Skocz do zawartości
IPretOriaNI

Jaki UPS do awaryjnego zasilania ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
Teraz, Pawelo2222 napisał:

Napisałeś, że same plusy, gdy w rzeczywistości jest tylko jeden, który wymieniłem.

dla mnie same plusy, urządzenie jest proste zabezpiecza urządzenia na kilka sposobów poza tylko podstawowym zapewnieniem awaryjnego zasilania poza tym nie muszę się przejmować i przemyślać co podłączam po prostu działa jak należy, życie nauczyło mnie że jeżeli praca urządzenia jest niezauważalna to znaczy że jest idealne,

3 minuty temu, Pawelo2222 napisał:

Ok, nie robi wrażenia, ale zdajesz sobie sprawę, że skracasz sobie czas pracy na akumulatorze w razie w? Wiesz, że nawet przez godzinę bez grzałki temperatura wody w akwarium jakiś drastycznie się nie zmieni.

ale czytałeś co pisałem?, jakie są u mnie zaniki zasilania wiesz że sposób podłączenia jest sprawa indywidualną, jak mam dłuższe zaniki zasilania to po pierwsze mam taką informację i mogę sie odpowiednio przygotować, po drugie od długotrwałych zaników nie jest ups tylko agregat,

6 minut temu, Pawelo2222 napisał:

To masz strasznie kijowe zasilanie. Ja mieszkam w mieście i moim priorytetem jest, żeby w razie awarii, utrzymać akwarium jak najdłużej na chodzie, bez strat w zwierzętach.

mam dlatego mam ups-a jak bym miał super to bym go nie miał, chyba posiadanie takiego zasilania jest nierozerwalnie związane ze słabej jakości dostawą energii :), nie każdy mieszka w mieście i nie u każdego zasilanie jest takie same, jak wspomniałem od długotrwałych zaników zasilania nie jest ups tylko agregat ale w bloku go raczej nie odpalisz :)

7 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Tu właśnie chodzi o to, żeby pominąć zasilacz, a podać bezpośrednio VDC do lampy.

ale nie rozumiem całej tej idei kombinacji żeby pominąć to pominąć tamto, podpiąc tylko jedną pompkę wszytko żeby było jak najtaniej i dodatkowo działało jak najdłużej, wiem że każdy ma swoje zdanie ale dla mnie zasilanie awaryjne ma być proste i niezauważalne w działaniu, u mnie wyglądało to tak w domu brak pradu a akwarium działało jak by nic się nie stało i o to chyba chodzi w zasilaniu awaryjnym,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

ale nie rozumiem całej tej idei kombinacji żeby pominąć to pominąć tamto, podpiąc tylko jedną pompkę wszytko żeby było jak najtaniej i dodatkowo działało jak najdłużej

Hmmm, a mi się właśnie wydawało, że chodzi o to, żeby było jak najtaniej i działało jak najdłużej. Ale jak tam kto woli.

Ale to tak jakby myśleć o kupnie środka transportu do pracy. Jeden kupi osobówkę, głównie będzie jeździł sam, ale czasem ewentualnie będzie miał możliwość podwieźć żonę czy kolegę. Drugi kupi autobus i też będzie jeździł sam do tej pracy, ale w razie co będzie chwalił, że ma możliwość podwiezienia całego osiedla. Jeden i drugi dotrze do pracy, ale kto zapłaci więcej za paliwo?

Ale wróćmy do posta pierwszego. Kolega chce podpiąć dwa cyrkulatory i pompę obiegową. Chce również, żeby działało to parę godzin. A więc pytam się po co mu taka przetwornica? Nie lepiej żeby jednak było taniej i działało długo? Przecież taki zasilacz buforowy ma takie same właściwości jak przetwornica, tylko na wyjściu zamiast VAC ma VDC żeby było ekonomiczniej i działało dłużej. Dlatego takie rozwiązania są stosowane np. w centralkach alarmowych czy monitoringu przemysłowym. W takich przypadkach chodzi o to, żeby wszystko działało jak najdłużej w przypadku zaniku zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Pawelo2222 napisał:

Hmmm, a mi się właśnie wydawało, że chodzi o to, żeby było jak najtaniej i działało jak najdłużej. Ale jak tam kto woli.

