Skocz do zawartości
Krzysiek K.

Błękitna Laguna Mechnice 630 litrów na Zeo bez Odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 10

Dojrzewanie w pełni.

Zasolenie 35ppt

Temperatura 26.5 stopni

No3- 5ppm Salifert

PO4- 0ppm Salifert

KH 6.8  dkH Salifert

Mg 1420ppm Salifert

NO2- 0.4ppm JBL

Pierwszy mieszkaniec ślimak nassarius ma całe akwarium dla siebie. Pokaże Wam krótkie wideo z działania mojego automatycznego filtra na zeolit . https://imgur.com/1yaoECg

20190610_182351.jpg.2107d58cf3a9c52020d98051bad5852b.jpg20190609_192508.jpg.5ebd6c5389cc8b90f86f3a9a5e051d5e.jpg

20190606_223323.jpg.e2da8344a5cba9be948656d412f65266.jpg

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 11

 

Zasolenie 35ppt

Temperatura 26.5 stopni

No3- 0ppm Salifert ,

No3-0ppm JBL

PO4- 0ppm Salifert

KH 6.8  dkH Salifert

Mg 1420ppm Salifert

NO2- 0.05ppm JBL

Przed chwilą robiłem testy i czy to jest możliwe,że przez jedną noc parametry No3 i No2 prawie spadły do zera?

Czyżby zaczął działać zeolit ,albo mam za duży przepływ?

Kamieni w filtrze mam 1.5 litra ,a przepływ ustawiony 320l/h,raz dziennie filtr trzepie kamieniami po 20 sekund. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 4 cm w sumpie to będzie bezpiecznie tylko jak włożysz graty to zmniejszysz objętość ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, cezarreefmax napisał:

Te 4 cm w sumpie to będzie bezpiecznie tylko jak włożysz graty to zmniejszysz objętość ?

cezarreefmax@ już sprawdzałem ostatecznie mam 2.5cm zapasu ,pompa obiegowa na wysokim biegu ,filtr zeovitowy zapełniony wodą do samego końca i filtr mechaniczny też zapełniony na full .Te 2.5cm zostało mi jeszcze na reaktor wapnia który też będzie wystawał poza  poziom wody w sumpie ,myślę że będzie w porządku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki spoko oby tak było , włożysz wszystkie media filtracyjne ?
Ale jest na to rada można dokleić pasek szyby i po problemie życzę powodzenia [emoji106][emoji3][emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie  lampa wróciła z reklamacji ,okazało się, że padł sterownik .

Parametry na dziś :

Zasolenie 35 ppt

Temp. 26 stopni

No3 niewykrywalne

Po4 niewykrywalne

No2 0.05 ppm(JBL)

Mg 1450 ppm Salifert

Ca 450 ppm Salifert

kH 6 dkH          Tydzień temu było 5 dkH pomału podnoszę.Nie wiem dlaczego tak mocno spadło?A pozostałe parametry bez zmian.

Życie zacząłem pomału wprowadzać tydzień po tym jak , parametry spadły do zera .Na początek kupiłem kilka ślimaków ,jeden ma pąkle na pancerzyku ,(ale myślę że mu to nie przeszkadza) i rybcie Salarias faseiatus ,który do dzisiaj robi robotę ,cały czas wcina te brązowe glony .Próbowałem mu dawać pokarm ,ale w ogóle nie jest nim zainteresowany.Później doszły krewetki Lysmata ambinenensis 2szt. i
  Lysmata debelins  też 2 szt. ,które do dnia dzisiejszego miały dwa razy wilinkę.Doszły również dwa pterapogony  i dwa malutkie błazenki ,które sobie upodobały sobie cyrkulator ,cały czas się koło niego kręcą .Nie są duże ,mają około 2.5 centymetra i mam stracha ,że cyrkulator je kiedyś wciągnie. Po tym jak dodałem babkę  ,wstawiłem siatkę ochronną na wszelki wypadek, bo wiecie dobrze, że lubią skakać. A z koralowców to :euphyllia glabrescens,caulastrea furcata oraz goniopora.

vParTJB.jpg

Y00DIOQ.jpg

FAo5JPg.jpg

ZBmHUB4.jpg

QV6qx35.jpg

RcrArSk.jpg

HrnyNVB.jpg

7wNE89v.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Kochamy :) goniopora w tak młodym zbiorniku ? oby przetrwała życzę.

