Skocz do zawartości
IPretOriaNI

Jaki UPS do awaryjnego zasilania ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukam pomocy w wyborze UPS , jak byście polecali  ? Dodam że zależy mi na tym żeby był cichy i wydajny, chcę pod niego podpiąć dwa cyrkulatory 2x25W i pompę obiegową  około  30W.

Zależy mi na tym żeby podtrzymał  wyżej wymienone  sprzęty przez kilka godzin. 

Z góry dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumujesz moc urządzeń podłączonych do ups-a i taki z jakimś tam zapasem dobierasz. Zaczynają się one w granicy około 200 wat. Jak długo będzie podtrzymywał napięcie zależy tylko od akumulatora jaki zastosujesz. Kilka godzin to może być 3 albo 10. Z mojego doświadczenia wynika że mniej niż 70 Ah to nie ma co wkładać. Najlepiej jakby to był akumulator specjalny do ups-a dużo dłużej wytrzyma ale jest też dużo droższy. W sumie i tak największy koszt to akumulator.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych kalkulacji nie pamiętam, ale jak liczyłem swój UPS to chyba pod stałe zapotrzebowanie 70W. Kupiłem za-tech 300w czysty sinus. 100Ah aku, coś mi świta, że miało dać 11h. Do tej pory raz ratował dom przez 13h. Akumulator polecam kupić AGM, tańszy niż żelowy, a też dlugotrwały.

Myśląc o przyszłości też kup czysty sinus, jakikolwiek komputer, sondy etc nie będą dobrze funkcjonować na zwykłej przetwornicy o kwadratowym wykresie na oscylatorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten link co zapodałem, tam jest kalkulator.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

też polecam Volt ja mam  SinusPro 1500E najmocniejszy model na aku 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy należy podłączyć odpieniacz pod UPS? Czy odpuścić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Chudy_Busko napisał:

A powiedzcie mi czy należy podłączyć odpieniacz pod UPS? Czy odpuścić 

to zależy czy chcesz mieć spokój, jak masz czeste zaniki zasilania u mnie wystepują takie 1 sekundowe wiadomo co to znaczy :) , jak masz zasilanie raczej stabilne to być może nie ma sensu ale ja jestem jednego zdania, że z ups-em jest jak z prezerwatywą lepiej mieć i nie potrzebować jak potrzebować i nie mieć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre porównanie. U mnie w sumie się tylko raz zdazylo że nie było prądu przez 3 godziny po 20 minutach pracy UPS siada i na pierwszy rzut poleciał akumulator z żony samochodu. Potem wszystko wróciło do normy. Ale również muszę pomyśleć nad czymś konkretnym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

polecam tematy  (zwłaszcza wzmiankę o zasilaczu buforowym)

i

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, silvia napisał:

polecam tematy  (zwłaszcza wzmiankę o zasilaczu buforowym)

i

 

Namawiał,  namawiał i namówił  ;) dzięki za pomysł. Zapytam się tylko co z wtyczkami? Wystarczy do sterowników pociągnąć przewody z zakończeniem  jack i całkowicie wywalić fabryczne zasilacze? Jeszcze pytanko  taki zasilacz buforowy  z automatu  przełącza  się na aku  jak ups,  czyli  poniżej sekundy,  czy np. przy chwilowym braku napięcia  zanim  aku załapie  pompa  obiegowa  będzie działać z pełną  mocą, nie pamiętając ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, IPretOriaNI napisał:

do sterowników pociągnąć przewody z zakończeniem  jack i całkowicie wywalić fabryczne zasilacze?

Jeszcze pytanko  taki zasilacz buforowy  z automatu  przełącza  się na aku  jak ups,  czyli  poniżej sekundy, 

czy np. przy chwilowym braku napięcia  zanim  aku załapie  pompa  obiegowa  będzie działać z pełną  mocą, nie pamiętając ustawienia?