Ale to tak jakby myśleć o kupnie środka transportu do pracy. Jeden kupi osobówkę, głównie będzie jeździł sam, ale czasem ewentualnie będzie miał możliwość podwieźć żonę czy kolegę. Drugi kupi autobus i też będzie jeździł sam do tej pracy, ale w razie co będzie chwalił, że ma możliwość podwiezienia całego osiedla. Jeden i drugi dotrze do pracy, ale kto zapłaci więcej za paliwo?

Ale wróćmy do posta pierwszego. Kolega chce podpiąć dwa cyrkulatory i pompę obiegową. Chce również, żeby działało to parę godzin. A więc pytam się po co mu taka przetwornica? Nie lepiej żeby jednak było taniej i działało długo? Przecież taki zasilacz buforowy ma takie same właściwości jak przetwornica, tylko na wyjściu zamiast VAC ma VDC żeby było ekonomiczniej i działało dłużej. Dlatego takie rozwiązania są stosowane np. w centralkach alarmowych czy monitoringu przemysłowym. W takich przypadkach chodzi o to, żeby wszystko działało jak najdłużej w przypadku zaniku zasilania.

niby masz racje ale pytanie w temacie jest  "Jaki UPS do awaryjnego zasilania" więc odpowiadam przetwornica z czystym przebiegiem sinusoidy na wyjściu, a jak ktoś spyta jak to zrobić najtaniej odpowiem byle jak byle działało i tyle każde rozwiązanie które spełni swój ce będzie dobre, z tym że jak ktoś zapiera się że zależy mu przede wszystkim na ochronie i dobrze zwierzaków które tanie nie są to nie zrobi byle jak tylko dobrze i konkretnie bo UPS sinus 800W (500W)  za 400zł + aku za jakieś 300zł to kropelka w morzu inwestycji jakie ponosi sie na zakup zwierzaków sprzętu i potem jego utrzymanie dlatego dalej jest dla mnie niezrozumiałe oszczędzanie na czymś co odpowiada za funkcjonowanie akwarium ale jak wspomniałem to tylko moje prywatne zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

niby masz racje ale pytanie w temacie jest  "Jaki UPS do awaryjnego zasilania" więc odpowiadam przetwornica z czystym przebiegiem sinusoidy na wyjściu

Aha, nie wiedziałem, że nie czytałeś treści tematu tylko tytuł.

7 minut temu, Paragon napisał:

a jak ktoś spyta jak to zrobić najtaniej odpowiem byle jak byle działało i tyle każde rozwiązanie które spełni swój ce będzie dobre

To też dla mnie ciekawostka, że rozwiązania przemysłowe i w systemach alarmowych, kontroli dostępu oraz monitoringu, gdzie głównie chodzi o to, żeby systemy te były niezawodne i działały w każdej sytuacji to rozwiązania byle jakie. Widocznie żaden przedsiębiorca nie dba o to, żeby mu się alarm załączył w czasie pożaru i lubi jak go okradają. Byle by coś tam się na czujce świeciło i już czują się dobrze.

Ale wracając do tematu, jeśli nikt nie ma nic rzeczowego do wniesienia, proponuję zakończyć dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Ale wracając do tematu, jeśli nikt nie ma nic rzeczowego do wniesienia, proponuję zakończyć dyskusję.

że tak powiem nie Ty jesteś autorem i nie do Ciebie należą takie decyzje, tym bardziej  że uważasz że takie rozwiązanie jakie Ty stosujesz jest jedyne słuszne i że problemy z zasilaniem wszyscy maja takie same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskutujecie co jest lepsze Wielkanoc czy Boże Narodzenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Paragon napisał:

że tak powiem nie Ty jesteś autorem i nie do Ciebie należą takie decyzje, tym bardziej  że uważasz że takie rozwiązanie jakie Ty stosujesz jest jedyne słuszne i że problemy z zasilaniem wszyscy maja takie same

Przeczytaj proszę treść pierwszego posta, a przekonasz się może o co chodzi i jaki problem ma autor.

Godzinę temu, VDR napisał:

Dyskutujecie co jest lepsze Wielkanoc czy Boże Narodzenie. 

No właśnie nie do końca, bo jedno rozwiązanie jest duuużo lepiej zoptymalizowane dla potrzeb autora tematu, a to jest wielka różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie! Nie ma co się tak spinać.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawelo2222 napisał:

Przeczytaj proszę treść pierwszego posta, a przekonasz się może o co chodzi i jaki problem ma autor.

No właśnie nie do końca, bo jedno rozwiązanie jest duuużo lepiej zoptymalizowane dla potrzeb autora tematu, a to jest wielka różnica.