1 godzinę temu, Krzysiek K. napisał:

No3 niewykrywalne

Po4 niewykrywalne

I jeszcze to uuuu..:no

 

1 godzinę temu, Krzysiek K. napisał:

kH 6 dkH          Tydzień temu było 5 dkH

a przy takich skokach Kh to nie da rade Panie ;)

@Krzysiek K.pierw stabilny zbiornik potem myśl o koralach twardych,bo wszystko się zapowiada dobrze ale jesteś niecierpliwy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

Panie Kochamy :) goniopora w tak młodym zbiorniku ? oby przetrwała życzę.

I jeszcze to uuuu..:no

 

a przy takich skokach Kh to nie da rade Panie ;)

@Krzysiek K.pierw stabilny zbiornik potem myśl o koralach twardych,bo wszystko się zapowiada dobrze ale jesteś niecierpliwy.

... Jak to Zeovit tank i tak długo kolega czeka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sith114 napisał:

Jak to Zeovit tank i tak długo kolega czeka ;)

Wszystkiego dobrego :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak kolega skałę przygotowywał?

Rybki dadzą radę, z koralami może być różnie. Zobaczymy. 

Powodzenia


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

12 godzin temu, @Beti napisał:

Panie Kochamy :) goniopora w tak młodym zbiorniku ? oby przetrwała życzę.

 

  @Beti  wiem , przepraszam.... czytałem, że jest trudnym koralowcem w utrzymaniu i dlatego się na niego zdecydowałem.Jutro wkładam spsy.:)

12 godzin temu, @Beti napisał:
14 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

No3 niewykrywalne

Po4 niewykrywalne

I jeszcze to uuuu..:no

Nie rozumie ?Myślę, że przy mojej metodzie prowadzenia zbiornika ,na tym etapie , chyba dobrze ,że jest niewykrywalne ,co nie oznacza, że No3 i Po4 w ogóle nie ma w systemie.

12 godzin temu, @Beti napisał:
14 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

kH 6 dkH          Tydzień temu było 5 dkH

a przy takich skokach Kh to nie da rade Panie ;)

@Krzysiek K.pierw stabilny zbiornik potem myśl o koralach twardych,bo wszystko się zapowiada dobrze ale jesteś niecierpliwy.

Skok to ja rozumie jak bym podbił 1 kH w ciągu pięciu minut ,ale napisałem ,że pomału podbijam .W tydzień podbiłem 1kH czy to szybko?Myślę ,że nie jeden jak nie wszyscy akwaryści mieli większe skoki od mnie ,nie tylko kH ,ale innych ważnych parametrów ,tylko o tym doświadczony akwarysta stara się nie pisać ,bo jak by to było.Czas pokaże, czy podejmuje dobre decyzje.:)

11 godzin temu, Jacek56 napisał:

Ciekaw jestem jak kolega skałę przygotowywał?

Jacek ja skały w ogóle specjalnie nie przygotowywałem  , nie moczyłem wcześniej ,nie dodawałem żadnych bakterii   tylko dwa razy przepłukałem w wodzie RODI i do akwarium .Skała była sucha jak pieprz .Metoda Zeovit mówi ,żeby w systemie użyć świeżej ,dobrej żywej skały .Pytanie tylko skąd ją dostać ,bo te ze sklepu to są co najwyżej mokre ,a nie żywe, ale żeby nie było to kupiłem parę kawałków i włożyłem do sumpa .Jak na razie nie zaobserwowałem ,żeby coś z niej wyszło jakieś życie ,pewno trzeba więcej czasu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię martwić ale Twoje akwarium będzie potrzebować „zastrzyku życia” w postaci brudnego siporaxu, kawałka „dobrej, prawdziwej „ żywej skały, detrytusu z działającego zbiornika. Być może proste SPS-y dadzą radę ale się nie zdziw gdy będzie inaczej. Start na suchej skale jest bardzo długi, trzeba czasu.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był podobny temat na tym forum. Mało doświadczenia, trochę wiedzy i poczucie, że "JA zrobię lepiej bo po swojemu". 
Skończyło się śmiercią kilku fajnych i drogich zwierzaków... Potem temat ucichł na kilka miesięcy i dopiero jak wszystko wyszło na prostą to pojawiły się aktualizacje. Jeśli dobrze pamiętam to niejaki Naleśnik był autorem tamtego tematu. Rożnica jaką widzę to poziom arogancji. Tutaj jest "spokojniej'.

