Skocz do zawartości
IPretOriaNI

Jaki UPS do awaryjnego zasilania ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
22 godziny temu, Pawelo2222 napisał:

Przeczytaj proszę treść pierwszego posta, a przekonasz się może o co chodzi i jaki problem ma autor.

Przeczytałem, ale główne założenie dyskusji na forum jest to że się dyskutuje a nie każe zakańczać dyskusje i to jeszcze nie w twoim temacie, im więcej informacji dostanie zainteresowany tym większa będzie jego wiedza i łatwiej podjąć odpowiednia decyzję, to że Ty uważasz że coś jest najlepsze nie oznacza że tak jest

18 godzin temu, VDR napisał:

Z mojej praktyki - różnica w czasie między jednym a drugim rozwiązaniem nie jest znacząca. Różnice w kosztach dotyczących poboru energii w przypadku jednego i drugiego również niewielkie. Na rachunku nie odczułem żadnego wzrostu jak zamieniłem zasilacz buforowy na UPSa.  Między tymi urządzeniami w praktyce różnice są pomijalne - no chyba że dla kogoś strata np. 6zl rocznie jest dużym obciążeniem.

Za UPS przemawia wygoda w użytkowaniu. I to jest zdecydowana przewaga. W przypadku awarii pompy nie muszę szukać pompy na 12V czy 24V. Uruchomię wszystko co uda mi się kupić lub pożyczyć. Jeśli wpadnę na pomysł, że jednak więcej urządzeń chcę mieć zasilanych w razie awarii to z UPS również nie będzie problemu. Moc poszczególnych rozwiązań  również może mieć znaczenie. Buforowy będzie miał z reguły mniej tej mocy niż UPS. Czy coś zyskuję przy pójściu w zasilacz buforowy ? - na początek trochę zł w kieszeni, które i tak wydam jeśli się okaże, że kolejne pompy będą miały zasilanie 230V itd itd.

Co do kasy jak się przy akwarium morskim rozmawia o oszczędnościach w tej skali to już robi się zabawnie :) , co do wyboru między tym a tamtym zgadzam się z Tobą w 100% UPS to wygoda, poza tym nie selekcjonuje urządzeń w akwarium które maja być na ups-ie a które nie po prostu jak kucnie u mnie elektrownia to akwarium funkcjonuje bez najmniejszej różnicy (przed i po)  nie muszę potem pilnować czy wszystko po powrocie zasilania działa jak poprzednio, jeżeli była by awaria dłuższa niż 2 godzinki to garażu stoi agregat :)

16 godzin temu, pdz napisał:

Inna sytuacja jest, gdy mieszka w rejonie, gdzie raz na rok i na krótko ma przerwy, inna gdy ktoś mieszka jak np. ja w domu pod lasem na końcu nitki.

w tym właśnie rzecz co do niektórych nie trafia, że zasilanie awaryjne poza już wspomniana wygodą lub nie wybiera się indywidualnie, jak masz krótkie zaniki jak ja nie potrzebujesz minimalizacji podpiętych urządzeń do zasilania awaryjnego, w celu jego jak najdłuższego działania bo się to w tym konkretnym przypadku nie sprawdza po co mi maksymalny czas podtrzymania powiedzmy z 10h jak nigdy z tego nie skorzystam, za to co chwile będzie mi gasła na minutę lampa, albo pompa dozujące, albo odpieniacz który będzie przelewał po starcie itd., a gdyby mój problem polegał na tym że rzadko ale za to na długo powiedzmy na 5/6 godzin znikał by prąd pomyślał bym nad innym rozwiązaniem

 

16 godzin temu, pdz napisał:

Agregat to także dodatkowe prace, trzeba mieć paliwo, jakiś przegląd zrobić, w przypadku ups, producent mówi o żywotności baterii ok. 8-10lat.

agregat to według mnie rozwiązanie na długie zaniki zasilania powyżej 12 godzin, takie zaniki występują u mnie raz na rok albo i dwa,  mam taki w garażu kupiłem do innych celów ale jest :), mam w inverterze opcję podłączenia pod fotowoltaikę ale nie wiem jak to działa może kiedyś jak mnie VDR namówi :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.04.2019 o 16:42, VDR napisał:

Ad1)  Aby Twoje testy miały sens - to obydwa urządzenia powinny posiadać taką samą pojemność aku. Ale jak rozumiem - UPS miał 2x więcej pojemności i trzymał godzinę krócej niż zasilacz buforowy mający o połowę mniej pojemności (połączenie szeregowe) :) Czyli przy jednym aku podłaczonym do UPS o takiej samej pojemności jak pojemność aku szeregowo podłączonych do zasilacza buforowego dzialalby 1,5h. Sprawność 37,5% w stosunku do buforowego według Ciebie.  To jakiś UPS z początku wieku dwudziestego był ?