:D :D :D :D  Tylko Ci się wydaje - a jeśli uważasz, że jest inaczej to podaj ile pln straci na stratach z przekształcenia z 230V na 24V i później z 24V na 230V czy w drugą stronę skoro to jest kluczowy argument za przetwornicą dc-dc.  Albo o ile krócej będzie działała ta pompa na UPS w porównaniu do rozwiązania, którego tak bronisz.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, VDR napisał:

:D :D :D :D  Tylko Ci się wydaje - a jeśli uważasz, że jest inaczej to podaj ile pln straci na stratach z przekształcenia z 230V na 24V i później z 24V na 230V czy w drugą stronę skoro to jest kluczowy argument za przetwornicą dc-dc.  Albo o ile krócej będzie działała ta pompa na UPS w porównaniu do rozwiązania, którego tak bronisz.

Ty tak na serio?

Przyjmując, że sprawność upsa w trybie przedwornicy dc/ac jest maksymalnie około 80% (dane dobrego ups kemot) a zasilacz impulsowy np. pompy obiegowej ma sprawność około 85% a dajmy na to nawet lepszy przypadek 90%, który zdarza się wyjątkowo rzadko, wychodzi na to, że wydajność całego układu jest na poziomie ok. 72%. A to i tak w rzeczywistości jest niższa wartość. Przyjąłem wartości z korzyścią dla ups.

Jeśli podajesz napięcie bezpośrednio z aku masz wydajność na poziomie 99%, bo jeszcze malutki prąd idzie na zasilenie mikrokontrolera.

Pomijam już fakt początkowego kosztu obu rozwiązań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś dystrybutorem zasilaczy impulsowych?[emoji2][emoji2][emoji2][emoji2]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Ty tak na serio?

Przyjmując, że sprawność upsa w trybie przedwornicy dc/ac jest maksymalnie około 80% (dane dobrego ups kemot) a zasilacz impulsowy np. pompy obiegowej ma sprawność około 85% a dajmy na to nawet lepszy przypadek 90%, który zdarza się wyjątkowo rzadko, wychodzi na to, że wydajność całego układu jest na poziomie ok. 72%. A to i tak w rzeczywistości jest niższa wartość. Przyjąłem wartości z korzyścią dla ups.

Jeśli podajesz napięcie bezpośrednio z aku masz wydajność na poziomie 99%, bo jeszcze malutki prąd idzie na zasilenie mikrokontrolera.

Pomijam już fakt początkowego kosztu obu rozwiązań.

Mnie nie interesują Twoje teoretyczne założenia tylko praktyka. Znasz odpowiedź na zadane pytania czy tylko sobie teoretyzujesz ? Ile pln więcej zapłacę mając UPS przy zamianie energii 230V na 24V i później z 24V na 230V. O ile godzin/minut/sekund krócej będzie podtrzymywał mi UPS ? Nie interesuje mnie teoria - tą znam włącznie z budową jednego i drugiego urządzenia. Natomiast skoro twierdzisz, że to duuuuuuuużo lepsze rozwiązanie to powinieneś znać  praktyczną odpowiedź na nie. Teoria a praktyka to często dwa różne światy i każdy o tym wie.

I jeszcze jedno - z ta sprawnoscia 99% zasilacza buforowego zdaje sie ze przesadziles.

Pulsar proponowany w tym wątku - sprawność 88%, drugi 85%.

Dalej uważam, że dyskutujecie o przewadze Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi i odwrotnie.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mcj1 napisał:

Jesteś dystrybutorem zasilaczy impulsowych?emoji2.pngemoji2.pngemoji2.pngemoji2.png

Nie, jestem inżynierem.

1 minutę temu, VDR napisał:

Mnie nie interesują Twoje teoretyczne założenia tylko praktyka. Znasz odpowiedź na zadane pytania czy tylko sobie teoretyzujesz ? Ile pln więcej zapłacę mając UPS przy zamianie energii 230V na 24V i później z 24V na 230V. O ile godzin/minut/sekund krócej będzie podtrzymywał mi UPS ? Nie interesuje mnie teoria - tą znam włącznie z budową jednego i drugiego urządzenia. Natomiast skoro twierdzisz, że to duuuuuuuużo lepsze rozwiązanie to powinieneś znać  praktyczną odpowiedź na nie. Teoria a praktyka to często dwa różne światy i każdy o tym wie.

Przecież dałem Ci wartości procentowe, policz sobie. Ja nie mam na to czasu.

