Skocz do zawartości
orlando83

Padły ryby po dodaniu korali - pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w identyfikacji plagi!

Wczoraj wieczorem włożyłem do akwa 3 główki euphyli oraz jedną stylophore (do tej pory był tylko zoantus 3 rodactisy i jedna główka euphylii) po nocy padły mi 2 blazenki i chrysiptera, walczą jeszcze jedna hrysiptera i gobidon histro.

Objaw: ryby kładą się na piasku, jakby zasypiały. Krewetka, rozgwiazda, kraby i ślimaki funkcjonują. 

Przed dodaniem dwóch korali, parametry wzorowe. Całe akwa w fantastycznej kondycji od paru tygodni.

Proszę o pomoc co i jak zadziałać? Czy uda się uratować choćby to co zostało?

Edytowane przez orlando83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy masz akwarium, ile czasu ryby, kiedy dodane, czy masz Odpieniacz, czy robiłeś testy przed i po dodaniu korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium od 4 miesięcy. Od 3 tygodni ryby. Od dwóch tygodni korale. Od ponad dwóch miesięcy regularne podmiany raz w tygodniu. Parametry dotychczas wzorowe, ostatni pomiar w poniedziałek. Testy wykonywane co tydzień. 

Zasolenie: 1024

Temp: 26

KH: 11,8

NO2: 0

NO3: 2

PO4: 0

Mg: 1380

Ca: 410

Brak odpieniacza.

Czy jest możliwe, że te wczorajsze korale coś spowodowały? Coś wniosły do akwa nieporządanego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, orlando83 napisał:

Brak odpieniacza.

a co odpowiada za napowietrzanie wody ?

kaskada ? falowniki ?

o ile się "doczytałem" to masz zbiornik 36l ? .. nie za duża ta obsada na taki zbiornik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia to samo chciałem napisać lejesz bakterie? może miałeś zakwit w nocy  


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kaskada. Jest falowniki. Obsada owszem za duża, dlatego była przygotowana do redukcji. W izolatce był gobidon i chrysiptera (to właśnie one jeszcze dychają). Ryby miały po ok. 2 cm otrzymane od znajomego akwarysty. Nie miało to wpływu na zachwianie parametrów. 

Poza tym jest jeszcze drugie akwarium 120l, ale tam przebiega faza dojrzewania. Więc nie mogłem jeszcze rozdzielić obsady.

39 minut temu, Nexor4 napisał:

Silvia to samo chciałem napisać lejesz bakterie? może miałeś zakwit w nocy  

Nie leje bakterii. 

Włączyłem dodatkowo napowietrzacz i zauważyłem, że euphylia (ta wczorajsza) wypuszcza przezroczyste "gluty" na których osiadają pęcherzyki powietrza. Czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlałeś do akwarium wodę w której przyniosłeś korale?

 


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, orlando83 napisał:

Całe akwa w fantastycznej kondycji od paru tygodni

Pokaż zdjęcie baniaka. I zdjęcie tafli wody.

PO4 czym mierzone?
Czym, w jakiej ilości i jak często karmisz ryby?
Akwarium nadal 36 litrów? Gdzie tam upchnąłeś izolatkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Włodzimierz napisał:

Wlałeś do akwarium wodę w której przyniosłeś korale

dokładnie o to samo miałam pytać..korale puściły toksyny


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Włodzimierz napisał:

Wlałeś do akwarium wodę w której przyniosłeś korale?

 

Nie wlałem ani kropli. Same korale wsadzone do wody po aklimatyzacji.

18 minut temu, chwialek napisał:

Pokaż zdjęcie baniaka. I zdjęcie tafli wody.

PO4 czym mierzone?
Czym, w jakiej ilości i jak często karmisz ryby?
Akwarium nadal 36 litrów? Gdzie tam upchnąłeś izolatkę?

PO4 mierzone Salifertem, jak wszystko z resztą. 

Izolatka ma 2x12 cm szerokości, więc na boczną ścianę wchodzi idealnie.

Karmię dotychczas mrożonką co niby ma wszystko i ma na chwilę obecną wystarczyć. Tak powiedzieli w sklepie z morszczyzną. 2 razy dziennie w ilościach takich, że po 1,5 min. wszystko jest zjedzone. 