Ad2) W przypadku zaniku napięcia ta różnica będzie pomijalna w praktyce. Od początku roku prądu nie miałem może przez 30 minut łącznie (powiadomienia o zaniku zasilania z alarmu). Strata w pln nie wiem czy by była w ogóle wypłacalna - no chyba, żeby dremelem grosza pociąć. W pracy sieciowej IMHO całkowicie pomijalna - dlatego pytałem o ile wzrosną koszty - bo to jest kluczowe a nie teoretyczne rozważania nad sprawnością. A tym bardziej w kontekście 80W. W praktyce koszt jest pomijalny. A jak ktoś mieszka w rejonie, że mu co tydzień odcina energię na kilka godzin to najrozsądniejszy i tak jest agregat i to z wielu innych przyczyn.

Ad3) zasilacz buforowy 24V, eheim po uszkodzeniu głowicy był przerobiony na zasilanie 24V bo taki silnik był pod ręką. Może w necie gdzieś znajdziesz fotki bo wrzucałem to na któreś z for akwarystycznych choć będzie już z 15 lat pewnie. Zresztą ten zasilacz był głównie kupiony z tego względu :D Później zmieniony na oryginalna głowicę Eheima kupioną z uszkodzonego filtra na części zapasowe. I faktycznie - powerhead był dołożony do mielenia wody po zamianie na UPS a została odłączona deszczownica.  Wcześniej nie był na awaryjnym, co powinno być na niekorzyść UPSa. Może stąd faktycznie te kilka minut krócej trzymał niż przy wcześniejszym rozwiązaniu. Sprawności obydwu silników zastosowanych w eheimie myślę, że są porównywalne.

I tu się mylisz, testy były jak najbardziej sensowne. Dysponując upsem (modyfikowany ever cds500 pro) zasilaczem buforowym 24V i dwoma akumulatorami chciałem sprawdzić, który układ będzie dłużej działał w wyniku zaniku napięcia. Do zasilacza tak i tak potrzeba dwa akumulatory 12V żeby otrzymać 24V. A jeśli ups poprzez podłączenie tych samych dwóch akumulatorów równolegle, działałby dłużej niż z. buforowy nie miałbym logicznego powodu, żeby wymienić ups na z. buforowy. Dołożyłbym tylko dodatkowy akumulator do upsa i już. Dlatego też wspomniałem, że w praktyce różnice w czasie działania obu układów są bardziej rozbieżne niż w teorii. A w moim zdaniem w zasilaniu awaryjnym chodzi o to, żeby układ działał jak najdłużej w chwili awarii, nie jak jesteśmy w domu i możemy zadziałać, a jak jesteśmy poza domem, na wyjeździe czy urlopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pawelo2222 napisał:

I tu się mylisz, testy były jak najbardziej sensowne. Dysponując upsem (modyfikowany ever cds500 pro) zasilaczem buforowym 24V i dwoma akumulatorami chciałem sprawdzić, który układ będzie dłużej działał w wyniku zaniku napięcia. Do zasilacza tak i tak potrzeba dwa akumulatory 12V żeby otrzymać 24V. A jeśli ups poprzez podłączenie tych samych dwóch akumulatorów równolegle, działałby dłużej niż z. buforowy nie miałbym logicznego powodu, żeby wymienić ups na z. buforowy. Dołożyłbym tylko dodatkowy akumulator do upsa i już. Dlatego też wspomniałem, że w praktyce różnice w czasie działania obu układów są bardziej rozbieżne niż w teorii. A w moim zdaniem w zasilaniu awaryjnym chodzi o to, żeby układ działał jak najdłużej w chwili awarii, nie jak jesteśmy w domu i możemy zadziałać, a jak jesteśmy poza domem, na wyjeździe czy urlopie.

Oddaj tego Evera na gwarancje. Sprawność na poziomie 37,5% jest dużo poniżej karty katalogowej tego urządzenia. W UPS miałeś dwukrotnie większą pojemność aku a mimo to trzymał krócej o godzinę według Twojego "doświadczenia".  Cóż moje Every trzymają zdecydowanie dłużej.

Jakie było obciążenie podpięte w czasie testów, jaka była pojemność aku pojedynczego ? To tak w ramach weryfikacji.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

Oddaj tego Evera na gwarancje. Sprawność na poziomie 37,5% jest dużo poniżej karty katalogowej tego urządzenia. W UPS miałeś dwukrotnie większą pojemność aku a mimo to trzymał krócej o godzinę według Twojego "doświadczenia".  Cóż moje Every trzymają zdecydowanie dłużej.

Jakie było obciążenie podpięte w czasie testów, jaka była pojemność aku pojedynczego ? To tak w ramach weryfikacji.