Miałem oba rozwiązania w rękach i w praktyce wyniki są bardziej rozbieżne. Jak wspomniałem, przyjąłem wartości z korzyścią dla ups. 

Jak nie chcesz mi wierzyć, nie zmuszam Cię. Zapytaj pierwszego lepszego elektronika, jeśli nie masz dostępu do obu urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inżynier też może być dystrybutorem. A tak w ogóle to też cię lubię[emoji2][emoji2][emoji2]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mcj1 napisał:

Inżynier też może być dystrybutorem. A tak w ogóle to też cię lubięemoji2.pngemoji2.pngemoji2.png

No dobra, jestem inżynierem serwisowym aparatury medycznej, nic nie dystrybuuje, a naprawiamemoji2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Nie, jestem inżynierem.

Przecież dałem Ci wartości procentowe, policz sobie. Ja nie mam na to czasu.

Miałem oba rozwiązania w rękach i w praktyce wyniki są bardziej rozbieżne. Jak wspomniałem, przyjąłem wartości z korzyścią dla ups. 

Jak nie chcesz mi wierzyć, nie zmuszam Cię. Zapytaj pierwszego lepszego elektronika, jeśli nie masz dostępu do obu urządzeń.

No to skoro miałeś oba rozwiązania i w praktyce wyniki są bardziej rozbieżne to podziel się swoim "doświadczeniem". Aaaa zapomniałem - nie masz czasu :D 
Ale ja Ci wierzę, że są straty. Teorie mi wbijano do głowy przez 5 lat technikum i później jeszcze 5 lat na studiach - ja się pytam ile groszy więcej zapłacę miesięcznie za wybranie bardziej uniwersalnego rozwiązania jakim jest UPS niż zasilacz buforowy dedykowany do konkretnego rozwiązania. Pomijając koszty początkowe.  Skoro to takie duuuuuuużo lepsze rozwiązanie sądzę, że co najmniej powinno iść w dziesiątki złotych jak nie w setki. No i czas powinien się wydłużyć do kilku godzin nie minut.

P.s w domu mam chyba ze 4 Every, które sam naprawiałem. Zasilaczy buforowych też parę by się znalazło. Tak BTW ;)

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz jak fajnie można sobie pogadać[emoji3]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, VDR napisał:

ja się pytam ile groszy więcej zapłacę miesięcznie za wybranie bardziej uniwersalnego rozwiązania jakim jest UPS niż zasilacz buforowy dedykowany do konkretnego rozwiązania. Pomijając koszty początkowe.  Skoro to takie duuuuuuużo lepsze rozwiązanie sądzę, że co najmniej powinno iść w dziesiątki złotych jak nie w setki. No i czas powinien się wydłużyć do kilku godzin nie minut.

Groszy ile zapłacisz to mi się liczyć nie chce. Ale jak kiedyś robiłem testy, przy tym samym obciążeniu ups wytrzymał niecałe 3 godziny, a zasilacz 4 z hakiem. W obu te same aku tylko w jednym szeregowo w drugim równolegle.

41 minut temu, VDR napisał:

Pulsar proponowany w tym wątku - sprawność 88%, drugi 85%.

To jest sprawność pracy AC/DC a nie na aku.

Tak na marginesie pomijając koszty początkowe eliminujemy jedną z zalet zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
53 minuty temu, VDR napisał:

Mnie nie interesują Twoje teoretyczne założenia tylko praktyka.

mam rozwiązanie (i nie piszę dla dolania benzyny ..)

masz UPSa - odłącz zasilanie i włącz stoper

zamów przez internet jakiś buforowy (można przecież zwrócić "ot tak") i zrób to samo na tych samych akumulatorach - sam zrobisz test to sam sie przekonasz

tak wiem , że lampa,  że pompy na 230V ...

ale dla kogoś kto ma pompy 24V i "niewyjące" lampy led to możne być (właściwie to jest) po prostu tańsze a działające co najmniej tak samo (a w praktyce lepiej) zasilanie ...

tak po prostu bez spiny i dyskusji na kilka stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Groszy ile zapłacisz to mi się liczyć nie chce. Ale jak kiedyś robiłem testy, przy tym samym obciążeniu ups wytrzymał niecałe 3 godziny, a zasilacz 4 z hakiem. W obu te same aku tylko w jednym szeregowo w drugim równolegle.

To jest sprawność pracy AC/DC a nie na aku.

Tak na marginesie pomijając koszty początkowe eliminujemy jedną z zalet zasilacza.

