Skocz do zawartości
lapsiak84

Płyny spływające z wężyków

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Mam pytanie odnośnie płynów wyciekających z wężyków pompy dozującej.

 

A mianowicie jak temu zaradzić?

 

Chodzi o to, że mam ustawione dozowanie -NP PRO 1ml co godzinę jednak problem jest w tym, że z wężyka przez następne 59minut spływa pewna porcja płyny co powoduje, że dozowanie jest nie dokładne.

 

Pompę dozującą mam pod blatem więc wężyki „IN” mają około 80cm.

Dalej przechodzą przez pompę i idą wężykami „OUT” aż pod pompę obiegową pod blatem i do dołu do krawędzi sumpa.

Wężyki „OUT” mają jakieś 120cm łącznie.

 

Podpowiecie co na to zaradzić? Czy skrócenie drogi jaką musi przebyć płyn wężykami „OUT” może mieć na to wpływ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę dozującą daj poniżej krawędzi sumpa(wylotu dozowanych płynów). Płyn grawitacyjnie cofnie się do pompy i nic nie będzie kapało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie mam takiej możliwości. Chyba, że kupie długie przewody i dam dozowanie do akwarium a nie do sumpa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem i takie rozwiązanie pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę at1+ z dokladką at2. Łącznie jest 6 kanałów i na wszystkich płyn się cofa. Posiadam zbiorniki at 3-komorowe dedykowane pod ballinga x2szt. Nie jest prawdą że końcówki węży będąc wyżej od pompy rozwiążą problem. Ja pompuje płyny z szafki do panela (czyli do wysokości zbiornika) i efekt jest identyczny jak u autora. Co dziwne to podzielenie dawki na wiecej części powoduje, że cofka jest mniejszaw skali dobowej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrek może by pomogło zastosowanie zaworka jednokierunkowego takiego jak w tym dozowniku:https://sklep.roslinyakwariowe.pl/automatyczny-dozownik-zetlight-horizon-d100-sterowanie-ios/android-p-30741.html


Krzysiek myslalem nad tym ale zaworek raczej nie pomoże bo płyn się nie cofa. Tylko spływa do sumpa z koncowego odcinka wężyka „OUT”


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, lapsiak84 napisał:

Krzysiek myslalem nad tym ale zaworek raczej nie pomoże bo płyn się nie cofa. Tylko spływa do sumpa z koncowego odcinka wężyka „OUT”

Zaworek zwrotny daj na końcu wężyka :)

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Zaworek zwrotny daj na końcu wężyka [emoji4]


Czyli, że zaworek miałby robić jakby za korek? No ale kierunek przepływu przez zaworek nie spowoduje, że płyn mimo to się wydostanie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Krzysiek K. napisał:

 

Zaworek zwrotny daj na końcu wężyka :)

Obojętnie, w którym miejscu będzie zawór zwrotny, będzie działał tak samo: będzie przepuszczał w jedną stronę i blokował w drugą.

Trzeba zasobniki płynów umieścić tak, żeby lustro płynu było poniżej wylotu do sumpa (akwarium), a żeby płyn się nie cofał, trzeba zainstalować zaworki zwrotne zgodnie z kierunkiem wypływu płynów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Takiego problemu nigdy nie mialem a dozownik zawsze byl ponizej wylotow wezykow, za to wieczne problemy z bankami powietrza, mimo ze kombinowalem nawet z dwoma zaworkami,takze z konfiguracja gdzie ostatni zawor byl u wylotu...

Teraz nadszedl czas uruchomienia dozownika, co odkladam w nieskonczonosc...Moze tym razem bedzie lepiej...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obojętnie, w którym miejscu będzie zawór zwrotny, będzie działał tak samo: będzie przepuszczał w jedną stronę i blokował w drugą.
Trzeba zasobniki płynów umieścić tak, żeby lustro płynu było poniżej wylotu do sumpa (akwarium), a żeby płyn się nie cofał, trzeba zainstalować zaworki zwrotne zgodnie z kierunkiem wypływu płynów.



Kurcze w zasadzie myślałem że się nie rozumiemy. A może faktycznie macie rację. Może mi nie skapuje (spływa) z końcówek do sumpa tylko wrecz przeciwnie. Cofa się. A ja nie przyuważyłem i zdawało mi się, że on wykapuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak to u mnie wygląda:

f14e266f81c583ed2d47613d170061df.jpg

6cf4defd14f772c85939e32ad1466bb0.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby zaworek się otworzył potrzebna jest jednak minimalna siła i myślę żeby to wystarczyło żeby płyn się  nie cofał.Mam jeszcze jeden pomysł jak byś ułożył wężyk jak na tym zdjęciu ,końcówka do góry ,to też nie powinno się cofać.