Nie bardzo wiem jak wyliczyłeś tą sprawność i też nie bardzo wiem czemu się upierasz, że przy większej pojemności ale niższym napięciu urządzenie powinno działać dłużej niż przy wyższym napięciu a mniejszej pojemności. Przecież sumaryczna liczba ładunków w obu wariantach jest ta sama. Przykładowo mając obciążenie np. 120W zasilane 12V przez godzinę pracy zużyje 10Ah. Obciążenie o tej samej mocy zasilane przez 24V przez godzinę pracy zużyje 5Ah. Mając to na uwadze i uwzględniając rzeczywistą sprawność konwersji DC/AC upsa oraz AC/DC zasilacza urządzenia do niego podłączonego, już z samego założenia ups jest na straconej pozycji. Dlatego wykonałem taki test a nie inny, gdyż miał największe znaczenie w praktyce i potwierdziło to założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawelo2222 napisał:

Nie bardzo wiem jak wyliczyłeś tą sprawność i też nie bardzo wiem czemu się upierasz, że przy większej pojemności ale niższym napięciu urządzenie powinno działać dłużej niż przy wyższym napięciu a mniejszej pojemności. Przecież sumaryczna liczba ładunków w obu wariantach jest ta sama. Przykładowo mając obciążenie np. 120W zasilane 12V przez godzinę pracy zużyje 10Ah. Obciążenie o tej samej mocy zasilane przez 24V przez godzinę pracy zużyje 5Ah. Mając to na uwadze i uwzględniając rzeczywistą sprawność konwersji DC/AC upsa oraz AC/DC zasilacza urządzenia do niego podłączonego, już z samego założenia ups jest na straconej pozycji. Dlatego wykonałem taki test a nie inny, gdyż miał największe znaczenie w praktyce i potwierdziło to założenia.

Bardzo prosto. Zakładam pojemność aku 50VA - w przypadku dwóch równolegle połączonych w przypadku zasilacza buforowego miałeś pojemnośc 50VA i 24V napięcia.
Podłączając szeregowo aku do UPS miałeś 100VA pojemności i 12V napięcia.  Aby test był wiarygodny powinno być podłączone to samo urządzenie i taka sama moc.

Czas pracy układu na zasilaczu buforowym - 4h, czas pracy na UPS 3h. Czyli teoretycznie zakladam, że gdybym dla UPS dał aku 50VA to pracowałby tylko 1,5h.
4h = 100%, 2h=50%, 1h=25%   czyli 1,5h = 37,5%  - taką sprawność miał Twój UPS w stosunku do zasilacza buforowego (100%).

Co do Twojej teorii - jak podłączyć do urządzenia zasilanego 12V napięcie 24V. Twoje teoretyczne wyliczenia są tylko teorią. Tam się musi jeszcze pojawić przetwornica step-down z 24V na 12V - czyli strata energii według Waszego teoretyzowania.

Dlatego ja pytam konkretnie. Jakie konkretnie obciążenie miałeś na swoich testach podłączone (jaki charakter tego obciążenia - rezystancyjny ? pojemnościowy ? indukcyjny ? ) i jaką konkretną pojemność miały akumulatory użyte do testów. 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, VDR napisał:

Bardzo prosto. Zakładam pojemność aku 50VA - w przypadku dwóch równolegle połączonych w przypadku zasilacza buforowego miałeś pojemnośc 50VA i 24V napięcia.
Podłączając szeregowo aku do UPS miałeś 100VA pojemności i 12V napięcia.  Aby test był wiarygodny powinno być podłączone to samo urządzenie i taka sama moc.

Czas pracy układu na zasilaczu buforowym - 4h, czas pracy na UPS 3h. Czyli teoretycznie zakladam, że gdybym dla UPS dał aku 50VA to pracowałby tylko 1,5h.
4h = 100%, 2h=50%, 1h=25%   czyli 1,5h = 37,5%  - taką sprawność miał Twój UPS w stosunku do zasilacza buforowego (100%).

Z całym szacunkiem, ale ogarnij głupotę jaką napisałeś. Przede wszystkim pojemność aku podaje się w Ah, ale jak już chcesz operować na VA to musisz uwzględnienić różne napięcia.

Dla przykładu 2x aku 12V 7Ah:

Połączenie szeregowe:

24V x 7Ah = 168VAh

Połączenie równoległe:

12V x 14Ah = 168VAh

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania 6 Voltowy ups zasilany czterema równolegle połączonymi akumulatorami 6V 3,5h powinien działać dwukrotnie dłużej niż ups 12V zasilany tymi samymi aku w konfiguracji szeregowo równoległej i 4- krotnie dłużej niż 24 voltowy ups też zasilany tymi samymi akumulatorami połączonymi szeregowo.

Jakby tak było w rzeczywistości to do upsów wkładano by paluszki.

Godzinę temu, VDR napisał:

Co do Twojej teorii - jak podłączyć do urządzenia zasilanego 12V napięcie 24V. Twoje teoretyczne wyliczenia są tylko teorią. Tam się musi jeszcze pojawić przetwornica step-down z 24V na 12V - czyli strata energii według Waszego teoretyzowania.