1) praktycznie - tak

2) w tych PDFach

https://www.pulsar.pl/pl/karta/DINB27630.pdf

https://www.pulsar.pl/pl/karta/DINB13850.pdf

napisano że natychmiast (nie wiem jak jest naprawdę bo nie używam)

3) a skoro natychmiast ... to powinno pamiętać ustawienia

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego czegoś, przełącza się niezauważalnie - w sensie, że pompa obiegowa czy falowniki, w chwili zaniku napięcia, działają bez zakłóceń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zasilaczami buforowym jest jedno ale, działają tylko na jedno napięcie. A co jeśli chcę podłączyć 12v, 24v i może jeszcze 230? To już nie będzie wcale tanio.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Mcj1 napisał:

Z tymi zasilaczami buforowym jest jedno ale, działają tylko na jedno napięcie. A co jeśli chcę podłączyć 12v, 24v

i może jeszcze 230?

z 24V "zrobić "  12V to żaden problem

to nie jest do 230V bo nie ma sinusa - to jest do oświetlenia i POMP DC (napięcie stałe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi , obsługują tylko dc. W czym więc tak przewyższają przetwornice sinusoidalne?  Bo na pewno nie ceną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Mcj1 napisał:

W czym więc tak przewyższają przetwornice sinusoidalne? 

serio pytasz ? ... tzn. że nie czytałeś dość dokładnie

nie robisz z 230V - 12V tylko po to by potem z powrotem z 12V zrobić 230V .. by zrobić 24V :P straty ... straty ... straty

zestaw jest mniejszy (fizycznie mniej miejsca w szafce zajmuje) akumulatory wytrzymują dłużej a koszta są .. kilka razy mniejsze dokładnie przy tej samej skuteczności

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że zestaw jest mniejszy nie znaczy że koszta są kilkukrotnie mniejsze. Skąd wiesz o tak dużych stratach przetwornic sinusoidalnych? Sprawność ich jest kilka procent wyższa. A poza tym ma to być zasilanie awaryjne i nie raz trzeba zrobić z 12v 230 bo nie wszystkie urządzenia w akwarium w tym i pompy są zasilane prądem stałym dc.





Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Przetwornica sinusoidalna np., taka jak mam ja czyli inverter  z firmy Volt to same plusy to nie tylko zasilanie awaryjne z czystym sinusem, to tez AVR, zabezpieczenie przeciążeniowe czy to w pracy w trybie aku czy sieciowym, to też przełączenie na zasilanie bateryjne kiedy napięcie sieciowe jest niższe niż 160 V  lub wyższe niż 260 V to po prostu spokój dodatkowo mogę wpiąć aku nawet z auta jak będzie taka potrzeba i nie muszę się przejmować czy urządzenie jest DC czy AC czy 24V czy 230V, dodatkowo mój inverter może pracować w trybie solarnym po podłączeniu paneli fotowoltaicznych taki dodatkowy plusik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

Przetwornica sinusoidalna np., taka jak mam ja czyli inverter  z firmy Volt to same plusy

Przecież to nie jest prawdą. Jedyny plus jest taki, że możesz podłączyć urządzenia na prąd zmienny, których tak po prawdzie w akwarium morskim nie ma za wiele, a tym bardziej nie są niezbędne do podtrzymania w razie zaniku napięcia.

Godzinę temu, Paragon napisał:

to tez AVR, zabezpieczenie przeciążeniowe czy to w pracy w trybie aku czy sieciowym, to też przełączenie na zasilanie bateryjne kiedy napięcie sieciowe jest niższe niż 160 V  lub wyższe niż 260 V to po prostu spokój dodatkowo mogę wpiąć aku nawet z auta jak będzie taka potrzeba

Zasilacz buforowy spełnia wszystkie te funkcje, także przykro mi, ale nie przemawia to za wyższością tej przetwornicy.

2 godziny temu, Mcj1 napisał:

Skąd wiesz o tak dużych stratach przetwornic sinusoidalnych? Sprawność ich jest kilka procent wyższa.

Przy podłączeniu do takiej przetwornicy musisz uwzględnić też sprawność poszczególnych zasilaczy - to takie podłączanie zasilacza do zasilacza. W zasilaczu buforowym, przy zaniku napięcia energia idzie bezpośrednio z akumulatorów. Bezstratnie - czyli wytrzyma dłużej. Przy przetwornicy, najpierw jest konwersja napięcia z 12VDC na 230VAC (pierwsza strata energii z aku), potem z 230VAC na 24VDC przez zasilacz np. pompy lub falownika (druga strata energii z aku).

7 godzin temu, Mcj1 napisał:

Bo na pewno nie ceną.

Serio mówisz? sprawdź jeszcze raz ceny. Odpowiednio dobrany zasilacz wyjdzie Cię dużo taniej. Kiedyś kupowałem bezpośrednio z pulsara jak jeszcze sklep mieli i zapłaciłem niecałe 5 dych bez aku.

