choć myślę, że jak wrócę do domu zrobię testy hydrauliki i będzie lipa to zribie tak żeby był pionowy dopiero na samym dole dam kolanko i z 0.5M rury w poziomie bo spływ w tamtym miejscu zupełnie mi nie odpowiada 

To co się uparłeś na te bąbelki :), zostaw spływ pionowy :) dlaczego wolisz żeby taki nie był? Przedłuż rurę bliżej dna i daj kolanko to zrobi Ci dodatkową cyrkulacje. Wiem że pewnie chodzi Tobie o film bakteryjny i nie chcesz ustawiać falowników na przeciwległej do komina szybie ale przy tej długości zbiornika jak dasz cyrkulacje na tafle wody i pokombinujesz z ustawieniami to poradzisz sobie bez problemu. Mam podobny zbiornik widoczny z 3 stron i falowniki po boku komina właśnie w taki sposób i dają radę ;) na 150cm długości.

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeswietliles mnie na wylot:D tak, właśnie dlatego chce żeby spływ był w innym miejscu. Wczoraj wieczorem właśnie wymyśliłem ze zrobię tak jak piszesz tzm pozioma rura bliżej dna żeby spływ bym pionowy(jeśli nie da się inaczej)a na dole kolanko, zawór, rurka. 

I cyrkulor gotowy:D na samym końcu jeszcze redukcja z 32 na 25 dla zwiększenia ciśnienia. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rezus napisał:

Przeswietliles mnie na wylot:D tak, właśnie dlatego chce żeby spływ był w innym miejscu. Wczoraj wieczorem właśnie wymyśliłem ze zrobię tak jak piszesz tzm pozioma rura bliżej dna żeby spływ bym pionowy(jeśli nie da się inaczej)a na dole kolanko, zawór, rurka. 

I cyrkulor gotowy:D na samym końcu jeszcze redukcja z 32 na 25 dla zwiększenia ciśnienia. 

:thumbup: to po co tyle zachodu, uszczelniania itp. ;) pamiętaj często najprostsze rozwiązania są najlepsze. Poustawiaj dobrze pompy (pewnie masz po obu stronach komina) jedna mocno na tafle, druga w stronę dna, nie będzie film się zbierał na tafli a spływ z kolankiem daj na środku bliżej dna to Tobie jeszcze skałe obmyje ładnie i gitara :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak mam zrobione A co do spływu to właśnie tak ma być. Widzę znasz temat od podszewki:)kolo 15 zaczynam znowu się z tym uzerac


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak ja z czystej ciekawosci swiata hydrauliki proszę o filmik obecnej sytuacji. Z opisu wydaje się być niemożliwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak1 dla mnie też dlatego podjelem tyle prób. Wrócę do domu, zacznę testy i nagram


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości bo może nie doczytałem, ten spływ jest grawitacyjny czy dodatkowa pompa?

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k grawitacyjny. Pompa pompuje wodę na górę(pompa w kominie akwarium) i wraca grawitacyjnej z sampa na górze. W sampie również jest komin 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie ciekawe skąd to powietrze, może to kwestia długości rury i załamań, kątów.. niby nie powinno tak być ale jak widać jest :) ciekawe czy na giętkiej rurze byłyby takie problemy (zakładam że nie)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, dlatego uczrpilem się tak tej ewentualnej nieszczelności bo teoretycznie wszystko powinno być elegancko. Dalem grubsze rury, katy 90° zamieniłem na luki, jeszcze raz wszystko od nowa po kleilem i dalej tak jest. A instalacja pionowa po klejona tasma teflonowa dzialala:D 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rezus napisał:

Dobre pytanie, dlatego uczrpilem się tak tej ewentualnej nieszczelności bo teoretycznie wszystko powinno być elegancko. Dalem grubsze rury, katy 90° zamieniłem na luki, jeszcze raz wszystko od nowa po kleilem i dalej tak jest. A instalacja pionowa po klejona tasma teflonowa dzialala:D 

no najważniejsze że masz rozwiązanie problemu, szkoda czasu na szukanie przyczyn, niech się kręci i dojrzewa, powodzenia 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest:) dziękuję bardzo