Przykład ma to do siebie, że jest tylko przykładem. Chodzi o obciążenia o tej samej mocy. Równie dobrze mogłem napisać, że 120W obciążenie zasilane przez 120V zeżre przez godzinę 1Ah itd., ale wydaje mi się, że nie złapałeś idei.

Godzinę temu, VDR napisał:

Dlatego ja pytam konkretnie. Jakie konkretnie obciążenie miałeś na swoich testach podłączone (jaki charakter tego obciążenia - rezystancyjny ? pojemnościowy ? indukcyjny ? ) i jaką konkretną pojemność miały akumulatory użyte do testów. 

Jako obciążenie użyłem żarówki 24V, jakiej konkretnie mocy, nie pamiętam było to jakieś 1,5 roku temu, ale ważne to, że przy obu połączeniach te same. Do z. buforowego podłączone bezpośrednio, do upsa przez zasilacz impulsowy. Akumulatory były 7Ah lub 9Ah musiałbym się upewnić jak będę w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pawelo2222 napisał:

Z całym szacunkiem, ale ogarnij głupotę jaką napisałeś. Przede wszystkim pojemność aku podaje się w Ah, ale jak już chcesz operować na VA to musisz uwzględnienić różne napięcia.

Dla przykładu 2x aku 12V 7Ah:

Połączenie szeregowe:

24V x 7Ah = 168VAh

Połączenie równoległe:

12V x 14Ah = 168VAh

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania 6 Voltowy ups zasilany czterema równolegle połączonymi akumulatorami 6V 3,5h powinien działać dwukrotnie dłużej niż ups 12V zasilany tymi samymi aku w konfiguracji szeregowo równoległej i 4- krotnie dłużej niż 24 voltowy ups też zasilany tymi samymi akumulatorami połączonymi szeregowo.

Jakby tak było w rzeczywistości to do upsów wkładano by paluszki.

Przykład ma to do siebie, że jest tylko przykładem. Chodzi o obciążenia o tej samej mocy. Równie dobrze mogłem napisać, że 120W obciążenie zasilane przez 120V zeżre przez godzinę 1Ah itd., ale wydaje mi się, że nie złapałeś idei.

Jako obciążenie użyłem żarówki 24V, jakiej konkretnie mocy, nie pamiętam było to jakieś 1,5 roku temu, ale ważne to, że przy obu połączeniach te same. Do z. buforowego podłączone bezpośrednio, do upsa przez zasilacz impulsowy. Akumulatory były 7Ah lub 9Ah musiałbym się upewnić jak będę w domu.

Z tym VA to literówka:


http://voltpolska.pl/pl/content/9-czeste-pytania#pyt_3

Akumulatory łączymy ze sobą równolegle w celu uzyskania wyższej pojemności. Łącząc równolegle dwa akumulatory otrzymamy jeden akumulator o sumarycznej pojemności tych 2 akumulatorów. Dla przykładu: 1 x AGM 12V 100 Ah i 1 x AGM 12V 150 Ah, łączymy równolegle otrzymamy jedna baterię AGM 12V o pojemności 250 Ah.

Akumulatory łączymy ze sobą szeregowo w celu uzyskania wyższego napięcia. Łącząc w szereg dwa akumulatory 12V otrzymamy jeden akumulator 24V, 4 akumulatory 12V lub 2 akumulatory 24V otrzymamy jeden akumulator 48V itd.

Obciążenie rezystancyjne a obciążenie indukcyjne to dwa światy.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Z tym VA to literówka:


http://voltpolska.pl/pl/content/9-czeste-pytania#pyt_3

Akumulatory łączymy ze sobą równolegle w celu uzyskania wyższej pojemności. Łącząc równolegle dwa akumulatory otrzymamy jeden akumulator o sumarycznej pojemności tych 2 akumulatorów. Dla przykładu: 1 x AGM 12V 100 Ah i 1 x AGM 12V 150 Ah, łączymy równolegle otrzymamy jedna baterię AGM 12V o pojemności 250 Ah.

Akumulatory łączymy ze sobą szeregowo w celu uzyskania wyższego napięcia. Łącząc w szereg dwa akumulatory 12V otrzymamy jeden akumulator 24V, 4 akumulatory 12V lub 2 akumulatory 24V otrzymamy jeden akumulator 48V itd.

Nie wiem po co ten link wstawiłeś, chyba, że dla siebie jako przypomnienie.

No dobra, to może inaczej. Kolejny przykład. Masz 2 obciążenia o tej samej mocy dajmy na to 100W. Jedno jest zasilane przez akumulatorem 12V a drugie 24V. Oba akumulatory mają tą samą, przykładową pojemność 9Ah. Czy obciążenia będą pracowały taki sam czas czy nie?

2 godziny temu, VDR napisał:

Obciążenie rezystancyjne a obciążenie indukcyjne to dwa światy.

Przy prądzie zmiennym owszem, przy prądzie stałym już nie tak bardzo. A my operujemy na prądzie stałym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawelo2222 napisał:

Nie wiem po co ten link wstawiłeś, chyba, że dla siebie jako przypomnienie.