Screen Shot 04-27-19 at 10.02 PM.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Iceberg napisał:

 dozownik zawsze byl ponizej wylotow wezykow,

Nie jest istotne umiejscowienie pompy dozującej, tylko wylot wężyka względem lustra płyny w zasobniku.

Jak zlewasz wino z baniaka do butelki, to musisz tylko zadbać o te dwa poziomy, a nie jest ważna wysokość szyjki baniaka:wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem teorię, że pompa dozująca jest pompą ssąco-toczącą (co jest oczywiste). I żeby system zadziałał najsprawniej jak się da, to trzeba spełnić dwa warunki: 

1. "ssak" musi być poniżej poziomu wylotu "dyszy" (umiejscowienie pompy nie ma znaczenia pod warunkiem że plyn w całości wypełni układ) 

2. Zaworek zwrotny musi znaleść się bezpośrednio za ssakiem zgodnie z kierunkiem przepływu. 

Powiem szczerze że nie testowałem, ale będę/jestem zmuszony taki układ wypróbować. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu wcześniej nie widziałem twoich zdjęć Piotrek .Mam pytanie czy zapowietrza Ci się do tego białego uchwytu który  podtrzymuje wężyki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czemu wcześniej nie widziałem twoich zdjęć Piotrek .Mam pytanie czy zapowietrza Ci się do tego białego uchwytu który  podtrzymuje wężyki?


Miedzy kolejnymi dozowaniami robi się pusto w tym odcinku który zaznaczyłem na czerwono.

Ale nie przylukałem czy to przez cofanie czy też przez wypływanie w drugą stronę.

21ecc015b58edb6d3f09e90ad56daed0.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dziwne że płyn schodzi,mam pompę dozująca wyżej i wężyki około 50 cm do sumpa  ze spadkiem i nic nie ubywa.Moze gdzieś jest nieszczelność i schodzi płyn

 

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Iceberg napisał:

Hej...

Takiego problemu nigdy nie mialem a dozownik zawsze byl ponizej wylotow wezykow, za to wieczne problemy z bankami powietrza, mimo ze kombinowalem nawet z dwoma zaworkami,takze z konfiguracja gdzie ostatni zawor byl u wylotu...

Teraz nadszedl czas uruchomienia dozownika, co odkladam w nieskonczonosc...Moze tym razem bedzie lepiej...

Ponoć jeden zaworek załatwi sprawę i ma być tylko na początku (przy zasysaniu). Dwa zaworki mogą powodować dziwne zjawiska wg osoby, która projetkuje układy zasilające paliw ciekłych. Próbowałeś z jednym na początku układu? Jakbyś spróbował i dałbyś znać, będę wdzięczny bo u mnie dostęp do "ssaka" jest ograniczony i będę miał tylko jedną próbę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponoć jeden zaworek załatwi sprawę i ma być tylko na początku (przy zasysaniu). Dwa zaworki mogą powodować dziwne zjawiska wg osoby, która projetkuje układy zasilające paliw ciekłych. Próbowałeś z jednym na początku układu? Jakbyś spróbował i dałbyś znać, będę wdzięczny bo u mnie dostęp do "ssaka" jest ograniczony i będę miał tylko jedną próbę. 


Niestety nie probowałem bo dziś uruchomiłem pompę. Zaworki kupię najwcześniej w poniedziałek jeśli będę wstanie ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przypuszczałem ,wygnij dwa wężyki na próbę do góry tak jak Tobie wcześniej narysowałem i zobaczysz że nie będzie się więcej zapowietrzać .Dla mnie to cofanie to nie jest cofanie tylko płyny spływają po kropelce do sumpa ,dlatego tak twierdzę bo dozownik płynów to tak jakby zawór do wody .Przewód  w dozowniku ,w głowicy dozownika   jest ściśnięty ,a tym samym swobodny obieg jest przerwany i nie może być mowy że ciecz się cofa .Po prostu z takim ułożeniem wężyków powietrze będzie pomału wypierać ciecz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak jak przypuszczałem ,wygnij dwa wężyki na próbę do góry tak jak Tobie wcześniej narysowałem i zobaczysz że nie będzie się więcej zapowietrzać .Dla mnie to cofanie to nie jest cofanie tylko płyny spływają po kropelce do sumpa ,dlatego tak twierdzę bo dozownik płynów to tak jakby zawór do wody .Przewód  w dozowniku ,w głowicy dozownika   jest ściśnięty ,a tym samym swobodny obieg jest przerwany i nie może być mowy że ciecz się cofa .Po prostu z takim ułożeniem wężyków powietrze będzie pomału wypierać ciecz .


Tylko jak to wygiąć aby się trzymało i do tego lało do sumpa a nie po przewodzie ? Hehehe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś gumka ,spinka to ma być próba .Po jednym dozowaniu będziesz widział efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka średnica w środku tych wężyków może za duży otwór i coś takiego się dzieje,powinno być 1,6mm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.