Przystopuj z życiem, jeśli masz gdzie to Gonioporę oddaj do dobrego znajomego, poczekaj na stabilizację warunków i pełny cykl dojrzewania. Nie baw się w  zeowity itp na starcie gdy brakuje Ci doświadczenia w takim "normalnym" prowadzeniu zbiornika. Opanuj "podstawę" swojego akwarium, później wprowadź metodę która będzie Ci najbardziej pasowała. 
 

Bazę sprzętową masz fajną, daj sobie i zbiornikowi czas a zobaczysz, że będziesz miał więcej radości niż zmartwień nad swoją rafą. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Czas pokaże, czy podejmuje dobre decyzje.:)

myślę że to co chcieliśmy przekazać Tobie,ja i koledzy napisali,to Twoja decyzja co zrobisz i jak zrobisz.

Dziś gdzie życie jest tak drogie warto posłuchać,ale oczywiście człowiek uczy się na błędach.

13 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Beti  wiem , przepraszam.... czytałem, że jest trudnym koralowcem w utrzymaniu i dlatego się na niego zdecydowałem.

No widzisz,nawet nie zdajesz sobie sprawy jak trudny jest ten koral,jeszcze postawiona na piasku (argonit)od dołu poleci migiem. ;)

 

Nigdy nie prowadziłam metody zeovit ale b.dużo o tym czytałam,i dziś grubo bym się zastanowic musiała czy wystartować na tym,wiedza i duże doświadczenie,niektórzy nawet zakładali tematy o tym,a potem były usunięte z forum ;)

 

Jacek zapytał Cię o skałę,po twojej odp juz wiedziałam że nie do końca jesteś przygotowany do tej metody.

Ale trzymam kciuka :) oczywiście kibicuję bo jest kawał rafy.

pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek zaznajomiles się z prowadzeniem na zeo na oficjalnych forach? Dużo tam opisane! Jeśli tak i wiedza przyjęta to tylko kibicować i czekam na full obsadę. I narzekania ekspertów ze 3 lata ślimaków i skaly nie było ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Mała aktualizacja .

Minęły dwa miesiące od zalania zbiorniczka .Parametry wody dzisiaj :

Zasolenie 35ppt (według mojego refraktometru H2o Ocean ATC ),bo na teście ICP wyszło 38ppt w co mi się nie chce wierzyć ,jak mój refraktrometr na płynie kalibracyjnym od salifert pokazuje dokładnie 35ppt,a na wodzie RODI pokazuje dokładnie 0.

Dlatego w kwestii zasolenia nic nie robię i pozostawiłem tak jak jest.

Może kiedyś jak odwiedzę sklep akwarystyczny osobiście to zabiorę ze sobą refraktrometr i porównam wyniki z tym ze sklepu ,żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Temperatura. 26 stopni

NO3 - niewykrywalne,

PO4 - niewykrywalne

kH -7.8 dkH

Mg- 1450 ppm

Ca - 425 ppm

NO2- już nie mierzę bo to bez sensu ,cały czas pokazuje 0.05ppm

Nadal walczę z brązowymi glonami, jeżeli to można nazwać walką ,od czasu do czasu przedmucham pipetą skałę i to wsio,a filtr mechaniczny resztę roboty robi za mnie.

Zwierzaki mają się dobrze ,tak mi się wydaje ,akry zaczynają pomału oblewać podstawki (nie wiem czy to dobrze).

Goniopora jeszcze żyje to jakiś cud,przy takich niesprzyjających warunkach.

Minęły dopiero dwa miesiące ,może jeszcze miesiąc pociągnie .

Żeby nie było ,że wszystko w porządku to nie obyło się bez strat .

Padły mi wszystkie krewetki po klejeniu podstawek z koralami do skały,operację klejenia podzieliłem na dwa dni ,żeby nie było za dużo na raz.Wyrobiłem jedno opakowanie kleju milliput terakota którego bardzo dużo ludzi chwali .Może to za dużo przy tak świeżym baniaku ,nie wiem .,Od początku klejenia silnie napowietrzałem i dodatkowo włożyłem więcej węgla do sumpa,ale to nic nie pomogło.Krewetki zachowywały się tak jak by były naćpane ,zawsze siedziały pod skałą ,a po klejeniu spacerowały sobie po całym akwarium bez celu , nie trwało to długo trzy dni i po nich.Szlak mnie trafił jak na nie patrzyłem.