No dobra, to może inaczej. Kolejny przykład. Masz 2 obciążenia o tej samej mocy dajmy na to 100W. Jedno jest zasilane przez akumulatorem 12V a drugie 24V. Oba akumulatory mają tą samą, przykładową pojemność 9Ah. Czy obciążenia będą pracowały taki sam czas czy nie?

Przy prądzie zmiennym owszem, przy prądzie stałym już nie tak bardzo. A my operujemy na prądzie stałym.

Ja mam jedno urządzenie o mocy 30W i napięciu zasilania 24V. Nie podłącze tego urządzenia bezpośrednio do 12V akumulatora. Już nie mówiąc, że są UPS na 24V (mówię o aku, na wyjściu mają 230V). Rozumiesz dlaczego mówię, że Twój przykład jest tylko teorią ?

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kolega chce udowodnić tak zachwalając ten zasilacz buforowy ale dla mnie to lipa może nadająca się do akwa z dwoma błazenkami i jedną krewetką. Po co sobie komplikować życie przetwornice DC-DC DC-AC różne napięcia. Koszt zakupu UPS Volta dziś to koszt 300-400 PLN do tego aku 100 Ah załatwia sprawę bez problemu bez żadnych przeróbek instalacji itp. Podłączamy 2 wtyczki i działa. Nie lubię urządzeń bez pełnej obudowy w szafce pod akwa plus do tego plontanina kabli i jakieś dodatkowe przetwornice. Pełny UPS z sinusem (np Volta sinus 800E)  będzie rozwiązaniem uniwersalnym dla każdego akwarysty obecnie jego koszt przy kosztach życia w średnio obsadzonym akwarium morskim jest naprawdę niewielki a wygoda i łatwość montażu banalna. 


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Ja mam jedno urządzenie o mocy 30W i napięciu zasilania 24V. Nie podłącze tego urządzenia bezpośrednio do 12V akumulatora. Już nie mówiąc, że są UPS na 24V (mówię o aku, na wyjściu mają 230V). Rozumiesz dlaczego mówię, że Twój przykład jest tylko teorią ?

Po pierwsze przeczytaj jeszcze raz, ale ze zrozumieniem i odpowiedz na pytanie. Przecież napisałem, że są dwa obciążenia o tej samej mocy.

Po drugie dlaczego nie podłączysz? Przecież jakbyś bardzo chciał to można użyć przetwornicy ale nie chodzi tu o to. Posłużmy się przykładem z początku rozmowy. Mamy np. pompę obiegową DC o mocy 50W na 24V. Mamy też ups o wyjściu 230V oraz z. buforowy o wyjściu 24V. To że pompa obiegowa jest na 24V to nie znaczy, że nie podłączymy jej pod 230V ups czy do gniazdka. Mamy do tego zasilacz impulsowy. I tak w praktyce mamy jedno obciążenie w postaci owej pompy, a teoretycznie mamy dwa - jedno o mocy 50W i zasilaniu 24V (sama pompa za sterownikiem) i drugie o podobnej mocy ale zasilaniu 230V ( pompa ze sterownikiem + zasilacz impulsowy producenta). Dlaczego o podobnej mocy? Bo w rzeczywistości moc pobierana obciążenia drugiego będzie nieco większa, że względu na sprawność zasilacza impulsowego ( czyli np. jeśli sprawność zasilacza będzie wynosiła 80% to rzeczywistą moc pobierana będzie około 62,5W).

Dlatego jak to wszystko policzysz dowiesz się czemu wyniki mojego testu były takie a nie inne.

Ale nie zmieniając tematu, bardzo proszę odpowiedz na pytanie z poprzedniego postu.

54 minuty temu, kareks napisał:

Po co sobie komplikować życie przetwornice DC-DC DC-AC różne napięcia

Kolego, przecież przetwornice dc/ac i dc/dc masz właśnie jak używasz upsa. Przetwornica dc/ac jest w upsie, a dc/dc to zasilacz producenta :-)

56 minut temu, kareks napisał:

Nie lubię urządzeń bez pełnej obudowy w szafce pod akwa plus do tego plontanina kabli i jakieś dodatkowe przetwornice.

Spójrz w urządzenia, które kolega linkował na początku tematu. Są one w pełnej obudowie. Jak ups. A plątanina kabli? Właśnie z. buforowy ją ogranicza bo eliminujesz kilka małym zasilaczy producenta zastępując je jednym z podtrzymaniem pracy w razie zaniku napięcia. Dodatkowe przetwornice masz właśnie gdy używasz upsa (zasilacze producenta). :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie już kopać z koniem.  Mam Volta 24V, wyjście 230V. Mam pompę 24V z zasilaczem producenta podłączanym do 230V. Odpinam zasilacz producenta podłączam zasilacz buforowy 24V. Czas działania obydwu porównywalny. Ale mając UPS mogę podłączyć dowolne urządzenie na 230V a nie tylko 24V. Ponadto VOLTA mogę miec np. 1200W, a buforowy bede mial np. 75W - wiec nie poszaleje z obciazeniem. Czego nie rozumiesz ?