2 godziny temu, Mcj1 napisał:

A poza tym ma to być zasilanie awaryjne i nie raz trzeba zrobić z 12v 230 bo nie wszystkie urządzenia w akwarium w tym i pompy są zasilane prądem stałym dc.

No właśnie, to ma być zasilanie awaryjne, więc nie trzeba od razu całego akwarium podłączać. Jak dla mnie to wystarczy pompa obiegowa i falowniki, a te, przynajmniej te dobre, są na 24VDC. Chyba, że ktoś ma zaniki prądu trwające kilka dni, to wtedy już lepiej agregat kupić bo taka przetwornica  na 230VAC z podłączoną np. lampą długo nie wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Przecież to nie jest prawdą. Jedyny plus jest taki, że możesz podłączyć urządzenia na prąd zmienny, których tak po prawdzie w akwarium morskim nie ma za wiele, a tym bardziej nie są niezbędne do podtrzymania w razie zaniku napięcia.

Co jest nie prawdą sprecyzuj co z rzeczy które napisałem są nie prawdziwe skoro już o to mnie oskarżasz, hmm u mnie ups podtrzymuje (a raczej podtrzymywał) lampę led która bez pełnego sinusa buczy i piszczy zasilacz też wydaje nie za ciekawe dżwięki, grzałka, obiegówka i falowniki wszystkie te urządzenia bardzo ładnie działają na tym inverterze, u mnie czesto są sekundowe zaniki nigdy nie miałem problemu z prądem w akwarium, zaniki zasilania sa dla mnie niezauważalne do tego ten sam ups zasila kotłownie i CO oraz okazyjnie drukarke 3D przy długich wydrukach

24 minuty temu, Pawelo2222 napisał:

Zasilacz buforowy spełnia wszystkie te funkcje, także przykro mi, ale nie przemawia to za wyższością tej przetwornicy.

to jest jedna z rzeczy ktora posiada patrze na przetwornice jako jedna całość mam wszystko w jednym i nie musze kombinować i przemyslać, podpinam co chcę i ma działać to mnie interesuje od strony uzytkownika

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Paragon napisał:

skoro już o to mnie oskarżasz,

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

1. Nie oskarżam Cię.

2. Przecież napisałem że jedyny plus to to, że możesz podłączyć urządzenia pod 230VAC. 

11 godzin temu, Paragon napisał:

do tego ten sam ups zasila kotłownie i CO oraz okazyjnie drukarke 3D przy długich wydrukach

Przecież to rozmowa o zasilaniu awaryjnym AKWARIUM, a nie całego domu. Przecież zwykły użytkownik nie musi podłączać zaraz pompy CO, czy drukarki, czy telewizora itd. Chodzi o akwarium. Podkreśliłem to na końcu. Jak dla mnie to podtrzymania krytyczna jest pompa obiegowa i falowniki, a te są na 24VDC. Bez reszty akwarium spokojnie da radę.

A tak na marginesie, po grzyb grzałkę podłączać pod ups? 10 stopni masz w domu? (Pytanie z czystej ciekawości, bo jak dla mnie to strata energii z aku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Paragon napisał:

 u mnie ups podtrzymuje (a raczej podtrzymywał) lampę led która bez pełnego sinusa buczy i piszczy

zasilacz też wydaje nie za ciekawe dżwięki,

tzn. że lampę led zasilasz prądem zmiennym ?

czy zasilacz zasilasz zmiennym a potem na lampę leci stały :)

w/g mnie to zasilacz ma / miał problem bez pełnego sinusa , a gdy podłączysz lampę do awaryjnego pomijając ten zasilacz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Pawelo2222 napisał:

1. Nie oskarżam Cię.

 

12 godzin temu, Pawelo2222 napisał:

Przecież to nie jest prawdą.

no jakoś to widzę inaczej

15 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Przecież to rozmowa o zasilaniu awaryjnym AKWARIUM, a nie całego domu. Przecież zwykły użytkownik nie musi podłączać zaraz pompy CO, czy drukarki, czy telewizora itd. Chodzi o akwarium. Podkreśliłem to na końcu. Jak dla mnie to podtrzymania krytyczna jest pompa obiegowa i falowniki, a te są na 24VDC. Bez reszty akwarium spokojnie da radę.