49 minut temu, @Beti napisał:

dokładnie o to samo miałam pytać..korale puściły toksyny

Czemu puściły toksyny? Czy to jest powód pomoru ryb? Wcześniejsze korale tak się nie zachowały. Co teraz zrobić? Poza tym, że zrobiłem większą podmiankę. Dodałem napowietrzacz oraz dorzuciłem węgla do kaskady. Żadnej chemii nie posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie czym mierzone?

Ja bym wzięła na szybko wody od jakiegoś akwarysty, do wiadra czy jakiegokolwiek pojemnika, napowietrzacz i przelozylabym tam te ryby, albo nawet zrobiła czysta solankę, jeśli z rybami jest bardzo zle. Możesz też spróbować dać wegiel.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, orlando83 napisał:

Czemu puściły toksyny? Czy to jest powód pomoru ryb? Wcześniejsze korale tak się nie zachowały. Co teraz zrobić? Poza tym, że zrobiłem większą podmiankę. Dodałem napowietrzacz oraz dorzuciłem węgla do kaskady. Żadnej chemii nie posiadam.

 nie słyszałeś ze korale potrafią puścić toksyny,najczęściej robią to w drodze transportu no woreczku,temu Cię zapytał Włodzimierz czy czasem tej wody nie wlales do akwarium.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

 nie słyszałeś ze korale potrafią puścić toksyny,najczęściej robią to w drodze transportu no woreczku,temu Cię zapytał Włodzimierz czy czasem tej wody nie wlales do akwarium.

 

Słyszałem, ale dlaczego te akurat puściły po przeniesieniu ich do akwarium? Cały proces aklimatyzacji był przeprowadzony prawidłowo. Czy koral dalej będzie wypuszczał toksyny? Czy mam go usunąć z akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, orlando83 napisał:

Słyszałem, ale dlaczego te akurat puściły po przeniesieniu ich do akwarium? Cały proces aklimatyzacji był przeprowadzony prawidłowo. Czy koral dalej będzie wypuszczał toksyny? Czy mam go usunąć z akwarium? 

@orlando83 ja Ci nie napisalam że korale puściły toksyny w akwarium,źle zrozumiałeś,pytaliśmy czy czasem nie wlałeś wody z woreczka razem z koralem do akwarium bo korale puszczaja toksyny w transporcie, to też zwierzak stres i tak reaguja broniac się :)

skoro byla aklimatyzacja prawdopodobnie będzie inna przyczyna,trudno zgadywac jeśli nawet fotki nie dodałeś :)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@orlando83, a napisz tak szczerze co dodawałeś do tej pory do akwarium. Bo mi to wygląda, takie śnięcie ryb, na zatrucie azotynami lub amoniakiem.

 


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jedną z przyczyn może być znikoma wymiana gazowa jaką posiadałeś w zbiorniku, dokładając kotnik - który podejrzewam ograniczył ruch sporej części tafli wody spiętrzyłeś problem.

Ale człek musi czasami pogrzebać by nie ciągnąc za język czegoś się dowiedzieć.

8 kwietnia godziny późno wieczorne nie miałeś ryb i korali w baniaku. W przeciągu  10 dni na 20-25 litrów wody dodałeś 7 ryb i korale ... małych bo małych ale jednak produkujących co nieco - nie uważasz iż to sporo ?

Zasiedlając rybami wodę też wylewałeś w kanał czy szła do baniaka ? Ryby w tak krótkim czasie mogły zejść w wyniku zbyt szybkiej aklimatyzacji lub były świeżo po transporcie (frachcie) i ot taki los je czekał  - być może po podtruciu transportowym... bądź zbiornikowym.
 

W dniu 20.04.2019 o 13:08, orlando83 napisał:

Od 3 tygodni ryby.

8 kwietnia - 20 kwietnia nijak mi tu 3 tygodnie nie wyszły... Zatem gdzieś masz rozbieżność.