A i jeszcze nie wiem czemu zakladasz sprawnosc 80%, sa zasilacze impulsowe majace sprawnosc ponad 90%.
A i jeszcze pod fotowoltaike podepne.

Dla przykładu:
https://allegro.pl/oferta/komputerowy-zasilacz-awaryjny-sinuspro-2000-w-24v-7406569680

Dalej podtrzymuje, że dyskusja jest co jest lepsze - Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. 

Ja wybieram UPS ze względu na wygodę i większe możliwości w przypadku jakiejkolwiek awarii. Ze względu na uniwersalność. Nie będę szukał urządzeń 24V bo sobie kupiłem zasilacz buforowy 24V i ograniczał się tylko do jednego napięcia zasilania. I tylko dlatego.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, VDR napisał:

Nie chce mi sie już kopać z koniem.  Mam Volta 24V, wyjście 230V. Mam pompę 24V z zasilaczem producenta podłączanym do 230V. Odpinam zasilacz producenta podłączam zasilacz buforowy 24V. Czas działania obydwu porównywalny. Ale mając UPS mogę podłączyć dowolne urządzenie na 230V a nie tylko 24V. Ponadto VOLTA mogę miec np. 1200W, a buforowy bede mial np. 75W - wiec nie poszaleje z obciazeniem. Czego nie rozumiesz ?

A i jeszcze nie wiem czemu zakladasz sprawnosc 80%, sa zasilacze impulsowe majace sprawnosc ponad 90%.

 

 

nie zagłębiaj się to bezcelowe, słuchaj masz u siebie w volcie przełącznik na funkcje solarna? o co w tym biega w sensie czy to wtedy działa tak że korzysta z aku ale doładowuje się bateria przez co wydłuża dzialanie z aku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

nie zagłębiaj się to bezcelowe, słuchaj masz u siebie w volcie przełącznik na funkcje solarna? o co w tym biega w sensie czy to wtedy działa tak że korzysta z aku ale doładowuje się bateria przez co wydłuża dzialanie z aku?

Jesli mowisz o przelaczniku Solar Priority i AC Priority i masz wyjście do podłączenia paneli solarnych to mozesz je wykorzystac do zasilania urządzeń podłączonych do UPS i ladowania aku. Jak one beda pracowaly uzaleznione jest od tego jakie masz obciazenie, czy wystarczy pradu z paneli solarnych itd itd. W instrukcji masz opisane wszystkie przypadki w uzaleznieniu od tego przelacznika.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, VDR napisał:

Nie chce mi sie już kopać z koniem.

widzę, że unikasz odpowiedzi na moje pytanie, więc chyba nie potrafisz tego policzyć. Chyba, że policzyłeś, ale wtedy musiałbyś przyznać, że twoje poprzednie obliczenia to bzdury. 
Tak na przyszłość obciążenia o tej samej mocy, ale o innym napieciu zasilania pobierają różne prądy. Wynika to z prostego wzoru: P=U*I dlatego w obwodach dc obciążenie o tej samej mocy, a zasilane wyższym napięciem, pobiera mniejszy prąd.

16 godzin temu, VDR napisał:

Mam pompę 24V z zasilaczem producenta podłączanym do 230V. Odpinam zasilacz producenta podłączam zasilacz buforowy 24V. Czas działania obydwu porównywalny

Aha, już nie eheim modyfikowany i testowany 15 lat temu, a pompa?

16 godzin temu, VDR napisał:

Ale mając UPS mogę podłączyć dowolne urządzenie na 230V a nie tylko 24V.

Przecież nigdzie tego nie zanegowałem. Napisałem wręcz, że to zaleta upsa.

16 godzin temu, VDR napisał:

Ponadto VOLTA mogę miec np. 1200W, a buforowy bede mial np. 75W - wiec nie poszaleje z obciazeniem.

Jeśli nie wiesz, to istnieją mocniejsze zasilacze.

16 godzin temu, VDR napisał:

Czego nie rozumiesz ?

Czego nie rozumiem? Widzę, że odwracasz już kota ogonem. To ty chciałeś wyliczeń, doświadczeń i dowodów. Ja poparłem swoje zdanie teorią, obliczeniami, testami i konkretnymi wartościami. A ty? Jedynie rzekomym testem, w ktorym zmieniasz warunki nie podając żadnych konkretów. 

16 godzin temu, VDR napisał:

 

16 godzin temu, VDR napisał:

A i jeszcze nie wiem czemu zakladasz sprawnosc 80%, sa zasilacze impulsowe majace sprawnosc ponad 90%.