słuchaj możesz podłaczyć pod zasilanie tylko pompkę aby utrzymać obieg albo całe akwarium, ja podłączam cały osprzęt bo dla mnie liczy się niezauważalna zmiana przy zaniku zasilaniu, zanik zasilania nie służy i raczej nigdy nie będzie dobrze służyć elektronicę, z twojego toku myślenia wnioskuje ze dla Ciebie zasilanie awaryjne to jakieś buforowe podtrzymanie pompki i ogólnie reszta może sie wyłączyć, dla mnie to niezauważalna praca w podtrzymaniu co dla Ciebie jest bez sensu  

15 minut temu, Pawelo2222 napisał:

A tak na marginesie, po grzyb grzałkę podłączać pod ups? 10 stopni masz w domu? (Pytanie z czystej ciekawości, bo jak dla mnie to strata energii z aku)

bo mogę bo ups ma 1000W mocy ciągłej i 200W grzałka nie robi na nim wrażenia, zaniki u mnie są jak już wspomniałem sekundowe w najgorszym wypadku kilku minutowe, na pełnym obciążeniu aku wytrzymuje spokojnie 1-2h, u mnie długie zaniki zasilania występują bardzo żadko nie wiem raz w roku a takie chwilowe bardzo często wyobraź sobie takie co chwilę wyłanczanie elektroniki której oprócz pompki i cyrkulatora trochę jednaj jest,a ona nie lubi takich chwilowych przerw

 

3 minuty temu, silvia napisał:

tzn. że lampę led zasilasz prądem zmiennym ?

czy zasilacz zasilasz zmiennym a potem na lampę leci stały :)

w/g mnie to zasilacz ma / miał problem bez pełnego sinusa , a gdy podłączysz lampę do awaryjnego pomijając ten zasilacz ...

Marek lampa buczy bez pełnego sinusa, nie wiem co dokładnie nie zagłębiałem się czy sam zasilacz czy drivery, czy co tam jeszcze dzwięk jest słyszalny z kilku metrów zasilacz MW drivery również, nie wiem jak to wpływa dodatkowo na same ledy np: Cree które tanie nie są, ale wiem że nie buczą/piszczą odkąd mam pełny sinus

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Paragon napisał:

no jakoś to widzę inaczej

Napisałeś, że same plusy, gdy w rzeczywistości jest tylko jeden, który wymieniłem.

48 minut temu, Paragon napisał:

 bo mogę bo ups ma 1000W mocy ciągłej i 200W grzałka nie robi na nim wrażenia,

Ok, nie robi wrażenia, ale zdajesz sobie sprawę, że skracasz sobie czas pracy na akumulatorze w razie w? Wiesz, że nawet przez godzinę bez grzałki temperatura wody w akwarium jakiś drastycznie się nie zmieni.

48 minut temu, Paragon napisał:

jak już wspomniałem sekundowe w najgorszym wypadku kilku minutowe, na pełnym obciążeniu aku wytrzymuje spokojnie 1-2h, u mnie długie zaniki zasilania występują bardzo żadko nie wiem raz w roku a takie chwilowe bardzo często wyobraź sobie takie co chwilę wyłanczanie elektroniki której oprócz pompki i cyrkulatora trochę jednaj jest,a ona nie lubi takich chwilowych przerw

To masz strasznie kijowe zasilanie. Czyli rozumiem, że jak np. oglądasz sobie tv, czy czytasz książkę wieczorem, to telewizor Ci się wyłącza, a lampki mrugają? Kosmos!:-)

Ja mieszkam w mieście i moim priorytetem jest, żeby w razie awarii, utrzymać akwarium jak najdłużej na chodzie, bez strat w zwierzętach.

48 minut temu, Paragon napisał:

Marek lampa buczy bez pełnego sinusa, nie wiem co dokładnie nie zagłębiałem się czy sam zasilacz czy drivery, czy co tam jeszcze dzwięk jest słyszalny z kilku metrów zasilacz MW drivery również, nie wiem jak to wpływa dodatkowo na same ledy np: Cree które tanie nie są, ale wiem że nie buczą/piszczą odkąd mam pełny sinus

Tu właśnie chodzi o to, żeby pominąć zasilacz, a podać bezpośrednio VDC do lampy.

Edytowane przez Pawelo2222
P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.