No to nie była taka sama konfiguracja. Połączenie szeregowe - wyższe napięcie. Połączenie równolegle - wyższa pojemność zestawu. To po pierwsze.
Po drugie - oczywiście, że to sprawność AC/DC - w czasie pracy normalnej - nic się nie zmienia - albo wręcz pogarsza jeśli sprawność zasilacza producenta danej pompy jest wyższa niż Twojego zasilacza buforowego (oczywiście to jest kompletnie pomijalne, ale skoro teoretyzujemy...).

@silvia ależ oczywiście, że to sprawdzałem. Różnica była kilku minut w przypadku mojego UPSa. Buforowy powędrował do zasilania AVR :D 

Z mojej praktyki - różnica w czasie między jednym a drugim rozwiązaniem nie jest znacząca. Różnice w kosztach dotyczących poboru energii w przypadku jednego i drugiego również niewielkie. Na rachunku nie odczułem żadnego wzrostu jak zamieniłem zasilacz buforowy na UPSa.  Między tymi urządzeniami w praktyce różnice są pomijalne - no chyba że dla kogoś strata np. 6zl rocznie jest dużym obciążeniem.

Za UPS przemawia wygoda w użytkowaniu. I to jest zdecydowana przewaga. W przypadku awarii pompy nie muszę szukać pompy na 12V czy 24V. Uruchomię wszystko co uda mi się kupić lub pożyczyć. Jeśli wpadnę na pomysł, że jednak więcej urządzeń chcę mieć zasilanych w razie awarii to z UPS również nie będzie problemu. Moc poszczególnych rozwiązań  również może mieć znaczenie. Buforowy będzie miał z reguły mniej tej mocy niż UPS. Czy coś zyskuję przy pójściu w zasilacz buforowy ? - na początek trochę zł w kieszeni, które i tak wydam jeśli się okaże, że kolejne pompy będą miały zasilanie 230V itd itd.

Co wybierze autor wątku - jego sprawa - ale nie piszcie proszę - że zdecydowana przewaga jest jednego czy drugiego bo to nie jest prawdą.

Ale i jedno i drugie rozwiązanie się nadaje do tego o czym jest temat tego wątku, dlatego nadal uważam - że dyskutujecie czy Wielkanoc czy Boże Narodzenie :D

P.s APS-612 nadaje się do testów ? ;)
 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, VDR napisał:

Na rachunku nie odczułem żadnego wzrostu jak zamieniłem zasilacz buforowy na UPSa.

a gdybyś pod licznik podłączył "tylko zbiornik" a nie cały dom ? i w miesiącu miał 3 braki zasilania po 3h ? a po 3 latach ile by to wyszło ?

pewno z tyle że można by było kupić UPSa :) 

dooobra - nie przekonamy to nie przekonamy jednak "Ty masz wiekszego" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

a gdybyś pod licznik podłączył "tylko zbiornik" a nie cały dom ? i w miesiącu miał 3 braki zasilania po 3h ? a po 3 latach ile by to wyszło ?

pewno z tyle że można by było kupić UPSa :) 

dooobra - nie przekonamy to nie przekonamy jednak "Ty masz wiekszego" :P

Na tym chodziło tylko akwarium - slodkowodne, filtr kubelkowy eheim plus głowica Powerhead 402 z koszykiem i gabka. Pisze bo może dla Was ma to znaczenie :D ;) Dom jeszcze nie jest zasilany z UPSa. Po 3 latach pewnie by wyszlo z 20zl biorac pod uwage awarie zasilania realne. Tak jak mówiłem mnie interesuje praktyka bo w teorii to można udowodnić, że lokomotywa za oknem generująca prąd ze spalania węgla będzie najlepsza :D Trudno - pazerny nie jestem. Wolę wygodę i uniwersalność. A zasilacze buforowe wole wykorzystać do np. zasilania pasków LED ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, VDR napisał:

No to nie była taka sama konfiguracja. Połączenie szeregowe - wyższe napięcie. Połączenie równolegle - wyższa pojemność zestawu. To po pierwsze.

Yyy a niby jak podłączyć szeregowo 2x aku do upsa na 12V? Przecież trzeba równolegle. Tak samo do buforowego na 24VDC nie podłączysz rownolegle. Musisz podłączyć szeregowo dwa aku, żeby otrzymać 24V. Nie mniej jednak liczba aku się nie zmienia.