Widzę, że nie pojmujesz idei przykładów. Równie dobrze można tam stawić 95%. Przykład to przykład. Nie zmienia to faktu, że moc pobierana przez taki układ zawsze będzie wyższa niż wyjściowa.

16 godzin temu, VDR napisał:

A i jeszcze pod fotowoltaike podepne.

Dla przykładu:
https://allegro.pl/oferta/komputerowy-zasilacz-awaryjny-sinuspro-2000-w-24v-7406569680

Spoko, funkcja fajna, nie zaprzecze, ale też cena tego cuda 10x wyższa.

16 godzin temu, VDR napisał:

Dalej podtrzymuje, że dyskusja jest co jest lepsze - Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. 
 

Jeśli w to naprawdę głęboko wierzysz, to proszę bardzo.

Ale ogólnie to ja już dalej nie ciągnę dyskusji. I tak nie mam zamiaru Cię przekonywać. Z mojej strony wyczerpałem temat. Kto będzie chciał, wyciągnie wnioski.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no to teraz podsumowanie :)

Kto chce mieć uniwersalne zasilanie na 24V i 230V - kupuje UPSa

Kto ma pompy i lampę na 24V i chce by działały dłużej - lepiej wybrać zasilacz buforowy bo taniej i dłużej da podtrzymanie na tym samym akumulatorze, odpadają dodatkowe zasilacze bo sterownik podpinany jest bezpośrednio (mniej miejsca zajmuje cała "konstrukcja") za zaoszczędzona kasę np. można kupić dodatkowy akumulator  :)

 

wady i zalety obu rozwiązań ... dyskusja powyżej

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawelo2222 napisał:

widzę, że unikasz odpowiedzi na moje pytanie, więc chyba nie potrafisz tego policzyć. Chyba, że policzyłeś, ale wtedy musiałbyś przyznać, że twoje poprzednie obliczenia to bzdury. 
Tak na przyszłość obciążenia o tej samej mocy, ale o innym napieciu zasilania pobierają różne prądy. Wynika to z prostego wzoru: P=U*I dlatego w obwodach dc obciążenie o tej samej mocy, a zasilane wyższym napięciem, pobiera mniejszy prąd.

Aha, już nie eheim modyfikowany i testowany 15 lat temu, a pompa?

Przecież nigdzie tego nie zanegowałem. Napisałem wręcz, że to zaleta upsa.

Jeśli nie wiesz, to istnieją mocniejsze zasilacze.

Czego nie rozumiem? Widzę, że odwracasz już kota ogonem. To ty chciałeś wyliczeń, doświadczeń i dowodów. Ja poparłem swoje zdanie teorią, obliczeniami, testami i konkretnymi wartościami. A ty? Jedynie rzekomym testem, w ktorym zmieniasz warunki nie podając żadnych konkretów. 

Widzę, że nie pojmujesz idei przykładów. Równie dobrze można tam stawić 95%. Przykład to przykład. Nie zmienia to faktu, że moc pobierana przez taki układ zawsze będzie wyższa niż wyjściowa.

Spoko, funkcja fajna, nie zaprzecze, ale też cena tego cuda 10x wyższa.

Jeśli w to naprawdę głęboko wierzysz, to proszę bardzo.

Ale ogólnie to ja już dalej nie ciągnę dyskusji. I tak nie mam zamiaru Cię przekonywać. Z mojej strony wyczerpałem temat. Kto będzie chciał, wyciągnie wnioski.

Pozdrawiam.

Mnie nie interesuja teoretyczne akademickie dyskusje co by bylo gdyby. Tylko praktyka. A praktyka jest taka jak pisalem. Co mi liczyc jakies pierdololo dla 12V jak mam UPS zasilany z 24V aku. Ty sobie robisz jakies wyliczenia a ja podłączam i dziala tak samo jak na buforowym. I tyle w temacie.  Kupowanie zasilacza buforowego o duzej mocy jak masz 2 urzadzenia majace 80W mija sie z sensem. W przypadku UPS na dzien dobry dostaniesz z 300W.  Ty bierzesz sobie przyklady aby dopasowac do teorii ze zasilacz buforowy jest lepszy od UPS. A mnie takie teoretyzowanie nie interesuje.
 

Mnie nie interesuja przykłady teoretyczne a praktyka ! Teoretycznie to Ci udowodnię ze 2+2=5

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, VDR napisał:

Co mi liczyc jakies pierdololo dla 12V

Po co? Bo wyliczyłeś jakąś bzdurną sprawność dla mojego testu.

57 minut temu, VDR napisał:

Ty sobie robisz jakies wyliczenia a ja podłączam i dziala tak samo jak na buforowym. I tyle w temacie. 

Skoro w to wierzysz, proszę bardzo.

57 minut temu, VDR napisał:

Kupowanie zasilacza buforowego o duzej mocy jak masz 2 urzadzenia majace 80W mija sie z sensem. W przypadku UPS na dzien dobry dostaniesz z 300W.  Ty bierzesz sobie przyklady aby dopasowac do teorii ze zasilacz buforowy jest lepszy od UPS. A mnie takie teoretyzowanie nie interesuje.