Tydzień temu kupiłem sobie dwie babki Valenciennea puellaris ,po aklimatyzacji kropelkowej wpuściłem je do akwarium i zaczęły sobie przesiewać piasek ,norki pod skałami kopać , pokarm też przyjmowały ,po trzech dniach widziałem tylko jedną babkę ,a na czwarty dzień nie widzę żadnej i tak myślę co jest.Babki tak niekiedy mają ,że lubią się schować w norce i parę dni siedzieć tam.

Im dłużej ich nie widziałem tym bardziej się martwiłem ,może padły pod skałą ,świeciłem nawet latarką po tych norkach i nic , jak nie ma tak nie ma ich ,wyparowały.Po krótkim namyślę coś mnie skłoniło żebym zobaczył z tyłu za akwarium .Gdy zobaczyłem to normalnie szok ,oby dwie leżały koło siebie martwe.

Przecież specjalnie zakładałem siatkę  ze względu właśnie na babki i na inne ryby też. Tak się zastanawiam ,jak te dwie babki mogły wyskoczyć .Wiecie jak? Tam gdzie mam rurę powrotu do akwarium jest szczelina , między rurą a siatką na 1.5 cm i przez nią wyskoczyły .Sama babka ma 1cm po przekątnej , a jednak dała radę .Do wtorku muszę tą dziurę załatać ,bo ma przyjechać następny skoczek.Sorry za jakość zdjęć, ale żaden ze mnie fotograf. 

tCRUYqz.jpg

SsxDpuw.jpg

T0Wg70X.jpg

2TLA8h6.jpg

nu4FMEe.jpg

8bEZ5KM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na forum obok pisałem tak jak dzym że na drugiej fotce to już trup i reszta spsów też nie wygląda najlepiej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koral ze zdjęcia nr.2 to Ice Blue i na 100% ma żywą tkankę ,nie będę na siłę udowadniać ,że tak nie jest,zdjęcie jest nie wyraźne bo robione telefonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co podajesz do akwa oprócz podmian ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

milliput terakota

Ja jak chyba zresztą większość używa milliput standard może w tym twoim jakiś syf jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię skoro chłopaki z seafrags go sprzedają. Sam czasem używam podobnego kleju od aquaforestu, nie wiem tylko czy masz dużo szczepek ale to co masz na zdjęciach raczej nie powinno pochłonąć całego opakowania, dodatkowo trzeba tym się dosyć umiejętnie posługiwać bo pyli w wodzie. Sam kleiłem u siebie mając krewetki ale w znikomych ilościach i nie zauważyłem negatywnego wpływu na życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwa podaje:

Zeobak  3krople    Wtorek, Piątek

Spronge Power  2 krople Poniedziałek, Środa,Piątek

Zeostart 3      0.4ml   Codziennie oprócz niedzieli

Codziennie dozuje NaHCO3  2ml na godzinę , aby utrzymać kH na stałym poziomie.

Jod  1kropla codziennie

Easy Boster 2ml codziennie

Przed klejeniem w akwarium rozrobiłem sobie trochę kleju i potrenowałem trochę w osobnym pojemniku ,żeby wiedzieć jak się ten klej zachowuje w wodzie i faktycznie jak się za dużo rusza nim to z wody robi się mleko.Dlatego podczas klejenia w akwarium tylko docisnąłem podstawkę do skały i finito,bo wiedziałem ,że jak będę ruszał nią, czym to grozi .Po mimo wszelkich starań krewetki poszły na wieczną rafę.

,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś aktualizacja ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czym się chwalić .

Rok czasu straciłem na walce ze skałą marko rock,po prostu w niektórych miejscach się rozpuszczała .Gdy niektóre kawałki rozłupałem ukazała się taka biała jakby glina .Co tygodniowym przedmuchiwaniem skały tylko destabilizowałem cały system.W końcu straciłem cierpliwość i wyrzuciłem całą skałę do kosza.

Do akwarium zakupiłem naturalną skałę fiji pukani i to był strzał w dziesiątkę.Operację wymiany skały przeprowadziłem na żywym organiźmie tzw.wyrzyciłem starą skałę i włożyłem nową,podłoże i woda pozostała .Oczywiście nie obeszło się bez ponownego dojrzewania i strat w obsadzie.W akwarium pozostały proste koralowce i nareszcie wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Kb73BZ3.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tą skałą. Współczuję. Widocznie trafił ci się bubel. Wielu ludzi jej używa z zadowoleniem w tym ja. Akwarium ładne.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.