30 minut temu, VDR napisał:

Po drugie - oczywiście, że to sprawność AC/DC - w czasie pracy normalnej - nic się nie zmienia - albo wręcz pogarsza jeśli sprawność zasilacza producenta danej pompy jest wyższa niż Twojego zasilacza buforowego (oczywiście to jest kompletnie pomijalne, ale skoro teoretyzujemy...).

To już nie chodzi nam o różnicę w przypadku zaniku napięcia?

26 minut temu, VDR napisał:

chodziło tylko akwarium - slodkowodne, filtr kubelkowy eheim plus głowica Powerhead 402 z koszykiem i gabka.

Hmm przecież kubełek eheima jest pod 230VAC. Jak to podłączyłeś pod zasilacz 24V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Yyy a niby jak podłączyć szeregowo 2x aku do upsa na 12V? Przecież trzeba równolegle. Tak samo do buforowego na 24VDC nie podłączysz rownolegle. Musisz podłączyć szeregowo dwa aku, żeby otrzymać 24V. Nie mniej jednak liczba aku się nie zmienia.

To już nie chodzi nam o różnicę w przypadku zaniku napięcia?

Hmm przecież kubełek eheima jest pod 230VAC. Jak to podłączyłeś pod zasilacz 24V?

Ad1)  Aby Twoje testy miały sens - to obydwa urządzenia powinny posiadać taką samą pojemność aku. Ale jak rozumiem - UPS miał 2x więcej pojemności i trzymał godzinę krócej niż zasilacz buforowy mający o połowę mniej pojemności (połączenie szeregowe) :) Czyli przy jednym aku podłaczonym do UPS o takiej samej pojemności jak pojemność aku szeregowo podłączonych do zasilacza buforowego dzialalby 1,5h. Sprawność 37,5% w stosunku do buforowego według Ciebie.  To jakiś UPS z początku wieku dwudziestego był ?

Ad2) W przypadku zaniku napięcia ta różnica będzie pomijalna w praktyce. Od początku roku prądu nie miałem może przez 30 minut łącznie (powiadomienia o zaniku zasilania z alarmu). Strata w pln nie wiem czy by była w ogóle wypłacalna - no chyba, żeby dremelem grosza pociąć. W pracy sieciowej IMHO całkowicie pomijalna - dlatego pytałem o ile wzrosną koszty - bo to jest kluczowe a nie teoretyczne rozważania nad sprawnością. A tym bardziej w kontekście 80W. W praktyce koszt jest pomijalny. A jak ktoś mieszka w rejonie, że mu co tydzień odcina energię na kilka godzin to najrozsądniejszy i tak jest agregat i to z wielu innych przyczyn.

Ad3) zasilacz buforowy 24V, eheim po uszkodzeniu głowicy był przerobiony na zasilanie 24V bo taki silnik był pod ręką. Może w necie gdzieś znajdziesz fotki bo wrzucałem to na któreś z for akwarystycznych choć będzie już z 15 lat pewnie. Zresztą ten zasilacz był głównie kupiony z tego względu :D Później zmieniony na oryginalna głowicę Eheima kupioną z uszkodzonego filtra na części zapasowe. I faktycznie - powerhead był dołożony do mielenia wody po zamianie na UPS a została odłączona deszczownica.  Wcześniej nie był na awaryjnym, co powinno być na niekorzyść UPSa. Może stąd faktycznie te kilka minut krócej trzymał niż przy wcześniejszym rozwiązaniu. Sprawności obydwu silników zastosowanych w eheimie myślę, że są porównywalne.
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę tematu ale kluczowym jest to, co ktoś chce osiągnąć.

Inna sytuacja jest, gdy mieszka w rejonie, gdzie raz na rok i na krótko ma przerwy, inna gdy ktoś mieszka jak np. ja w domu pod lasem na końcu nitki.

U mnie ostatnio podczas wiatrów miałem 3 przerwy w ciągu 1 dnia, ogólnie przerwy mam dość często, bo gdzie nie byłoby jakichś problemów to u mnie nie ma zasilania a jak jest zima to fajnie aby i piec działał.

Na razie kupiłem ups + akumulator, później pomyślę, czy drugi akumulator czy może agregat.

Agregat to także dodatkowe prace, trzeba mieć paliwo, jakiś przegląd zrobić, w przypadku ups, producent mówi o żywotności baterii ok. 8-10lat.

Początkowo myślałem o podpięciu do ups tylko pompy obiegowej i cyrkulacji, jednak podłączyłem także dolewkę i odpieniacz.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.