Autor tematu  potrzebuje łącznie podłączyć 80W. W sumie. Więc moje przykłady są dopasowane do potrzeb autora. Po co ktoś ma kupować ups o mocy 1200w za 7 stów skoro nigdy nie użyje tego w pełni? Przecież lepiej za to kupić masę korali lub chemii.

57 minut temu, VDR napisał:

Mnie nie interesuja przykłady teoretyczne a praktyka !

Dałem ci przykład praktyczny, cofnij się parę postów, ale widzę, że zatoczyłeś pełne koło w dyskusji.

57 minut temu, VDR napisał:

Teoretycznie to Ci udowodnię ze 2+2=5

Bardzo proszę udowodnij, czekam z wypiekami! :-D

 

1 godzinę temu, silvia napisał:

no to teraz podsumowanie :)

Kto chce mieć uniwersalne zasilanie na 24V i 230V - kupuje UPSa

Kto ma pompy i lampę na 24V i chce by działały dłużej - lepiej wybrać zasilacz buforowy bo taniej i dłużej da podtrzymanie na tym samym akumulatorze, odpadają dodatkowe zasilacze bo sterownik podpinany jest bezpośrednio (mniej miejsca zajmuje cała "konstrukcja") za zaoszczędzona kasę np. można kupić dodatkowy akumulator  :)

 

wady i zalety obu rozwiązań ... dyskusja powyżej

W pełni się z Tobą zgadzam! :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bzdurna - zgadzam sie ale to Ty napisales ze Ci 3h trzymalo nie ja.
A co do 2+2=5 prosze bardzo:
2+2=5.jpg


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, VDR napisał:

No bzdurna - zgadzam sie ale to Ty napisales ze Ci 3h trzymalo nie ja.
A co do 2+2=5 prosze bardzo:
2+2=5.jpg

:-D:-D:-D:-D

Przelicz to proszę!

Od kiedy 4*0 to 4 a 5*0 to 5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawelo2222 napisał:

:-D:-D:-D:-D

Przelicz to proszę!

Od kiedy 4*0 to 4 a 5*0 to 5?

Zapoznaj się ze zwrotem sofizmat.  Udowadniasz, ze zasilacz buforowy jest duuuuuuuzo lepszy od UPS - choc tak naprawde roznice pomiedzy tymi urzadzeniami to jedna przetwornica 230V wiecej.  Dlatego tak jak pisalem - Wielkanoc albo Boże Narodzenie. Jedyny plus z zasilacza buforowego to jego cena. A Twoje przyklady wygladaja tak - mam dwa samochody, wszystkie maja ten sam silnik ale jeden ma dwa kola. Dlatego nie chce mi sie teoretyzowac bo teoretyzujac mozna udowodnic wszystko. 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

choc tak naprawde roznice pomiedzy tymi urzadzeniami to jedna przetwornica 230V wiecej.

Mylisz się.  Nie jedna, a dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mylisz się.  Nie jedna, a dwie.

Tak wiem są jeszcze zasilacze [emoji23] 

 Tylko ja pisze o urządzeniu.

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VDR napisał:

Tylko ja pisze o urządzeniu.

Proszę proszę, porównujesz dwa źródła zasilania z pominięciem elementu składowego, kluczowego do funkcjonowania jednego układu. Sprytnie!

Ciągle biorąc pod uwagę potrzeby autora tematu (bo do nich cały czas się odwołuje) nie podłączysz pompy czy falownika bez zasilacza pod ups. Jak już porównujesz to porównuj zestaw ups + z. producenta do z. buforowego, który zastępuje oba w tym przypadku. A jeśli chodzi o porównanie odsyłam do trafnego podsumowania Silvia:

5 godzin temu, silvia napisał:

no to teraz podsumowanie :)

Kto chce mieć uniwersalne zasilanie na 24V i 230V - kupuje UPSa

Kto ma pompy i lampę na 24V i chce by działały dłużej - lepiej wybrać zasilacz buforowy bo taniej i dłużej da podtrzymanie na tym samym akumulatorze, odpadają dodatkowe zasilacze bo sterownik podpinany jest bezpośrednio (mniej miejsca zajmuje cała "konstrukcja") za zaoszczędzona kasę np. można kupić dodatkowy akumulator  :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Pawelo2222 napisał:

Proszę proszę, porównujesz dwa źródła zasilania z pominięciem elementu składowego, kluczowego do funkcjonowania jednego układu. Sprytnie!

Według Ciebie kluczowego - dla mnie to kilka, nawet niech bedzie kilkanascie minut krocej. Do przyjecia. UPS mi podtrzyma ponad 12h. Jak będzie wiekszy kataklizm to odpale agregat.
P.s Ile kosztuje zasilacz buforowy 24V powiedzmy 300W ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.