Ponowię prośbę... Pokaż fotkę baniaka i tafli wody.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupie,ale rączki czyste były?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 48 godzinach od felernej nocy, sprawy mają się następująco:

W dniu 20.04.2019 o 15:41, Nik@ napisał:

Zasolenie czym mierzone?

Ja bym wzięła na szybko wody od jakiegoś akwarysty, do wiadra czy jakiegokolwiek pojemnika, napowietrzacz i przelozylabym tam te ryby, albo nawet zrobiła czysta solankę, jeśli z rybami jest bardzo zle. Możesz też spróbować dać wegiel.

 

Nik@ dzięki bardzo za podpowiedź. Świeża solanka i przełożenie ryb poskutkowało. Gobidon oraz Chrysiptera odżyły i odzyskały w pełni siły. Dzisiaj pierwsze karmienie i jest bardzo dobrze. W tym czasie w akwarium jeszcze jedna większa podmiana. Myślę, że węgiel wyciągnął sporo toksycznych substancji. Korale wyglądają bardzo dobrze.

Dowiedziałem się, że korale, które w piątek wpuściłem pochodziły z akwarium, w który były w przeszłości różne plagi związane z pomorem ryb. W dalszym ciągu wydaje mi się, że do wody w akwarium toksyczne substancje wypuściła albo stylopora lub euphylia (obstawiam tego drugiego korala), bo ta cała sytuacja wydarzyła się zaraz po włożeniu korali.

Dzisiaj zbadam parametry.

Do akwarium wczoraj późnym wieczorem wrócił Gobidon i już po nocy zawłaszczył sobie miejsce na rodactisach. Chrysiptera pozostaje w kotniku (jutro idzie do oddania). 

Dziękuję bardzo za wszelką pomoc i szybkie porady. Z obsadą mam nauczkę, choć bardzo bolesną, drugi raz tego błędu nie popełnię. Poczekam aż dojrzeje większe akwarium.

Na chwilę obecną zostaje tylko Gobidon. Być może dołączy do niego błazenek.

Poniżej zdjęcie dla tych, którzy o to prosili. Sugestie mile widziane. 162102259_IMG_20190422_093522(Large).thumb.jpg.c0ce701f92933f4b819596fe4549b025.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień po fatalnej w skutkach nocy tuż po włożeniu nowych korali do akwarium (euphylia oraz stylopora) parametry mają się następująco:

Temperatura: 26

Zasolenie: 1024

KH: 11,8

NO2: 0

NO3: 25

PO4: 0

Mg: 1280

Ca: 380

Dzisiaj podmiana. Czy na jakiś parametr powinienem zwrócić uwagę? Czy jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem masz nieco wysokie kh ,ja u siebie mam w okolicach 7 i korale sobie ładnie żyją ,wiem ze niektórzy maja kh ponad 10 a nawet 12 i tez jest ok ...w kazdym bądź razie ja trzymałbym w okolicy 7 

no3 tez należało by zbić ..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką sól kolega używa?

bo troszku to kh wysokie w stosunku do Ca i Mg a zasolenie 1.024;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc od ostatniej aktualizacji, na dzień dzisiejszy parametry utrzymują się na poziomie:

Temperatura: 25,5

Zasolenie: 1025

KH: 12,1

NO2: 0

NO3: 2

PO4: 0

Mg: 1360

Ca: 400

 

Parametry stałe, brak wahań. Nie spada mi KH i nie wiem czy to problem czy tak może być? @Beti co Ty o tym sądzisz?

W międzyczasie doszły korale: m.in.: calustrea, euphyllia, zoa oraz zostało zmienione oświetlenie na Sirius Nano (gorąco polecam - zmiana na wielkie +)

Od samego początku sól AF Sea Salt. Nic więcej nie podaję.

W kaskadzie siporax, purigent i trochę węgla (czy on może mieć wpływ na wysokie KH?)

Pokarm: mrożonka Super shrimp oraz Marine Flakes with Garlic oraz od wczoraj w zastosowaniu AF Power Food i AF Amino Mix

IMG_20190526_105024_edited (Large).jpg

IMG_20190526_104949_edited_edited (Large).jpg

IMG_20190526_104852_edited (Large).jpg

Edytowane przez orlando83 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.