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Już po testach. Ogólnie rzecz biorąc jakimś cudem zaczęło to działać ale nic nie wskazywało na to po dzisiejszym uruchomieniu. Jednak ma rurze 32 znacznie dłużej cały układ się odpowietrza niż na 25. Filmik się renderuje także zaraz jeszcze dorzucę link. Wychodzi ma to ze jednak winowajca była nieszczelności choć może całkowicie przypadkiem nieświadomy wyeliminowalem jakiś inny problem

Filmik nie dotyczy samej hydrauliki tylko jest ogolny także zainteresowanych hydraulika zapraszam do oglądania od połowy filmu;)

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakładać kolejnego wątku także swoje spostrzeżenia i pytania przedstawię tutaj.nh4- 0,no2- 0,no 3 -10 resztę testów będę miał jutro.temp 25C°, Świece 15h ze wschodami i zachodami które łącznie trwają okolo 5h. Wypadkowa temp 15000 stopni kelwina. Codziennie daje dwie krople np pro (pozywka). Odpiemiacz w końcu zacza wyrzucać http://sklep.aquamedic.pl/power-flotor-wkrotce-dostepny.html wybrałem ten w rozmiarze M . W przegrode wkładam raz na 2 dni włóknine filtracyjna, mam też 50g węgla od microbe lift, dwa bloki maxspecta,9kg żywego piasku i 20kg skały marco rock. I to było by tyle jeśli chodzi o filtracje. Akwa 200l +25L samp i 8l dolewka. 

Teraz pytania:

1. Mam dwa blazenki i chrysusa i karmię je raz dziennie połowa kostki natute ocean formua one. Czy taka ilość jedzenia jest wystarcZająca a może A duza?jedzenie przygotowuje tak ze biorę kieliszek wody ze zbiornika,wkładam do niego pokarm i czekam aż się rozpuści i ociepli. 

2. Mam dwa cylkulatory 4000l/h bez trybu nocnego i powrót pompy 2000l/h. Zastanawiam się czy nie podłączyć jednego z cyrkulatorow pod wyłącznik czasowy żeby ryby miały w nocy korzystniejsze warunki do odpoczynku.

3.przez problemyproblemu z hydraulika co zmuszao mnie do przelewania wody z sampa do wiadra zasolenie spadło z 1.024 na 1.023. Docelowo chciałbym chyba 1.025. Jak dosolic wodę? Gdybym przygotował solanke np w szklance o wysokim stężeniu odpowiadajacym planowaniem podwuzszeniu stężenia to taki koncentrat mogę wlać śmiało do sumpa? Czy raczej robić to codzienne po trochu?

4.węgiel zostawić czy wyciągnąć? Woda kryształ.

Ogólnie ryby sympatyczne, pełne życia. Chrysus codziennie o  19godz zakopuje sie i spi z zegarkiem na reku do 7 rano.blazenki w ogóle nie spia, uczepily się cyrkulatora i całymi dniami pływają pod prąd i z prądem. Czasem odpoczywają w miejscu o niskiej cyrkulacji.

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pół kostki spokojnie starczy. Obserwuj brzuchy ryb. Jak robią się wklęsłe to znaczy że puste ;). Ja przy znacznie większej obsadzie daje kostkę dziennie.

Mrożonkę po rozpuszczeniu powinieneś przepłukać. Zlewasz wodę z mrożonki i dolewasz świeżej z akwarium. Jak pokarm opadnie na dno to znowu zlewasz i dajesz świeżej wody.

Dając "brudną" wodę z mrożonki dostarczasz PO4 do zbiornika. Lepiej przepłukać. 

2. Nie wypowiem się. Ja nie stosuje trybów nocnych i jakoś się kręci. Ryby sobie znajdują spokojny kont do spania.

3. Nie rób solanki w szklance. Zajdzie reakcja w soli i wytrącić się węglan wapnia który zmętni ci wodę. Szklanka zrobi Ci się aż gorąca. Dosypuj po trochu soli do głównego zbiornika. Po łyżce stołowej raz na jakiś czas aż podniesiesz do docelowej wartości. Cyrkulacja wszystko wymiesza.

4. Węgiel w sumie nie jest ci na razie potrzebny ale też nie szkodzi więc jak już dałeś to zostaw. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.